Προς το περιεχόμενο
  • 0

τι γινεται με τα ΄μπλοκακια΄ξεχασμενοι απο θεους και ανθρωπους


dodos

Ερώτηση

θα ηθελα να μου πει καποιος τι εχουν αποφασισει για τα ΄μπλοκακια¨

πολλα ακουγονται κατα καιρους αλλα εξακολουθουμε να ειμαστε στην χειροτερει μοιρα απο ολους.

δεν μας εξαιρουν απο καμμια εισφορα,θα φορολογηθουμε οπως οι υπολοιποι επιτηδευματιες

αμοιβομαστε λογοτερο απο ολους , συμφερουμε στον εργοδοτη απο αποψη εισφορων και ολα τα υπολοιπα (χωρις δωρα ,αδειες κ.τ.λ)

για να μην μιλησω για το ωραριο...τελος παντων τελικα ξερει κανενας αν θα ισχυσει τελικα

να απαγορευεται να κοβεις παραστατικο για μεγαλο διαστημα στον ιδιο εργοδοτη,ποσο ειναι αυτο το διαστημα(ρωταω γιατι πολυ εργοδοτες σου ΄απαγορευουν ΄να κοβεις σε αλλον για να μην βγαινεις στην πιατσα σαν επαγγελματιας)

και αν θα εξακολουθησουν να μας εχουν στο περιθοριο τον ηδη περιθωριοποιημενων ιδιωτικων υπαλληλων?

Υ.Γ. εχει υπολογησει κανεις ποσα χανει με τα νεα μετρα ενας υαππλληλος με μπλοκακι με τα ωεα μετρα?

ειναι απιστευτο και γκρινιαζουν ολοι μερα για τους δημοσιους υπαλληλους που τους κοβουν 100 ευρω το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εδω και μηνες υπαρχει η αποφαση

μετα απο εννιαμηνο απασχόλησης(νομιζω), αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο στον ίδιο εργοδότη για όλους όσοι απασχολούνται με συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου

δημιουργητε υποχρεωση προσληψης αοριστου χρονου

του 2010 αποφαση ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

εδω και μηνες υπαρχει η αποφαση

μετα απο εξαμηνο απασχόλησης, αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο στον ίδιο εργοδότη για όλους όσοι απασχολούνται με συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου

δημιουργητε υποχρεωση προσληψης αοριστου χρονου

του 2010 αποφαση ειναι

Δηλαδή αν εχω μπλοκ σαν συμβουλος επιχειρήσεων με μόνο ΕΝΑ πελάτη , εδώ και τρία χρόνια, πρέπει υποχρεωτικά να γίνει πρόσληψη σαν μισθωτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Νόμος 3846/2010 που ψηφίστηκε πρόσφατα αλλάζει τις προϋποθέσεις υπό τις οποίες οι συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου θεωρούνται συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας. Ειδικότερα, σύμφωνα με το νέο νόμο, όλες οι συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου, αορίστου ή ορισμένου χρόνου, τεκμαίρονται ότι υποκρύπτουν σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, εφόσον η εργασία παρέχεται αυτοπροσώπως, αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο στον ίδιο εργοδότη για εννέα συνεχείς μήνες, ενώ επιπλέον καταργείται η υποχρέωση γνωστοποίησης των συμβάσεων στην τοπική Επιθεώρηση Εργασίας.

Επομένως με τις καινούργιες ρυθμίσεις ο νομοθέτης, αναγνωρίζοντας ότι το τεκμήριο υπέρ της ανεξάρτητης εργασίας που ίσχυε στο παρελθόν ήταν ανεπαρκές, εισάγει τεκμήριο υπέρ της μισθωτής εργασίας και μετακυλύει στον εργοδότη το βάρος της απόδειξης ότι δεν πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.

Στο πλαίσιο αυτό, στοιχεία που λαμβάνονται υπόψη είναι αν ο απασχολούμενος εργάζεται υπό τον έλεγχο και τις οδηγίες του εργοδότη που είναι δυνατό να εκδηλώνεται με διαφορετικές μορφές (π.χ. καθορισμός του τόπου, τρόπου και ωραρίου εργασίας κ.λπ.), ενώ ο τρόπος πληρωμής του απασχολούμενου δεν είναι πάντα καθοριστικός. Και βέβαια η σύναψη τέτοιων συμβάσεων εγκυμονεί πάντα τον κίνδυνο αγωγών ενώπιον των πολιτικών δικαστηρίων ή καταγγελιών ενώπιον των ασφαλιστικών αρχών από τους απασχολούμενους, οι οποίοι διεκδικούν τα δικαιώματα και την αυξημένη προστασία των μισθωτών.

Μετά την ψήφιση του Ν. 3846/2010, η σύναψη συμβάσεων έργου ή παροχής υπηρεσιών κύριας ή αποκλειστικής απασχόλησης και διάρκειας μεγαλύτερης από εννέα συνεχείς μήνες με ιδιώτες, εμπεριέχει τους κινδύνους που αναφέρονται ανωτέρω και επιβαρύνει τη θέση του εργοδότη ο οποίος καλείται να αποδείξει ότι η σύμβαση δεν φέρει το χαρακτήρα εξαρτημένης εργασίας.

Για το σκοπό αυτό, οι συμβάσεις αυτές θα πρέπει να προτιμώνται από τους εργοδότες πλέον μόνο σε περίπτωση που δεν είναι κύριας ή αποκλειστικής απασχόλησης και έχουν διάρκεια μικρότερη των εννέα μηνών. Διαφορετικά, προς αποφυγή των ανωτέρω αναφερόμενων κινδύνων, οι εργοδότες θα πρέπει να εξετάζουν εναλλακτικές μορφές συνεργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ο Νόμος 3846/2010 που ψηφίστηκε πρόσφατα αλλάζει τις προϋποθέσεις υπό τις οποίες οι συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου θεωρούνται συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας. Ειδικότερα, σύμφωνα με το νέο νόμο, όλες οι συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου, αορίστου ή ορισμένου χρόνου, τεκμαίρονται ότι υποκρύπτουν σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, εφόσον η εργασία παρέχεται αυτοπροσώπως, αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο στον ίδιο εργοδότη για εννέα συνεχείς μήνες, ενώ επιπλέον καταργείται η υποχρέωση γνωστοποίησης των συμβάσεων στην τοπική Επιθεώρηση Εργασίας.

Επομένως με τις καινούργιες ρυθμίσεις ο νομοθέτης, αναγνωρίζοντας ότι το τεκμήριο υπέρ της ανεξάρτητης εργασίας που ίσχυε στο παρελθόν ήταν ανεπαρκές, εισάγει τεκμήριο υπέρ της μισθωτής εργασίας και μετακυλύει στον εργοδότη το βάρος της απόδειξης ότι δεν πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.

Στο πλαίσιο αυτό, στοιχεία που λαμβάνονται υπόψη είναι αν ο απασχολούμενος εργάζεται υπό τον έλεγχο και τις οδηγίες του εργοδότη που είναι δυνατό να εκδηλώνεται με διαφορετικές μορφές (π.χ. καθορισμός του τόπου, τρόπου και ωραρίου εργασίας κ.λπ.), ενώ ο τρόπος πληρωμής του απασχολούμενου δεν είναι πάντα καθοριστικός. Και βέβαια η σύναψη τέτοιων συμβάσεων εγκυμονεί πάντα τον κίνδυνο αγωγών ενώπιον των πολιτικών δικαστηρίων ή καταγγελιών ενώπιον των ασφαλιστικών αρχών από τους απασχολούμενους, οι οποίοι διεκδικούν τα δικαιώματα και την αυξημένη προστασία των μισθωτών.

Μετά την ψήφιση του Ν. 3846/2010, η σύναψη συμβάσεων έργου ή παροχής υπηρεσιών κύριας ή αποκλειστικής απασχόλησης και διάρκειας μεγαλύτερης από εννέα συνεχείς μήνες με ιδιώτες, εμπεριέχει τους κινδύνους που αναφέρονται ανωτέρω και επιβαρύνει τη θέση του εργοδότη ο οποίος καλείται να αποδείξει ότι η σύμβαση δεν φέρει το χαρακτήρα εξαρτημένης εργασίας.

Για το σκοπό αυτό, οι συμβάσεις αυτές θα πρέπει να προτιμώνται από τους εργοδότες πλέον μόνο σε περίπτωση που δεν είναι κύριας ή αποκλειστικής απασχόλησης και έχουν διάρκεια μικρότερη των εννέα μηνών. Διαφορετικά, προς αποφυγή των ανωτέρω αναφερόμενων κινδύνων, οι εργοδότες θα πρέπει να εξετάζουν εναλλακτικές μορφές συνεργασίας.

Εργάζομαι κάθε μέρα, ωράριο όσο χρειαστεί, και έχω διευθυντική θέση. Αμοιβομαι με Παροχής Υπηρεσιών. Δεν έχω άλλο πελάτη όπως είπα, Αρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζομαι κάθε μέρα, ωράριο όσο χρειαστεί, και έχω διευθυντική θέση. Αμοιβομαι με Παροχής Υπηρεσιών. Δεν έχω άλλο πελάτη όπως είπα, Αρα;

Αρα εξαρτημένη εργασία.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

μιλα πρωτα με το αφεντικο σου

μετα με την επιθεωρηση εργασιας

Ουτε εγω θέλω να γίνω μισθωτός γιατί με παροχής μου βγαίνει πολύ μεγαλύτερο πληρωτέο ποσό από ότι αν είμουνα μισθωτός. Να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα για την εταιρεία δεν θέλω. Και δεν έχω καταλάβει αν πρέπει , εφοσον συντρέχουν οι προυποθέσεις η σχέση εργασίας να μετατραπεί σε μισθωτού η γίνεται μόνο εφοσον ανακινήσει θέμα ο εργαζόμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζομαι κάθε μέρα, ωράριο όσο χρειαστεί, και έχω διευθυντική θέση. Αμοιβομαι με Παροχής Υπηρεσιών. Δεν έχω άλλο πελάτη όπως είπα, Αρα;

Είναι θέμα πραγματικό , δλδ κρίνεται κατά περίπτωση . Δεν υπάρχει μορφή απασχόλησης με "μπλοκακι" αυτά είναι μπούρδες όσων τρομοκρατούν τον κόσμο απο την τιβι κ τον νετ.

Τόπος τρόπος χρόνος καθορίζουν αν μια σύμβαση είναι εξαρτημένη ή όχι . Το κακό είναι ότι ο καθένας κρίνει χωρίς κρίση κ είστε εκτεθειμένος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι θέμα πραγματικό , δλδ κρίνεται κατά περίπτωση . Δεν υπάρχει μορφή απασχόλησης με "μπλοκακι" αυτά είναι μπούρδες όσων τρομοκρατούν τον κόσμο απο την τιβι κ τον νετ.

Τόπος τρόπος χρόνος καθορίζουν αν μια σύμβαση είναι εξαρτημένη ή όχι . Το κακό είναι ότι ο καθένας κρίνει χωρίς κρίση κ είστε εκτεθειμένος .

δουλευω εδω και 5 χρονια σε μεγαλο γογιστικο γραφειο ,εκδιδω καθε μηνα α.π.υ. ,μου επιστρεφεται η παρακρατηση φορου 20 %,εχω ωραριο (9-10 ωρες την ημερα )τι ειναι αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ουτε εγω θέλω να γίνω μισθωτός γιατί με παροχής μου βγαίνει πολύ μεγαλύτερο πληρωτέο ποσό από ότι αν είμουνα μισθωτός. Να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα για την εταιρεία δεν θέλω. Και δεν έχω καταλάβει αν πρέπει , εφοσον συντρέχουν οι προυποθέσεις η σχέση εργασίας να μετατραπεί σε μισθωτού η γίνεται μόνο εφοσον ανακινήσει θέμα ο εργαζόμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν ημουν το ΙΚΑ παντως και σε επιανα να εργαζεσαι θα τα ζητουσα τα λεφτα μου

εχεις δικιο ,νομιζεις οτι εγω θελω να ειμαι μπλοκακι ,χωρις κανενα εργασιακο δικαιωμα, και ολα τα υπολοιπα ,δεν τα ανφερω στο

συγκεκριμενο φορουμ γιατι οι περισσοτεροι τα γνωριζεται καλυτερα απο εμενα.

οπως βεβαια γνωριζεται και τις συνθηκες στην αγορα εργασιας.

με τα νεα φορολογικα μετρα εγω και ολα τα μπλοκακια ειμαστε να μας κλαινε οι ρεγγες,

και κανενας δεν αναφερεται σε εμας λες και δεν υπαρχουμε η μηπως συμφερει να υπαρχουμε για να μπορεσουν να επιβιωσουν

καποιες επιχειρησεις που ειναι απαραιτητο για την ελληνικη οικονομια σε ενα τοσο εξαρτομενο ελληνικο κρατος που το κανει

αδυναμο να παρει οποιαδηποτε σοβαρη αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης δεν είναι οι 9 μήνες που αναφέρθηκαν πιο πάνω για να θεωρηθεί μία σύμβαση αορίστου..

Είναι και διαδοχικές συμβάσεις περισότερες των 3 σε 3χρόνια και διάστημα ανανέωσης μικρότερο από 45 μέρες..

Και εδώ τεκμέρεται ότι υπάρχει σύμβαση αορίστου χρόνου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης δεν είναι οι 9 μήνες που αναφέρθηκαν πιο πάνω για να θεωρηθεί μία σύμβαση αορίστου..

Είναι και διαδοχικές συμβάσεις περισότερες των 3 σε 3χρόνια και διάστημα ανανέωσης μικρότερο από 45 μέρες..

Και εδώ τεκμέρεται ότι υπάρχει σύμβαση αορίστου χρόνου..

Δηλαδη αν μετροφυλλησει καποιος το μπλοκακι μου και δει μεσα στο χρονο 8 απυ(οχι συνεχομενες) στον ιδιο πελατη

(γιατι εχουν αρχισει αυτα τα τρικ..)θα πει ενταξει ειναι ολα ,δεν ειναι 9 συνεχομενους μηνες η παροχη στιν ιδιο εργοδοτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού το πρόβλημα είναι του εργοδότη σου, εξηγησέ του να τελειώνετε.

Κόβε αποδείξεις σε καμιά δεκαριά πελάτες του γραφείου ή καντε μια εταιρεία.

Ώρες ώρες αυτούς τους μεγαλολογιστές των μεγάλων γραφείων δεν μπορώ να τους καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...