Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΛΓΑ 2% ΣΕ ΜΗ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΑΓΡΟΤΗΣ?

- - - - -

• Please log in to reply
16 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ Ε1 ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΓΕΩΡΓΟΥΣ Ή ΜΗ ΓΕΩΡΓΟΥΣ...ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΛΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ!!! ΕΝΩ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1068/05,04,2011!!!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ? ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

ΕΣΤΕΙΛΑ 5 ΑΓΡΟΤΩΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΩ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΛΓΑ? ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΩΡΑ ?

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ...? ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΛΑΜΙΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ!!!!
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:
?
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:
οταν δηλώνεται και εισόδημα απο άλλη πηγή δεν τους θεωρεί κατά κύριο επάγγελμα αγροτές το taxis
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

http://apoalo.blogspot.com/

http://khfi-sos.blogspot.com/

My link

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:

οταν δηλώνεται και εισόδημα απο άλλη πηγή δεν τους θεωρεί κατά κύριο επάγγελμα αγροτές το taxis

ΕΜ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ....ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.... ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΜΕ.....
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΙ ΠΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΟΙΚΙΟ ΑΠΟ ΑΠΟΘΗΚΗ 2000€ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:
ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΟΛ. ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ!!!!

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

afrilia

afrilia

*

• simple Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΟΛ. ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ!!!!

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ

Eπισης νομιζω πως δε θεωρει τους συνταξιουχους ΟΓΑ , κατα κυριο επαγγελμα αγροτες.\
Αργοτερα θα σας πω ακριβως σε ποιο κωδικο στοΕ1 δηλωνουμε τον κατα κυριο επαγγελμα αγροτη. ειμαι σπιτι και δεν εχω δηλωση μαζι μου/.στη δευτερη σελιδα του Ε1 επανω που αναφερει οτι αφαιρουμε 1500 ευρω για΄αυτους που εισεπραξαν εξιδωτικες αποζημιωσεις.
afroditihliakidi

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:

Eπισης νομιζω πως δε θεωρει τους συνταξιουχους ΟΓΑ , κατα κυριο επαγγελμα αγροτες.\
Αργοτερα θα σας πω ακριβως σε ποιο κωδικο στοΕ1 δηλωνουμε τον κατα κυριο επαγγελμα αγροτη. ειμαι σπιτι και δεν εχω δηλωση μαζι μου/.στη δευτερη σελιδα του Ε1 επανω που αναφερει οτι αφαιρουμε 1500 ευρω για΄αυτους που εισεπραξαν εξιδωτικες αποζημιωσεις.

ΣΥΑΝΔΕΛΦΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΞΙΣΩΤΙΚΕΣ...

ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

ioannis_tz

ioannis_tz

*

• simple Members
  • 74 Δημοσιεύσεις:
Μήπως έχουμε κάτι νεότερο στο θέμα αυτό;
Ή θα καταλήξουν όλοι(κατα κυριο επαγγελμα και μη) να πληρώσουν το ΕΛΓΑ
και σιγα μην τρέχουμε για συμπληρωματικές προς νέα εκκαθάριση μετά..

MXalit

MXalit

TaxSys

• Silver members
  • 1.452 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σκάκι, Τένις, Ποδόσφαιρο, Σινεμά, Τσιπουροπαρέα

ΣΥΑΝΔΕΛΦΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΞΙΣΩΤΙΚΕΣ...

ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ

Ο κωδικός είναι για τους κατα κύριο επάγγελμα αγρότες άσχετα αν παίρνουν εξισωτικές ή οχι.

Στο ταξισνετ πάντως δεν κάνει διαφορά και να βάλεις το ποσό εκει, υπολογίζει πάλι. Προφανώς ελέγχει το εισόδημα και αποφασίζει ανάλογα αν είσαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης ή οχι

Υ.Γ. : Ο τρόπος ελέγχου εισοδήματος μπορεί να γίνεται με τους νέους ορισμούς κατά κύριο επάγγελμα αγρότη σύμφωνα με τον ν.3874 και ΚΥΑ 134430. Δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω τα ποσά μέσω ταξισνετ, όποιος το διασταυρώσει ας μας πει.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

internet

internet

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:
Εγω παντως βαζω το 1500 και δεν βγαζει ελγα.

JIMBOLIOS

JIMBOLIOS

*

• simple Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:μουσική, λογοτεχνία , κινηματογράφος, internet, μπάσκετ..
δειτε την ΠΟΛ 1068/5.4.2011 : ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΉ ΕΙΣΦΟΡΆ 2% ΕΛΓΑ, ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΓΕΡΓΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ
ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ, ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ
ΙΣΧΥΟΝ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΟΡΙΟ....ΚΛΠ

και ρωτάω: ο συνταξιοούχος του ΟΓΑ, που δηλώνει και γεωργικο εισόδημα, θεωρείται αγρότης ή όχι;
κι αν εισπράττει κι ένα ενοίκιο [γαιών ή σπιτιού], θα πληρώσει ΕΛΓΑ ;

πάντως, σε μια δήλωση που έστειλα, συνταξιούχου αγρότη, με αγροτικά εισοδήματα, και ένα ενοίκιο σπιτιού, και φυσικά ποσό πάνω από το αφορολόγητο, που κατελόγισε ΕΛΓα στην εκκαθάριση, κι άντε τώρα να του εξηγήσεις....

internet

internet

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:
Τα 1500 τα βαζουμε και οταν εχει ενοικια. Η εισπραξη ενοικιων δεν ειναι επαγγελμα

Επισκέπτης-ολα καλα;-

Επισκέπτης-ολα καλα;-
  • Επισκέπτες
Επειδη ειχα και εγω την απορία, εκανα μια μικρη ερευνα , μεσα σε 70 εκκαθαριστικα φετινων δηλώσεων. Πρόσεξα λοιπον οτι σε οσους εχουν παρει επιδότηση απο το ΟΠΕΚΕΠΕ και εχουν εισοδημα κατω των 15.000,00 ευρώ, δεν εχουν βαλει σε κανενα ΕΛΓΑ. Επισης στους κατοικους εξωτερικού εχουν βαλει ΕΛΓΑ. Στις ελιες συγκεκριμμενα εβαλαν 2% επι του αντικειμενικου γεωργικού εισοδήματος σε οσους υπολογισαν ΕΛΓΑ.

agelog

agelog

*

• simple Members
  • 432 Δημοσιεύσεις:

δειτε την ΠΟΛ 1068/5.4.2011 : ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΉ ΕΙΣΦΟΡΆ 2% ΕΛΓΑ, ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΓΕΡΓΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ
ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ, ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ

ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΦΕΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΕΛΓΑ 2% ΑΠΟ ΜΗ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

agelog

agelog

*

• simple Members
  • 432 Δημοσιεύσεις:

ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΦΕΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΕΛΓΑ 2% ΑΠΟ ΜΗ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Ναι ισχύει.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες