Προς το περιεχόμενο

Μήπως κανείς συνάδελφος έχει κάποιο έντυπο αναγνώρισης χρέους-οφειλής


ZAKU

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και έχει την δυνατότητα να το ανεβάσει;;;Αυτό θα είναι φανεί χρήσιμο σε πολλούς συναδέλφους για οφειλές επιχειρήσεων προς εμάς έως και την 31 Δεκεμβρίου 2010.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

και έχει την δυνατότητα να το ανεβάσει;;;Αυτό θα είναι φανεί χρήσιμο σε πολλούς συναδέλφους για οφειλές επιχειρήσεων προς εμάς έως και την 31 Δεκεμβρίου 2010.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Ενώπιον του Ειρηνοδίκη Αθηνών

ΑΙΤΗΣΗ

(Για την έκδοση Διαταγής προς πληρωμή)

………….. ………….. κατοίκου Αθηνών, οδός ……., αρ. …….

ΚΑΤΑ

………….. ………….. κατοίκου Αθηνών, οδός ……., αρ. …….

Έχω νόμιμη άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος του εκπαιδευτή οδηγών αυτοκινήτων και διατηρώ σχετικό γραφείο επί της οδού ………………… αρ. ……

Από 1.2.2000 μέχρι 25.4.2000 παρέδωσα στον καθού είκοσι (20) μαθήματα οδηγήσεως για την απόκτηση ερασιτεχνικής άδειας οδηγήσεως. Για τις υπηρεσίες μου αυτές ο καθού μου όφειλε να μου καταβάλει συνολικά διακόσιες χιλιάδες (200.000) δραχμές, ήτοι δέκα χιλιάδες (10.000) δραχμές ανά μάθημα κατά την μεταξύ μας σχετική συμφωνία.

Ο καθού μου κατέβαλε προκαταβολικώς το ποσό των πενήντα χιλιάδων (50.000) δραχμών και αναγνώρισε ότι μου οφείλει το ποσό των εκατόν πενήντα χιλιάδων (150.000) δραχμών με την από 25.4.2000 έγγραφη δήλωσή του, που απευθύνεται προς εμένα και αναφέρει ότι μου οφείλει το ποσό αυτό ως υπόλοιπο αμοιβής μου για την παράδοση σε αυτόν μαθημάτων οδηγήσεως και ότι υπόσχεται να το καταβάλει μετά πάροδο μηνός από την ημέρα της υπογραφής της δηλώσεως, ήτοι την 25.5.2000.

Επειδή, παρά το ότι παρήλθε η προσδιορισθείσα δήλη ημερομηνία προς καταβολή ο καθού δεν πλήρωσε το χρέος του και κατά συνέπεια η αξίωσή μου είναι ληξιπρόθεσμη και απαιτητή και νομιμοποιούμαι να ζητήσω την καταβολή του χρέους και με διαταγή πληρωμής.

Επειδή η παραπάνω απαίτησή μου αποδεικνύεται από την προσαγόμενη και νόμιμα χαρτοσημασμένη δήλωση του καθού.

Επειδή καταβλήθηκε το νόμιμο τέλος του δικαστικού ενσήμου.

Επειδή η αίτησή μου είναι νόμιμη και βάσιμη.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΟΥΣ

ΖΗΤΩ

Να γίνει δεκτή η αίτησή μου. Να εκδοθεί σε βάρος του καθού διαταγή πληρωμής.

Να υποχρεωθεί να καταβάλει σε μένα το ποσό των δραχμών εκατόν πενήντα χιλιάδων (150.000) με τον νόμιμο τόκο από την επομένη της ημερομηνίας καταβολής (26.5.2000), άλλως από την επίδοση της εκδηθησομένης αποφάσεως.

Να καταδικασθεί ο καθού στην δικαστική μου δαπάνη.

Αθήνα, …./…../……

Ο Πληρεξούσιος Δικηγόρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...