Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ενδοκοινοτικες παραδοσεις ,μεταβολη στην εφορια με εντυπο Μ2

- - - - -

• Please log in to reply
4 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 2.994 Δημοσιεύσεις:
θελω να κανω μεταβολη στην δου για να αποκτησω το δικαιομα ενδοκινοτοικων παραδοσεων (εχω δικαιωμα αποκτησεων)
στμπληρωνω ενα μ2 ,στην δευτερη σελιδα γραφει παραδοσεις υποχρεωτικα , η προαιρετικα .
ποια ειναι η διαφορα ?
ετσι και αλλιως για τις παραδοσεις δεν ισχυει οτι και για τις αποκτησεις?
κανουμε δηλαδη ανακεφαλαιωτικο μονο το μηνα που εχουμε την συναλλαγη και intrastat μονο οταν υπερβουμε το κατωφλι εξωμοιωσεις?
ετσι δεν ειναι ?

ευχαριστω

προσοχή:είμαι silver member επειδή κάνω πολλές ερωτήσεις ,οχι γιατί το κατέχω το άθλημα καλά.

ethos

ethos

*

• Silver members
  • 1.230 Δημοσιεύσεις:
θα σας προτεινα αγαπητε να εμπιστευθειτε την τηρηση των βιβλιων σας σε εναν λογιστη που να εμπιστευεστε καθως η αγνοια σε θεματα ορισμων-νομων-κλπ πιθανον να σας δημιουργησει μη αναστρεψιμες δοβαρες συνεπειες
αν για καθε αλλο λογο δεν εχετε την δυνατοτητα αυτη τοτε με μια προσεχτικη μελετη στο forum λογιστικα subforum κατηγορια ΦΠΑ θα σας λυθουν δεκαδες αποριες
http://www.taxheaven...php?showforum=3

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

*

• Silver members
  • 1.566 Δημοσιεύσεις:

θελω να κανω μεταβολη στην δου για να αποκτησω το δικαιομα ενδοκινοτοικων παραδοσεων (εχω δικαιωμα αποκτησεων)
στμπληρωνω ενα μ2 ,στην δευτερη σελιδα γραφει παραδοσεις υποχρεωτικα , η προαιρετικα .
ποια ειναι η διαφορα ?
ετσι και αλλιως για τις παραδοσεις δεν ισχυει οτι και για τις αποκτησεις?
κανουμε δηλαδη ανακεφαλαιωτικο μονο το μηνα που εχουμε την συναλλαγη και intrastat μονο οταν υπερβουμε το κατωφλι εξωμοιωσης?
ετσι δεν ειναι ?
ευχαριστω

Βάλε υποχρεωτικά - για την intrastat και τους ανακεφαλαιωτικούς ισχύουν τα ανάλογα με τις αγορές όπως τα λές είναι.
Το θέμα είναι να το ενεργοποιήσεις το μήνα που γίνεται η παράδοση στο μητρώο γιατί αλλιώς δεν θα σου ανοίξει στο taxis ο ανακεφαλαιωτικός...

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 2.994 Δημοσιεύσεις:

θα σας προτεινα αγαπητε να εμπιστευθειτε την τηρηση των βιβλιων σας σε εναν λογιστη που να εμπιστευεστε καθως η αγνοια σε θεματα ορισμων-νομων-κλπ πιθανον να σας δημιουργησει μη αναστρεψιμες δοβαρες συνεπειες
αν για καθε αλλο λογο δεν εχετε την δυνατοτητα αυτη τοτε με μια προσεχτικη μελετη στο forum λογιστικα subforum κατηγορια ΦΠΑ θα σας λυθουν δεκαδες αποριες
http://www.taxheaven...php?showforum=3

σε ευχαριστω που μπαινεις στο κοπο και μου απαντας πραγματικα το σεβομαι αυτο, ακομα και τα καυστικα σου σχολια καποιες φορες.
πολλες φορες εχω μπει στην διαδικασια να διαβασω πολ και νομους απλα ηθελα μια αμεση επιβεβαιωση και γι αυτο εκανα το ερωτημα.
νομιζω οτι δεν ειναι λαθος αυτα που εχω γραψει στο ερωτημα.αν μπορεις με βοηθας.

ευχαριστω και εσενα και οσους μου απαντουν ειλικρινα.

Υ.Γ.ειμαι πτυχιουχος οικονομικης σχολης δεν ειμαι ασχετος με λογιστικα και φοροτεχνικα θεματα,καποια πρακτικα θεματα δεν τα εχω αντιμετωπισει
οπως οι ενδοκοινοτικες συναλλαγες τις οποιες θεωρω σοβαρη υποθεση.
στο συγκεκριμενο θεμα με το υποχρεωτικα προαιρετικα ο υπαλληλος στην δου δεν ηξερε να με βοηθησει.και βαλαμε υποχρεωτικα.θα ηθελα να μαθω την διαφορα?
ευχαριστω

προσοχή:είμαι silver member επειδή κάνω πολλές ερωτήσεις ,οχι γιατί το κατέχω το άθλημα καλά.

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 2.994 Δημοσιεύσεις:

Βάλε υποχρεωτικά - για την intrastat και τους ανακεφαλαιωτικούς ισχύουν τα ανάλογα με τις αγορές όπως τα λές είναι.
Το θέμα είναι να το ενεργοποιήσεις το μήνα που γίνεται η παράδοση στο μητρώο γιατί αλλιώς δεν θα σου ανοίξει στο taxis ο ανακεφαλαιωτικός...

ευχαριστω να εισαι καλα..

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες