Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

πλήρεις οδηγίες συμπλήρωσης του εντύπου ε2

- - - - -

• Please log in to reply
4 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

PINORF

PINORF

*

• simple Members
  • 36 Δημοσιεύσεις:
Συνάδελφοι καλησπέρα τα ερωτήματά μου έχουν σχέση με την σωστή συμπλήρωση του εντύπου Ε2.
Θα με βοηθούσε πάρα πολύ εν όψη του καινούργιου νόμου περί συνυπευθυνότητας εάν κάποιος συνάδελφος γνώριζε τα περί αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων ( και των τεκμαρτών ενοικίων) από δωρεάν παραχώρηση, ιδιοκατοίκηση σε περιοχές που έχουν ισχύει αλλά και σε περιοχές που δεν ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων. Πως υποτίθεται ότι θα μπορέσουμε να βρούμε όλα τα απαιτούμενα στοιχεία για την σωστή συμπλήρωση του Ε2 καθώς και τους κωδικούς 216 και 217, 223, 224, 230, 231 του πίνακα 5 του Ε1 για εξοχικές και μη ή κύριες κατοικίες όταν το site του υπουργείου δεν επιτρέπει την πρόσβαση σε ετακ.
ελπίζω κάποιος συνάδελφος να μπορέσει να με βοηθήσει να βγάλω μια άκρη.
ευχαριστώ πολύ

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.966 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε

Συνάδελφοι καλησπέρα τα ερωτήματά μου έχουν σχέση με την σωστή συμπλήρωση του εντύπου Ε2.
Θα με βοηθούσε πάρα πολύ εν όψη του καινούργιου νόμου περί συνυπευθυνότητας εάν κάποιος συνάδελφος γνώριζε τα περί αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων ( και των τεκμαρτών ενοικίων) από δωρεάν παραχώρηση, ιδιοκατοίκηση σε περιοχές που έχουν ισχύει αλλά και σε περιοχές που δεν ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων. Πως υποτίθεται ότι θα μπορέσουμε να βρούμε όλα τα απαιτούμενα στοιχεία για την σωστή συμπλήρωση του Ε2 καθώς και τους κωδικούς 216 και 217, 223, 224, 230, 231 του πίνακα 5 του Ε1 για εξοχικές και μη ή κύριες κατοικίες όταν το site του υπουργείου δεν επιτρέπει την πρόσβαση σε ετακ.
ευχαριστώ πολύ

θα πρέπει να σου φέρει ο κάθε πελάτης τις τιμές όπως αυτές ισχύουν ή να κάτσεις να τις υπολογισείς εσύ ...... Δεν υπάρχει καμία περίπτωση από τις 2 :huh: .

Όσον αφορά το ΕΤΑΚ δεν θα το συνιστούσα γιατί αν θυμάμαι καλά οι αξίες που έβγαιναν ήταν αποκλειστικά και μόνο για τη φορολογία αυτή .

Στο Ε1 είναι πιο εύκολο πάντως μιας και ζητάει ή τουλάχιστον ζητούσε κάποια στοιχεία που είναι εύκολο να βρεθούν .

Βέβαια να πούμε την αλήθεια το ψιλοκοσκινίζουμε και εμείς .

PINORF

PINORF

*

• simple Members
  • 36 Δημοσιεύσεις:

θα πρέπει να σου φέρει ο κάθε πελάτης τις τιμές όπως αυτές ισχύουν ή να κάτσεις να τις υπολογισείς εσύ ...... Δεν υπάρχει καμία περίπτωση από τις 2 :huh: .

Όσον αφορά το ΕΤΑΚ δεν θα το συνιστούσα γιατί αν θυμάμαι καλά οι αξίες που έβγαιναν ήταν αποκλειστικά και μόνο για τη φορολογία αυτή .

Στο Ε1 είναι πιο εύκολο πάντως μιας και ζητάει ή τουλάχιστον ζητούσε κάποια στοιχεία που είναι εύκολο να βρεθούν .

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου, βλέπω πως υπάρχουν και άλλοι που έχουν τους ίδιους προβληματισμούς με εμένα.
ελπίζω στο topic αυτό να υπάρξει αρκετά μεγάλη συμμετοχή και να ακουστούν απόψεις και λύσεις ( εάν υπάρχουν ) από πολλούς συναδέλφους

νομίζω πως έχεις δίκιο για το ετάκ απλά προσπαθώ να κάνω πλήρες ηλεκτρονικό αρχείο οπότε για την ώρα νομίζω πως το ετακ θα βοηθούσε)
δεν ξέρω και στο Ε1 είναι δύσκολο να βρώ τις τιμές ζώνης ή εκκίνησης όταν σε επαρχιακές πόλεις ή κεφαλοχώρια (από όπου είναι οι περισσότεροι πελάτες μου) οι ζώνες ορίζονται και χαρακτηρίζονται από ανώνυμους δρόμους, μάλλον ούτε εκεί θα βγάλω άκρη εκτός και εάν έχεις κάποια συμβουλή πάνω σε αυτό....
ευχαριστώ και παλι.

IDO

IDO

*

• Silver members
  • 1.378 Δημοσιεύσεις:

Μην βάζεις υπογραφή στο Ε2.

Ξέρεις πόσες φορές παρακαλάω να τα διασταυρώνουν αυτόματα από το σύστημα και να τους καλέσουν για "μαλλί", Αποστόλη?

Έχω βαρεθεί να κάνω το κακό και να μαλώνω κάθε φόρα για τις δωρεάν παραχωρήσεις και τα μισθωτήρια των 50€/μήνα.
Η αργία εγέννησε την πενίαν. Η πενία έτεκεν την πείναν. Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν. Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν. Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν. Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν. Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, 1851-1911

PINORF

PINORF

*

• simple Members
  • 36 Δημοσιεύσεις:

Μην βάζεις υπογραφή στο Ε2.

Ξέρεις πόσες φορές παρακαλάω να τα διασταυρώνουν αυτόματα από το σύστημα και να τους καλέσουν για "μαλλί", Αποστόλη?

Έχω βαρεθεί να κάνω το κακό και να μαλώνω κάθε φόρα για τις δωρεάν παραχωρήσεις και τα μισθωτήρια των 50€/μήνα.

Όλοι μας, αλλά πολύ φοβάμαι πως εάν αποστέλλονται ηλεκτρονικά δεν θα γίνεται να είναι και ανυπόγραφα ( ηλεκτρονική σφραγίδα )
θα μας έχουν φακελομένους κύριοι και δεν κάνουμε και τίποτα για αυτό ( μόνο εκλογές ). ακόμα βέβαια είναι ρευστά αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως εμείς θα την πληρώσουμε για ακόμα μια φορά. και το χειρότερο είναι ότι λογικά θα μας αναγκάζουν να πληρώνουμε φπα για χρήματα που δεν θα έχουμε εισπράξει....
τέλος πάντων, ελπίζω να ακουστούν και άλλες ιδέες
ευχαριστώ και πάλι

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες