Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη ατομικης επιχειρησης με απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


JohnnyCage

Ερώτηση

Μπορει να γινει εναρξη ατομικης επιχειρησης απο μισθωτο, και να εχει ασφαλεια ΙΚΑ, αρκει να παρει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ. Κατα ποσο ομως σου δινει απαλλαγη ο ΟΑΕΕ αν χρωστας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΜΑΛΙΣΤΑ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΑΛΙΣΤΑ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

Ελα ντε... Αν και το καλο ειναι οτι η οφειλη στον ΟΑΕΕ ειναι σε αλλη πολη. Το λεω γιατι για διακανονισμο δεν γινοταν να τον κανει στο εδω καταστημα. Οποτε μπορει να περασει στο ντουκου. Θα δειξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ. ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστο,θα μπει σε ρυθμιση για τα παλια και παραλληλα θα παρει την απαλλαγη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι? Αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι και ασχολούμαι στο μεταξύ με διάφορες κατασκευές, κυρίως κοσμήματα. Για να μπορώ να έχω μπλοκ θα πρέπει να πληρώνω τεβε σωστά? Υπάρχουν περιπτώσεις απαλλαγής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι? Αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι και ασχολούμαι στο μεταξύ με διάφορες κ

ατασκευές, κυρίως κοσμήματα. Για να μπορώ να έχω μπλοκ θα πρέπει να πληρώνω τεβε σωστά? Υπάρχουν περιπτώσεις απαλλαγής?

γνωριζοντας απο δικη μου περιπτωση ,μπορεις να παρεις απαλλαγη μονο αν η εδρα της επιχ/σης βρισκεται σε οικισμο (χωριο κπλ.) κατω των 1000 κατοικων ,δεδομενου ,ομως οτι εισαι γραμμενος στον ΟΓΑ. Και παλι ,ομως δεν μπορεις να εχεις πελατες απο αλλη περιοχη (ανω 1000 κατοικων ) ,διοτι αν στον ελεγχο ανακαλυφθει, σε ασφαλιζουν αναδρομικα απο την εναρξη της δραστηριοτητας. Αν αυτα που μου ειπαν δεν ισχυουν ,και γνωριζει καποιος ας μας ενημερωσει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόψιν ότι δε μπορείς να κάνεις έναρξη με έδρα το σπίτι (αν αυτό σκέφτεσαι)...γιατί θες υποχρεωτικά ταμειακή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρίνα Σ.

Kαλημέρα σας...θελω τη βοήθεια σας γιατί από τις υπηρεσίες θα μας τρελάνουν στο τέλος...

Μισθωτός που έχει ένσημα ,ασφαλισμένος στο ΙΚΑ,ο οποίος έχει και ατομική επιχ/ση στο όνομα του(κάτω των 30 ετών),

έως τώρα πλήρωνε και στους 2 ασφαλιστικούς φορείς(ΙΚΑ ως μισθωτός και ΟΓΑ ως ατομική επιχ/ση-ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ!).

Έκανε αίτηση μέσα στον Οκτώβριο για διαγραφή από τον ΟΓΑ και επιλογή ως μοναδικού ασφαλιστικού φορέα το ΙΚΑ.

Δεν έχει γίνει ακόμα δεκτή η διαγραφή του από τον ΟΓΑ,εκκρεμμεί...

Έγινε και η επιλογή του ΙΚΑ ως ασφαλιστικός φορέας με χαρτιά που κατέθεσε στον ΟΑΕΕ κι έτσι πήρε εκ νέου απαλλακτικό από τον ΟΑΕΕ σύμφωνα με τον Ν.2084/1992

Τώρα του ήρθε να πληρώσει εισφορές στον ΟΑΕΕ για το 5ο δίμηνο 2011!!!

Μα αφού έχει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ και επιπλέον δεν έχει γίνει ακόμα η διαγραφή από τον ΟΓΑ τότε γιατί του ήρθε να πληρώσει???

Έχετε καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρίνα Καρ.

Μήπως δεν είχε ανανεώσει την απαλλαγή?

Tην νέα απαλλαγή την πήρε 13/10/11 και ισχύει έως 1/10/2012! Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ 07/08/09 2011.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρίνα Σ.

ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ 07/08/09 2011.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΑΝ

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι μπορεί να συμβαίνει με τα ένσημα τότε. Θα το κοιτάξω...Θέλουν ένσημα από το ΙΚΑ ή ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ?

Το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης μου πριν μου πει οτιδήποτε πήγε και τα πλήρωσε.

Ξέρετε αν γίνεται επιστροφή των ασφαλιστικών εισφορών με κάποια αίτηση ή κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΝΣΗΜΩΝ. ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΧΡΕΩΣΤΗΤΟΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρίνα Σ.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΝΣΗΜΩΝ. ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΧΡΕΩΣΤΗΤΟΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΩΝ

Ευχαριστώ πολύ!

Μήπως ξέρετε σε πόσο καιρό από την αίτηση γίνεται η επιστροφή των εισφγορών

και με ποιον τρόπο(κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό που θα τους δώσω ή από κοντά στον ΟΑΕΕ κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόψιν ότι δε μπορείς να κάνεις έναρξη με έδρα το σπίτι (αν αυτό σκέφτεσαι)...γιατί θες υποχρεωτικά ταμειακή..

σε περιπτωση που θα κανεις εναρξη λογιστικου γραφειου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογιστικο γραφειο ειναι ΟΑΕΕ

Ειναι σιγουρο? Μου ειπαν οτι επειδη προκειται για χωριο (κατω των 1000 κατοικων) αρκει ο ΟΓΑ ,μονο που δεν πρεπει να εχω πελατες απο αλλη περιοχη ,που εχει κατοικους ανω των 1000.Μηπως τα λενε για να κανω εναρξη και μετα να με ασφαλισουν αναδρομικα? Εγω βασιζομαι σε αυτο γιατι εαν αχω οαεε ,δεδομενου οτι στις γειτονικες περιοχες υπαρχουν πολλα λογ.γραφεια δεν προκειται να μου μενει τιποτα εαν πρεπει να πληρωνω και οαεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έμπορος σε λαϊκή αγορά. (πώληση ενδυμάτων) μπορεί να κάνει μεταφορά έδρας σε κάτω των 1000 κατοίκων και να δραστηριοποιείτε σε αυτό ωστε να έχει απαλλαγή ΟΑΕΕ με ένταξη στον ΟΓΑ;
έχει κάνει κάποιος παρόμοια διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...