Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΑΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?

- - - - -

• Please log in to reply
16 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

liazhsh

liazhsh

*

• simple Members
  • 102 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΑΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ? Η ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕ

ponzi

ponzi

*

• Silver members
  • 1.234 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΑΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ? Η ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕ

ΠΟΛ 1070/2011
http://www.taxheaven...r/12109/hl/1070

Στην κυριολεξία οι ΑΕ δεν έχουν πάρει παράταση εκτός και αν έχουν ήδη προβεί σε εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού και σε σύνταξη απογραφής και θα πρέπει να τροποποιήσουν τις εγγραφές αυτές.

Κατά τη γνώμη μου και επειδή εφέτος δουλευόμαστε ναι έχουν πάρει παράταση.

"Θέλω να προσευχηθώ

με την ίδια δύναμη που θέλω να βλαστημήσω.

Θέλω να τιμωρήσω

με την ίδια δύναμη που θέλω να συγχωρήσω."

Αλ. Παναγούλης

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.132 Δημοσιεύσεις:
Εγώ παιδιά μου.. τι να σας πω..
είχα ήδη προ ΠΟΛ, προβεί σε όλα αυτά (εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού και σύνταξη απογραφής) για όλες τις ΑΕ που παρακολουθώ..
έτσι αναγκάστηκα να διαγράψω όλες τις κινήσεις .. (πάλι καλά που δεν είχα εκτυπώσει).. και θα ξεκινήσω πάλι στο τέλος της βδομάδας απ'την αρχή..

Τι? δεν με πιστεύετε? :D
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-TZABELAS KITSOS-

Επισκέπτης-TZABELAS KITSOS-
  • Επισκέπτες

είχα ήδη προ ΠΟΛ, προβεί σε όλα αυτά (εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού και σύνταξη απογραφής) για όλες τις ΑΕ που παρακολουθώ..
έτσι αναγκάστηκα να διαγράψω όλες τις κινήσεις .. (πάλι καλά που δεν είχα εκτυπώσει).. και θα ξεκινήσω πάλι στο τέλος της βδομάδας απ'την αρχή..

ΧΜΜΜΜΜΜΜΜ ΠΟΛΥ ΜΕΛΑΝΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΣ
ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ

gus

gus

Gus

• Διαχειριστής
  • 2.261 Δημοσιεύσεις:
Μην μπερδεύεστε δεν έχουν πάρει παράταση.
Για μιά ακόμα φορά έχουμε πρόβλημα στην σύνταξη της ΠΟΛ.1070.

Η απόφαση αναφέρει.

Όσοι έχουν ήδη συντάξει την απογραφή και τον ισολογισμό της χρήσης 1/1-31/12/2010 και εφόσον επηρεάζονται τα δεδομένα αυτών από τις αλλαγές της φορολογίας εισοδήματος, υποχρεούνται να προβούν σε τροποποίηση αυτών μέχρι το χρόνο της εμπρόθεσμης υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

και φυσικά το υπουργείο με την λέξη "συντάξει" ενοεί έχει προβεί σε εγγραφές και έχει εκτυπώσει !!!! .

Συνεπώς η παράταση για τις ΑΕ πιάνει μόνο τον soulis και παρόμοιες περιπτώσεις.
Keep your feet on the ground and keep reaching for the stars.

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.132 Δημοσιεύσεις:

.....

και φυσικά το υπουργείο με την λέξη "συντάξει" ενοεί έχει προβεί σε εγγραφές και έχει εκτυπώσει !!!! .

Συνεπώς η παράταση για τις ΑΕ πιάνει μόνο τον soulis και παρόμοιες περιπτώσεις.

Άσε μας βρε Κώστα .. που θα μας τους βγάλεις και αγράμματους.. σαν δεν ντρέπεσαι .. "καλοθελητή".. :P
Οι άνθρωποι το είπαν καθαρά.. συντάξει = συντάξει ..
εκτυπώσει από που κι ως που? όταν ακόμη δεν έχουμε φτάσει 30/04?

Τουλάχιστον συμφωνείς πως εμένα με πιάνει η παράταση.. :)

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

*

• simple Members
  • 189 Δημοσιεύσεις:
"ΟΥΔΕΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΙΣ ΔΙΔΕΤΑΙ ΠΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ"
ΜΤΦΡ: ΟΤΙ ΦΑΜΕ, ΟΤΙ ΠΙΟΥΜΕ, ΚΙ ΟΤΙ ΑΡΠΑΞΕΙ Ο Κ....ΟΣ ΜΑΣ

Άσε μας βρε Κώστα .. που θα μας τους βγάλεις και αγράμματους.. σαν δεν ντρέπεσαι .. "καλοθελητή".. :P

gus

gus

Gus

• Διαχειριστής
  • 2.261 Δημοσιεύσεις:

Ξέρω τι σημασία της λέξης .
Πάρε τηλέφωνο το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΟΙΚ όμως να σου πεί τι ενοεί. Γιατί εγώ αυτό έμαθα από κάποια πηγή .
Το υπουργείο ενοεί : Συντάξει = συντάξει και εκτυπώσει. !!!!!
Ενα τηλέφωνο όμως θα σου λύσει την απορία. Μπρεί εγώ να κάνω λάθος. (με τόσα που έχουν δει τα αυτιά μου τελευταία.......)

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

*

• Silver members
  • 4.083 Δημοσιεύσεις:
Καλά πληροφορημένες πηγές λένε ότι έχει δοθεί οδηγία να μην γίνονται έλεγχοι για τους ισολογισμούς μέχρι την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης

Κατά πως τα λέει ο ΓιωργάκηςΣτην οικονομία θα γίνουμε Δανοί, στο περιβάλλον Καταλανοί, στην παιδεία Φινλανδοί, στο εκλογικό σύστημα Γερμανοί, στην εξωτερική πολιτική Αμερικανοί -αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση!μόνον στις μαλακίες θα μείνουμε Έλληνες -ουδέν σύστημα τέλειον!

θερμή παράκληση , μην λέτε κακές λέξεις και μην βγαίνετε εκτός θέματος
οι φύλακες καραδοκούν

«Διότι ισχυρίζομαι και το λέω με όλη τη δύναμη της φωνής μου ότι η χώρα πράγματι είναι μια χώρα που ανήκει στο δυτικό πλαίσιο, ανήκει στην Ε.Ε,. στο ΝΑΤΟ, αυτό δεν αμφισβητείται, όμως δεν μπορεί να είναι μια χώρα ασήμαντη της Δύσης που θα ακολουθεί άκριτα τις επιλογές των ισχυρών της δύσης»

ο Αλέξης Τσίπρας στον ΑΝΤΕΝΑ παραμονές των δημοτικών εκλογών 

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.371 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...

(με τόσα που έχουν δει τα αυτιά μου τελευταία.......)

Βγάλε τα γυαλιά ηλίου :)

Υ.Γ.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Τι έχει αλλάξει στη φορολογία; δεν ξέρω κάτι

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.132 Δημοσιεύσεις:

Ξέρω τι σημασία της λέξης .
Πάρε τηλέφωνο το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΟΙΚ όμως να σου πεί τι ενοεί. Γιατί εγώ αυτό έμαθα από κάποια πηγή .
Το υπουργείο ενοεί : Συντάξει = συντάξει και εκτυπώσει. !!!!!
Ενα τηλέφωνο όμως θα σου λύσει την απορία. Μπρεί εγώ να κάνω λάθος. (με τόσα που έχουν δει τα αυτιά μου τελευταία.......)

Έλα Κώστα.. πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι εγώ διάβαζα σωστά κι εσύ λάθος.. :P

Σημειώνεται ότι για την εξυπηρέτηση των επιχειρήσεων και των λογιστών και για λόγους ίσης μεταχείρισης η δυνατότητα που δόθηκε με την παράγραφο 1 της ΠΟΛ.1070/7.4.2011 σε ορισμένα πρόσωπα (ατομικές, προσωπικές, ΕΠΕ κ.λπ.) για κλείσιμο του ισολογισμού μέχρι την προθεσμία υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ισχύει αναλόγως και για τις ανώνυμες εταιρείες και τους συνεταιρισμούς, καθώς και για τις Δημόσιες, Δημοτικές και Κοινοτικές Επιχειρήσεις.

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.
http://www.taxheaven...ws/view/id/7581
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.132 Δημοσιεύσεις:
Βρε παίδες.. ωχ.. τα κοκαλάκια μου ακόμη πονάνε.. :D

Θέλω να υποβάλω.. (κάποια στιγμή) δήλωση ατομικής επιχείρησης με Γ' κατηγορίας..
εκείνο τον ισολογισμό τι θα τον κάνω? αφού στις δηλώσεις φυσικών προσώπων δεν υπάρχει εφαρμογή ισολογισμού..

gus

gus

Gus

• Διαχειριστής
  • 2.261 Δημοσιεύσεις:

Θέλω να υποβάλω.. (κάποια στιγμή) δήλωση ατομικής επιχείρησης με Γ' κατηγορίας..
εκείνο τον ισολογισμό τι θα τον κάνω? αφού στις δηλώσεις φυσικών προσώπων δεν υπάρχει εφαρμογή ισολογισμού..

Αλλαξε βιβλία . γύρνα σε Β' αναδρομικά (αν μπορείς) .

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.132 Δημοσιεύσεις:
Κοστίζει?

C.F.C.

C.F.C.

*

• Silver members
  • 554 Δημοσιεύσεις:

ΠΟΛ 1080

ΘΕΜΑ: Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, οικονομικού έτους 2011, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που υποβάλλονται με αυτή, καθώς και θέματα επιστροφής φόρου που προκύπτει από την εκκαθάριση αυτής.

Άρθρο 3

Με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων συνυποβάλλονται, κατά περίπτωση, και τα δικαιολογητικά πρωτότυπα,...................

1. Οι φορολογούμενοι που ασκούν ατομική επιχείρηση με τη δήλωση εισοδήματος υποβάλλουν και τα εξής δικαιολογητικά έγγραφα και στοιχεία, εφόσον συντρέχει περίπτωση:

α) Σε περίπτωση τήρησης βιβλίων Γ΄ κατηγορίας του Κ.Β.Σ., αντίγραφο του ισολογισμού, της κατάστασης λογαριασμού Αποτελεσμάτων Χρήσης και της κατάστασης λογαριασμού Γενικής Εκμετάλλευσης, νόμιμα υπογραμμένα.

14. Σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης δε συνυποβάλλονται δικαιολογητικά.
Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ ...

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες