Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μεταβιβαση μοτοσικλετασ ατομικης επιχειρησης και υπεραξια


kosmaslog

Ερώτηση

Πελατης μου με αντικειμενο εργασιων εστιατοριο εχει μηχανακι στο ονομα της επιχειρησης και θελει να πουλησει το μηχανακι σε ιδιωτη. το μηχανακι το αγορασε το 30/04/2008(ομοιως και η πρωτη αδεια) καθαρη αξια 587,37 ευρω και το κανει αποσβεση 20%. ιπποι μοτοσυκλετας 11. ημερομηνια πωλησης 30/07/2011. αξια πωλησης 300,00ευρω.

βαζω τα στοιχεια στο προγραμμα http://www.karpodinis.gr/yper/yper6.aspx και μου εμφανιζει αξια πωλησης γυρω στις 3000,00 ευρω και φορο υπεραξιας γυρω στα 700,00 ευρω. μηπως εχω κανει κανα λαθος? μπορει καποιος να μου το επιβαιβεωση με τα στοιχεια που σασ εδωσα?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πελατης μου με αντικειμενο εργασιων εστιατοριο εχει μηχανακι στο ονομα της επιχειρησης και θελει να πουλησει το μηχανακι σε ιδιωτη. το μηχανακι το αγορασε το 30/04/2008(ομοιως και η πρωτη αδεια) καθαρη αξια 587,37 ευρω και το κανει αποσβεση 20%. ιπποι μοτοσυκλετας 11. ημερομηνια πωλησης 30/07/2011. αξια πωλησης 300,00ευρω.

βαζω τα στοιχεια στο προγραμμα http://www.karpodinis.gr/yper/yper6.aspx και μου εμφανιζει αξια πωλησης γυρω στις 3000,00 ευρω και φορο υπεραξιας γυρω στα 700,00 ευρω. μηπως εχω κανει κανα λαθος? μπορει καποιος να μου το επιβαιβεωση με τα στοιχεια που σασ εδωσα?

ευχαριστω

Σίγουρα έχεις λάθος. 11 ΗΡ = 1571 cc. Δεν είναι δυνατόν να αγοράστηκε 587,37 ευρώ. Ούτε ένα παπάκι δεν κάνει τόσο, και μάλιστα καινούργιο. Η αξία που αναφέρεις για Ε.Τ.Τ. μου φαίνεται εμένα. Παρεπιπτόντως στη μοτοσυκλέτα υπολογίζεις όλο το ποσό, δεν εκπίπτει το ΦΠΑ. Επιβαρύνει το κόστος του παγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Πελατης μου με αντικειμενο εργασιων εστιατοριο εχει μηχανακι στο ονομα της επιχειρησης και θελει να πουλησει το μηχανακι σε ιδιωτη. το μηχανακι το αγορασε το 30/04/2008(ομοιως και η πρωτη αδεια) καθαρη αξια 587,37 ευρω και το κανει αποσβεση 20%. ιπποι μοτοσυκλετας 11. ημερομηνια πωλησης 30/07/2011. αξια πωλησης 300,00ευρω.

βαζω τα στοιχεια στο προγραμμα http://www.karpodini...yper/yper6.aspx και μου εμφανιζει αξια πωλησης γυρω στις 3000,00 ευρω και φορο υπεραξιας γυρω στα 700,00 ευρω. μηπως εχω κανει κανα λαθος? μπορει καποιος να μου το επιβαιβεωση με τα στοιχεια που σασ εδωσα?

ευχαριστω

ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ .ΠΟΣΟ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΑ

ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ Α.Λ.Π. ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ .ΠΟΣΟ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΑ

ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ Α.Λ.Π. ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ

Αυτό ρώτησε ο συνάδελφος; Πόσο θα το πουλήσει;

Μόνο για τα 50cc, η μεταβίβαση γίνεται στην τροχαία, για όλα τα υπόλοιπα στο υπουργείο μεταφορών.

Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μην δίνουμε λάθος απαντήσεις,και απροσανατολίζουμε αυτόν που ρωτάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αυτό ρώτησε ο συνάδελφος; Πόσο θα το πουλήσει;

Μόνο για τα 50cc, η μεταβίβαση γίνεται στην τροχαία, για όλα τα υπόλοιπα στο υπουργείο μεταφορών.

Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μην δίνουμε λάθος απαντήσεις,και απροσανατολίζουμε αυτόν που ρωτάει...

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΣΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΡΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ

ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΙΛΑΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι λαθος οι 11 ιπποι το μηχανακι εινια 125cc. 11 ιπποι ειναι αδυνατο να ειναι.

γιατι να μη χρεωσω φπα? ο πελατης μου θα κοψει στο ιδιωτη τδα και θα αποδοση τον φορο στην περιοδικη δηλωση φπα.

Παρεπιπτόντως στη μοτοσυκλέτα υπολογίζεις όλο το ποσό, δεν εκπίπτει το ΦΠΑ. Επιβαρύνει το κόστος του παγίου.

αυτο δεν το ξερω. απο που προκυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ειναι λαθος οι 11 ιπποι το μηχανακι εινια 125cc. 11 ιπποι ειναι αδυνατο να ειναι.

γιατι να μη χρεωσω φπα? ο πελατης μου θα κοψει στο ιδιωτη τδα και θα αποδοση τον φορο στην περιοδικη δηλωση φπα.

Παρεπιπτόντως στη μοτοσυκλέτα υπολογίζεις όλο το ποσό, δεν εκπίπτει το ΦΠΑ. Επιβαρύνει το κόστος του παγίου.

αυτο δεν το ξερω. απο που προκυπτει?

ΕΙΡΗΝΗ

ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ

ΟΧΙ ΦΠΑ ( ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΕΚΠΕΣΕΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΡΗΝΗ

ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ

ΟΧΙ ΦΠΑ ( ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΕΚΠΕΣΕΙ)

Και εσύ να μάθεις να διαβάζεις σε ποιόν απαντάς πρώτα.... Δεν με λένε kosmaslog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικως , φτιαχνω το εντυπο υπεραξιας να αποδοσω τον φορο, και κοβω ΑΛΠ χωρις φπα? το μονο που θα εχει υποχρεωση ο πελατης μου να πληρωσει θα ειναι ο φορος υπεραξιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

τελικως , φτιαχνω το εντυπο υπεραξιας να αποδοσω τον φορο, και κοβω ΑΛΠ χωρις φπα? το μονο που θα εχει υποχρεωση ο πελατης μου να πληρωσει θα ειναι ο φορος υπεραξιας?

ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ

ΕΙΠΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΠ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι λαθος οι 11 ιπποι το μηχανακι εινια 125cc. 11 ιπποι ειναι αδυνατο να ειναι.

γιατι να μη χρεωσω φπα? ο πελατης μου θα κοψει στο ιδιωτη τδα και θα αποδοση τον φορο στην περιοδικη δηλωση φπα.

Παρεπιπτόντως στη μοτοσυκλέτα υπολογίζεις όλο το ποσό, δεν εκπίπτει το ΦΠΑ. Επιβαρύνει το κόστος του παγίου.

αυτο δεν το ξερω. απο που προκυπτει?

Άρθρο 22 του Κώδικα ΦΠΑ.

Και αφού είναι 125cc, η μεταβίβαση θα γίνει στο υπουργείο. Πάντως απορώ με την τιμή αγοράς,587 ευρώ για 125 καινούργιο είναι πολύ χαμηλή. Μεταχειρισμένο το καταλαβαίνω... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ 2 μερες θα μου φερει την αδεια κυκλοφοριας και θα επανελθω στο θεμα. τηλεφωνικα μου ειπε οτι ειναι 125cc και 11hp. η αγορα εγινε απριλιο του 2008. στο google που εψαξα ειδα οτι μηχανακια 125cc αντιστοιχουν 9-10-11 ιπποι αναλογως τη μηχανη. μηπως να υπαρχει αλλη κλιμακα για τα μηχανακια στους ιππους...επισης θα παρω και το τιμολογιο αγορας για το μηχανακι διοτι το 2008 ειχε αλλο λογιστη.

ξαναpostaro συντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν τα 250 cc της δικιάς μου έχουν 3 ίππους .. μάλλον τα 125 έχουν το πολύ 2..

Υ.Γ. Μιλάμε πάντα για φορολογήσιμα αλόγατα.. και όχι για την ιπποδύναμη.

Υ.Γ.1

Καθορισμός φορολογησίμου ισχύος

. Δια τα μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος εκ του εξωτερικού εισαγώμενα και υπό του Ο.Δ.Δ.Υ. ή υπό των εν Ελλάδι κατασκευαστών πωλούμενα, η φορολογήσιμος ισχύς καθορίζεται ως το γινόμενο του κυλινδρισμού του οχήματος εις κυβικά εκατοστά επί τον συντελεστή 0,007 δια τα επιβατηγά αυτοκίνητα και 0,013 δια τας μοτοσυκλέττας, Τυχόν προκύπτον κλάσμα μονάδος μικρότερον μεν του ημίσεος αμελείται, μεγαλύτερον δε ή ίσον στρογγυλοποιείται εις την αμέσως μεγαλυτέραν ακέραιαν μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...