Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΛΟΓΩ ΟΦΕΙΛΩΝ ΣΤΗ ΔΟΥ

- - - - -

• Please log in to reply
3 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

gapdk

gapdk

*

• Silver members
  • 1.125 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα ......
Αν και για έναν φίλο μου δεν ήταν καλή, αφού σήμερα, παρέλαβε με δικαστικό επιμελητή Έκθεση Αναγκαστικής Κατάσχεσης του σπιτιού του λόγω βεβαιωμένων οφειλών στη ΔΟΥ.

Ο συγκεκριμένος, έχει ποσά και από προσωπικό φόρο εισοδήματος αλλά και ως ομόρρυθμος εταίρος
(εμφανίζει οφειλές από ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΦΠΑ της Ο.Ε. (το οποίο του καταλογίστηκε μετά από προσωρινό έλεγχο και αφού πληρώθηκε μόνο η προκαταβολή για τη βεβαίωσή του εκκρεμούν οι δόσεις από Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο), από Περαίωση της Ο.Ε. κλπ κλπ, συνολικού ποσού που ανέρχεται στα 65.000 ευρώ περίπου.

Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι του έχει έρθει μόνο ΜΙΑ ειδοποίηση μέχρι τώρα (ισχύει αυτό που γνωρίζω ότι υπάρχουν 2 ειδοποιήσεις και μια τελική ΠΡΟ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ή έχει αλλάξει κάτι σε αυτό...-μήπως επειδή αφορά και ΦΠΑ η οφειλή είναι άμεσα απαιτητή)

Τι μπορεί να κάνει σε αυτήν την περίπτωση?
Υπάρχει ελπίδα να γλιτώσει το σπίτι του ή είναι τελεσίδικο?
Ρύθμιση επιδέχεται (όπως ξέρω ότι γινόταν στο ΙΚΑ ακόμα και αν είχε σταλεί η έκθεση κατάσχεσης????)

Ευχαριστώ και περιμένω με ανυπομονησία τις εμπειρίες σας και πιθανές προτάσεις.....

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.035 Δημοσιεύσεις:
Και βέβαια επιδέχεται ρύθμιση.. ας πάει να το δει.. και να φροντίσει αυτή την φορά να την ακολουθήσει.
Το θέμα είναι ότι το σπίτι έχει ήδη προσημειωθεί..

Υ.Γ. Δύο ειδοποιήσεις? Σε ανάλογη περίπτωση δεν υπήρξε καμία.. αντί του γαλατά , ενεφανίσθη ο κλητήρας.. :)
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

gapdk

gapdk

*

• Silver members
  • 1.125 Δημοσιεύσεις:

Και βέβαια επιδέχεται ρύθμιση.. ας πάει να το δει.. και να φροντίσει αυτή την φορά να την ακολουθήσει.
Το θέμα είναι ότι το σπίτι έχει ήδη προσημειωθεί..

Υ.Γ. Δύο ειδοποιήσεις? Σε ανάλογη περίπτωση δεν υπήρξε καμία.. αντί του γαλατά , ενεφανίσθη ο κλητήρας.. :)

Thanks Soulis!!! Καλά εσύ φίλε μου έχεις αναλάβει εργολαβία τα δικά μου ερωτήματα φαίνεται..... :)
Περίπου γνωρίζουμε και σε πόσες δόσεις μπορεί να γίνει ένα τέτοιο ποσό ρύθμιση?

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.035 Δημοσιεύσεις:
Στην δικιά μου περίπτωση χρειάστηκε ακόμη 20% ως προκαταβολή και 24 δόσεις για το υπόλοιπο..
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες