Προς το περιεχόμενο

Πώληση Φορτηγού Αυτοκινήτου Ιδιωτικής Χρήσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ατομική Επιχείρηση με βιβλία Β Κατηγορίας πουλαέι σε άλλη ατομική επιχείρηση με βιβλία Β Κατηγορίας Φορτηγό Αυτοκίνητο Ιδιωτικής Χρήσης για Ανταλλακτικά, ενώ έχει γίνει ήδη Δήλωση Ακινησίας στην ΔΟΥ. Κόβεται Τιμολόγιο-Δελτίο Αποστολής με ΦΠΑ δίχως να κατατεθεί δήλωση υπεραξίας για μεταβίβαση Φ.Ι.Χ. διότι δεν θα χρησιμοποιηθεί ως φορτηγό.Είναι σωστή η μεταχείριση της πώλησης με αυτόν τον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατομική Επιχείρηση με βιβλία Β Κατηγορίας πουλαέι σε άλλη ατομική επιχείρηση με βιβλία Β Κατηγορίας Φορτηγό Αυτοκίνητο Ιδιωτικής Χρήσης για Ανταλλακτικά, ενώ έχει γίνει ήδη Δήλωση Ακινησίας στην ΔΟΥ. Κόβεται Τιμολόγιο-Δελτίο Αποστολής με ΦΠΑ δίχως να κατατεθεί δήλωση υπεραξίας για μεταβίβαση Φ.Ι.Χ. διότι δεν θα χρησιμοποιηθεί ως φορτηγό.Είναι σωστή η μεταχείριση της πώλησης με αυτόν τον τρόπο;

Εγω πιστευω οτι αφου κατεθεσεις τις πινακιδες, και αποδειξεις στο εφορο οτι πουλας το αυτοκινητο σαν εμπορευμα και οχι σαν παγιο ,δεν θα εχει υπεραξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατομική Επιχείρηση με βιβλία Β Κατηγορίας πουλαέι σε άλλη ατομική επιχείρηση με βιβλία Β Κατηγορίας Φορτηγό Αυτοκίνητο Ιδιωτικής Χρήσης για Ανταλλακτικά, ενώ έχει γίνει ήδη Δήλωση Ακινησίας στην ΔΟΥ. Κόβεται Τιμολόγιο-Δελτίο Αποστολής με ΦΠΑ δίχως να κατατεθεί δήλωση υπεραξίας για μεταβίβαση Φ.Ι.Χ. διότι δεν θα χρησιμοποιηθεί ως φορτηγό.Είναι σωστή η μεταχείριση της πώλησης με αυτόν τον τρόπο;

θα σας μείνει αμανάτι το ΦΙΧ στα βιβλία και κάποια στιγμή θα σκάσει..

1.Άρση ακινησίας για οριστική διαγραφή και κατάθεση βιβλίου μεταβολών

2.Υποβολή εντύπου υπεραξίας

3.Πώληση ως σκραπ με τιμολόγιο

τον φόρο υπεραξίας τον επαναφέρετε στην αναμόρφωση του φόρου εισοδήματος εισοδήματος και συμψηφίζετε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Γειά σας, δεν ξέρω εαν αυτο ειναι εφικτό αλλά εχω μια περίπτωση μιας ατομικής επιχείρησης που έχει ΦΙΧ και θέλει να το κάνει δωρεά σε αγρότη.Υπάρχει τέοια δυνατότητα με Υ.Δ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Γειά σας, δεν ξέρω εαν αυτο ειναι εφικτό αλλά εχω μια περίπτωση μιας ατομικής επιχείρησης που έχει ΦΙΧ και θέλει να το κάνει δωρεά σε αγρότη.Υπάρχει τέοια δυνατότητα με Υ.Δ.?

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΘΕΛΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορεί να γινει αν η επιχειρηση εχει κανει πριν διακοπη?? δεν ξέρω.............

τι να πουληση το φορτηγο μετα? πως εκανε διακοπη χωρις να το εχει πουλησει ή αυτοπαραδωσει? ή αδεια τι εγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει κανει ακομα διακοπη η επιχειρηση θέλει να κανει δωρεα του φιχ σε αγροτη με υ.δ. υπαρχει τετοια περιπτωση?το φορτηγο εχει καταθεσει πινακιδεσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει κανει ακομα διακοπη η επιχειρηση θέλει να κανει δωρεα του φιχ σε αγροτη με υ.δ. υπαρχει τετοια περιπτωση?το φορτηγο εχει καταθεσει πινακιδεσ.

Σε κάθε περίπτωση θα εκδώσει στοιχείο αυτοπαράδοσης, δωρεά ή οχι το ίδιο κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

να ρωτήσω κάτι διαβάζοντας σήμερα σε ένα έγκυρο βιβλίο είδα οτι ο φπα πώλησης φιχ καταβάλλεται με έκτακτη δήλωση.Μου ξεφεύγει κάτι ή τσάμπα τα πληρώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι διαβάζοντας σήμερα σε ένα έγκυρο βιβλίο είδα οτι ο φπα πώλησης φιχ καταβάλλεται με έκτακτη δήλωση.Μου ξεφεύγει κάτι ή τσάμπα τα πληρώνω.

Για δώσε περισσότερα στοιχεία τι περίπου γράφει το έγκυρο βιβλίο, και αν κάνει κάποια αναφορά σε νομολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

καλημερα θα θελα κ εγω με τη σειρα μου να ρωτησω το εξης.

επιτηδευματιας εχει κανει διακοπη εδω κ 2 χρονια κ του εχει μεινει ενα ΦΙΧ το οποιο εχει δηλωσει στην εφορια σε ακινησια.Τωρα θελει να το πουλησει σε ιδιωτη.τι κανει σε αυτην την περιπτωση μονο με υπευθυνη δηλωση ή χρειαζεται κατι αλλο?

σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα θα θελα κ εγω με τη σειρα μου να ρωτησω το εξης.

επιτηδευματιας εχει κανει διακοπη εδω κ 2 χρονια κ του εχει μεινει ενα ΦΙΧ το οποιο εχει δηλωσει στην εφορια σε ακινησια.Τωρα θελει να το πουλησει σε ιδιωτη.τι κανει σε αυτην την περιπτωση μονο με υπευθυνη δηλωση ή χρειαζεται κατι αλλο?

σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Εφόσον έχει κάνει διακοπή έχει καταθέσει πινακίδες Στην πραγματικότητα έχει ένα μάτσο από σίδερο που συνθέτουν ένα φορτηγό αυτοκίνητο που το μόνο που έχει πλέον είναι ο αριθμός πλαισίου.Αυτό μπορεί να μεταβιβασθεί με υπεύθυνη δηλωση για να τη χρησιμοποιήσει ο αγοραστής ώστε να βγάλει άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω κατά την διακοπή να έκοψε το ειδικό στοιχειό αυτοπαράδοσης αν ο αγοραστής είναι επαγγελματίας κόβει εκείνος το τιμολόγιο αγοράς και πληρώνει το χαρτόσημο 3,60% αν είναι αγρότης του ειδικού καθεστώτος χωρίς βιβλία πάει στην εφορία τον ζητεί κάτι δικαιολογητικά από την διεύθυνση γεωργίας και γίνεται μεταβίβαση αλλά σε ιδιώτη φιχ δεν μεταβιβάζεται εκτος αν το βγάλει ως ειχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω κατά την διακοπή να έκοψε το ειδικό στοιχειό αυτοπαράδοσης αν ο αγοραστής είναι επαγγελματίας κόβει εκείνος το τιμολόγιο αγοράς και πληρώνει το χαρτόσημο 3,60% αν είναι αγρότης του ειδικού καθεστώτος χωρίς βιβλία πάει στην εφορία τον ζητεί κάτι δικαιολογητικά από την διεύθυνση γεωργίας και γίνεται μεταβίβαση αλλά σε ιδιώτη φιχ δεν μεταβιβάζεται εκτος αν το βγάλει ως ειχ

Ιδιώτης μεταβιβάζει ενα οχημα χωρις άδεια σε εναν αλλο ιδιωτη ,αυτό λέι η ερώτηση.Κανένας δεν μπορεί να εμποδίσει αυτή τη μεταβίβαση.Για να κυκλοφορήσει αυτό το όχημα είτε ως φορτηγό είτε ως ειχ πρέπει να βγαλει άδεια.Η άδεια είναι το στοιχείο που δίνει σε αυτό το όχημα την ιδιότητα του μεταφορικού μέσου.Και η άδεια είναι πλέον θέμα του αγοραστή.Ο πωλητη ιδιώτης μπορεί να πουλήσει αυτό το όχημα σε έναν άλλο ιδιώτη χωρίς κανενα παραστατικό του ΚΒΣ.Απλά ο αγοραστής θα χρειασθεί μια υπεύθυνη δήλωση για να την χρησιμοποιήσει στο υπουργειο μεταφορών για την έκδοση αδείας.Εκτός αν θέλει να χρησιμοποιήσει το όχημα για κοτέτσι οπότε δεν χρειάζεται ούτε η υπευθυνη δήλωση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

θα έχει

o εμπορος χτυπιεται πως δεν έχει και ο πελάτης μου που δεν θέλει να πληρώσει φπα στη δου συμφώνησε να μην κόψει. Εγώ του είπα πως είναι λάθος. Τι να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...