Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Ανάλυση ΠΟΛ.1167-2.8.2011 (Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης και Τέλος Επιτηδεύματος)

• Please log in to reply
67 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

doulisvas

doulisvas

*

• simple Members
  • 351 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΕΛ
Διαβάζοντας την ΠΟΛ της εισφοράς αλληλεγγύης, κατανοώ ότι δεν εξαιρούνται τα επιδόματα που χορηγεί ο ΟΓΑ ( εφάπαξ επίδομα τρίτου παιδιού, μηνιαίο και επίδομα πολύτεκνης μητέρας). Αν είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω, είναι απαράδεκτο γιατί ο νόμος δεν τα θεωρεί εισοδήματα που φορολογούνται. Επίσης η ΠΟΛ προτρέπει όσους δεν δήλωσαν ποσά η δήλωση των οποίων ήταν προεραιτική στους κωδικούς 659-660 (τόκοι καταθέσεων, κέρδη μετοχών, κλπ), να το κάνουν ώστε να συνυπολογισθούν στο εισόδημα της εισφοράς. Υπάρχει κάποιος που θα το κάνει; Δεν γίνονται αυτά.
<<Ν' ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ. ΝΑ ΛΕΣ: ΕΓΩ, ΝΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΩΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! ΑΝ ΧΑΘΕΙ, ΕΓΩ ΘΑ ΦΤΑΙΩ!>> Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.345 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...
5. Το τέλος επιτηδεύματος δεν εκπίπτει ως δαπάνη για τον προσδιορισμού του φορολογητέου εισοδήματος
Για ποιο λόγο δεν εκπίπτει ?

Υ.Γ.

ATGOLIARAS

ATGOLIARAS

*

• simple Members
  • 292 Δημοσιεύσεις:
Επειδή ναι μεν ονομάζεται "τέλος" (πρβλ. τέλη ύδρευσης/αποχέτευσης, δημοτικά τέλη κ.λπ.), αλλά στην ουσία είναι φόρος εισοδήματος. Και, όπως είναι γνωστό, ο φόρος εισοδήματος δεν αποτελεί εκπιπτόμενη δαπάνη :P

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

*

• Silver members
  • 1.598 Δημοσιεύσεις:
Πάντως όσοι προέβλεψαν σωστά και κάνανε την πάπια και δεν δηλώσανε εισοδήματα στο 659 τώρα δικαιώθηκαν...

Και φυσικά κανένας εξ αυτών δεν θα τα δηλώσει.....Δημοσιευμένη  εικόνα

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.345 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...

Πάντως όσοι προέβλεψαν σωστά και κάνανε την πάπια και δεν δηλώσανε εισοδήματα στο 659 τώρα δικαιώθηκαν...

Και φυσικά κανένας εξ αυτών δεν θα τα δηλώσει.....Δημοσιευμένη  εικόνα

Δεν είναι υποχρεωτικό ? Σε λίγο που θα βγουν οι κυνηγοί οι πάπιες θα γίνουν με ψητές με πορτοκάλι κ δαφνόφυλλα

Υ.Γ.

kleanthis1

kleanthis1

*

• simple Members
  • 139 Δημοσιεύσεις:
..Εγω παλι θελω να ρωτησω το εξης...οι εργολαβοι οικοδομων οι οποιοι παρουσιαζουν την καθε οικοδομη σαν ...ακινητο του αρθρου 6 κλπ...εμπιπτουν στην εννοια του υποκαταστηματος για την καθε οικοδομη ξεχωριστα???...λετε δηλαδη να ερθει ποσό για καθε οικοδομη ??

PARALOGISTIKA

PARALOGISTIKA

*

• simple Members
  • 196 Δημοσιεύσεις:
Τελικά απο το τέλος επιτηδεύματος εξαιρούνται οι επιτηδευματίες με έναρξη μέσα στα τελευταία 5 χρόνια? Γνωρίζει κάποιος?

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.734 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

Τελικά απο το τέλος επιτηδεύματος εξαιρούνται οι επιτηδευματίες με έναρξη μέσα στα τελευταία 5 χρόνια? Γνωρίζει κάποιος?

σύμφωνα με το αρθ.31 του 3986....ναι....

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

Επισκέπτης-timos-

Επισκέπτης-timos-
  • Επισκέπτες

3. Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

Τι εννοεί ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις ; Ομμόρυθμη εταιρεία Συμβούλων Επιχειρήσεων με έναρξη το 2009 και διακοπή το Δεκέμβριο του 2010 θα πληρώσει; Αν ναι το σημείωμα θα έρθει στο όνομα της εταιρείας η των εταίρων;

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.734 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

3. Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

Τι εννοεί ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις όσες ατομικές δεν ανήκουν στα ελευθέρια επαγγέλματα...; Ομμόρυθμη εταιρεία Συμβούλων Επιχειρήσεων με έναρξη το 2009 και διακοπή το Δεκέμβριο του 2010 θα πληρώσει; ναι... Αν ναι το σημείωμα θα έρθει στο όνομα της εταιρείας η των εταίρων; στην εταιρεία το τέλος επιτηδεύματος...στους εταίρους η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης..αν πληρούν τις προυποθέσεις..

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

Επισκέπτης-ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ-

Επισκέπτης-ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ-
  • Επισκέπτες
Όχι μόνο συνυπολόγισαν τα εισοδήματα από τόκους καταθέσεων αλλά και το φόρο 10% ο οποίος έτσι κι'αλλιώς δε φτάνει ποτέ στα χέρια μου. Το ΠΟΛ αναφέρει ξεκάθαρα για ΚΑΘΑΡΟ είσόδημα αλλά αυτοί χρησιμοποιούν το μικτό.

Έχουν δικαίωμα να το κάνουν αυτό?

Επισκέπτης-K.K.-

Επισκέπτης-K.K.-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ 01-10-2010 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 38 ΧΡΟΝΩΝ.ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 300,00 EURO.ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΑ 5 ΠΕΝΤΕ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΕΙΣΦΟΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΑ ΤΟΥ 2010 ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΕΙΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ 150,00EURO.ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟ ΓΙΑ 7 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΖΗΜΙΟΓΟΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ.

amartolos

amartolos

*

• Silver members
  • 1.469 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αμαρτίες

Όχι μόνο συνυπολόγισαν τα εισοδήματα από τόκους καταθέσεων αλλά και το φόρο 10% ο οποίος έτσι κι'αλλιώς δε φτάνει ποτέ στα χέρια μου. Το ΠΟΛ αναφέρει ξεκάθαρα για ΚΑΘΑΡΟ είσόδημα αλλά αυτοί χρησιμοποιούν το μικτό.

Ο νόμοε αναφέρει για καθαρό εισόδημα ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ.Δηλαδή το εισόδημα που φορολογείται.
Ετσι αν έχεις καθαρό εισόδημα από τόκους 10.000 ευρώ φορολογούνται οι 10000 και πληρώνεις φόρο 1000.
Επομένως οι 10000 υπολογίζονται για την έκτακτη εισφορά.
Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟN ΒΑΛΕΤΩ

FAFOUTIS

FAFOUTIS

*

• Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:

Τι εννοεί ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις ; Ομμόρυθμη εταιρεία Συμβούλων Επιχειρήσεων με έναρξη το 2009 και διακοπή το Δεκέμβριο του 2010 θα πληρώσει; Αν ναι το σημείωμα θα έρθει στο όνομα της εταιρείας η των εταίρων;

Προσοχή,ο συνταξιούχος,που θα πάει στην ΔΟΥ για να του βγάλουν την έκτακτη εισφορά που του επιβλήθηκε από την ΓΓΠΣ λόγω ελευθερίου επαγγέλματος,εφόσον υπέβαλε την δήλωση Φ.Ε μέσω taxisnet,θα πρέπει να προσκομίσει και όλα τα παραστατικά της δήλωσης για να τα ελέξουν.
Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι ακόμα εξακολουθούν να ταλαιπωρούν τον φορολογούμενο,ακόμα και όταν πρόκειται για την
ηλικία του.

Δυστυχώς η έκτακτη εισφορά επιβάλλεται επί του μικτού "εισοδήματος"

Επισκέπτης-ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ-

Επισκέπτης-ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ-
  • Επισκέπτες
Στο εκκαθαριστικό που μου στείλανε, στην κατηγορία "ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ... Κ.Τ.Λ." έχουν τα (έστω) 10.000Ε από τόκους, και στην κατηγορία "ΦΟΡΟΣ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΠΟΣΩΝ" προσθέτουν και άλλο ένα 10% και εφαρμόζουν το 2% και στα 11.000.

Να πάω να τους τραβήξω κανά αυτί ή τσάμπα 8α χάσω το χρόνο μου?

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά βέβαια αλλά δε θα τους δώσω ούτε cent παραπάνω.

FAFOUTIS

FAFOUTIS

*

• Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:

Προσοχή,ο συνταξιούχος,που θα πάει στην ΔΟΥ για να του βγάλουν την έκτακτη εισφορά που του επιβλήθηκε από την ΓΓΠΣ λόγω ελευθερίου επαγγέλματος,εφόσον υπέβαλε την δήλωση Φ.Ε μέσω taxisnet,θα πρέπει να προσκομίσει και όλα τα παραστατικά της δήλωσης για να τα ελέξουν.
Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι ακόμα εξακολουθούν να ταλαιπωρούν τον φορολογούμενο,ακόμα και όταν πρόκειται για την
ηλικία του.

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ, κατά 19 Σεπτέμβριος 2011 - 10:37 πμ, λόγο:

Δυστυχώς η έκτακτη εισφορά επιβάλλεται επί του μικτού "εισοδήματος"

Σ_ΣΑΚΗΣ

Σ_ΣΑΚΗΣ

*

• simple Members
  • 253 Δημοσιεύσεις:

Προσοχή η παρ.6 του αρθρου 31 του ν.3986 αναφέρει ,
"6. Οι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων εφαρμόζονται για τους επιτηδευματίες και ελεύθερους επαγγελματίες που ασκούν επιτήδευμα ή ελεύθερο επάγγελμα, αντίστοιχα, κατά την 1.1.2011 και μετά.
"καθαρόν δεν είναι ότι επλύθη, αλλά ότι δεν ελερώθει"

Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-

Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΧΕΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΤΟ 2010 ΕΙΧΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥ ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ Ή ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επισκέπτης-TZABELAS KITSOS-

Επισκέπτης-TZABELAS KITSOS-
  • Επισκέπτες

..Εγω παλι θελω να ρωτησω το εξης...οι εργολαβοι οικοδομων οι οποιοι παρουσιαζουν την καθε οικοδομη σαν ...ακινητο του αρθρου 6 κλπ...εμπιπτουν στην εννοια του υποκαταστηματος για την καθε οικοδομη ξεχωριστα???...λετε δηλαδη να ερθει ποσό για καθε οικοδομη ??

ΑΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ

Επισκέπτης-Chris-

Επισκέπτης-Chris-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα. Γνωρίζεται άν την επιδοτηση ενοικίου απο τον οργανισμό εργατικής κατοικίας την συμπεριλαμβάνουν για τον υπολογισμό εισφοράς αλληλεγγύης?Αν πάω εφορία θα μου το αφαιρέσουν?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες