Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Προστ.διαφορα δαπανων στο εκκαθαριστικο σημειωμα

- - - - -

  • Please log in to reply
3 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
JohnnyCage

JohnnyCage

    *

  • simple Members
  • 143 Δημοσιεύσεις:
Yπαρχει καποιο επισημο εγγραφο για την προστιθεμενη διαφορα δαπανων ? Γιατι μερικοι δεν καταλαβαινουν γιατι τους προσθετει 2500 στις συζυγους χωρις να εχουν εισοδημα και συν τοις αλλοις σε αμφισβητουν κι απο πανω. Ευχαριστω εκ των προτερων.

#2
C.F.C.

C.F.C.

    *

  • Silver members
  • 544 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΧΑΛΚΙΔΑ
Για τον προσδιορισμό κεφαλαίου του φορολογούμενου ανά έτος λαμβάνονται υπόψη, τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, τα χρηματικά ποσά που ορίζονται στο άρθρο 19 του ΚΦΕ. και οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, και στη συνέχεια εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών. Αν δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 16 του ν. 2238/1994 ή αν είναι κάτω από 3000 ευρώ προκειμένου για άγαμο και 5000 ευρώ προκειμένου για συζύγους, το ποσό που πρέπει να εκπέσει προσδιορίζεται με βάση την κοινωνική, οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των φορολογουμένων και τις αποδεδειγμένες δαπάνες διαβίωσής τους και σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι κατώτερο των 3000 και 5000 ευρώ αντίστοιχα.

http://www.taxheaven...35/hl/3000 5000
Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ ...

#3
JohnnyCage

JohnnyCage

    *

  • simple Members
  • 143 Δημοσιεύσεις:

Για τον προσδιορισμό κεφαλαίου του φορολογούμενου ανά έτος λαμβάνονται υπόψη, τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, τα χρηματικά ποσά που ορίζονται στο άρθρο 19 του ΚΦΕ. και οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, και στη συνέχεια εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών. Αν δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 16 του ν. 2238/1994 ή αν είναι κάτω από 3000 ευρώ προκειμένου για άγαμο και 5000 ευρώ προκειμένου για συζύγους, το ποσό που πρέπει να εκπέσει προσδιορίζεται με βάση την κοινωνική, οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των φορολογουμένων και τις αποδεδειγμένες δαπάνες διαβίωσής τους και σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι κατώτερο των 3000 και 5000 ευρώ αντίστοιχα.

http://www.taxheaven.../hl/3000%205000


Να σαι καλα

#4
AEKtzis

AEKtzis

    *

  • simple Members
  • 154 Δημοσιεύσεις:

1)Με το νεο φορολογικο, το αρθρο 19 του ΚΦΕ αναφερει πλεον οτι η προστιθεμενη διαφορα μεταξυ εισοδηματος και τεκμηριων, θα προσαυξανει την πηγη με το μεγαλυτερο εισοδημα και αν δεν δηλωνεται εισοδημα, τοτε η διαφορα αυτη θα θεωρειται ως εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες.

 

Οσον αφορα το τελευταιο, δηλαδη αν καποιος εχει ζημια απο ατομικη επιχειρηση και τεκμηριο σπιτιου, τοτε το τεκμηριο σπιτιου θα φορολογηθει ως εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες με την κλιμακα των μισθωτων???

 

2) Μερικα εισοδηματα που υπαγονται στα ελευθερια επαγγελματα του αρθρου 48 παρ. 3, επειδη δεν μπορουν να πανε αλλου, π.χ. εισοδημα ΕΛΣΤΑΤ, καποιος που αμοιφθηκε με αποδειξη δαπανης κλπ, θα φορολογηθουν με 26%. Σωστα???






0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες