Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ Η/Υ ΜΕ ΤΣΜΕΔΕ

• Please log in to reply
13 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

maras

maras

*

• simple Members
  • 188 Δημοσιεύσεις:
Εταιρεία παροχής υπηρεσιών προσλαμβάνει μισθωτό μηχανικό Η/Υ.

Το ερώτημα είναι αν ο κατώτατος μισθός του μηχανικού Η/Υ προκύπτει με βάσει στην ΣΣΕ παροχής υπηρεσιών ή ισχύουν άλλες αμοιβές;

Ευχαριστώ

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.490 Δημοσιεύσεις:

Εταιρεία παροχής υπηρεσιών προσλαμβάνει μισθωτό μηχανικό Η/Υ.

Το ερώτημα είναι αν ο κατώτατος μισθός του μηχανικού Η/Υ προκύπτει με βάσει στην ΣΣΕ παροχής υπηρεσιών ή ισχύουν άλλες αμοιβές;

Ευχαριστώ

Τι σχολή έχει τελειώσει ο λεβέντης;

maras

maras

*

• simple Members
  • 188 Δημοσιεύσεις:
Πολυτεχνείο

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:
Ο μισθωτος θα απασχοληθει ως μηχανικος;
Ποιο ακριβως ειναι το αντικειμενο της εταιρειας;
Ειναι τεχνικο γραφειο;
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

maras

maras

*

• simple Members
  • 188 Δημοσιεύσεις:
Η εταιρεία στην οποία θα απασχοληθεί ειναι παροχής υπηρεσιών (προώθηση πωλήσεων) και αυτός θα απασχολείται στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Έχει άδεια μηχανικού

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.490 Δημοσιεύσεις:

Η εταιρεία στην οποία θα απασχοληθεί ειναι παροχής υπηρεσιών (προώθηση πωλήσεων) και αυτός θα απασχολείται στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Έχει άδεια μηχανικού

Άρα πάει στην ΣΣΕ των μηχανικών και όχι της παροχής υπηρεσιών.

maras

maras

*

• simple Members
  • 188 Δημοσιεύσεις:
Η ΣΣΕ των μηχανικών ειναι αυτη
Μηχανικών βιομηχανίας (ΑΕΙ-TEI)

ή υπάρχει και άλλη κατηγορία
π.χ για μη βιομηχανίας

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:
http://www.omed.gr/e...on=data&myid=96

Μηχανικών βιομηχανίας (ΑΕΙ-TEI) (ΟΣΕΤΕ)
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

maras

maras

*

• simple Members
  • 188 Δημοσιεύσεις:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Επισκέπτης-Ν.Μ.-

Επισκέπτης-Ν.Μ.-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι μηνιαίες κρατήσεις για νέο ασφαλισμένο στο ΤΣΜΕΔΕ (κάτω 5ετίας), άγαμο, αν προσληφθεί ως μισθωτός με μικτά 1030. Έχω πάρει τον πίνακα από το ΤΣΜΕΔΕ: το σύνολο των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 10,99% (δεν έχω γραφτεί στην ειδική προσαύξηση).
Επίσης μου είπαν ότι υπάρχει κι ένα 4,18% για παροχή σε χρήμα στο ΙΚΑ. Αυτο βαραίνει τον εργαζόμενο ή τον εργοδότη?
Τέλος, γνωρίζω ότι υπάρχει και η παρακράτηση ΦΜΥ. Αν δεν έκανα λάθος υπολογισμούς (πήρα ως αφορολόγητο τα 8000 ευρώ) πρέπει να είναι γύρω στα 39,32 ευρώ το μήνα. Υπάρχει και κάτι άλλο που παρακρατείται? Επίσης ο ΦΜΥ επιστρέφεται? ή απλώς στο τέλος του χρόνου με το εκκαθαριστικό θεωρείται ότι έχει πληρωθεί ο φόρος που μου αναλογεί οπότε δεν πληρώνω κι άλλο φόρο?
Τελικά πόσα βγαίνουν καθαρά για κάθε μήνα? Ευχαριστώ!!

amartolos

amartolos

*

• Silver members
  • 1.469 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αμαρτίες

Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι μηνιαίες κρατήσεις για νέο ασφαλισμένο στο ΤΣΜΕΔΕ (κάτω 5ετίας), άγαμο, αν προσληφθεί ως μισθωτός με μικτά 1030. Έχω πάρει τον πίνακα από το ΤΣΜΕΔΕ: το σύνολο των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 10,99% (δεν έχω γραφτεί στην ειδική προσαύξηση).
Επίσης μου είπαν ότι υπάρχει κι ένα 4,18% για παροχή σε χρήμα στο ΙΚΑ. Αυτο βαραίνει τον εργαζόμενο ή τον εργοδότη?
Τέλος, γνωρίζω ότι υπάρχει και η παρακράτηση ΦΜΥ. Αν δεν έκανα λάθος υπολογισμούς (πήρα ως αφορολόγητο τα 8000 ευρώ) πρέπει να είναι γύρω στα 39,32 ευρώ το μήνα. Υπάρχει και κάτι άλλο που παρακρατείται? Επίσης ο ΦΜΥ επιστρέφεται? ή απλώς στο τέλος του χρόνου με το εκκαθαριστικό θεωρείται ότι έχει πληρωθεί ο φόρος που μου αναλογεί οπότε δεν πληρώνω κι άλλο φόρο?
Τελικά πόσα βγαίνουν καθαρά για κάθε μήνα? Ευχαριστώ!!

Υπάρχει και ένα 4,18% (τώρα νομίζω 4,68%) που είναι οι εισφορές που βαρύνουν τον εργαζόμενο για το ΙΚΑ.
Στο καθαρό ποσό (μετά τις παρακρατήσεις των ασφαλιστικών ταμείων) υπολογίζεται ΦΜΥ,τον οποίο υπολογίζει ο λογιστής της επιχείρησης.
Στο τέλος του χρόνου ο εργοδότης σου δίνει βεβαίωση με τις καθαρές αποδοχές και το φόρο που παρακρατήθηκε και ο ΦΜΥ επιστρέφεται με την φορολογική σου δήλωση.
Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟN ΒΑΛΕΤΩ

Σ ΚΩΣΤΗΣ

Σ ΚΩΣΤΗΣ

*

• simple Members
  • 179 Δημοσιεύσεις:
Δηλαδη ρε παιδια εαν καταλαβα καλά ο μηχανικός που απασχολειται σε θεση εργασιας που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο του ΠΑΛΙ θα παει με την συμβαση
των μηχανικων ?
Εχω μια περιπτωση μηχανικός απο ΤΕΙ (νέος ασφαλισμενος με τα 1.1.1993 ) εχει κανει προσληψη σε ακτινοδιαγνωστικο κεντρο ως υπαλληλος γραφειου
και αυτος θα παει στην ΣΣΕ των Μηχανικων ???

Σ ΚΩΣΤΗΣ

Σ ΚΩΣΤΗΣ

*

• simple Members
  • 179 Δημοσιεύσεις:
Κανεις ! επαϊων

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:

Δηλαδη ρε παιδια εαν καταλαβα καλά ο μηχανικός που απασχολειται σε θεση εργασιας που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο του ΠΑΛΙ θα παει με την συμβαση
των μηχανικων ?
Εχω μια περιπτωση μηχανικός απο ΤΕΙ (νέος ασφαλισμενος με τα 1.1.1993 ) εχει κανει προσληψη σε ακτινοδιαγνωστικο κεντρο ως υπαλληλος γραφειου
και αυτος θα παει στην ΣΣΕ των Μηχανικων ???

Δεν ειπε κανενας κατι τετοιο.
Και φυσικα δεν θα παει με την ΣΣΕ μηχανικων.
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες