Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΦΠΑ/ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ

- - - - -

• Please log in to reply
29 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

machete

machete

*

• simple Members
  • 471 Δημοσιεύσεις:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΦΠΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΩ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ ΦΠΑ 2ου & 3ου ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2010?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

kleanthis1

kleanthis1

*

• simple Members
  • 143 Δημοσιεύσεις:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΦΠΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΩ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ ΦΠΑ 2ου & 3ου ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2010?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ο τροπος που υπαρχει ειναι..ο καταλογισμος!!..λογικα ελαβες προσκληση για το απληρωτο φπα,θα πας και θα ζητησεις απ τον προισταμενο να σου γινει ελεγχος στα 2 τριμηνα,θα σου ορισει ελεγκτη ο οποιος θα ζητησει τα τιμολογια μηνιαιες καταστασεις περιοδικες φπα και αφου ελεγξει την ορθοτητα των δεδομενων θα πληρωσεις στο ποσο που θα βγει (αθροισμα δυο τριμηνων) 20% σαν προκαταβολη..σε λιγες μερες πρεπει να καταβαλεις το υπολοιπο..εσυ δεν πας σς λιγεσ μερες !!..οποτε γινετε εκπροθεσμο...και μετα πας και κανεις ρυθμιση σε δοσεις το ..εκπροθεσμο υπολοιπο ποσο των 2 φπα...

monty

monty

*

• Silver members
  • 536 Δημοσιεύσεις:
Τιμολόγια δεν μου ζήτησαν. Μόνο το βιβλίο εσόδων-εξόδων
Σε άλλη δου, δεν κάνουν δόσεις. Μόνο εφάπαξ....

georges

georges

*

• Silver members
  • 1.041 Δημοσιεύσεις:

Σε ανάλογη περίπτωση που έχω (για περιοδικές από το 2011 έως σήμερα) δε μπορώ να τα βάλω στον 4152/2013. Υπάρχει κάποια διάταξη που μου ξεφεύγει, να γλυτώσουμε κάτι από προσαυξήσεις ή να τα βάλουμε σε δόσεις?

MarP

MarP

:-)

• Silver members
  • 1.108 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=XfIP36iy9wE

Σε ανάλογη περίπτωση που έχω (για περιοδικές από το 2011 έως σήμερα) δε μπορώ να τα βάλω στον 4152/2013. Υπάρχει κάποια διάταξη που μου ξεφεύγει, να γλυτώσουμε κάτι από προσαυξήσεις ή να τα βάλουμε σε δόσεις?

''Αν αγωνιστείς μπορεί και να χάσεις. Αν δεν αγωνιστείς είσαι ήδη χαμένος.'' Μπέρτολντ Μπρεχτ

«…Επιδίωξη της τυραννίας είναι να πτωχεύσουν οι πολίτες,
αφ’ ενός για να συντηρείται με τα χρήματα τους η φρουρά του καθεστώτος,
και αφ’ εταίρου για να είναι απασχολημένοι οι πολίτες
και να μην τους μένει χρόνος για επιβουλές.

Σε αυτό το αποτέλεσμα αποβλέπει τόσο η επιβολή μεγάλων φόρων,
η απορρόφηση των περιουσιών των πολιτών, όσο και η κατασκευή
μεγάλων έργων που εξαντλούν τα δημόσια οικονομικά….»
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ

Μετά τον χειμώνα, πάντα έρχεται η άνοιξη.......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_Ζ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_Ζ

Κάποτε με αποκάλεσαν "χαρτοπόντικα" και παρεξηγήθηκα..

• simple Members
  • 164 Δημοσιεύσεις:

Φιλε μου θετεις ερωτημα διαβαζοντας διαλογο απο γεγονοτα του 2010 αναφεροντας "αναλογη περιπτωση" του 2013 και περιμενεις απαντηση?

Εχουν αλλαξει πολλα απο το 2010 μεχρι σημερα.

Σε αυτό το αποτέλεσμα αποβλέπει
τόσο η επιβολή μεγάλων φόρων και η απορρόφηση των περιουσιών των πολιτών,
όσο και η κατασκευή μεγάλων έργων που εξαντλούν τα δημόσια οικονομικά….»

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ

georges

georges

*

• Silver members
  • 1.041 Δημοσιεύσεις:

Φιλε μου θετεις ερωτημα διαβαζοντας διαλογο απο γεγονοτα του 2010 αναφεροντας "αναλογη περιπτωση" του 2013 και περιμενεις απαντηση?

Εχουν αλλαξει πολλα απο το 2010 μεχρι σημερα.

Φίλε μου θέτω ένα ερώτημα για σήμερα με τα δεδομένα του σήμερα, το να ανοίξω ένα θέμα καινούριο με ίδια θεματολογία με ένα παλιό θα το κάνουμε στο τέλος το φορουμ να μη μπορούμε να βρούμε τίποτα. Προφανώς και απο τη διατύπωση δεν αναφέρομαι σε παλιές διατάξεις αλλά σημερινές, άλλωστε το γράφω κιόλας περιοδικές φπα 2011 εκπρόθεσμες έως σήμερα και ν.4152/2013.

asteras5

asteras5

*

• Silver members
  • 668 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

Τις υπέβαλες με 10 € προκαταβολή και δεν μπαίνουν  σε ρύθμιση (πάγια ρύθμιση 12 δόσεων) όχι 48 δοσεων. Νομίζω ότι σε 12 δόσεις μπαίνουν.

georges

georges

*

• Silver members
  • 1.041 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

Τις υπέβαλες με 10 € προκαταβολή και δεν μπαίνουν  σε ρύθμιση (πάγια ρύθμιση 12 δόσεων) όχι 48 δοσεων. Νομίζω ότι σε 12 δόσεις μπαίνουν.

Αν κατάλαβα καλά λές οτι μπορούμε να τις εξοφλήσουμε σε 12 δόσεις? Είναι η διαδικασία του καταλογισμού μετά από έλεγχο αν δεν κάνω λάθος?

asteras5

asteras5

*

• Silver members
  • 668 Δημοσιεύσεις:

Όχι μετά από έλεγχο. Υποβάλλεις ΦΠΑ  εκπρόθεσμα μέσω taxinet με πληρωμή τουλάχιστον 10€ . Το ποσό βεβαιώνεται εφόσον δεν πληρωθεί το υπόλοιπο έως την τελευταία ημέρα του μήνα. Λογικά μετά θα πρέπει να ανοίγει στο taxisnet η υποβολή πάγιας ρύθμισης με 12 δόσεις.Προϋπόθεση, μόλις φανούν οι εκπρόθεσμες περιοδικές να υποβάλλεις και εκκαθαριστική.

Το έχω δοκιμάσει και δούλεψε για μία περιοδική του Δ τριμήνου του 2012. Η πρώτη δόση πληρώθηκε κιόλας μέσω ιντερνετ με ταυτότητα πληρωμής.Επειδή ο φορολογούμενος ήθελε και ενημερότητα πήγαμε με την απόδειξη από ΔΟΥ. Δεν ξέρω εάν πρέπει έτσι και αλλιώς μετά την πληρωμή της πρώτης δόσης να πηγαίνουμε στις ΔΟΥ για κατοχύρωση της ρύθμισης.

georges

georges

*

• Silver members
  • 1.041 Δημοσιεύσεις:

Όχι μετά από έλεγχο. Υποβάλλεις ΦΠΑ  εκπρόθεσμα μέσω taxinet με πληρωμή τουλάχιστον 10€ . Το ποσό βεβαιώνεται εφόσον δεν πληρωθεί το υπόλοιπο έως την τελευταία ημέρα του μήνα. Λογικά μετά θα πρέπει να ανοίγει στο taxisnet η υποβολή πάγιας ρύθμισης με 12 δόσεις.Προϋπόθεση, μόλις φανούν οι εκπρόθεσμες περιοδικές να υποβάλλεις και εκκαθαριστική.

Το έχω δοκιμάσει και δούλεψε για μία περιοδική του Δ τριμήνου του 2012. Η πρώτη δόση πληρώθηκε κιόλας μέσω ιντερνετ με ταυτότητα πληρωμής.Επειδή ο φορολογούμενος ήθελε και ενημερότητα πήγαμε με την απόδειξη από ΔΟΥ. Δεν ξέρω εάν πρέπει έτσι και αλλιώς μετά την πληρωμή της πρώτης δόσης να πηγαίνουμε στις ΔΟΥ για κατοχύρωση της ρύθμισης.

κατάλαβα τί λές. Το ποσό που ρύθμισες ήταν μαζί με τις προσαυξήσεις δεν έχει κάποια έκπτωση σ αυτές και πρέπει να έχουν κατατεθεί οι υπόλοιπες δηλώσεις μέχρι σήμερα. Σωστά?

chrisanna

chrisanna

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:

κατάλαβα τί λές. Το ποσό που ρύθμισες ήταν μαζί με τις προσαυξήσεις δεν έχει κάποια έκπτωση σ αυτές και πρέπει να έχουν κατατεθεί οι υπόλοιπες δηλώσεις μέχρι σήμερα. Σωστά?

Στην παγια ρύθμιση των 12 δόσεων οσον αφορά το ΦΠΑ δεν εχει εκπτωση προσαυξήσεων

Επίσης απο 01/07/2013 αν βεβαιωθεί ΦΠΑ με ελεγχο γίνεται εφαπαξ η καταβολή

Με το 10ευρω και την πάγια των 12 μπορείς να ρυθμίσεις και παλιότερα ΦΠΑ μόνο που η κατάθεση των παλαιότερων ΦΠΑ γίνεται στην ΔΟΥ

το ταχις παίρνει απο το 2 τρίμηνο του 2011 

• georges τους άρεσε αυτό
Να κοιτάμε την άβυσσο χωρίς πανικό..Ν.Καζαντζάκης

sofiabad

sofiabad

ειρηνη79

• simple Members
  • 106 Δημοσιεύσεις:

Στην παγια ρύθμιση των 12 δόσεων οσον αφορά το ΦΠΑ δεν εχει εκπτωση προσαυξήσεων

Επίσης απο 01/07/2013 αν βεβαιωθεί ΦΠΑ με ελεγχο γίνεται εφαπαξ η καταβολή

Με το 10ευρω και την πάγια των 12 μπορείς να ρυθμίσεις και παλιότερα ΦΠΑ μόνο που η κατάθεση των παλαιότερων ΦΠΑ γίνεται στην ΔΟΥ

το ταχις παίρνει απο το 2 τρίμηνο του 2011 

Και για τα πιο παλια, τι γίνεται?? Έχω απλήρωτο το 4ο του 2010 και είναι και 2500 ευρω... :unsure:

chrisanna

chrisanna

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:

Και για τα πιο παλια, τι γίνεται?? Έχω απλήρωτο το 4ο του 2010 και είναι και 2500 ευρω... :unsure:

Μπορείς να το καταθέσεις στην ΔΟΥ με 10 ευρώ  και μέχρι τέλος του μήνα τα υπόλοιπα η να το αφήσεις να γίνει ληξιπρόθεσμο και να κάνεις την πάγια των 12 δόσεων

MarP

MarP

• Silver members
  • 1.108 Δημοσιεύσεις:

Kαλησπέρα,

Έχω πελάτη που χρωστάει σε περιοδικές φπα περίπου 10.000€ (χρήσεις 2009-2012).

Ήρθε το ΣΔΟΕ σήμερα και του έδωσε πρόσκληση να πάει εντός λίγων ημερών τις περιοδικές ΦΠΑ και τα βιβλία για να του κάνουν τακτικό έλεγχο.

Με τον τακτικό έλεγχο μπορεί να μπει σε κάποια ρύθμιση ώστε να πληρώνει σε δόσεις ή θα τον υποχχρεώσουν να πληρώσει όλο το ποσό?

Και κάτι ακόμη: Οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ είπαν πως αν δεν πληρώσει τα φπα θα του βάλουν πρόστιμο 2.500,00€ :blink:  ..Ισχύει κάτι τέτοιο??

Ευχαριστώ

''Αν αγωνιστείς μπορεί και να χάσεις. Αν δεν αγωνιστείς είσαι ήδη χαμένος.'' Μπέρτολντ Μπρεχτ

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ

chrisanna

chrisanna

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:

Kαλησπέρα,

Ήρθε το ΣΔΟΕ σήμερα και του έδωσε πρόσκληση να πάει εντός λίγων ημερών τις περιοδικές ΦΠΑ και τα βιβλία για να του κάνουν τακτικό έλεγχο.

Με τον τακτικό έλεγχο μπορεί να μπει σε κάποια ρύθμιση ώστε να πληρώνει σε δόσεις ή θα τον υποχχρεώσουν να πληρώσει όλο το ποσό?

Και κάτι ακόμη: Οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ είπαν πως αν δεν πληρώσει τα φπα θα του βάλουν πρόστιμο 2.500,00€ :blink:  ..Ισχύει κάτι τέτοιο??

Ευχαριστώ

Αν βεβαιωθεί το ΦΠΑ με τακτικό έλεγχο πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ 

Αυτό ισχύει απο 01/07/2013

Αν τώρα πάει και τα καταθέσει με τα 10ευρα και μετά τους τα πάει δεν ξέρω ίσως να μπορέσει με την πάγια των 12 δόσεων ,μήπως αν συνεννοηθείς  μαζί τους πριν τα πάς?

Ο eumilos εχει ανεβάσει θέμα για την βεβαίωση και τα πρόστιμα με τον καινούργιο νόμο ψάξτο 

MarP

MarP

• Silver members
  • 1.108 Δημοσιεύσεις:

Αν βεβαιωθεί το ΦΠΑ με τακτικό έλεγχο πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ 

Αυτό ισχύει απο 01/07/2013

Αν τώρα πάει και τα καταθέσει με τα 10ευρα και μετά τους τα πάει δεν ξέρω ίσως να μπορέσει με την πάγια των 12 δόσεων ,μήπως αν συνεννοηθείς  μαζί τους πριν τα πάς?

Ο eumilos εχει ανεβάσει θέμα για την βεβαίωση και τα πρόστιμα με τον καινούργιο νόμο ψάξτο 

Εφάπαξ? Είναι δυνατόν?

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

Αν πληρώσει το πρόστιμο ''γλιτώνει'' την πληρωμή των φπα ή πρέπει οπωσδήποτε να τα πληρώσει κι αυτά?

Ευχαριστώ ,καλημέρα.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ

chrisanna

chrisanna

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:

Εφάπαξ? Είναι δυνατόν?ναι

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?οχι μόνο αυτό που σου είπα παραπάνω

Αν πληρώσει το πρόστιμο ''γλιτώνει'' την πληρωμή των φπα   οχι   ή πρέπει οπωσδήποτε να τα πληρώσει κι αυτά?,ναι

Ευχαριστώ ,καλημέρα.

MarP

MarP

• Silver members
  • 1.108 Δημοσιεύσεις:

Εφάπαξ? Είναι δυνατόν?ναι

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?οχι μόνο αυτό που σου είπα παραπάνω

Αν πληρώσει το πρόστιμο ''γλιτώνει'' την πληρωμή των φπα   οχι   ή πρέπει οπωσδήποτε να τα πληρώσει κι αυτά?,ναι

Ευχαριστώ ,καλημέρα.

Σκούρα τα πράγματα δηλαδή......

Ευχαριστώ πολύ..!

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ

asteras5

asteras5

*

• Silver members
  • 668 Δημοσιεύσεις:

Kαλησπέρα,

Ευχαριστώ

Μάλλον του καταλογίζουν πρόστιμο 3,5% ανα μήνα λόγω μη υποβολής. Αν είχε υποβληθεί με 10 € το taxisnet θα του είχε καταλογίσει 1,5% ανά μήνα.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες