Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΑΕΕ

- - - - -

• Please log in to reply
44 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-anestis-

Επισκέπτης-anestis-
  • Επισκέπτες
dikaioutai eleytheros eppagelmatias epidoma anergias an kanei diakopi apitideymatos???

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.543 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

dikaioutai eleytheros eppagelmatias epidoma anergias an kanei diakopi apitideymatos???

Αν κανεις πρωτα διακοπη και μετα απολυθεις θα παρης.τουλαχιστον ετσι το εχω δει εγω σε καποιον στην πραξη.

Επισκέπτης-Θοδωρής-

Επισκέπτης-Θοδωρής-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα, η κοπέλα μου είναι στο ταμείο ανεργίας και έχει πάρει τους 3 πρώτους μήνες. Κάνοντας τα χαρτιά της σε μία προκήρυξη δήμου την δέχτηκαν αλλά τις είπαν ότι θα έχει ασφάλεια ΟΑΑΕ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι όταν σταματήσει η σύμβαση της (είναι 7μηνη) θα μπορεί να συνεχίσει να παίρνει το ταμείο ανεργίας ή θα το χάσει ; Το σύνολο των μηνών για το ταμείο είναι 1 χρόνος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.543 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα, η κοπέλα μου είναι στο ταμείο ανεργίας και έχει πάρει τους 3 πρώτους μήνες. Κάνοντας τα χαρτιά της σε μία προκήρυξη δήμου την δέχτηκαν αλλά τις είπαν ότι θα έχει ασφάλεια ΟΑΑΕ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι όταν σταματήσει η σύμβαση της (είναι 7μηνη) θα μπορεί να συνεχίσει να παίρνει το ταμείο ανεργίας ή θα το χάσει ; Το σύνολο των μηνών για το ταμείο είναι 1 χρόνος.

Αφου ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ ,ΟΧΙ.θα το συνεχιση αν ειναι στο ιδιο ετος αν οχι θελει τα 125 ενσημα το 14μηνο χωρις τους δυο τελευταιους μηνες,η...200 την διετια.
Να το δεις αυτο διοτι μεσολαβουν αυτοι οι 7 μηνες , αν αφαιρεθουν αυτοι απο το τελευταιο 14μηνο + 3 που επιδοτουταν μαλλον...δεν φτανουν.διοτι 7 με ΟΑΕΕ+3 ταμειο =10 μενουν αλλοι 4για το 14μηνο αρα .... ,και μαλλον θα παει στην αλλη προυποθεση με 200 την διετια.μετα..βρες ενα εργοδοτη να της κολληση 5-6 μερες ,και να της δωση απολυση.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg

Επισκέπτης-ΤΙΝΑ-

Επισκέπτης-ΤΙΝΑ-
  • Επισκέπτες
ΤΟ 2010 ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ : ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΆΛΛΑ . ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ. ΑπΟ ΤΟ 2009 ΕΩΣ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ;

iliass

iliass

*

• simple Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

ΤΟ 2010 ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ : ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΆΛΛΑ . ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ. ΑπΟ ΤΟ 2009 ΕΩΣ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ;

Η ασφάλισή σου στον ΟΑΕΕ σταματάει το 2010 όταν και έκανες διακοπή στη ΔΟΥ. Κακώς πληρώνεις. Θα διαγραφεί ο χρόνος ασφαλισης και θα σου επιστραφούν οι εισφορές που πληρωσες από το 2010 και μετά. Με το ταμείο ανεργείας δεν έχεις πρόβλημα αφού η διαγραφή σου από τον ΟΑΕΕ θα γίνει με την ημερομηνία διακοπής στη ΔΟΥ.

Επισκέπτης-μαρια χρυσαφοπουλου-

Επισκέπτης-μαρια χρυσαφοπουλου-
  • Επισκέπτες
οταν εχεις τεβε και κανεις διακοπη μπορεις να παρεις ταμιο ανεργιας?

Επισκέπτης-Μαρία Παπαδοπούλου-

• Επισκέπτες
Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Κατά τη διάρκεια του 2011 το πρώτο εξάμηνο υπήρξα ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ (εισόδημα μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες περίπου 5.000). Στη συνέχεια βρήκα δουλειά σαν μισθωτή υπάλληλος οπότε έκανα διαγραφή από τον ΟΑΕΕ και παύση του επαγγέλματος στην εφορία. Ως μισθωτή δούλεψα μέχρι και τώρα οπότε και απολύθηκα. Δικαιούμαι να πάρω ταμείο ανεργίας ή υπάρχει πρόβλημα με το ύψος των εισοδημάτων μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.543 Δημοσιεύσεις:

Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Κατά τη διάρκεια του 2011 το πρώτο εξάμηνο υπήρξα ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ (εισόδημα μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες περίπου 5.000). Στη συνέχεια βρήκα δουλειά σαν μισθωτή υπάλληλος οπότε έκανα διαγραφή από τον ΟΑΕΕ και παύση του επαγγέλματος στην εφορία. Ως μισθωτή δούλεψα μέχρι και τώρα οπότε και απολύθηκα. Δικαιούμαι να πάρω ταμείο ανεργίας ή υπάρχει πρόβλημα με το ύψος των εισοδημάτων μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας;

Το προβλημα δεν ειναι το ελευθ.επαγγελμα αφου το εχεις διακοψει, το προβλημα εινια, στο οτι αφου απολυθηκες τωρα, και αν το 2011 εχεις εργαστει απο 6ο και μετα ,και αν θα παρης για 1η φορα οπως υποψιαζομαι,δεν δικαιουσαι διοιτι,δεν θα εχεις τα 80 ενσημα κατ ετος που χρειαζονται τα 2 προυγουμενα χρονια απο την απολυση και πισω..

• Επισκέπτες

Το προβλημα δεν ειναι το ελευθ.επαγγελμα αφου το εχεις διακοψει, το προβλημα εινια, στο οτι αφου απολυθηκες τωρα, και αν το 2011 εχεις εργαστει απο 6ο και μετα ,και αν θα παρης για 1η φορα οπως υποψιαζομαι,δεν δικαιουσαι διοιτι,δεν θα εχεις τα 80 ενσημα κατ ετος που χρειαζονται τα 2 προυγουμενα χρονια απο την απολυση και πισω..

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Όχι ευτυχώς είναι δεύτερη φορά που βγαίνω ταμείο. Είμαι καλλυμένη από την άποψη των ενσήμων, αυτό το έχω τσεκάρει απλά είχα μία ανησυχία για το θέμα των εισοδημάτων από το ελεύθερο επάγγελμα! Η απάντησή σας μου έφτιαξε την ημέρα :)

Επισκέπτης-Κώστας T.-

Επισκέπτης-Κώστας T.-
  • Επισκέπτες
Έχω ένα πρόβλημα και ελπίζω κάποιος από εδώ που συνάντησε κάτι παρόμοιο να μπορεί να απαντήσει.
Είμαι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αν και δεν έχω κάνει ακόμα παύση επαγγέλματος η επιχείρηση πλέον δεν υφίσταται εδώ και κάποιους μήνες.
Βρήκα δουλειά σε μια ιδιωτική εταιρία, αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για την πρόσληψη είναι να διαθέτω κάρτα ανεργίας. Μπορώ να βγάλω την κάρτα χωρίς να κάνω παύση; Αν δε το δηλώσω στον ΟΑΕΔ έχουν κάποιο τρόπο να το καταλάβουν (όπως π.χ. από το Ε1 μου ή μέσω διασύνδεσης του συστήματος τους);
Στην περίπτωση που μπορούν να το καταλάβουν γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάτι σαν προσωρινή παύση στον ΟΑΕΕ;
Πολλές ερωτήσεις αλλά είναι πολύ σημαντική αυτή η δουλειά για μένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.543 Δημοσιεύσεις:
1)Σιγουρα θα το δουν αφου ενα απο τα υποχρεωτικα δικαιολογητικα για εκδοση καρτας ανεργειας ειναι και το τελευταιο εκκαθαριστικο,ή αντιγραφο της δηλωσης Ε1 αν δεν υπαρχει ακκαθαριστικο.
2Προσωρινη διακοπη στον ΟΑΕΔ,δεν κανεις και παντως ,ακομη και στην αδρανεια πληρωνεις,
3)Αρα για να βγαλης καρτα ανεργειας χωρις παυση ξεχασετο...οποτε παυση και επανερξη αν χρειαστει.
Προσωπικα εγω δεν εχω κατι αλλο... να σου προτεινω.

Επισκέπτης-Κώστας T.-

Επισκέπτης-Κώστας T.-
  • Επισκέπτες
Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως, ρίχνοντας μια ματιά σε παλαιότερο Ε1 στο πεδίο γ. εισόδημα από ατομικές επιχειρήσεις υπάρχουν συμπληρωμένες τιμές...
Ξέρετε πόσο καιρό μπορεί να πάρει η διακοπή;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.543 Δημοσιεύσεις:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως, ρίχνοντας μια ματιά σε παλαιότερο Ε1 στο πεδίο γ. εισόδημα από ατομικές επιχειρήσεις υπάρχουν συμπληρωμένες τιμές...
Ξέρετε πόσο καιρό μπορεί να πάρει η διακοπή;

ΑΝ εχεις ορεξη για τρεξιμο...και εισαι ετοιμος στα χαρτια σε μια μερα!

Επισκέπτης-Διονύσης Φ-

Επισκέπτης-Διονύσης Φ-
  • Επισκέπτες
Είμαι εκπαιδευτικός Β' θμιας εκπαίδευσης και εργάζομαι σε φροντιστήριο. Πέρυσι ήταν ή πρώτη μου χρονιά σαν εργαζόμενος. Εργάστηκα στο εν λόγω φροντιστήριο με σύμβαση από τον Οκτώβριο μέχρι και τον Μάιο με 88 ένσημα συνολικά. Το καλοκαίρι,καθώς δεν πληρούσα τις προϋποθέσεις για τακτικό επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ πήρα το βοήθημα τριμήνου. Φέτος και ενώ έχω ξεκινήσει τη σύμβασή μου κανονικά (btw 5,53 ευρώ/ώρα από φέτος οι συμβάσεις) μου παρουσιάστηκε μία ευκαιρία για συστέγαση σε φροντιστήριο όπου και θα πρέπει ουσιαστικά να διατηρώ τη δική μου επιχείρηση με ΟΑΕΕ. Τα ερωτήματα είναι 3:

1) Μπορώ να πάρω απαλλαγή από τις εισφορές του ΟΑΕΕ και να κρατήσω το ΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από τον αριθμό των μηνιαίων μου ενσήμων (είναι 4/ εβδομάδα)?
2) Όταν λήξη το καλοκαίρι η σύμβαση μισθωτής εργασίας, θα πρέπει να αρχίσω να καταβάλλω κανονικά εισφορές στον ΟΑΕΕ μέχρι να με επαναπροσλάβει ο εργοδότης?
3) Αυτή τη στιγμή το φροντιστήριο διαθέτει (για την ειδικότητά μου) έναν και μόνο μαθητή, επομένως τα έσοδα μου από το επιτήδευμα δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 1400 ευρώ/ χρόνο. Τον Μάιο που θα λήξει η σύμβαση μπορώ εφόσον θα έχω τα ένσημα να παίρνω το τακτικό επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ ή πρέπει να κάνω λήξη του επιτηδεύματος προκειμένου να το εισπράξω τους καλοκαιρινούς μήνες και έναρξη από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Διονύσης

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.543 Δημοσιεύσεις:

Είμαι εκπαιδευτικός Β' θμιας εκπαίδευσης και εργάζομαι σε φροντιστήριο. Πέρυσι ήταν ή πρώτη μου χρονιά σαν εργαζόμενος. Εργάστηκα στο εν λόγω φροντιστήριο με σύμβαση από τον Οκτώβριο μέχρι και τον Μάιο με 88 ένσημα συνολικά. Το καλοκαίρι,καθώς δεν πληρούσα τις προϋποθέσεις για τακτικό επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ πήρα το βοήθημα τριμήνου. Φέτος και ενώ έχω ξεκινήσει τη σύμβασή μου κανονικά (btw 5,53 ευρώ/ώρα από φέτος οι συμβάσεις) μου παρουσιάστηκε μία ευκαιρία για συστέγαση σε φροντιστήριο όπου και θα πρέπει ουσιαστικά να διατηρώ τη δική μου επιχείρηση με ΟΑΕΕ. Τα ερωτήματα είναι 3:

1) Μπορώ να πάρω απαλλαγή από τις εισφορές του ΟΑΕΕ και να κρατήσω το ΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από τον αριθμό των μηνιαίων μου ενσήμων (είναι 4/ εβδομάδα)?
2) Όταν λήξη το καλοκαίρι η σύμβαση μισθωτής εργασίας, θα πρέπει να αρχίσω να καταβάλλω κανονικά εισφορές στον ΟΑΕΕ μέχρι να με επαναπροσλάβει ο εργοδότης?
3) Αυτή τη στιγμή το φροντιστήριο διαθέτει (για την ειδικότητά μου) έναν και μόνο μαθητή, επομένως τα έσοδα μου από το επιτήδευμα δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 1400 ευρώ/ χρόνο. Τον Μάιο που θα λήξει η σύμβαση μπορώ εφόσον θα έχω τα ένσημα να παίρνω το τακτικό επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ ή πρέπει να κάνω λήξη του επιτηδεύματος προκειμένου να το εισπράξω τους καλοκαιρινούς μήνες και έναρξη από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Διονύσης

http://www.taxheaven...79

http://www.taxheaven...pic=78521&st=40

LILY

LILY

*

• simple Members
  • 473 Δημοσιεύσεις:

Εάν δεν έχεις ετήσιο εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα περίπου πάνω από 1400 ευρώ δικαιούσαιεπίδομα ανεργίας (εννοείται ότι τηρείς και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις χορήγησης επιδόματος ανεργίας).

Απλώς, στον Ο.Α.Ε.Ε. για να συνεχίζεις να έχεις εξαίρεση πρέπει να έχεις και την συγκεκριμένη εγκύκλιο, γιατί ούτε οι ίδιοι την γνωρίζουν.

Υ.Γ. από προσωπική εμπειρία

καλημερα! μηπως γνωριζει καποιος την εγκυκλιο  που αναφερει ο στρατος;

vagzig

vagzig

*

• simple Members
  • 5 Δημοσιεύσεις:

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν απολυμένος, ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και έχοντας κάνει έναρξη ελευθέρου επαγγέλματος με εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ και με συνολικό ετήσιο εισόδημα από το ελεύθερο επάγγελμα μικρότερο των 1.500€, δικαιούται ταμείο ανεργίας και αν ναι, με βάση ποιον νόμο/εγκύκλιο; 

ethos

ethos

*

• Silver members
  • 1.293 Δημοσιεύσεις:

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν απολυμένος, ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και έχοντας κάνει έναρξη ελευθέρου επαγγέλματος με εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ και με συνολικό ετήσιο εισόδημα από το ελεύθερο επάγγελμα μικρότερο των 1.500€, δικαιούται ταμείο ανεργίας και αν ναι, με βάση ποιον νόμο/εγκύκλιο; 

η απαλλαγη σας απο τον ΟΑΕΕ ισχυει για οσο εχετε ενσημα ΙΚΑ

απολυθηκατε αρα επαυσε η απαλλαγη

ο ΟΑΕΕ δινει ταμειο ανεργιας ναι

οπως και το ΙΚΑ , αρκει να μην εισαστε επαγγελματιας απο αλλο λογο

vagzig

vagzig

*

• simple Members
  • 5 Δημοσιεύσεις:

η απαλλαγη σας απο τον ΟΑΕΕ ισχυει για οσο εχετε ενσημα ΙΚΑ

απολυθηκατε αρα επαυσε η απαλλαγη

ο ΟΑΕΕ δινει ταμειο ανεργιας ναι

οπως και το ΙΚΑ , αρκει να μην εισαστε επαγγελματιας απο αλλο λογο

ρωτάω αν υπάρχει νόμος/εγκύκλιος  που να επικυρώνει αυτό που προαναφέρθηκε για το συνολικό ετήσιο εισόδημα των 1.500€ από ελεύθερο επάγγελμα και να δικαιολογεί επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ,ως μισθωτός.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες