Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Καταχωρηση της παρακρατησης φορου ελευθερων επαγγελματιων με την καταβολη και λογιστικος χειρισμος

- - - - -

• Please log in to reply
40 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.624 Δημοσιεύσεις:
Με τις τροποποιησεις του Ν.3842/2010 στο αρθρο 58 του ΚΦΕ, η παρακρατηση στους ελευθερους επαγγελματιες
για συναλλαγες ανω των 300,00 γίνεται πλεον κατα την καταβολή των σχετικων αμοιβων.
Πως το χειριζεστε λογιστικα;
Καταχωρηση της ΑΠΥ τον Ιανουαριο και εξοφληση τον Φεβρουαριο.
Θελω ομως κατα την καταχωριση της σχετικης δαπανης να γινεται η σχετικη μειωση
του πληρωτεου του ελευθερου επαγγελματια ωστα να βγαζω σωστα υπολοιπα για πληρωμη.

Μια σκεψη που κανω ειναι η αρχικη καταχωρηση να γινεται ως εξης:

ΧΡ. 61.00 Αμοιβες και εξοδα ελευθερων επαγγελμ. υποκειμ. σε παρακρ.ΦΕ____1000,00
ΧΡ. 54.00 ΦΠΑ ______________________________________________________230,00
ΠΙΣΤ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ________________________200,00
ΠΙΣΤ. 50.00 Προμηθευτες___________________________________________________________1030,00

Κατα την καταβολή:

ΧΡ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ___________________ 200,00
ΠΙΣΤ. 54.04.0000 Φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ.________________________________________200,00

Καθε σκεψη και προταση καλοδεχουμενη.

ΥΓ Ειναι πιθανο το σχετικο θεμα να εχει ξανασηζητηθει και τον παραπανω χειρισμο να τον ειδα καπου αλλου. Για να μην κατηγορηθω και ως λογοκλοπος:D
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.544 Δημοσιεύσεις:
είναι καλή ιδέα αλλά.........

Εγώ δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να κάνω..........

Εξηγούμαι:

Αν δεν εξοφλήσεις το ποσό ολόκληρο αλλά σε δόσεις τί γίνεται;
Είναι μεγάλο μπάχαλο η παρακολούθηση της συναλλαγής αυτής;
Φανταστείτε τους υναδέλφους εξωτερικούς συνεργάτες σε επιχειρήσεις Β' κατηγορίας.

Σκέφτομαι να ακολουθήσω τον παλιό τρόπο.
Αμεση παρακράτηση και απόδοση.
Τι θα μου πουν; Θα έχω αποδώσει το φόρο νωρίτερα!
Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.624 Δημοσιεύσεις:

είναι καλή ιδέα αλλά.........

Εγώ δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να κάνω..........

Εξηγούμαι:

Αν δεν εξοφλήσεις το ποσό ολόκληρο αλλά σε δόσεις τί γίνεται;
Είναι μεγάλο μπάχαλο η παρακολούθηση της συναλλαγής αυτής;

Αν η εξοφληση ειναι τμηματικη, θα ειναι αντιστοιχα τμηματικη η μεταφορα απο 54.04.9000 στον 54.04.0000
Με αυτον τον τροπο θα παρακολουθεις πληρως και τις υποχρεωσεις απο φορο ελευθερων επαγγελματιων.
Στα Γ κατηγοριας υπαρχει και η καταχωριση της εξοφλησης.

Στα Β κατηγοριας βιβλια δεν παιζει.
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.136 Δημοσιεύσεις:

Με τις τροποποιησεις του Ν.3842/2010 στο αρθρο 58 του ΚΦΕ, η παρακρατηση στους ελευθερους επαγγελματιες
για συναλλαγες ανω των 300,00 γίνεται πλεον κατα την καταβολή των σχετικων αμοιβων.
Πως το χειριζεστε λογιστικα;
Καταχωρηση της ΑΠΥ τον Ιανουαριο και εξοφληση τον Φεβρουαριο.
Θελω ομως κατα την καταχωριση της σχετικης δαπανης να γινεται η σχετικη μειωση
του πληρωτεου του ελευθερου επαγγελματια ωστα να βγαζω σωστα υπολοιπα για πληρωμη.

Μια σκεψη που κανω ειναι η αρχικη καταχωρηση να γινεται ως εξης:

ΧΡ. 61.00 Αμοιβες και εξοδα ελευθερων επαγγελμ. υποκειμ. σε παρακρ.ΦΕ____1000,00
ΧΡ. 54.00 ΦΠΑ ______________________________________________________230,00
ΠΙΣΤ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ________________________200,00
ΠΙΣΤ. 50.00 Προμηθευτες___________________________________________________________1030,00

Κατα την καταβολή:

ΧΡ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ___________________ 200,00
ΠΙΣΤ. 54.04.0000 Φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ.________________________________________200,00

Καθε σκεψη και προταση καλοδεχουμενη.

ΥΓ Ειναι πιθανο το σχετικο θεμα να εχει ξανασηζητηθει και τον παραπανω χειρισμο να τον ειδα καπου αλλου. Για να μην κατηγορηθω και ως λογοκλοπος:D

Για πιο καθαρή εικόνα του 54.04 , θα πρότεινα κάποιον λογ. του 56
Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.624 Δημοσιεύσεις:

Για πιο καθαρή εικόνα του 54.04 , θα πρότεινα κάποιον λογ. του 56

Συμφωνω

56.01.5404 Φορος ελευθερων επαγγελματιων για παρακρατηση
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

logioannina

logioannina

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
Για τα Β' κατηγορίας........?

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.032 Δημοσιεύσεις:
Για ΤΑ β αμοιβές και έξοδα τρίτων όλο το ποσό....
.

logioannina

logioannina

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
δηλ.....ας πούμε ένα παράδειγμα...

Rage

Rage

*

• simple Members
  • 249 Δημοσιεύσεις:

δηλ.....ας πούμε ένα παράδειγμα...

ΑΠΥ λογιστή 100
παρακρ. 20
ΦΠΑ 23
Πληρωτέο 103

Αμοιβές και έξοδα τρίτων-------------> 100

logioannina

logioannina

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
δηλαδή αν κατάλαβα καλά.....την παρακράτηση στα βιβλία και στο Ε3 ΔΕΝ την εμφανίζω πουθενά αλλά μόνο στο Ε1?

Rage

Rage

*

• simple Members
  • 249 Δημοσιεύσεις:

δηλαδή αν κατάλαβα καλά.....την παρακράτηση στα βιβλία και στο Ε3 ΔΕΝ την εμφανίζω πουθενά αλλά μόνο στο Ε1?

Νομίζω μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.
Η εγγραφή που ανέφερα πριν στα βιβλία και ε3 γίνεται φυσικά στον λήπτη του στοιχείου.
Στο Ε1 θα εμφανίσεις την παρακράτηση στον εκδότη του στοιχείου.

logioannina

logioannina

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΔΙΔΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ.............Στο Ε1 θα εμφανίσεις την παρακράτηση στον εκδότη του στοιχείου.(Στα βιβλία...?)

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΛΑΜΒΑΝΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ........Η εγγραφή που ανέφερα πριν στα βιβλία και ε3 γίνεται φυσικά στον λήπτη του στοιχείου.

καλά κατάλαβαα?

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.032 Δημοσιεύσεις:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΔΙΔΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ.............Στο Ε1 θα εμφανίσεις την παρακράτηση στον εκδότη του στοιχείου.(Στα βιβλία...?) NAI-κωδικός 605-606

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΛΑΜΒΑΝΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ........Η εγγραφή που ανέφερα πριν στα βιβλία και ε3 γίνεται φυσικά στον λήπτη του στοιχείου. ΝΑΙ-Αμοιβες τρίτων

καλά κατάλαβαα?

.

logioannina

logioannina

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
Για την πρώτη περίπτωση στο βιβλίο εσόδων εξόδων εμφανίζεται κάπου αυτη η παρακράτηση??

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.032 Δημοσιεύσεις:
Στα δικά σου βιβλία όταν εκδίδεις ΑΠΥ με παρακράτηση πως την εμφανίζεις?
.

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.544 Δημοσιεύσεις:

Αν η εξοφληση ειναι τμηματικη, θα ειναι αντιστοιχα τμηματικη η μεταφορα απο 54.04.9000 στον 54.04.0000
Με αυτον τον τροπο θα παρακολουθεις πληρως και τις υποχρεωσεις απο φορο ελευθερων επαγγελματιων.
Στα Γ κατηγοριας υπαρχει και η καταχωριση της εξοφλησης.

Στα Β κατηγοριας βιβλια δεν παιζει.

Και αν έστω εξοφλείς το ποσό της αμοιβής και παρακρατείς προς εξόφληση το ΦΠΑ και το αποδίδεις στο τρίμηνο;

Δεν αμφισβητώ την ορθότητα της προσέγγισης σου από πλευράς λογ.σχεδίου, απλά σε ότι με αφορά.......... πολύ φασαρία για το τίποτα. Επειδή σκέφτηκαν μια μπούρδα τα κ...παιδα του Harvard.

Είναι και το θέμα των βεβαιώσεων ως επακόλουθο.
Τώρα μπορείς να βρείς από τον λ/σμό του εκδότη τί ποσό του παρακράτησες και να του δώσεις την βεβαίωση.
Με τον τρόπο που προτείνεις το ποσό του παρακρατημένου φόρου στον λ/σμό του εκδότη θα είναι διαφορετικό από αυτόν που αποδόθηκε και αντιστοιχεί σε διαφορετικό ύψος αμοιβών από τον 61.00
Οι μεταφορές από 54.04.90 ή 56 πως θα διακρίνονται ανά δικαιούχο;
Μια πιό αποτελεσματική προσέγγιση (ίσως) θα ήταν να παρακολουθείς όλο αυτό σε ένα δεύτερο κύκλωμα στους τάξεως.
Αλλά ειλικρινά προβληματίζομαι αν αξίζει τον κόπο;

Αν προβώ σε παρακράτηση και αποδόσω τον φόρο με την έκδοση της ΑΠΥ (>300) τι συνέπειες μπορεί να έχω;

ΥΓ: Μήπως αξίζει να πάμε σε ανυπακοή σε αυτή την διάταξη; Θα χορεύουμε σε κάθε φάλτσο που θα μας σφυρίζουν;
Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.624 Δημοσιεύσεις:

Και αν έστω εξοφλείς το ποσό της αμοιβής και παρακρατείς προς εξόφληση το ΦΠΑ και το αποδίδεις στο τρίμηνο;

Δεν αμφισβητώ την ορθότητα της προσέγγισης σου από πλευράς λογ.σχεδίου, απλά σε ότι με αφορά.......... πολύ φασαρία για το τίποτα. Επειδή σκέφτηκαν μια μπούρδα τα κ...παιδα του Harvard.

Είναι και το θέμα των βεβαιώσεων ως επακόλουθο.
Τώρα μπορείς να βρείς από τον λ/σμό του εκδότη τί ποσό του παρακράτησες και να του δώσεις την βεβαίωση.
Με τον τρόπο που προτείνεις το ποσό του παρακρατημένου φόρου στον λ/σμό του εκδότη θα είναι διαφορετικό από αυτόν που αποδόθηκε και αντιστοιχεί σε διαφορετικό ύψος αμοιβών από τον 61.00
Οι μεταφορές από 54.04.90 ή 56 πως θα διακρίνονται ανά δικαιούχο;
Μια πιό αποτελεσματική προσέγγιση (ίσως) θα ήταν να παρακολουθείς όλο αυτό σε ένα δεύτερο κύκλωμα στους τάξεως.
Αλλά ειλικρινά προβληματίζομαι αν αξίζει τον κόπο;

Αν προβώ σε παρακράτηση και αποδόσω τον φόρο με την έκδοση της ΑΠΥ (>300) τι συνέπειες μπορεί να έχω;

ΥΓ: Μήπως αξίζει να πάμε σε ανυπακοή σε αυτή την διάταξη; Θα χορεύουμε σε κάθε φάλτσο που θα μας σφυρίζουν;

Βασικα θεωρω υπερβολικη την προσεγγιση μου.
Απο τον αναλυτικο καθολικο του 54.04.0000 μπορεις να εχεις σαφη εικονα των παρακρατησεων που αποδοθηκαν.
Δεν θα συμφωνουν με τον 61.00 εφοσον δεν εχουν γινει ολες οι εξοφλησεις των αμοιβων.

Δεν θα το εφαρμοσω τελικα.
Παντως την παρακρατηση θα την καταχωρω με την καταβολη της αμοιβης και οχι με την πιστωση.
Εχω περιπτωσεις που η ΑΠΥ ειναι 28/2 και η εξοφληση ειναι 5/3.
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

ΧΡΥΣΑ

ΧΡΥΣΑ

..κι αν δεν ξερεις ν αγαπας, μαθε τουλαχιστον να μην πληγωνεις..

• Silver members
  • 3.398 Δημοσιεύσεις:

...................................

ΥΓ: Μήπως αξίζει να πάμε σε ΑΝΥΠΑΚΟΗ σε αυτή την διάταξη!!!!! Θα χορεύουμε σε κάθε φάλτσο που θα μας σφυρίζουν;?????????

αλλα πως? αφου αλλοι αποφασιζουν πριν απο μας για μας.....

vx0z.gif

...φτιαξε καρδια μου το δικο σου παραμυθι αλλιως...τη βαψαμε.

....χαμηλωσε..... απο ψηλα δε ζωγραφιζονται τα ονειρα.......

...οσες κι αν κτιζουν φυλακες κι αν ο κλοιος στενευει,
ο νους μας ειν αληταριο κι ολο θα δραπετευει...

235711

235711

*

• Silver members
  • 687 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Η/Υ
Τάσο τελικά, είναι οριστικό οτι θα γίνεται η παρακράτηση με την καταβολή της αμοιβής και όχι με την έκδοση της ΑΠΥ???
...το άπειρο τείνει στο μηδέν...

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.624 Δημοσιεύσεις:
Γιαννη η σχετικη διαταξη του αρθρου 58 του ΚΦε ισχυει απο 1.1.2011 και δεν απαιτει καποια αποφαση για να αρχισει η εφαρμογη της.
Οποτε, ναι, ειναι οριστικο (τουλαχιστον προς το παρον:D)
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες