Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

τρόπος αποφυγης αποζημίωσης από τον εργοδότη

- - - - -

• Please log in to reply
93 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

nansi

nansi

*

• simple Members
  • 53 Δημοσιεύσεις:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω στο θέμα μπλοκάκι, επειδή δεν έχω ιδέα.
Ο " ὑποψήφιος" κάνει κανονικά έναρξη στην εφορία, έχει πλεόν βιβλία (εσ-εξ) και κάθε μήνα κόβει στον εργοδότη του ένα απυ??
Και φπα ή απαλλάσσεται του φπα λόγω του ότι έχει έναν εργοδότη?? Περιοδικές, εκκαθαριστική, ε3 κ.λπ.
Που μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα??

Κάποια απάντηση πάνω σε αυτό?

Επισκέπτης-mariaeleni-

Επισκέπτης-mariaeleni-
  • Επισκέπτες

μα και από την επιθεώρηση και 2 δικηγόροι αυτό μου είπαν. ότι δηλαδή χρειάζεται να ειναι συμπληρωμένη αυτή η φράση γιατί ουσιαστικά αυτή είναι που θα μου δώσει το δικαίωμα να διεκδικήσω την αποζημίωση μου.καταλαβαίνω αυτό που λες,ότι αν δεν πα΄ρεις τα χρήματα μην υπογράφεις το χαρτί.θέλεις να πεις ότι πρώτα μου δίνει τα λεφτά (μισθούς, επιδομα αδείας και αποζημίωση αδείας μιας που είμαστε και στον Ιούλη) και μετά υπογράφω?την έχω ικανή για πολλά....γι' αυτό δίνω έμφαση στις διαδικαστικές λεπτομέρειες....
Σ' ευχαριστώ πολύ, anyway.Είσαι διαφωτιστικός.

στην περιπτωση που δεν με απολυει,δεν κανει τιποτα προς το παρον,αλλα καθυστερεί να με πληρωσει (μία βδομάδα και όπως παει θ' αργησει κι αλλο) και φυσικά ουτε λόγος για το επίδομα αδείας,τι κανω?επιθεώρηση για να του γινουν οι σχετικες συστασεις και μετα δικηγορος?

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Ο Φαφούτης σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή...

Αν πάρεις την σωστή και νόμιμη αποζημίωσή σου, είναι σαν να έφυγες κανονικά, οπότε δεν σου κλέβει λεφτά...

Το τι και πως όπως ξαναείπε και ο Φαφούτης, εξαρτάται από το τι θες και το τι έχεις ανάγκη...

Πές το μας και μπορούμε να πούμε περισσότερα.

Το να πάρεις στο χέρι την αποζημίωση (όχι 0 αποζημίωση και να υπογράψεις ότι την πήρες σε καμία περίπτωση) και να συνεχίσεις να δουλεύεις με μπλοκάκι είναι μια καλή και συνηθισμένη λύση - τηρουμένων των παρούσων συνθηκών.

Όπως έχω ξανα πεί ο εργοδότης μου προσπαθεί να αποφύγει την αποζημίωση και έτσι αναζητά πλάγιους τρόπους για να παραιτηθώ από μόνη μου, τώρα για τον τελευταίο μήνα μου έδωσε με καθυστέρηση μιαμισης βδομάδας από την ημέρα πληρωμής, το 1/5 του μισθού και στην ερώτηση πότε θα πάρω τα υπόλοιπα μου είπε δε ξέρω.. Τι πρέπει να κάνω θα πρέπει να κινηθώ άμεσα ? ή να το αφήσω να δώ πώς θα πάει? Εγώ στη δουλείά μου είμαι όπως πρίν? Του παραδίδω εργασίες?

Επισκέπτης-Rania 65-

Επισκέπτης-Rania 65-
  • Επισκέπτες
Αν δεν υπογραψει κανεις την καινουργια συμφωνια που θελει το αφεντικο , τι πρεπει να κανει ο εργαζομενος, να συνεχισει να πηγαινει στην δουλεια, ή να μην παει, περιμενωντας την απολυση???
Ποια τα δικαιωματα του εργαζομενου??? Ειμαστε υποχρεωμενοι να δεχτουμε την μειωση μισθου ή να παρετιθουμε απο μονοι μας?? διχως απολυση??? διχως αποζημιωση???
Πως μασ καλυπτει η νομοθεσια??? :o

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Μια δικηγόρος που ασχολείται με εργατικά μου είπε ότι οι συνήθεις εργατικές διαφορές εκδικάζονται πρωτοδίκως σε περίπου 7-9 μήνες αλλά πέραν αυτού δεν γνωρίζω...

Ερμαιο δεν γινεται κανενας κανενα εργοδοτη..
Εσυ θελεις να γινεις ερμαιο με την αισχρη δικαιολογια οτι " εχω αναγκη", αναγκη εχουν ολοι, κανεις ομως δεν εχει την αναγκη να δουλευει τζαμπα οταν τα χρηματα δεν του φτανουν ουτε για το καφεδακι του.
Βλεπω λογιστες να δουλευω εσωτερικοι για 1400 ευρω με 10 χρονια προυπηρεσια οταν ενας μη πτυχιουχος με 4 χρονια βοηθος παιρνει 1200 καθαρο βασει ΣΣΕ, και αναρωτιεμαι ρε ξεφτιλα, εσυ με αυτα που κανεις παιρνεις την δουλεια απο ενα οικογενειαρχη , και οχι μονο χαλας την πιατσα αλλα το παιζεις και λογιστης και μιλας για κλειστα επαγγελματα. Τοσο ξεφτιλισμενοι , ολα στο ονομα του εχω αναγκη!
ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΑΝΤΕΨΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΑΛΛΑ ΤΖΑΜΠΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ. Καλυτερα σερβιτορος στην παραλιακη παρα πτυχιουχος εμπειρικος!

Επισκέπτης-than-

Επισκέπτης-than-
  • Επισκέπτες
καλησπερα.
επειδη δεν μπορω να ανοιξω καινουργια θεμα θα παρακαλουσα αν μπορειτε να μου απαντησετε εδω.
εργαζομενη εδω και 15 χρονια στην ιδια επιχειρηση, βρισκεται στα μαχαιρια με το αφεντικο (ηθελε να την απολυσει αλλα χωρις να της πληρωσει την αποζημιωση) και κατεληξαν στον εποπτη. για να μην τα πολυλογω η απολυση που δεν ειχε κοινοποιηθει επισημως ανακληθηκε η εργαζομενη επεστρεψε σε ενα τρομερα εχθρικο (και μειωτικο και προσβλητικο) περιβαλλον εργασιας κανοντας υπομονη.
με χιλια ζορια (και παλι με τον εποπτη) πηρε την καλοκαιρινη αδεια, (και εχει και υπολοιπο 7 ημερων) και επιστρεφοντας της ανακοινωσαν οτι εκαναν οικιοθελη αποχωρηση πριν 2 ημερες (χωρις καμμια προσπαθεια επικοινωνιας απο μερους τους) στον εποπτη και στον οαεδ.
τι μπορει να κανει η εργαζομενη?
υποψη οτι της χρωστουν ακομα το επιδομα αδειας και το μισθο αυγουστου.
Υ.Γ.1. αν καποιος εποπτης δεν ειναι και τοσο "επιμελης" στην εκτελεση των καθηκοντων του προς οφελος του εργοδοτη, (η εκφραση ειναι πολυ επιεικης αλλα δεν μπορω να επεκταθω) σε ποια υπηρεσια του υπουργειου μπορει να παει ο εργαζομενος?
Υ.Γ.2. η εργαζομενη φαινοταν να δουλευει 5ωρο 5νθημερο αλλα στην πραγματικοτητα δουλευε 50-60 ωρες 6 ημερες την εβδομαδα με απωλεια ενσημων και χωρις ποτε να πληρωθει υπερωριες (επερνε μισθο μεγαλυτερο του πενταωρου αλλα μικροτερο του οχταωρου).
ο εποπτης παρολο που του καταγγελθηκαν αυτα πριν απο μηνες κανονισε απλως η εργαζομενη να δουλευει πενταωρο και να πληρωνεται για αυτο, αλλα ο εργοδοτης δεν μπορουσε να δεχθει να πληρωνει κανονικα και προχωρησε στην "οικιοθελη αποχωρηση"
ευχαριστω

Επισκέπτης-than-

Επισκέπτης-than-
  • Επισκέπτες
να συμπληρωσω οτι προκειται για ατομικη επιχειρηση.
αν αυτη αλλαξει χερια στο επομενο διαστημα (σε αλλο μελος της οικογενειας κατι που εχουν ξανακανει) μπορει να συνεχισει τη διεκδικηση ο εργαζομενος η τα χανει ολα?

FAFOUTIS

FAFOUTIS

*

• Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:

καλησπερα.
επειδη δεν μπορω να ανοιξω καινουργια θεμα θα παρακαλουσα αν μπορειτε να μου απαντησετε εδω.
εργαζομενη εδω και 15 χρονια στην ιδια επιχειρηση, βρισκεται στα μαχαιρια με το αφεντικο (ηθελε να την απολυσει αλλα χωρις να της πληρωσει την αποζημιωση) και κατεληξαν στον εποπτη. για να μην τα πολυλογω η απολυση που δεν ειχε κοινοποιηθει επισημως ανακληθηκε η εργαζομενη επεστρεψε σε ενα τρομερα εχθρικο (και μειωτικο και προσβλητικο) περιβαλλον εργασιας κανοντας υπομονη.
με χιλια ζορια (και παλι με τον εποπτη) πηρε την καλοκαιρινη αδεια, (και εχει και υπολοιπο 7 ημερων) και επιστρεφοντας της ανακοινωσαν οτι εκαναν οικιοθελη αποχωρηση πριν 2 ημερες (χωρις καμμια προσπαθεια επικοινωνιας απο μερους τους) στον εποπτη και στον οαεδ.
τι μπορει να κανει η εργαζομενη?
υποψη οτι της χρωστουν ακομα το επιδομα αδειας και το μισθο αυγουστου.
Υ.Γ.1. αν καποιος εποπτης δεν ειναι και τοσο "επιμελης" στην εκτελεση των καθηκοντων του προς οφελος του εργοδοτη, (η εκφραση ειναι πολυ επιεικης αλλα δεν μπορω να επεκταθω) σε ποια υπηρεσια του υπουργειου μπορει να παει ο εργαζομενος?
Υ.Γ.2. η εργαζομενη φαινοταν να δουλευει 5ωρο 5νθημερο αλλα στην πραγματικοτητα δουλευε 50-60 ωρες 6 ημερες την εβδομαδα με απωλεια ενσημων και χωρις ποτε να πληρωθει υπερωριες (επερνε μισθο μεγαλυτερο του πενταωρου αλλα μικροτερο του οχταωρου).
ο εποπτης παρολο που του καταγγελθηκαν αυτα πριν απο μηνες κανονισε απλως η εργαζομενη να δουλευει πενταωρο και να πληρωνεται για αυτο, αλλα ο εργοδοτης δεν μπορουσε να δεχθει να πληρωνει κανονικα και προχωρησε στην "οικιοθελη αποχωρηση"
ευχαριστω

Εφόσον επιθυμεί να τραβήξει το θέμα στα άκρα,θα κάνει την καταγγελία στην Επιθ.Εργασίας και αφού
δεν επιτευχθεί συμβιβασμός,της αρεσκείας του καταγγέλοντος,θα ζητήσει από την Ε.Ε την καταγγελία
προκειμένου να την μεταφέρει χέρι με χέρι στον εισαγγελέα υπηρεσίας (σχολή ευελπίδων).

Στην προκειμένη περίπτωση ο εισαγγελέας ενεργεί χωρίς καθυστέρηση και παραγγέλει την σύλληψη του
επιχειρηματία.

Άγρια πράγματα,που δεν τα συστήνω σε περίπτωση,που ο επιχειρηματίας έχει όντως οικονομικό πρόβλημα
και αδυνατεί να ανταπεξέλθει των οικονομικών του υποχρεώσεων.

Επισκέπτης-than-

Επισκέπτης-than-
  • Επισκέπτες

Εφόσον επιθυμεί να τραβήξει το θέμα στα άκρα,θα κάνει την καταγγελία στην Επιθ.Εργασίας και αφού
δεν επιτευχθεί συμβιβασμός,της αρεσκείας του καταγγέλοντος,θα ζητήσει από την Ε.Ε την καταγγελία
προκειμένου να την μεταφέρει χέρι με χέρι στον εισαγγελέα υπηρεσίας (σχολή ευελπίδων).

Στην προκειμένη περίπτωση ο εισαγγελέας ενεργεί χωρίς καθυστέρηση και παραγγέλει την σύλληψη του
επιχειρηματία.

Άγρια πράγματα,που δεν τα συστήνω σε περίπτωση,που ο επιχειρηματίας έχει όντως οικονομικό πρόβλημα
και αδυνατεί να ανταπεξέλθει των οικονομικών του υποχρεώσεων.

το θεμα ειναι οτι μια εργαζομενη που εχει φαει τη ζωη της στην εταιρεια ακουγοντας συνεχεια υποσχεσεις για ενα καλυτερο μελλον, φευγει χωρις τη θεληση της, χωρις αποζημιωση, χωρις επιδομα ανεργιας, και στα χαρτια φαινεται σαν μια αδιαφορη υπαλληλος που δεν επεστρεψε απο την αδεια της.
ο επιχειρηματιας στα χαρτια μπορει να εχει οικονομικα προβληματα και να χρωσταει στο δημοσιο, (γιαυτο και αλλαζουν συνεχεια την εταιρια), στην πραγματικοτητα ομως εχει και παραεχει.
απλως δεν ανεχεται να του βγει απο πανω εργαζομενος (για να μην παιρνουν θαρρος και οι υπολοιποι εργαζομενοι οι οποιοι τραβανε τα ιδια και χειροτερα).
ολα γινονται για εκδικηση γιατι τον πηγε στον εποπτη (ο οποιος οπως προειπα ειναι ας πουμε "δικος του" οπως κοκορευεται) γιαυτο και εκανε τα ελαχιστα για οσα του καταγγελθηκαν. (ξεχασα να αναφερω οτι η υποθεση αφορα επαρχιακη πολη που οι "γνωριμιες" με τις αρχες ειναι κατι συνηθισμενο για τους "επιχειρηματιες").

FAFOUTIS

FAFOUTIS

*

• Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:

το θεμα ειναι οτι μια εργαζομενη που εχει φαει τη ζωη της στην εταιρεια ακουγοντας συνεχεια υποσχεσεις για ενα καλυτερο μελλον, φευγει χωρις τη θεληση της, χωρις αποζημιωση, χωρις επιδομα ανεργιας, και στα χαρτια φαινεται σαν μια αδιαφορη υπαλληλος που δεν επεστρεψε απο την αδεια της.
ο επιχειρηματιας στα χαρτια μπορει να εχει οικονομικα προβληματα και να χρωσταει στο δημοσιο, (γιαυτο και αλλαζουν συνεχεια την εταιρια), στην πραγματικοτητα ομως εχει και παραεχει.
απλως δεν ανεχεται να του βγει απο πανω εργαζομενος (για να μην παιρνουν θαρρος και οι υπολοιποι εργαζομενοι οι οποιοι τραβανε τα ιδια και χειροτερα).
ολα γινονται για εκδικηση γιατι τον πηγε στον εποπτη (ο οποιος οπως προειπα ειναι ας πουμε "δικος του" οπως κοκορευεται) γιαυτο και εκανε τα ελαχιστα για οσα του καταγγελθηκαν. (ξεχασα να αναφερω οτι η υποθεση αφορα επαρχιακη πολη που οι "γνωριμιες" με τις αρχες ειναι κατι συνηθισμενο για τους "επιχειρηματιες").

Εσύ πλέον αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Επισκέπτης-tham-

Επισκέπτης-tham-
  • Επισκέπτες
η υποθεση θα ανατεθει σε δικηγορο (υποθετω θα γινει αγωγη) και οτι βγει. παντως αυτο που αναφερεις για συλληψη απο τον εισαγγελεα μου φαινεται λιγο απιθανο να συμβαινει στην ελλαδα. για καραμπινατα σκανδαλα δισεκατομμυριων απο "επιχειρηματιες" δεν εχει γινει τιποτα και κυκλοφορουν στα σαλονια, και θα παει αυτοφορο καποιος για εργατικη διαφορα ειδικα οταν αφορα ενα μονο εργαζομενο??
ευχαριστω για τις απαντησεις παντως!

Επισκέπτης-GMBT-

Επισκέπτης-GMBT-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα,

Συγνώμη εκ των προτέρων που γράφω και εγώ εδω την ερώτηση μου αλλά δηστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω νέο θέμα.

Η ερώτηση μου έχει ως εξής:

Εργάζομαι σε ΑΒΕΕ με σύμβαση αορίστου χρόνου.
Έστω λοιπόν ότι ο εργοδότης μου χρωστάει την καταβολή 9 μισθών συν επίδομα καλοκαιριού.

και έστω ότι με απολύει. τι ισχύει στην περίπτωση αυτή?

Για να με απολύσει πρέπει πρώτα να μου προκαταβάλει τα δεδουλευμένα μου?
ή μπορεί να με απολύσει και να μου τα χρωστάει (και τελικά να μην με εξοφλήσει και ποτέ ίσως, εκτός αν κινηθώ νομικά εναντίων του και άρα σε 3-4 χρόνια να γίνει δικαστήριο?)

Γενικότερα πως μπορώ να διεκδικήσω τα δεδουλευμένα μου καλύτερα?... η αποζημίωση απολύσεως δεν με πολυενδιαφέρει αν και είναι αρκετα καλό το πόσο έπειτα απο σχεδόν 3 χρόνια εργασίας είναι περίπου 3000-3500 ευρώ.

Ο εργοδότης ισχυρίζεται πως δεν έχει να με πληρώσει, ωστόσο η εταιρεία είναι μεγάλη και πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν χρήματα τα οποία όμως διατίθενται αλλού για την συνέχιση λειτουργίας της εταιρείας.

Επισκέπτης-sam-

Επισκέπτης-sam-
  • Επισκέπτες
διαβασα όλα τα προηγούμενα και σας γράφω γιατι και στη δική μου εταιρία σκέφτηκαν να προχωρήσουν σε εκ περιτροπής εργασία σε κάποιους υπαλλήλους (συμπεριλ. και εμένα). Δεν με συμφέρει προσωπικά να εργάζομαι για 500€ από τη στιγμή που μπορώ να λαμβάνω τα ίδια από τον ΟΑΕΔ και να έχω και την απαίσια συμπεριφορά του αφεντικού από πάνω!
Το θέμα είναι ότι δεν θέλει να προχωρήσει σε απόλυση γιατί όπως λέει δεν έχει (3.000€ είναι η αποζημίωση που θα έπαιρνα-είμαι 2 χρόνια στην εταιρία- ενώ αυτό το μήνα έχει ήδη δώσει 6000€ να πάνε πελάτες του ταξίδι -ή για συμμετοχές σε συνέδρια...κατά τα άλλα δεν έχει λεφτά και τα πράγματα είναι δύσκολα....) τι να πώ..... απλά θέλει να αυξήσει το κέρδος του εις βάρος των υπαλλήλων του και φυσικά οι τελευταίοι υποκύπτουν σαν πρόβατα..... Ενώ δεν είμαι εκδικητικός τύπος από τη φύση μου, είμαι εξαγριωμένη και θέλω να κάνω κάτι να καταλάβει ότι δεν μπορεί να έχει και την πίτα και τον σκύλο χορτάτο.....

Επισκέπτης-sam-

Επισκέπτης-sam-
  • Επισκέπτες
όσον αφορά την εργασία εκ περιτροπής πότε θεωρείται αυτή ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ και επομένως καθίσταται ΑΚΥΡΗ???

Επισκέπτης-Εξαθλιωμενος-

Επισκέπτης-Εξαθλιωμενος-
  • Επισκέπτες
Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων.
Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν.
Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη.
Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3?
Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα?
Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση?
Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα.
Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?

ElenaS

ElenaS

*

• simple Members
  • 72 Δημοσιεύσεις:

Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων. Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν. Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη. Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3? Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα? Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση? Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα. Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?

Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων. Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν. Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη. Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3? Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα? Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση? Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα. Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?

Απορείς με τους λογιστές που δεν σε "προστατεύουν" (?) και παράλληλα ζητάς από αυτούς να σε βοηθήσουν να βρείς τη λύση ? Λίγο μπερδεμένα μάλλον τα έχεις.

ElenaS

ElenaS

*

• simple Members
  • 72 Δημοσιεύσεις:
Συγγνώμη για τη διπλή παράθεση πιό πάνω !

amartolos

amartolos

*

• Silver members
  • 1.469 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αμαρτίες

Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων.
Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν.
Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη.
Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3?
Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα?
Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση?
Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα.
Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?

Οχι,δεν υπάρχει σε αυτή τη χώρα θεός.
Γιατί αν υπήρχε θεός θα σε είχε λυπηθεί και θα σου είχε δώσει λίγο παραπάνω μυαλό και δεν θα έγραφες όλες;τις παραπάνω αρλούμπες.
  • doctor τους άρεσε αυτό
Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟN ΒΑΛΕΤΩ

Επισκέπτης-Πανκ-

Επισκέπτης-Πανκ-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα σε ολους και καλα Χριστουγεννα!!!

Καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω για το φορουμ και τις πληροφοριες που παρεχει..

Στην ουσια του θεματος τωρα, μια ακομα περιπτωση αντιμετωπιζω κι εγω αυτον τον καιρο.
Το αφεντικο μου, μου προτεινε να με απολυσει μετα απο 8 χρονια στην δουλεια χωρις αποζημιωση (φυσικα???) ενω παραλληλα μου χρωσταει 3 μηνιατικα, επειδομα αδειας και δωρο χριστουγεννων. Τωρα αν απορειτε γιατι μου εχει πληρωσει τον Σεπτεμβριο και οχι το επειδομα, ο λογος ειναι οτι ενω πηγα να υπογραψω για το επειδομα μου ειπε οχι, να υπογραψω οτι πληρωθηκα το μηνιατικο και πως θα τα βρουμε.. Φυσικα ολα αυτα εγιναν με μεγαλη καθυστερηση.. Σημειωστε δε οτι οι αλλοι δυο υπαλληλοι της εταιριας εχουν υπογραψει την εικονικη απολυση..

Η προταση του ειναι να παραμεινω στο ταμειο ανεργιας για 3-4 μηνες (του οποιους βεβαια θα δουλευω και αυτος θα μου δινει τη διαφορα) και μετα να με ξαναπροσλαβει..
η προθεση του απο οσα εχω καταλαβει και εχω μαθει ειναι να κλεισει την ΜΕΠΕ που εχει τωρα και να ανοιξει καινουργια σε συγγενικο του προσωπο.. Ωστοσο δεν ξερω κατα ποσον μπορει να κλεισει την εταιρια που εχει τωρα καθως εχει μεγαλες οφειλες σε δημοσιο, ΙΚΑ και δεν συζηταμε για προμηθευτες κλπ. Θα μπορουσε βεβαια να κυρηξει πτωχευση ή να προσπαθησει για αρθρο 99.. (Δεν ξερω πως και αν μπορει και με ποια ρισκα),,

Το θεμα μου ομως ειναι οτι απο ολα αυτα εγω μενω ξεκρεμαστη 100% και χωρις καμια εγγυηση για οποιοδηποτε ζητημα.

Φυσικα αρνηθηκα να υπογραψω.. Και απο την ημερα της αρνησης μου εχει αρχισει ενας ψυχολογικος πολεμος χωρις προηγουμενο..Τι οτι δεν σεβομαι τιποτα και κανω κακο στο μαγαζι, τι οτι θα μου κοψει τον μισθο και θα μου αυξησει τις αρμοδιοτητες ( η προσληψη εχει γινει για βοηθο λογιστη) , τι οτι θα δουλευω 3 μερες την εβδομαδα, τι οτι θα τα χασω ολα και θα τρεχω στα δικαστηρια.... Και πολλα αλλα..

Εχω σκοπο να επισκεφτω λογιστη και δικηγορο αυτες τις μερες για ενημερωση, ωστοσο θα ηθελα και τη γνωμη σας πανω στο θεμα. Ποια πιστευετε οτι θα πρεπει να ειναι η επομενη κινηση μου?

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

*

• Silver members
  • 1.566 Δημοσιεύσεις:
Πήγαινε σε ένα λογιστή να σε συμβουλεύσει μερικά πράγματα.
Μερικά πράγματα σε θέματα τακτικής δεν πρέπει να γράφονται στο φόρουμ...

Ένα καλό λογιστή χρειάζεσαι, προς το παρόν δε χρειάζεσαι δικηγόρο.
Εγώ θα πρότεινα να μην υπογράψεις οτιδήποτε μη δεδουλευμένο σε καμία περίπτωση.

Όσο για το "θα τα χάσεις όλα και θα τρέχεις στα δικαστήρια" - θα έλεγα... Γιατί αν υπογράψεις τι ακριβώς θα κερδίσεις? - Ο μόνος που κερδίζει είναι αυτός και η μόνη που χάνει είσαι εσύ....

Τουλάχιστον αν πάρεις κανονική αποζημίωση κάτι είναι και αυτό....

1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες

Bing (1)