Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλωση εισοδηματος Ε1-Ενοικιο κυριας κατοικιας

- - - - -

• Please log in to reply
25 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Demetrio-

Επισκέπτης-Demetrio-
  • Επισκέπτες
Προσπαθω να υποβαλλω την δηλωση για το 2010 και ενω εχω συμπληρωσει τα στοιχεια του πινακα 7 για εκμισθωση κυριας κατοικιας, οταν παταω υποβολη μου πεταει μηνυμα οτι δεν εχει διαγραμμιση ο κωδικος 203 του πινακα 5. Δεν με αφηνει ομως να το πατησω.... Τι κανω λαθος?

Korina_77

Korina_77

*

• Silver members
  • 626 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα,

πρέπει να μπεις στο κίτρινο πλαίσιο για να πατήσεις το "μισθωμένη κατοικία" από έξω απ' ευθείας δεν αφήνει

JVA

JVA

*

• Silver members
  • 595 Δημοσιεύσεις:
ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΙΠΕΣ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.286 Δημοσιεύσεις:
Δε τις τσεκάρουμε.Τις περνάμε στο Ε2 όπου αμφανίζονται τα χρήματα που εισπρατουμε .
.

JVA

JVA

*

• Silver members
  • 595 Δημοσιεύσεις:
ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ?
ΘΑ ΥΠΑΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ?

Επισκέπτης-stella-

Επισκέπτης-stella-
  • Επισκέπτες
Γαμος μεσα στο 2010.
η συζυγος νοικιαζε τους 2 πρωτους μηνες του 2010, πριν παντρευτουν, σε αλλη πολη.
ο συζυγος εχει ιδιοκτητο ακινητο ολο το χρονο.
πως θα το δηλωσω? στο Ε1.

Επισκέπτης-Demetrio-

Επισκέπτης-Demetrio-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα,

πρέπει να μπεις στο κίτρινο πλαίσιο για να πατήσεις το "μισθωμένη κατοικία" από έξω απ' ευθείας δεν αφήνει

ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ....

georges

georges

*

• Silver members
  • 1.034 Δημοσιεύσεις:

ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ?
ΘΑ ΥΠΑΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ?

το μόνο πρόβλημα είναι οτι αθ σου υπολογίσει τεκμήριο σαν να ιδιοκατοικούνται!

Korina_77

Korina_77

*

• Silver members
  • 626 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ....

Καλημέρα,
τότε δοκίμασε αυτό: μη χαρακτηρίσεις το ακίνητο που δεν σε αφήνει να τσεκάρεις. Με λίγα λόγια, μη τσεκάρεις κανένα από τα "κύρια, δευτερεύουσα, λοιπή" κλπ. Τα μη χαρακτηρισθέντα ακίνητα ΔΕ μεταφέρονται στη δήλωση.
Έπειτα, κάνε "εισαγωγή νέου ακινήτου" και βάλε όλα τα στοιχεία που θέλεις και τσέκαρέ το σαν κύρια κατοικία. Μετά θα είναι όλα οκ, το' χω κάνει κι εγώ.

Επισκέπτης-ανδρεασ-

Επισκέπτης-ανδρεασ-
  • Επισκέπτες

Καλημέρα,
τότε δοκίμασε αυτό: μη χαρακτηρίσεις το ακίνητο που δεν σε αφήνει να τσεκάρεις. Με λίγα λόγια, μη τσεκάρεις κανένα από τα "κύρια, δευτερεύουσα, λοιπή" κλπ. Τα μη χαρακτηρισθέντα ακίνητα ΔΕ μεταφέρονται στη δήλωση.
Έπειτα, κάνε "εισαγωγή νέου ακινήτου" και βάλε όλα τα στοιχεία που θέλεις και τσέκαρέ το σαν κύρια κατοικία. Μετά θα είναι όλα οκ, το' χω κάνει κι εγώ.

Συνάδερφοι, σε κατοικία που δηλωνοταν πάντα ως δευτερευουσα- εξοχική, με αφήνει να μπώ απο το κιτρινο πλάισιο του πίνακα 5 μέσα στα στοιχεία τησ κατοικίας. Μου τα εμφανίζει κανονικά εκτός απο τη διευθυνση που είναι σε χωριό. Στη μία δήλωση την πήρε τη διευθυνση στις υπόλοιπες (ανήκει σε τεσσερα αδερφια από 25%) δεν μεταφέρει στη δήλωση τη διευθυνση παρα μόνο τα υπόλοιπα στοιχεία. Ξερει κανένας τι συμβαίνει; να τη στείλω έτσι , χωρίς να φαίνεται η διευθυνση ; μήπως δεn εμφανίζεται σε μένα αλλά στα αρχεία του φαίνεται κανονικά;

Επισκέπτης-DIMI-

Επισκέπτης-DIMI-
  • Επισκέπτες
έχω το ίδιο θέμα με το ενοίκιο Κύριας κατοικίας.

Πρέπει να δηλώσω το ακίνητο που νοικιάζω και διαμένω και στο Ε2 με ποσοστό συνιδιοκτησίας 0%? έτσι ώστε να μπορεί να το φέρει μέσα στο Ε1 γιατί τώρα μου φέρνει το σπίτι που παραχωρώ στη μητέρα μου και το έχω δηλώσει στο ε2 αναφεροντας τη δωρεάν παραχώρηση.

Ευχαριστώ

kostas_25

kostas_25

*matskos*

• simple Members
  • 341 Δημοσιεύσεις:

έχω το ίδιο θέμα με το ενοίκιο Κύριας κατοικίας.

Πρέπει να δηλώσω το ακίνητο που νοικιάζω και διαμένω και στο Ε2 με ποσοστό συνιδιοκτησίας 0%? έτσι ώστε να μπορεί να το φέρει μέσα στο Ε1 γιατί τώρα μου φέρνει το σπίτι που παραχωρώ στη μητέρα μου και το έχω δηλώσει στο ε2 αναφεροντας τη δωρεάν παραχώρηση.

Ευχαριστώ

Το σπίτι που νοικιάζεις δεν το γράφεις στο Ε2.
Θα πας στον πιν.5, θα πατήσεις στο κίτρινο κουτάκι, θα διαγράψεις το σπίτι που σου φέρνει και θα κάνεις νέα εγγραφή με τα στοιχεία του σπιτιού που ενοικιάζεις.

Επισκέπτης-DIMI-

Επισκέπτης-DIMI-
  • Επισκέπτες
δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Μόνο όταν πάω να κάνω εισαγωγή έχει την επιλογή ακύρωση εγγραφής

logioannina

logioannina

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
Το 2010 πλήρωσα ενοίκιο για ΚΥΡΙΑ κατοικία από 01/01/10-30/06/10 ( 6 μήνες) και μετά άλλαξα σπίτι και από 01/06/10 -31/12/10 (7 μήνες) πλήρωνα αλλού ενοίκιο.
Το πρόβλημα είναι ότι......
στην 4η σελίδα στον κωδικό 097 βάζω ''6'' και στον κωδικό 099 βάζω ''7''
και όταν πάω στην 3 σελίδα να περάσω στον πίνακα 5 τις μισθωμένες κατοικίες μου μου βγάζει μήνυμα ότι υπερβαίνω το 12μηνο.
Αν στον πίνακα 5 τους 6 μήνες τους κάνω 5 μου το δέχεται το σύστημα .
Δεν θα έχω πρόβλημα όμως όταν στον πίνακα 5 δηλώνω για το ένα σπίτι 5 ( ενώ έπρεπε 6) μήνες και στον πίνακα 7 βάζω το νούμερο 6 στον κωδικό 097?
Τί νακάνω ?

DOUL

DOUL

*

• simple Members
  • 93 Δημοσιεύσεις:

Το 2010 πλήρωσα ενοίκιο για ΚΥΡΙΑ κατοικία από 01/01/10-30/06/10 ( 6 μήνες) και μετά άλλαξα σπίτι και από 01/06/10 -31/12/10 (7 μήνες) πλήρωνα αλλού ενοίκιο.
Το πρόβλημα είναι ότι......
στην 4η σελίδα στον κωδικό 097 βάζω ''6'' και στον κωδικό 099 βάζω ''7''
και όταν πάω στην 3 σελίδα να περάσω στον πίνακα 5 τις μισθωμένες κατοικίες μου μου βγάζει μήνυμα ότι υπερβαίνω το 12μηνο.
Αν στον πίνακα 5 τους 6 μήνες τους κάνω 5 μου το δέχεται το σύστημα .
Δεν θα έχω πρόβλημα όμως όταν στον πίνακα 5 δηλώνω για το ένα σπίτι 5 ( ενώ έπρεπε 6) μήνες και στον πίνακα 7 βάζω το νούμερο 6 στον κωδικό 097?
Τί νακάνω ?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΕ ΔΥΟ ΣΠΙΤΙΑ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.097 5 ΜΗΝΕΣ .ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ (240,00 ΕΥΡΩ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.

Επισκέπτης-dimi-

Επισκέπτης-dimi-
  • Επισκέπτες

δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Μόνο όταν πάω να κάνω εισαγωγή έχει την επιλογή ακύρωση εγγραφής

ΆΚΥΡΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ, ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΦΑΙΡΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΣΤΟΝ ΠΝΑΚΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΩ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΩ Κ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΗΛΩΝΩ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 0%. ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΜΗΝΥΜΑ "ΕΧΕΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΣΕΙΣ Κ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΑΣ"

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.286 Δημοσιεύσεις:
Αν το συμβόλαιο μίσθωσης είναι σε εσένα τότε βάζεις 100%
Αν είναι μισό-μισό, τότε 50%-50%
.

VERRIS

VERRIS

*

• simple Members
  • 364 Δημοσιεύσεις:
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :
ΕΝΑ ΑΝΤΡΟΓΥΝΟ ΕΜΕΝΕ ΓΙΑ 10 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΟ (ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΟ ΜΠΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΩΔ.811 (ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ 10), ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ (ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ) ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΜΕ ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ 2.
ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΟ ΚΩΔ 203 (ΜΙΣΘ. ΚΑΤΟΙΚΙΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ Τ.Μ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΗΣ 4ης ΣΕΛΙΔΑΣ(ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ,ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ)
ΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 1( ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ)????
www.verris.gr

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.286 Δημοσιεύσεις:
Στο πίνακα 5 θα τσεκάρεις 2 μήνες σα κύρια κατοικία το καινούριο σπίτι και τους υπόλοιπους 10 θα τσεκάρειςς τη μισθωμένη κατοικία σα κύρια.
.

ΦΙΛΟΜΑΘΗΣ

ΦΙΛΟΜΑΘΗΣ

ΠΟΠΗ+ΚΩΣΤΑΣ

• Silver members
  • 262 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΥΙΟΣ, ΣΥΖΥΓΟΣ, ΣΚΑΚΙ, ΣΙΝΕΜΑ, ΘΕΑΤΡΟ, UPLOADING κ.α.

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :
ΕΝΑ ΑΝΤΡΟΓΥΝΟ ΕΜΕΝΕ ΓΙΑ 10 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΟ (ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΟ ΜΠΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΩΔ.811 (ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ 10), ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ (ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ) ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΜΕ ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ 2.
ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΟ ΚΩΔ 203 (ΜΙΣΘ. ΚΑΤΟΙΚΙΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ Τ.Μ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΗΣ 4ης ΣΕΛΙΔΑΣ(ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ,ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ)
ΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 1( ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ)????

Κατ' αρχήν, τα βάζεις και τα 2 στον πίνακα 5. Κατά 2ον, αν τις βάλεις και τις 2 κύριες, σου λέει να διαλλέξεις την τελευταία και να πατήσεις μεταφορά. Οπότε, βάλε το σπίτι που αγόρασε και τη μισθωμένη βαλ'τη δευτερεύουσα.
Δημοσιευμένη  εικόνα

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες