Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΑΕΕ/IKA - ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

- - - - -

  • Please log in to reply
8 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
lambrosN

lambrosN
  • starting Members
  • 2 Δημοσιεύσεις:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ THREAD ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΜΗ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για το ακολουθο συνταξιοδοτικό θέμα:

- Ημ. Γέννησης 11/1946 (64 ετών)
-IKA από 11/1967 - 6/1986 με 1572 ημέρες ασφάλισης (5,3 χρόνια)
-ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ από 9/1986 μέχρι σήμερα με 7230 ημερες ασφάλισης (24 χρόνια)


1. Η ενδιαφερόμενη μπορεί να συνταξιοδοτηθεί πλήρως στα 72 έτη της με 37 έτη ασφάλισης (σήμερα 64 με 29,3 χρόνια) - Σωστο/Λάθος
2. Μπορεί να συνταξιοδοτηθεί σήμερα? Σωστό/Λάθος
3. Η ενδιαφερόμενη μπορεί να συνταξιοδοτηθεί με μειωμένη σύνταξη στα 65 έτη (να εργαστεί για ένα έτος ακόμα μέχρι 11/2011) - Σωστό/Λάθος
4. Σε περίπτωση που θέλει να διακόψει την λειτουργία της επιχείρησής της, μπορεί για αυτό το τελευταιο έτος (2011) να κάνει αυτασφάλιση? Σωστό/Λάθος
5. Την συμφέρει αυτό? (δηλαδή δεν επιβαρυνθεί με την πληρωμή των ενσήμων της για ένα ακόμη χρόνο)? Σωστό/Λάθος
6. Τι διαφορά θα έχει η σύνταξή που θα πάρει το 2011 με ένα χρόνο αυτασφάλιση έναντι αυτής εάν σταματήσει το τρέχον έτος?
7. Τι ενέργειες πρέπει να κάνει αναφορικά με τον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα της ΙΚΑ (αυτο εμπίπτει στα περί διαδοχικής ασφάλισης?)

Ασφαλιστική κλάση τα τελευταία 4 χρόνια:
2010: Π56 (ευρώ 884/2μηνο),
2009:: Π55 (ευρώ 818/2μηνο),
2008: Π55 (ευρώ 772/2μηνο),
2007:Π55 (ευρώ 715/2μηνο)

Εν κατακλείδι παρακαλώ για τις απόψεις σας, αναφορικά με το τι την συμφέρει να κάνει.

Φιλικά
LambrosN

#2
Επισκέπτης-lofo-

Επισκέπτης-lofo-
  • Επισκέπτες
ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ
ΜΑΘΑΝΕ ΠΩΣ Γ...... ΠΛΑΚΩΣΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΦΤΟΙ

#3
lambrosN

lambrosN
  • starting Members
  • 2 Δημοσιεύσεις:

ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ
ΜΑΘΑΝΕ ΠΩΣ Γ...... ΠΛΑΚΩΣΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΦΤΟΙ


Ευγενικότατος...
ΝΑ υποθέσω οτι δεν είσαι φυφτος? η δεν τους αγαπάς και πολύ......:rolleyes:

#4
Επισκέπτης-ΦΑΣΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-

Επισκέπτης-ΦΑΣΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-
  • Επισκέπτες
ΕΙΜΑΙ 66 ΕΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΤΟΥ 2012 ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ 15 ΧΡΟΝΙΑ.
ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΩΡΑ 930 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΔΥΜΗΝΙΑ.
ΤΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΘΑ ΠΑΡΩ

#5
Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Είμαι γεννημένη 1/4/57
Έχω ανήλικο παιδί 25/8/95
Ήμουν ασφαλσμένη στο ΙΚΑ από 1/6/79-31/12/90
Από αυτά τα ένσημα έχω 1575 βαρέα και 1888 μικτά
Ένα χρόνο ανεργία ολο το 1991
Από το Μα'ι'ο του 2000 εως και σήμερα είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ
Μπορώ να πάρω στα 55 πλήρη σύνταξη; και πόσο; Διαφορετικά τι συμφέρει να κάνω;

Ευχαριστώ

#6
FAZEXA

FAZEXA

    *

  • Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Είμαι γεννημένη 1/4/57
Έχω ανήλικο παιδί 25/8/95
Ήμουν ασφαλσμένη στο ΙΚΑ από 1/6/79-31/12/90
Από αυτά τα ένσημα έχω 1575 βαρέα και 1888 μικτά
Ένα χρόνο ανεργία ολο το 1991
Από το Μα'ι'ο του 2000 εως και σήμερα είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ
Μπορώ να πάρω στα 55 πλήρη σύνταξη; και πόσο; Διαφορετικά τι συμφέρει να κάνω;

Ευχαριστώ


απο το site του ΟΑΕΕ

....Σε κάθε περίπτωση για όλους τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ ισχύουν κοινές προϋποθέσεις σύνταξης ( - 60 ετών και 35 έτη ασφάλισης μέχρι 31-12-2010 ενώ με το Ν.3863/10 ο χρόνος των 35 ετών ανακαθορίζεται για το έτος 2011 σε τριάντα έξι (36) έτη ασφάλισης και αυξάνεται σταδιακά κατά ένα έτος μέχρι τη συμπλήρωση 40 ετών ασφάλισης – 65 ετών και 15 έτη ασφάλισης). Επισημαίνουμε ότι η διάταξη του άρθρου 10 του Ν.3863/2010 στην οποία γίνεται αναφορά για συνταξιοδότηση μητέρων με ανήλικο τέκνο και 5500 ημέρες εργασίας δεν έχει εφαρμογή στον ΟΑΕΕ.

#7
Επισκέπτης-Κωστας-

Επισκέπτης-Κωστας-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα σας,

Την βοηθεια σας γιατί τα προβλήματα πολλά. Είμαι 66ετών και απο τα 55 παίρνω αναπηρική σύνταξη λόγω καρκίνου απο το ΤΕΒΕ. Εχω 15 έτη ενσήμων απο το ΤΕΒΕ και θα ήθελα να μάθω εαν κόψω την αναπηρική και μπώ σε κανονική σύνταξη πόση θα είναι η συνταξη μου? Και εαν ισχύει οτι τα 11έτη αναπηρικής που παίρνω μετρουνται σαν συντάξιμα ετη δηλ αν τελικά εχω 15ετη ενσημων + 11έτη ενσημα της αναπηρικής και αν ναι ποιο θα είναι και σε αυτήν την περιπτωση το ποσό της σύνταξης? Η Όποια βοηθειά σας πολυτιμη, Ευχαριστώ!

#8
FAZEXA

FAZEXA

    *

  • Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Καλημέρα σας,

Την βοηθεια σας γιατί τα προβλήματα πολλά. Είμαι 66ετών και απο τα 55 παίρνω αναπηρική σύνταξη λόγω καρκίνου απο το ΤΕΒΕ. Εχω 15 έτη ενσήμων απο το ΤΕΒΕ και θα ήθελα να μάθω εαν κόψω την αναπηρική και μπώ σε κανονική σύνταξη πόση θα είναι η συνταξη μου? Και εαν ισχύει οτι τα 11έτη αναπηρικής που παίρνω μετρουνται σαν συντάξιμα ετη δηλ αν τελικά εχω 15ετη ενσημων + 11έτη ενσημα της αναπηρικής και αν ναι ποιο θα είναι και σε αυτήν την περιπτωση το ποσό της σύνταξης? Η Όποια βοηθειά σας πολυτιμη, Ευχαριστώ!



Ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, που υπήχθησαν στην ασφάλισή του για πρώτη φορά πριν από την 1-1-1993

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ
(Εγκ. 76/2000)

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4476/65, δεν είναι μεν δυνατή η καταβολή δύο συντάξεων στους ασφαλισμένους του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ από δική τους εργασία, όμως, στην περίπτωση που υπάρχει συρροή δικαιωμάτων, είναι δυνατή η χορήγηση της πιο συμφέρουσας παροχής, κατόπιν επιλογής του ασφαλισμένου.

Η μετατροπή της σύνταξης γήρατος σε αναπηρίας επιτρέπεται στον συνταξιούχο, εφόσον η αναπηρία του προϋπήρχε του χρόνου συνταξιοδότησης λόγω γήρατος, διήρκεσε κατά το χρονικό διάστημα συνταξιοδότησης λόγω γήρατος και έδινε δικαίωμα σε παροχές σύνταξης και κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης για τη μετατροπή.

Επίσης, είναι δυνατή η μετατροπή της σύνταξης λόγω αναπηρίας σε σύνταξη λόγω γήρατος, εφόσον ο συνταξιούχος έχει συμπληρώσει την ηλικία και τις ημέρες ασφάλισης που απαιτούνται από τις γενικές διατάξεις της νομοθεσίας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για πλήρη συνταξιοδότηση λόγω γήρατος, συνυπολογιζομένου και του χρόνου συνταξιοδότησης λόγω αναπηρίας.
Κατ' εξαίρεση, δεν συνυπολογίζεται ο χρόνος συνταξιοδότησης λόγω αναπηρίας για τη συμπλήρωση των προϋποθέσεων συνταξιοδότησης λόγω γήρατος:
  • των τυφλών,
  • παρα-τετραπληγικών,
  • πασχόντων από μεσογειακή αναιμία,
  • σκλήρυνση κατά πλάκας,
  • των νεφροπαθών,
  • αιμορροφιλικών,
  • υποβληθέντων σε μεταμόσχευση μυελού των οστών,
  • ακρωτηριασμένων κατά τα δύο άνω ή κάτω άκρα ή κατά το ένα άνω και ένα κάτω άκρο.


#9
Επισκέπτης-Κωστας-

Επισκέπτης-Κωστας-
  • Επισκέπτες
FAZEXA σε ευχαριστω για την απάντηση σου, αυτο που ισχύει για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ισχύει και για το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ)? Και αν ναι το ποσό της τελικής σύνταξης πόσο θα μπορούσε να είναι?




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες