Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΟΡΟΛ. ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΑΠΑΝΩΝ

- - - - -

• Please log in to reply
11 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

talepori

talepori

*

• simple Members
  • 450 Δημοσιεύσεις:
μετα τις εγγραφές κλεισίματος έχω ενα ισοζύγιο με υπολοιπο στον

88-06-00 διαφορες φορολογικου ελέγχου στη χρέωση 3.912,74 (πως το κλείνω?)

στον 88-99-00 κερδη προς διάθεση στην πιστωση εχει 16.184,03 κερδη.

Επίσης έχω κάνει φορολογική αναμορφωση δαπανών περιπου 5.000,00 πως θα φανεί αυτό στα βιβλία?

Εχω υπολογίσει φόρο και προκαταβολή , μήπως έπρεπε στο τέλος μετά την φορ.αναμόρφωση ?

βοήθεια δεν ξέρω πως να πάω παραπέρα...
«Αυτοί που αρπάνε το φαΐ απ΄ το τραπέζι κηρύχνουν τη λιτότητα. Αυτοί που παίρνουν όλα τα δοσίματα ζητάν θυσίες. Οι χορτάτοι μιλάν στους πεινασμένους για τις μεγάλες εποχές που θα ΄ρθουν. Αυτοί που τη χώρα σέρνουνε στην άβυσσο λεν πως η τέχνη να κυβερνάς το λαό είναι πάρα πολύ δύσκολη για τους ανθρώπους του λαού»
Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-TZABELAS KITSOS-

• Επισκέπτες

88-06-00 διαφορες φορολογικου ελέγχου στη χρέωση 3.912,74 (πως το κλείνω?) ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΛΕΙΝΕΙ

στον 88-99-00 ?κερδη προς διάθεση στην πιστωση εχει 16.184,03 κερδη.
88-06-00 Π
88-00 Χ
88-08 Π
88-99 Π

Επίσης έχω κάνει φορολογική αναμορφωση δαπανών περιπου 5.000,00 πως θα φανεί αυτό στα βιβλία?

Εχω υπολογίσει φόρο και προκαταβολή , μήπως έπρεπε στο τέλος μετά την φορ.αναμόρφωση ?ΜΕΤΑ

• Επισκέπτες
http://amacris.ode.u...03_Year_end.pdf

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.737 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

88-06-00 διαφορες φορολογικου ελέγχου στη χρέωση 3.912,74 (πως το κλείνω?) στον 42.04
στον 88-99-00 κερδη προς διάθεση στην πιστωση εχει 16.184,03 κερδη.

Επίσης έχω κάνει φορολογική αναμορφωση δαπανών περιπου 5.000,00 πως θα φανεί αυτό στα βιβλία? δεν εμφανίζεται...
Εχω υπολογίσει φόρο και προκαταβολή , μήπως έπρεπε στο τέλος μετά την φορ.αναμόρφωση ? ναι..

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

talepori

talepori

*

• simple Members
  • 450 Δημοσιεύσεις:

http://amacris.ode.unipi.gr/labs/edp/Scenario03_Year_end.pdf

Ευχαριστώ για το υποδειγμα όμως δεν ξερω τι εγγραφες θα κάνω μετα τη φορολ. αναμορφωση και πως θα εμφανιστεί στον 54 ο τελικός φόρος που θα πληρώσει η εταιρία.
επίσης δεν ξέρω οι διαφορές φορολογικου ελέγχου πως κλεινουν στα βιβλια και πως εμφανιζονται στον ισολογισμο?
«Αυτοί που αρπάνε το φαΐ απ΄ το τραπέζι κηρύχνουν τη λιτότητα. Αυτοί που παίρνουν όλα τα δοσίματα ζητάν θυσίες. Οι χορτάτοι μιλάν στους πεινασμένους για τις μεγάλες εποχές που θα ΄ρθουν. Αυτοί που τη χώρα σέρνουνε στην άβυσσο λεν πως η τέχνη να κυβερνάς το λαό είναι πάρα πολύ δύσκολη για τους ανθρώπους του λαού»
Μπέρτολτ Μπρεχτ

TIFOZI

TIFOZI

*

• simple Members
  • 98 Δημοσιεύσεις:
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ,
ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ?

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.737 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ,
ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ?

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ, εάν έχει τέτοιες δαπάνες...κάνει..
ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ? εγγραφές που?

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.346 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...
Το λογιστικό αποτέλεσμα το αναμορφώνεις φορολογικά στην δήλωση της εταιρείας . Στα βιβλία το μόνο που καταχωρείς είναι ο φόρος . Αν θέλεις στα βιβλία να έχει κ το φορολογικό αποτέλεσμα μπορείς να διαχωρίσεις τις ζημίες σε φορολογικές κ μη . Κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα αυτός ο διαχωρισμός

Υ.Γ.

TIFOZI

TIFOZI

*

• simple Members
  • 98 Δημοσιεύσεις:
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟΝ 88.

Andy

Andy

*

• Silver members
  • 1.105 Δημοσιεύσεις:

ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟΝ 88.

Αυτό δεν προκύπτει από κάπου, τα πράγματα έχουν όπως τα λέει ο CEL

Επισκέπτης-Τσίτουρας Χαράλαμπος-

Επισκέπτης-Τσίτουρας Χαράλαμπος-
  • Επισκέπτες
Οι λογιστικές διαφορές με 31.12.2011 δεν χρειάζεται να εμφανίζονται σε κανένα λογαριασμό παρά μόνο στη δήλωση. Από 1/1/2012 θα πρέπει κάθε μήνα να γίνονται εγγραφή σε κάποιο λογαριασμό (πιθανόν τάξεως). Στην πραγματικότητα επειδή δεν βγάζεις λογιστικές διαφορές κάθε μήνα ,μπορείς να το κάνεις κάθε τρίμηνο (αν δημοσιεύεις) αλλά σε κάθε περίπτωση 31.12.2012 θα πρέπει το σύνολο των λογιστικών διαφορών να γίνει εγγραφή στα βιβλία.

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.913 Δημοσιεύσεις:

Οι λογιστικές διαφορές με 31.12.2011 δεν χρειάζεται να εμφανίζονται σε κανένα λογαριασμό παρά μόνο στη δήλωση. Από 1/1/2012 θα πρέπει κάθε μήνα να γίνονται εγγραφή σε κάποιο λογαριασμό (πιθανόν τάξεως). Στην πραγματικότητα επειδή δεν βγάζεις λογιστικές διαφορές κάθε μήνα ,μπορείς να το κάνεις κάθε τρίμηνο (αν δημοσιεύεις) αλλά σε κάθε περίπτωση 31.12.2012 θα πρέπει το σύνολο των λογιστικών διαφορών να γίνει εγγραφή στα βιβλία.

Από 01/01/2012 υπάρχει υποχρέωση ανά μήνα να καταχωρούνται σε λογ/σμούς τάξεως οι λογιστικές διαφορές σε επιχειρήσεις που ελέγχονται υποχρεωτικά από τους λεγόμενους ορκωτούς λογιστές. Η διαδικασία περιγράφεται στη σχετική ΠΟΛ. Μάλιστα στην κεντρική σελίδα είχε δημοσιευθεί προ καιρού σχετικό άρθρο που εξηγούσε αναλυτικά την διαδικασία αυτή.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες