Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Παράταση φορολογικών δηλώσεων 2011

- - - - -

• Please log in to reply
2541 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-KIKH-

Επισκέπτης-KIKH-
  • Επισκέπτες
ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΕΜΕΙΣ ΠΑΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΤΟΥ ΦΑΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ

Δεν ξέρω για ποιες περιοχές μιλάς,πάντως δεν είναι έτσι παντού.
Έίμαστε καμοια δεκαριά συνάδελφοι στην ίδια οικοδομή,και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Ο ένας βοηθάει τον άλλο,υπάρχει σεβασμός και συναδελφικότητα.
Όλοι τα ίδια προβλήματα έχουμε,ο καθένας ότι μπορεί και ότι αξίζει.
Δεν θα καταστρέψω τη σχέση αυτή, για να πάρω έναν πελάτη παραπάνω, με τίποτα.

Το πρόβλημα είναι ότι ξημεροβραδιαζόμαστε στα γραφεία μας όλοι.
Αν συνεχιστεί αυτό,τότε πιστεύω οι τιμές θα αυξηθούν από μόνες τους σε λίγο,θέλουμε δε θέλουμε, διαφορετικά θα είμαστε όλοι για το τρελάδικο.........

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-
  • Επισκέπτες
Αγαπητοί συνάδερφοι, για τα παραπάνω αλλά και για πολλά άλλα,
δανείζομαι κάτι, απο τους κατά τα άλλα συμπαθέστατους Ισπανούς ...

σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ...

κάντε ησυχία μη ξυπνήσουμε τους Έλληνες !!!

Φιλικά
Μπάμπης Κ.

nasy

nasy

*

• simple Members
  • 213 Δημοσιεύσεις:
Το θεμα μας ειναι η παραταση βλεπετε τιποτα στον οριζοντα η οτι πηραμε θα τα δωσουμε στα προστιμα.

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.903 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε
Επανέρχομαι λοιπόν στο φλέγον θεμα γιατί ξεφύγαμε πάλι με τιμές και δε ξέρω και εγώ τι (σηματικότατο θέμα αλλά όχι σε αυτό το τόπικ..... ):)

Οι προτάσεις μου ειναι :

1) Υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή από ολους με καταληκτική ημερομηνία κατάρχην την 30/09 , ταυτόχρονα λήψη κλειδαρίθμου μεσω λογιστικών γραφείων για όσους υποβάλλουν τελικώς μέσω λογιστή .

2) Ηλεκτρονική υποβολή έως 15/07 και ανάλογα τη παράδωση με πακέτο δηλώσεων από λογιστές.

3) Οι καταστάσεις αναμόρφωσης ηλεκτρονικά έως 30/10/11 (εννοείτε ανοιχτό το σύστημα από 01/06)

4) Ε9 έως 30/09 εννοείτε ανοιχτό το σύστημα από 01/06)

Εν τάχει τα επιχειρήματα μου :

Λόγω των γνωστών προβλημάτων : αλλαγές νομοθεσίας έως τώρα , ελλιπείς οδηγίες συμπλήρωσης εντύπων, λανθασμένες και καθυστερήμενες βεβαίωσεις δανείων , συντάξεων κλπ , αδυναμία ταξις , υπερβολικός όγκος εργασίας λογιστών, μη αποστολή εντύπων σε μεγάλο αριθμό φορολογούμενων κλπ κλπ είναι αδύνατο να εφαρμοσθούν σωστά και έγκαιρα στις ημερομηνίες υποβολής .
Πλουσιο ελεγκτικό υλικο για τη Διοίκηση και άρα ευκολότερο το έργο της.
Ανάπτυξη σχέσης εμπιστοσυνης και όχι κοροϊδιας μεταξύ Διοίκησης - Λογιστών αλλά και φορολούμενων .
Άμεση ήέστω γρηγορότερη εκκαθάριση από ότι αν πάνε όλες μέσω ΔΟΥ , και ακόμη και αν κατατεθούν ηλεκτρονικά τον Νοέμβριο ...
Η τυχόν φοροδιαφυγή για μη έκδοση αποδείξεων από λογιστές ουσιαστικά δεν υπάρχει σαν επιχείρημα με την ηλεκτρονική υποβολή ή έκδοση κλειδαρίθμων .

πολύ πρόχειρα αλλά δε το κουράζωφ και πολύ .

nasy

nasy

*

• simple Members
  • 213 Δημοσιεύσεις:
Πως γινεται να συμφωνω απολυτα μαζι σου, αλλα το βλεπω χλωμο να γινουν ολα αυτα θα μας βγαλουν την πιστη για λιγη ακομα παραταση και στο κατω κατω τι βιαζονται αφου οι περισσοτεροι παιρνουν επιστροφες.

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

*

• Silver members
  • 1.501 Δημοσιεύσεις:
Παρότι συμφωνώ broster το πολύ πολύ να μας δώσουν 15 μέρες επιπλέον... Και πάλι αφού μας βγάλουν την ψυχή φυσικά...Δημοσιευμένη  εικόνα

MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ

MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ

*

• simple Members
  • 384 Δημοσιεύσεις:

Επανέρχομαι λοιπόν στο φλέγον θεμα γιατί ξεφύγαμε πάλι με τιμές και δε ξέρω και εγώ τι (σηματικότατο θέμα αλλά όχι σε αυτό το τόπικ..... ):)

Οι προτάσεις μου ειναι :

1) Υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή από ολους με καταληκτική ημερομηνία κατάρχην την 30/09 , ταυτόχρονα λήψη κλειδαρίθμου μεσω λογιστικών γραφείων για όσους υποβάλλουν τελικώς μέσω λογιστή .

2) Ηλεκτρονική υποβολή έως 15/07 και ανάλογα τη παράδωση με πακέτο δηλώσεων από λογιστές.

3) Οι καταστάσεις αναμόρφωσης ηλεκτρονικά έως 30/10/11 (εννοείτε ανοιχτό το σύστημα από 01/06)

4) Ε9 έως 30/09 εννοείτε ανοιχτό το σύστημα από 01/06)

Εν τάχει τα επιχειρήματα μου :

Λόγω των γνωστών προβλημάτων : αλλαγές νομοθεσίας έως τώρα , ελλιπείς οδηγίες συμπλήρωσης εντύπων, λανθασμένες και καθυστερήμενες βεβαίωσεις δανείων , συντάξεων κλπ , αδυναμία ταξις , υπερβολικός όγκος εργασίας λογιστών, μη αποστολή εντύπων σε μεγάλο αριθμό φορολογούμενων κλπ κλπ είναι αδύνατο να εφαρμοσθούν σωστά και έγκαιρα στις ημερομηνίες υποβολής .
Πλουσιο ελεγκτικό υλικο για τη Διοίκηση και άρα ευκολότερο το έργο της.
Ανάπτυξη σχέσης εμπιστοσυνης και όχι κοροϊδιας μεταξύ Διοίκησης - Λογιστών αλλά και φορολούμενων .
Άμεση ήέστω γρηγορότερη εκκαθάριση από ότι αν πάνε όλες μέσω ΔΟΥ , και ακόμη και αν κατατεθούν ηλεκτρονικά τον Νοέμβριο ...
Η τυχόν φοροδιαφυγή για μη έκδοση αποδείξεων από λογιστές ουσιαστικά δεν υπάρχει σαν επιχείρημα με την ηλεκτρονική υποβολή ή έκδοση κλειδαρίθμων .

πολύ πρόχειρα αλλά δε το κουράζωφ και πολύ .

Απο το στόμα σου και στου Θεού τ΄αφτί !!!

Να θυμάστε πάντα.....ο βλάκας είναι ανίκητος!!!

Επισκέπτης-ολα καλά;-

Επισκέπτης-ολα καλά;-
  • Επισκέπτες
:rolleyes:

Παρότι συμφωνώ broster το πολύ πολύ να μας δώσουν 15 μέρες επιπλέον... Και πάλι αφού μας βγάλουν την ψυχή φυσικά...Δημοσιευμένη  εικόνα

Γριβα , μεγαλε, αθάνατε, λεω ενα μηνα τωρα οτι περσυ οι περισσότερες δηλωσεις που εστειλα εχουν ημερομηνια το τελευταιο δεκαήμερο ιουνίου. Επομενως , με τα τοσα προβλήματα που υπαρχουν φετος, γιατι να μην παει τουλάχιστον μεχρι την περσυνή ημερομηνία. Χαιρομαι που εισαι ο πρωτος που υσχωρείς απροσκάλεστος στο κινημά μου. Καλώς ήλθες. Τιγινανε ρε τα ανθρωπάκια που γελάνε. Α!! να ένα. Ελα ρε κολόπαιδο κατσε εδώ.Α!!! να και τα άλλα :P :lol: :unsure: :rolleyes:

Επισκέπτης-enemy747-

Επισκέπτης-enemy747-
  • Επισκέπτες
Kαλημέρα σε όλους..πέρισυ θυμάται κανείς πότε δόθηκε η τελευταία παράταση για τους μισθωτούς..? νομίζω ότι όλες οι δηλώσεις είχαν πάει μέχρι 5/7..δε συμφωνώ να πάνε μέχρι 30/9, γιατί πάμε πολύ μακρυά..μη ξεχνάτε ότι φέτος έχουμε τόσα πολλά..αφήστε που δε μπορεί, μέχρι τότε μπορεί επιτέλους να γίνει κ η επανάσταση μας..όχι των λογιστών, αλλά όλων των Ελλήνων κ δε θα χρειαστεί να καταθέσουμε τίποτα άλλο..θα είναι οι διακοπές μας..!! τελοσπάντων, ψυχραιμία κ καλή δύναμη..κ μία μικρή παράταση...!!

Επισκέπτης-Τασσος Rz.-

Επισκέπτης-Τασσος Rz.-
  • Επισκέπτες
ειμαστε στο 30% των δηλωσεων, με πολυ τρεξιμο φτανουμε απ οτι υπολογιζω στο 50% κατα 15 Ιουνιου, και ως αρχες Ιουλιου πιστευω αν ειμαστε καλα και δουλευουν ολα ρολοι (pc, δικτυα κλπ) θα τελειωσουμε δουλευοντας δυνατα (οχι ομως Σαββατα βραδυ και Κυριακες)

sarimarina

sarimarina

justme

• Silver members
  • 1.319 Δημοσιεύσεις:
Δουλευω μερα νύχτα κι ομως ειλικρινα δεν εχω φτασει ακομα στο 20% των δηλωσεων που φτιάχνω κάθε χρόνο.
Παραλαμβάνω απο το πρωι ως το βραδυ δηλώσεις......πότε να βρω χρόνο να τις κάνω?
Χαιρομαι για τους συναδέρφους που δηλώνουν οτι προλαβαίνουν .......εγω δηλώνω όμως οτι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!
οσο για τις θεωρίες περι 5 δηλώσεις και καλές κι οχι 15 και φτηνοδουλειές, θα απαντήσω.........π@π@ριες!!
οταν εχεις 5 ανθρώπους που πρέπει απο αυτο το κωλογραφείο να πανε μεροκάμματο στο σπίτι τους......αναλαμβάνεις και ξεροκόμματα!!
Αν δεν κοιτας εκει που θες να πας.....θα πας εκει που κοιτας!!

Δινε χωρις να θυμασαι....παιρνε χωρις να ξεχνας!

MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ

MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ

*

• simple Members
  • 384 Δημοσιεύσεις:

Δουλευω μερα νύχτα κι ομως ειλικρινα δεν εχω φτασει ακομα στο 20% των δηλωσεων που φτιάχνω κάθε χρόνο.
Παραλαμβάνω απο το πρωι ως το βραδυ δηλώσεις......πότε να βρω χρόνο να τις κάνω?
Χαιρομαι για τους συναδέρφους που δηλώνουν οτι προλαβαίνουν .......εγω δηλώνω όμως οτι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!
οσο για τις θεωρίες περι 5 δηλώσεις και καλές κι οχι 15 και φτηνοδουλειές, θα απαντήσω.........π@π@ριες!!
οταν εχεις 5 ανθρώπους που πρέπει απο αυτο το κωλογραφείο να πανε μεροκάμματο στο σπίτι τους......αναλαμβάνεις και ξεροκόμματα!!

Κοπελιά δεν είσαι η μόνη...αν αυτό σου δίνει κουράγιο !!!
Ούτε και γω προλαβαίνω με τίποτα λέμε...ούτε καν των επαγγελματιών...στις 15/6 !!! :(
Αυτός ο Ιούνης θα μείνει στην ιστορία...πόσα πράγματα πρέπει να γίνουν κάτω από την πίεση του χρόνου....πόσα λάθη θα γίνουν κάτω από τους κακούς συμβούλους του άγχους και της κούρασης...
Αυτή η προχειρότητα μας έχει φάει τα συκώτια γμτ!!!

Να θυμάστε πάντα.....ο βλάκας είναι ανίκητος!!!

Επισκέπτης-HARIS_K-

Επισκέπτης-HARIS_K-
  • Επισκέπτες
Ξερει μηπως καποιος, ποτε ληγουν οι ημερομηνιες χειρογραφης υποβολης στην ΔΟΥ των φορολ δηλωσεων μισθωτων ; ρωταω δηλαδη εαν εχει καταφερει να ερμηνευσει το γριφο της περι παρατασης σχετικης ανακοινωσης της 18/5/2011 του ...σεβαστου Υ.Ο.

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

*

• Silver members
  • 1.501 Δημοσιεύσεις:

:rolleyes:
Γριβα , μεγαλε, αθάνατε, λεω ενα μηνα τωρα οτι περσυ οι περισσότερες δηλωσεις που εστειλα εχουν ημερομηνια το τελευταιο δεκαήμερο ιουνίου. Επομενως , με τα τοσα προβλήματα που υπαρχουν φετος, γιατι να μην παει τουλάχιστον μεχρι την περσυνή ημερομηνία. Χαιρομαι που εισαι ο πρωτος που υσχωρείς απροσκάλεστος στο κινημά μου. Καλώς ήλθες. Τιγινανε ρε τα ανθρωπάκια που γελάνε. Α!! να ένα. Ελα ρε κολόπαιδο κατσε εδώ.Α!!! να και τα άλλα :P :lol: :unsure: :rolleyes:

Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Κρητικός ηγέτης του κινήματός μας... Δημοσιευμένη  εικόνα

Εννοείται ότι έχεις δίκιο, απλά λέω ότι φέτος οι άνθρωποι θέλουν να μας πεθάνουν και ανακοινώνουν τις παρατάσεις τελευταία μέρα...
Το θέμα είναι ότι στις 12/06 ρισκάρεις απλά να δουλεύεις πολύ και όχι να δουλεύεις 24/24ωρο ενώ δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα? Και άμα παιχτεί μ...κία?Δημοσιευμένη  εικόνα

Τώρα που τις μετράω και εγώ νομίζω ότι ούτε εδώ βγαίνουμε 15/06 Δημοσιευμένη  εικόνα

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.903 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε
Επειδή τυχαίνει να μιλάμε με πάααααααρρα πολλούς συναδέφλους από όλη την Ελλάδα , όλοι λοιπόν ή για να είμαι πιο μετρημένος το 80-90% των συναδέλφων Α Δ Υ Ν Α Τ Ο Υ Ν να είναι εντάξει και εμπρόθεσμοι ούτε για επαγγελματίες ούτε για μισθωτούς . Βεβαίως και υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν τελειώσει ή είναι πολύ κοντά αλλά προσωπικά μιλάω και εκ μέρους μας αλλά και για καταστάσεις που γνωρίζω .
Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι με την τελευταία εκκαθάριση η ΓΓΠΣ ανακοίνωσε ότι έχουν σταλεί 324.000 περίπου Ε3 δηλαδή ούτε κάν τα μισά ....... :)

Εμείς επαγγελματίες ίσως προλαβαίνουμε οριακά , τις έχουμε σχεδόν έτοιμες αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τελευταίο τσεκάρισμα και να τις στείλουμε .....
Μισθωτούς απλά δεν παλεύεται ..... :)

Μη ξεχνάμε ότι αρχίζουν και κάποιες προσλήψεις , ενημερώσεις , ενδοκοινοτικά (θυμείστε με να τα στείλω το απόγευμα .... :rolleyes: ) ε9 , καταστάσεις και άλλα πολλά ....

Οι πρότασεις που έχω κάνει είναι τουλάχιστον συντηριτικές και είπαμε παραπάνω ποίες είναι, επιχερήματα υπάρχουν και είναι αν όχι αντράταχτα τουλάχιστον πολύ ισχύρα .

IDO

IDO

*

• Silver members
  • 1.359 Δημοσιεύσεις:
Αν ήθελαν να παραλάβουν "σωστές" δηλώσεις έπρεπε να έχουν ανακοινώσει και "σωστές" ημερομηνίες από την αρχή.

Επειδή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και το σύστημα είναι πάμε και βλέπουμε, το ακολουθούμε και εμείς χωρίς επιλογή. Πάμε να τελειώνουμε για φέτος και του χρόνου βλέπουμε.

Για να τελειώσεις δήλωση "σωστή" 100% θες τουλάχιστον μια μέρα interview και μια βδομάδα να συγκεντρώσει ο πελάτης τα δικαιολογητικά.

Δε πιστεύω οτι έχουμε το χρόνο να περιμένουμε τον ΟΑΕΔ να βγάλει βεβαίωση για το επίδομα ανεργίας αλλά ούτε και να ξεκαθαρίσουμε μια σακούλα με δάνεια ποια από τα "βαφτισμένα" από τις τράπεζες επαγγελματικά είναι τελικά για την αγορά παγίων ή καταναλωτικά ή δε ξέρω τι άλλο και ποια από τα "βαφτισμένα" στεγαστικά πήγαν στην αγορά παγίων. Μήπως να περιμένω και το δικηγόρο να κάνει μετάφραση για μια ετήσια σύνταξη 180€ από το εξωτερικό.

Χωρίς να αναφέρω όλους τους άλλους λόγους που έχουν προαναφερθεί.

Είπαμε η οικονομική πολιτική του τόπου είναι πάμε και βλέπουμε και αυτό τα λέει όλα.

Επισκέπτης-epis-

Επισκέπτης-epis-
  • Επισκέπτες

Αν ήθελαν να παραλάβουν "σωστές" δηλώσεις έπρεπε να έχουν ανακοινώσει και "σωστές" ημερομηνίες από την αρχή.

Επειδή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και το σύστημα είναι πάμε και βλέπουμε, το ακολουθούμε και εμείς χωρίς επιλογή. Πάμε να τελειώνουμε για φέτος και του χρόνου βλέπουμε.

Για να τελειώσεις δήλωση "σωστή" 100% θες τουλάχιστον μια μέρα interview και μια βδομάδα να συγκεντρώσει ο πελάτης τα δικαιολογητικά.

Δε πιστεύω οτι έχουμε το χρόνο να περιμένουμε τον ΟΑΕΔ να βγάλει βεβαίωση για το επίδομα ανεργίας αλλά ούτε και να ξεκαθαρίσουμε μια σακούλα με δάνεια ποια από τα "βαφτισμένα" από τις τράπεζες επαγγελματικά είναι τελικά για την αγορά παγίων ή καταναλωτικά ή δε ξέρω τι άλλο και ποια από τα "βαφτισμένα" στεγαστικά πήγαν στην αγορά παγίων. Μήπως να περιμένω και το δικηγόρο να κάνει μετάφραση για μια ετήσια σύνταξη 180€ από το εξωτερικό.

Χωρίς να αναφέρω όλους τους άλλους λόγους που έχουν προαναφερθεί.

Είπαμε η οικονομική πολιτική του τόπου είναι πάμε και βλέπουμε και αυτό τα λέει όλα.

Δηλαδη θες χρονο για να κανεις σωστα τη δουλεια σου, γι αυτους.
μονο που αυτο που εχουν δειξει μεχρι τωρα, ειναι ακριβως το αντιθετο.
δεν τους ενδιαφερει τι θα παραλαβουν, μηπως ξερουν να το ελεγξουν?
φορους θελουν και τιποτα αλλο. και με οποιο τροπο, κυριως αντισυνταγματικο.
αν οι κατοικοι εξωτερικου απευθυνθουν σε δικηγορο, θα δικαιωθουν.
φουσκες φοροι χρεωστικοι, φουσκες επιστροφες.
οταν θα σκασει, γιατι θα σκασει, θα δουμε τι εχει μεσα.

internet

internet

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:
ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!! ΒΑΛΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ!

nasy

nasy

*

• simple Members
  • 213 Δημοσιεύσεις:
Να σας βαλω εναν γρυφο : Ε1 υποβαλεται μεσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ με αγροτικα τωρα φερνει και μια βεβαιωση απο συνταξη η οποια θα παει συμπληρωματικη στην ΔΟΥ. Η ΔΟΥ λεει οτι εχει προστιμο εσεις τι λετε.

IDO

IDO

*

• Silver members
  • 1.359 Δημοσιεύσεις:

φουσκες φοροι χρεωστικοι, φουσκες επιστροφες.
οταν θα σκασει, γιατι θα σκασει, θα δουμε τι εχει μεσα.

Το θέμα δεν είναι να δούμε τι έχει μέσα αλλά οτι εμείς οι λογιστές θα τα "λουστούμε" πάλι. :)

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες