Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παροχή Υπηρεσιών σε Γερμανία και Κίνα


nefertiti

Ερώτηση

Πελάτης μου Μηχ/γος Μηχ/κος, θα κάνει σύμβαση με μια Γερμανική (εργοστασιακή) εταιρεία για παροχή υπηρεσιών η οποία έχει και δεύτερο υποκατάστημα στην Κίνα στην οποία θα προσφέρει κι εκεί υπηρεσίες (φεύγει σε 10 μέρες).

Επειδή μέχρι το 2007 ασχολούμουν με ενδοκοινοτικές αλλά τώρα όχι, ψάχνοντας στο site βρήκα πολλές αλλαγές. Και μου έμειναν κάποια ερωτήματα:

1) Με το νέο νομοσχέδιο δεν θα προστίθεται ΦΠΑ στο ΤΠΥ; (τόπος φορολογίας ΦΠΑ εκεί όπου ο λήπτης έχει την έδρα του)

2) Η γλώσσα που θα γράφεται το ΤΠΥ θα είναι Ελληνικά ή θα πρέπει να δίνει και κάποιο άλλο στα Αγγλικά με κάποιο πρόγραμμα π.χ.;

3) Εννοείται ότι θα πρέπει να του κάνω μεταβολή στο Μητρώο για να προσθέσω & ενδοκοινοτική παροχή, έτσι δεν είναι:

Χθες όλη την ημέρα ενημερωνόμουν από εδώ αλλά τώρα με τόσα που διάβασα έχω κολλήσει!!

Θα χρειαστώ την βοήθειά σας γιατί ήδη με έχει αγχώσει με τις συνεχόμενες ερωτήσεις του (λογικό βέβαια) επειδή φεύγει σε λίγες μέρες για Κίνα και θέλει να ξέρει τι να κόψει και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ποιο ειναι ακριβως το ειδος υπηρεσiων που θα προσφερει;

Εχουν να κανουν με μελετες για τεχνικα εργα;

Η γλωσσα μπορει να ειναι και αγγλικα.

Το στοιχειο που θα εκδιδει πρεπει να ειναι θεωρημενο ή μεσω μηχανισμου εφοσον ειναι μηχανογραφημενο.

Θα πρεπει να γινει μεταβολη στο μητρωο για ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τάσο, κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τώρα, απ΄ότι μου είπε θα είναι " Απασχόληση μηχανικού ως τεχνικού συμβούλου της εταιρείας" αλλά και μελέτη-σχεδιασμός εργασιών σε εργοστάσια της εταιρείας (ΑΠΥ).

Του έχω κάνει έναρξη εδώ και 1 χρόνο και έχω θεωρήσει χειρόγραφα στοιχεία.

Στην γλώσσα λίγο έχω απορία γιατί υποτίθεται ότι θα πρέπει να καλύπτει και τις 3 χώρες (Ελλάδα-Γερμανία-Κίνα). Ελληνικά ή Αγγλικά ή και τα δύο ...κάπως???

Όπως και για το ότι, το ΦΠΑ θα υπολογίζεται στην χώρα που πραγματοποιείται η εκτέλεση εργασιών (απ΄ότι διάβασα στην Οδηγία 2008/8/ΕΚ της ΕΟΚ που αναφέρεται στον τρόπο φορολόγησης επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών). Έτσι είναι? Δεν θα αναφέρω καθόλου ΦΠΑ στην ΑΠΥ?

Ρώτησα προχθές στο τμήμα ΦΠΑ και η απάντησή τους ήταν:

"Να τα βρείς μόνη σου! Τι είμαστε εδώ, τμήμα σεμιναρίων λογιστών?????"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκει που γραφει ΑΠΥ γραψε απο πανω INVOICE.

Η περιγραφη των παρεχομενων υπηρεσιων να γινεται στα αγγλικα

και απο κατω και στα ελληνικα.

Στην ΑΠΥ πρεπει να γραφει "Τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος, Αρθρο 14 παραγρ.2α του κωδικα ΦΠΑ"

Θεωρω οτι το "μελετη-σχεδιασμος εργασιων σε εργοστασια" αφορα τον σχεδιασμο και ελεγχο της παραγωγικης διαδικασιας

και οχι μελετες ανεγερσης των κτιριων.

Οχι οτι αλλαζει κατι δραματικα, απλως σε αυτην την περιπτωση η απαλλακτικη διαταξη του ΦΠΑ ειναι η παραγραφος 4β του αρθρου 14.

Στην περιοδικη δηλωση κωδ. 308.

Φυσικα να γινει πρωτα ελεγχος στο VIES για την εγκυροτητα του ΑΦΜ της Γερμανικης εταιριας.

Στην περιπτωση της τιμολογησης στην Γερμανικη εταιρια, θα πρεπει να συμπληρωθει και ο κωδικος 345

και να υποβληθει και ανακεφαλαιωτικος πινακας παροχης ενδοκ. υπηρεσιων (μηνιαια ηλεκτρονικη υποβολη, εως τις 26 του επομενου μηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τάσο ευχαριστώ και πάλι. Με κάλυψες απόλυτα νομίζω.

Για περιοδική ΦΠΑ, VIES, ανακεφαλαιωτικό πίνακα, κλπ θα τα ψάξω αργότερα.

Τώρα με άγχωσε το γεγονός ότι έπρεπε να του απαντήσω σε κάποια βασικά πράγματα σε σχέση με το τι θα κόψει και πως.

Χίλια ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει να χρειαστει και πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας για να μην του κανουν παρακρατηση.

Με Γερμανια υπαρχει και μια σχετικη περιπλοκη διαδικασια γιατι μπλεκεται και το υπουργειο οικονομικων της Γερμανιας.

Θα πρεπει να απευθυνθει ο πελατης σου στην γερμανικη εταιρεια για το αν θα το χρειαστουν ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσα ευχαριστώ και να σου πω θα είναι λίγα.

Απλά θέλω να τον ενημερώσω απόλυτα γιατί ένας λόγος παραπάνω είναι ότι έχω και την ατομική του πατέρα του (Μηχ/γος Μηχ/κος κι αυτός) και την ατομική της μητέρας του (Φαρμακείο) και η αμοιβή μου είναι πολύ καλή κι από τους 3 και .....καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα και με την ΠΟΛ.1002, είδα ότι χρειάζεται να εκδίδει και το ειδικό στοιχείο.

Μου είπε ότι μόνο στην Γερμανική εταιρεία θα κόβει ΑΠΥ γιατί αυτή έχει 18 υποκ/τα σ΄όλο το κόσμο και θα τον στέλνει όπου χρειάζεται (τώρα Κίνα), ενώ ο πελάτης μου θα εκδίδει την ΑΠΥ προς αυτούς 1 φορά στο τέλος κάθε μήνα.

Θα τους δίνει και ΑΠΥ και Ειδικό στοιχείο ΦΠΑ από την στιγμή που δεν θα παίρνει προκαταβολή αλλά μόνο εξόφληση μηνιαίας παροχής υπηρεσίας (Πολιτικός Μηχανικός)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα και με την ΠΟΛ.1002, είδα ότι χρειάζεται να εκδίδει και το ειδικό στοιχείο.

Μου είπε ότι μόνο στην Γερμανική εταιρεία θα κόβει ΑΠΥ γιατί αυτή έχει 18 υποκ/τα σ΄όλο το κόσμο και θα τον στέλνει όπου χρειάζεται (τώρα Κίνα), ενώ ο πελάτης μου θα εκδίδει την ΑΠΥ προς αυτούς 1 φορά στο τέλος κάθε μήνα.

Θα τους δίνει και ΑΠΥ και Ειδικό στοιχείο ΦΠΑ από την στιγμή που δεν θα παίρνει προκαταβολή αλλά μόνο εξόφληση μηνιαίας παροχής υπηρεσίας (Πολιτικός Μηχανικός)?

Εφοσον δεν λαμβανει προκαταβολες, δεν θα εκδιδει Ειδικο Στοιχειο ΦΠΑ.

Εφοσον εκδιδει ΑΠΥ καθε μηνα, δεν θα εκδιδει Ειδικο Στοιχειο ΦΠΑ για τις περιπτωσεις που

προβλεπεται κατι τετοιο οταν η παροχη διαρκει περαν του ημερολογιακου ετους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή ψάχνω από το πρωί και δεν βρίσκω κάτι σχετικό, μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει ή να μου αναφέρει νόμο που θα μπορώ να το διαβάσω, η φορολογία για τον συγκεκριμένο μηχανικό που έχει παροχή με ΑΠΥ στην Γερμανική εταιρεία (περίπου 40.000 ευρώ), ποια είναι?

Δηλαδή θα πάει έσοδα-έξοδα κανονικά ή υπάρχει κάποια ειδική φορολόγηση για το Ε3?

Βρήκα αυτό : http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=65953

και τους έχει δώσει πιστοποιητικό φορολογικης κατοικιας για να μην του κανουν παρακρατηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, σε ευχαριστώ πολύ, το εξακρίβωσα και από το εισόδημα σήμερα ότι θα πάει κανονικά κι αυτός έσοδα-έξοδα, αλλά μου είπαν κάτι που θέλω να πιστεύω ότι δεν έκανα ...πατάτα.

Τον Οκτώβριο ήταν άλλη προϊσταμένη και όταν το ψάχναμε μου είχε απαντήσει πως βάσει της σύμβασης δεν θα γίνει παρακράτηση φόρου και είχαμε βγάλει και το πιστοποιητικό Φορολογικής κατοικίας (Ελλάδα).

Ο τωρινός προϊστάμενος μου είπε σήμερα ότι έπρεπε να είχε γίνει παρακράτηση φόρου στις ΑΠΥ, 3%.

Ισχύει αυτό, γιατί έχω τρελαθεί από την ώρα που το άκουσα!!!!

Αυτό που είχες αναφέρει, δεν με καλύπτει?

Καταχωρήθηκε 19 Μάρτιος 2009 - 02:35 μμ

snapback.pngΕπισκέπτης-PANOS-, κατά Mar 19 2009, 05:19 PM, λόγο:

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Η απορία μου ειναι η εξής.Αν βεβαια μπορεις να μου απαντήσεις..

Ουτε στον κωδικό 615 αφαιρούνται???

Αυτο το νόημα δεν έχει η σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας? Δηλαδή τα ποσά αυτά δε φορολογούνται μια φορά στην χώρα της ΕΕ? Δεν πρέπει να αφαιρεθούν από την δήλωση φορολογίας εισοδήματος που θα υποβληθεί στην Ελλάδα?΅Εννοώ το Ε3..

Βασικα οι συμβασεις αποφυγης υπαρχουν για να μην φορολογουνται τα εισοδηματα στο κρατος που παρεχονται αλλα στο κρατος που εχει την εδρα του αυτος που παρεχει τις υπηρεσιες.

π.χ. Η συμβαση με την Γερμανια προβλεπει 0% παρακρατηση. Ελληνικη επιχειρηση παρεχει υπηρεσιες στην Γερμανια χωρις να αποκτα μονιμη εγκατασταση στην Γερμανια. Δεν θα φορολογηθει το εισοδημα στην Ελλαδα επειδη προκυπτει στην Γερμανια και υπαρχει συμβαση αποφυγης;

Η ελληνικη εταιρεια (εφοσον δεν αποκτα μονιμη εγκατασταση σε αλλοδαπη χωρα) θα φορολογηθει για το παγκοσμιο εισοδημα της στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο τωρινός προϊστάμενος μου είπε σήμερα ότι έπρεπε να είχε γίνει παρακράτηση φόρου στις ΑΠΥ, 3%.

Να ειναι καλα ο Προισταμενος.

Με εκανε και γελασα:D

Το 3% αφορα τεχνικα εργα και ο μηχανικος δεν κανει μελετες για τεχνικα εργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εσύ καλά γέλασες, εγώ τρελάθηκα μόλις μου το είπε :blink:

Τώρα ανέλαβε, πριν κανένα μήνα και θα μας παλαβώσει φαίνεται !!!!!

Και μάλιστα μου λέει ......τώρα τι να σου πω πρέπει να υποβληθούν με πρόστιμο........και τα είδα όλα όπως καταλαβαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αν η παροχή υπηρεσιών συμβούλου επιχειρήσεων είναι σε τρίτη χώρα και όχι εντός ΕΕ όπως η Γερμανία η αντιμετώπιση είναι ίδια;

Πάλι

..................

Στην ΑΠΥ πρεπει να γραφει "Τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος, Αρθρο 14 παραγρ.2α του κωδικα ΦΠΑ"

.....................

Στην περιοδικη δηλωση κωδ. 308.

Δηλαδή είτε εντός ΕΕ είτε εκτός πάλι κωδ.308 στο ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν η παροχή υπηρεσιών συμβούλου επιχειρήσεων είναι σε τρίτη χώρα και όχι εντός ΕΕ όπως η Γερμανία η αντιμετώπιση είναι ίδια;

Πάλι

Δηλαδή είτε εντός ΕΕ είτε εκτός πάλι κωδ.308 στο ΦΠΑ;

Ναι.

Δες τις οδηγίες της εκκαθαριστικής ΦΠΑ, αντίστοιχο κωδικό 608

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

να επιβεβαιώσουμε δηλαδή ότι παροχή υπηρεσιών σε τρίτη χώρα δεν έχει ούτε ΦΠΑ ούτε παρακράτηση φόρου (όμως πρέπει να γίνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών στο μητρώο ?) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...