Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Εναρξη ατομικης επιχειρησης με απαλλαγη απο ΟΑΕΕ

- - - - -

• Please log in to reply
20 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

JohnnyCage

JohnnyCage

*

• simple Members
  • 141 Δημοσιεύσεις:
Μπορει να γινει εναρξη ατομικης επιχειρησης απο μισθωτο, και να εχει ασφαλεια ΙΚΑ, αρκει να παρει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ. Κατα ποσο ομως σου δινει απαλλαγη ο ΟΑΕΕ αν χρωστας?

THEODORAP

THEODORAP

*

• simple Members
  • 119 Δημοσιεύσεις:
ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ?

JohnnyCage

JohnnyCage

*

• simple Members
  • 141 Δημοσιεύσεις:

ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ?

OAEE απο προηγουμενη δραστηριοτητα

THEODORAP

THEODORAP

*

• simple Members
  • 119 Δημοσιεύσεις:
ΜΑΛΙΣΤΑ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

JohnnyCage

JohnnyCage

*

• simple Members
  • 141 Δημοσιεύσεις:

ΜΑΛΙΣΤΑ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

Ελα ντε... Αν και το καλο ειναι οτι η οφειλη στον ΟΑΕΕ ειναι σε αλλη πολη. Το λεω γιατι για διακανονισμο δεν γινοταν να τον κανει στο εδω καταστημα. Οποτε μπορει να περασει στο ντουκου. Θα δειξει

Επισκέπτης-ANNA-

Επισκέπτης-ANNA-
  • Επισκέπτες
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ. ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ

versys

versys

*

• simple Members
  • 29 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σινεμά,ταξίδια.
σωστο,θα μπει σε ρυθμιση για τα παλια και παραλληλα θα παρει την απαλλαγη του.
Κάλυψη σε λογιστικά και νομικά θέματα,ειδίκευση σε αθλητικά σωματεία,συνεργεία αυτοκινήτων .

Κάλυψη περιοχών Νομός Αττικής.

Επισκέπτης-ELPIDA-

Επισκέπτης-ELPIDA-
  • Επισκέπτες
Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι? Αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι και ασχολούμαι στο μεταξύ με διάφορες κατασκευές, κυρίως κοσμήματα. Για να μπορώ να έχω μπλοκ θα πρέπει να πληρώνω τεβε σωστά? Υπάρχουν περιπτώσεις απαλλαγής?

PATDINA

PATDINA

simple member

• Silver members
  • 580 Δημοσιεύσεις:
  • Location:Σημασια δεν εχει απο που ξεκινας,αλλα που καταληγεις
  • Interests:Η οικογενεια , οι καλοι φιλοι και
    αυτα που σε κανουν να " ξεφευγεις" απο
    την καθημερινη ρουτινα.

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι? Αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι και ασχολούμαι στο μεταξύ με διάφορες κ
ατασκευές, κυρίως κοσμήματα. Για να μπορώ να έχω μπλοκ θα πρέπει να πληρώνω τεβε σωστά? Υπάρχουν περιπτώσεις απαλλαγής?

γνωριζοντας απο δικη μου περιπτωση ,μπορεις να παρεις απαλλαγη μονο αν η εδρα της επιχ/σης βρισκεται σε οικισμο (χωριο κπλ.) κατω των 1000 κατοικων ,δεδομενου ,ομως οτι εισαι γραμμενος στον ΟΓΑ. Και παλι ,ομως δεν μπορεις να εχεις πελατες απο αλλη περιοχη (ανω 1000 κατοικων ) ,διοτι αν στον ελεγχο ανακαλυφθει, σε ασφαλιζουν αναδρομικα απο την εναρξη της δραστηριοτητας. Αν αυτα που μου ειπαν δεν ισχυουν ,και γνωριζει καποιος ας μας ενημερωσει.
Αυτη ειναι η πνευματικη ζωη μας: μια κινηση ανυψωσης μας ,
μεσα στις δοκιμασιες των θλιψεων,απο την αγανακτηση του
εγωισμου στην κατανοηση της αγαπης" Γερ. Πορφ.

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.040 Δημοσιεύσεις:
Υπόψιν ότι δε μπορείς να κάνεις έναρξη με έδρα το σπίτι (αν αυτό σκέφτεσαι)...γιατί θες υποχρεωτικά ταμειακή..
.

Επισκέπτης-Μαρίνα Σ.-

Επισκέπτης-Μαρίνα Σ.-
  • Επισκέπτες
Kαλημέρα σας...θελω τη βοήθεια σας γιατί από τις υπηρεσίες θα μας τρελάνουν στο τέλος...

Μισθωτός που έχει ένσημα ,ασφαλισμένος στο ΙΚΑ,ο οποίος έχει και ατομική επιχ/ση στο όνομα του(κάτω των 30 ετών),
έως τώρα πλήρωνε και στους 2 ασφαλιστικούς φορείς(ΙΚΑ ως μισθωτός και ΟΓΑ ως ατομική επιχ/ση-ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ!).

Έκανε αίτηση μέσα στον Οκτώβριο για διαγραφή από τον ΟΓΑ και επιλογή ως μοναδικού ασφαλιστικού φορέα το ΙΚΑ.
Δεν έχει γίνει ακόμα δεκτή η διαγραφή του από τον ΟΓΑ,εκκρεμμεί...
Έγινε και η επιλογή του ΙΚΑ ως ασφαλιστικός φορέας με χαρτιά που κατέθεσε στον ΟΑΕΕ κι έτσι πήρε εκ νέου απαλλακτικό από τον ΟΑΕΕ σύμφωνα με τον Ν.2084/1992

Τώρα του ήρθε να πληρώσει εισφορές στον ΟΑΕΕ για το 5ο δίμηνο 2011!!!
Μα αφού έχει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ και επιπλέον δεν έχει γίνει ακόμα η διαγραφή από τον ΟΓΑ τότε γιατί του ήρθε να πληρώσει???

Έχετε καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.040 Δημοσιεύσεις:
Μήπως δεν είχε ανανεώσει την απαλλαγή?
.

Επισκέπτης-Μαρίνα Καρ.-

Επισκέπτης-Μαρίνα Καρ.-
  • Επισκέπτες

Μήπως δεν είχε ανανεώσει την απαλλαγή?

Tην νέα απαλλαγή την πήρε 13/10/11 και ισχύει έως 1/10/2012! Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

HALKIDOU

HALKIDOU

*

• simple Members
  • 26 Δημοσιεύσεις:
ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ 07/08/09 2011.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΑΝ

Επισκέπτης-Μαρίνα Σ.-

Επισκέπτης-Μαρίνα Σ.-
  • Επισκέπτες

ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ 07/08/09 2011.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΑΝ

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Κάτι μπορεί να συμβαίνει με τα ένσημα τότε. Θα το κοιτάξω...Θέλουν ένσημα από το ΙΚΑ ή ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ?
Το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης μου πριν μου πει οτιδήποτε πήγε και τα πλήρωσε.

Ξέρετε αν γίνεται επιστροφή των ασφαλιστικών εισφορών με κάποια αίτηση ή κάτι άλλο?
Ευχαριστώ

HALKIDOU

HALKIDOU

*

• simple Members
  • 26 Δημοσιεύσεις:
ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΝΣΗΜΩΝ. ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΧΡΕΩΣΤΗΤΟΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΩΝ

Επισκέπτης-Μαρίνα Σ.-

Επισκέπτης-Μαρίνα Σ.-
  • Επισκέπτες

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΝΣΗΜΩΝ. ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΧΡΕΩΣΤΗΤΟΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΩΝ

Ευχαριστώ πολύ!
Μήπως ξέρετε σε πόσο καιρό από την αίτηση γίνεται η επιστροφή των εισφγορών
και με ποιον τρόπο(κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό που θα τους δώσω ή από κοντά στον ΟΑΕΕ κλπ)?

HALKIDOU

HALKIDOU

*

• simple Members
  • 26 Δημοσιεύσεις:
ΑΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΠΟΤΕ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ .ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ

PATDINA

PATDINA

simple member

• Silver members
  • 580 Δημοσιεύσεις:
  • Location:Σημασια δεν εχει απο που ξεκινας,αλλα που καταληγεις
  • Interests:Η οικογενεια , οι καλοι φιλοι και
    αυτα που σε κανουν να " ξεφευγεις" απο
    την καθημερινη ρουτινα.

Υπόψιν ότι δε μπορείς να κάνεις έναρξη με έδρα το σπίτι (αν αυτό σκέφτεσαι)...γιατί θες υποχρεωτικά ταμειακή..

σε περιπτωση που θα κανεις εναρξη λογιστικου γραφειου;
Αυτη ειναι η πνευματικη ζωη μας: μια κινηση ανυψωσης μας ,
μεσα στις δοκιμασιες των θλιψεων,απο την αγανακτηση του
εγωισμου στην κατανοηση της αγαπης" Γερ. Πορφ.

ethos

ethos

*

• Silver members
  • 1.177 Δημοσιεύσεις:
λογιστικο γραφειο ειναι ΟΑΕΕ

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες