Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Συμπληρωση κωδικων 346-400 περιοδικης δηλωσης φπα 2ο τριμηνο

- - - - -

• Please log in to reply
13 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

kosmaslog

kosmaslog

*

• Silver members
  • 816 Δημοσιεύσεις:
Πελατης μου αγροτης(ατομικη επιχειρηση) οπου στην εναρξη γραφει οτι υπαγεται στο κανονικο καθεστως φπα , εχει εδρα στο χωριο του και υποκαταστημα σε λαικη αγορα, αγοραζει για δαπανες σπορους και παραγει κηπευτικα προιοντα(δεν τα επεξεργαζεται) τα οποια τα πουλαει με τδα σε σουπερ μαρκετ και στη λαικη αγορα με ταμειακη μηχανη.
πρεπει τις πωλησεις αυτες οι οποιες γραφονται στην περιοδικη δηλωση στον κωδικο 307(συνολο φορολογητεων εκροων) να τις μεταφερω και στον κωδικο 346 και στον 400(346*5%) ?
ευχαριστω

kosmaslog

kosmaslog

*

• Silver members
  • 816 Δημοσιεύσεις:
στο αρθρο 41 και 42 του κωδικα φπα που διαβασα, ο πελατης μου ουτε σε συναιτερισμο ανηκει, ουτε αλλη επιχειρηση εχει , ουτε κανει εξαγωγες, ουτε επεξεργαζεται τα προιοντα του. απο οτι καταλαβαινω πρεπει να συμπληρωσω τους κωδικους 346-400. για αυτο σασ παραθετω αναλυτικα τις δραστηριοτητες του για να μου πειτε και την γνωμη σας.

kosmaslog

kosmaslog

*

• Silver members
  • 816 Δημοσιεύσεις:
αρα?

amartolos

amartolos

*

• Silver members
  • 1.469 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αμαρτίες
Δεν χρειάζονται τόσα posts για μια ερώτηση.Δημοσιευμένη  εικόνα

Αναζήτησε στον κόμβο του taxheaven και διάβασε την ΠΟΛ 1013/26-01-2011
Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟN ΒΑΛΕΤΩ

kosmaslog

kosmaslog

*

• Silver members
  • 816 Δημοσιεύσεις:
δε χρειαζονται λες και συ τοσα ποστ. εχω γραψει το θεμα απο το πρωι και οσο αναρτισονται καινουργια φευγει το θεμα απο την τριανταδα και αντε να το δει καποιος. μονο με αναζητηση αν το εχει απορεια. δεν ειναι το φορουμ οπως παλια που ειχε μπαρα και εβλεπες θεματα προ μηνων. αμεσως εσυ. γραψει εκει την πολ που ξερεις και τις παρατηρησεις κρατα τες. φιλικα

amartolos

amartolos

*

• Silver members
  • 1.469 Δημοσιεύσεις:
Καλό επήγα να κάνω και βρήκα τον μπελά μου.Προσπαθείς να αποτάξεις από πάνω σου την αμαρτία και δεν σε αφήνουν.Δημοσιευμένη  εικόνα

kosmaslog

kosmaslog

*

• Silver members
  • 816 Δημοσιεύσεις:
αυτη η πολ λεει για το ειδικο καθεστως. το καινουργιο εντυπο φ2 λεει στον κωδικο 346 κανονικο καθεστως. τι γινεται εδω? να ναι λαθος το εντυπο?

amartolos

amartolos

*

• Silver members
  • 1.469 Δημοσιεύσεις:

αυτη η πολ λεει για το ειδικο καθεστως. το καινουργιο εντυπο φ2 λεει στον κωδικο 346 κανονικο καθεστως. τι γινεται εδω? να ναι λαθος το εντυπο?

Ναι.Λέει κανονικό καθεστώς γιατί οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος όταν πωλούν τα προιόντα παραγωγής τους από δικό τους κατάστημα η σε λαικές αγορές η κα΄νουν εξαγωγές εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς για τις δραστηριότητες αυτές και επιστρέφουν το 5% των εσόδων μόνο για αυτές τις δραστηριότητες.Οταν πωλούν σε άλλους υποκείμενους στο φόρο τότε συνεχίζουν αν είναι στο κανονικό καθεστώς και ακολουθείται η άλλη διαδικασία που αναφέρεται στην ΠΟΛ 1013.

kosmaslog

kosmaslog

*

• Silver members
  • 816 Δημοσιεύσεις:
αρα εμενα ο αγροτης που εντασεται στο κανονικο καθεστως απο την εναρξη του, δεν χρειαζεται να βαλω κατι σε αυτον τον κωδικο? (ο δικος μου πουλαει και απο το καταστημα και απο τη λαικη )

amartolos

amartolos

*

• Silver members
  • 1.469 Δημοσιεύσεις:

αρα εμενα ο αγροτης που εντασεται στο κανονικο καθεστως απο την εναρξη του, δεν χρειαζεται να βαλω κατι σε αυτον τον κωδικο? (ο δικος μου πουλαει και απο το καταστημα και απο τη λαικη )

Αφού είναι ενταγμένος στο κανονικό καθεστώς από την έναρξη του τότε δεν υπάγεται στο άρθρο 41

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
καλημερα
Στην εκκαθαριστικη δηλωση φπα ο κωδικος 400 που μεταφερεται?

Ευχαριστω

SophiaL

SophiaL

*

• Silver members
  • 791 Δημοσιεύσεις:
Κωδ
. 668.
Την αξία των πωλήσεων αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους από δικό τους κατάστημα ή από λαϊκές αγορές ή λόγω εξαγωγής ή παράδοσης σε άλλο κράτος μέλος των αγροτών του άρθρου 41 του Κώδικα Φ.Π.Α. για τις οποίες δικαιούνται επιστροφή Φ.Π.Α. με την εφαρμογή καταποκοπή συντελεστή 5%, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΑΥΟ ΠΟΛ 1144/2010 και Εγκύκλιο ΠΟΛ 1013/2011.

Κωδ
. 688.
Την αξία του Φ.Π.Α. που προκύπτει πολλαπλασιάζοντας το ποσό του κωδικού 668 με το συντελεστή 5%.

"Οχτώ Ελπίδες.."
η πρώτη είναι στο Θεό, η δεύτερη στα όνειρα, η τρίτη στην αλήθεια, η τέταρτη στη μάνα μας, η πέμπτη στο παιδί μας, η έκτη στην απόφαση, η έβδομη στα χέρια, κι αφού μας τα ‘κοψαν κι αυτά.. η όγδοη στ` αστέρια

*Αγαπώ αυτή τη χώρα και μισώ αυτό το κράτος...

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.680 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

καλημερα
Στην εκκαθαριστικη δηλωση φπα ο κωδικος 400 που μεταφερεται?

Ευχαριστω

στον 688 φαντάζομαι...

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Σας ευχαρισρω πολυ για τις απαντησεις σας.
καλη συνεχεια και υπομονη μεγαλη.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες