Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Αγρότες – πωλητές λαϊκών αγορών και παρακράτηση ΕΛΓΑ

- - - - -

• Please log in to reply
236 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ELIAS.

AN TΕΛΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΤΟΤΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ. ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΟ ΣΗΖΗΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ. ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ... ΄΄ΝΕΕΣ΄΄ ΕΝΑΡΞΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΑ ΟΦΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ...

Ο συμψηφισμός του ΦΠΑ είναι κατά την γνώμη μου δικαιότερος από το να περιμένουν επιστροφή (ζήσε δηλαδή μαύρε μου να φας τριφύλλι).

Το κανονικό καθεστώς έχει πλεονεκτήματα λογω της έκπτωσης του ΦΠΑ δαπανών (όπου αυτός υπάρχει και δικαιολογείται) και της αγοράς παγίων όπως και κάθε άλλος επιτηδευματίας που τηρεί κανονικά βιβλία.

Τα αρνητικά είναι πως είναι κανονικός επιτηδευματίας με όλες τις υποχρεώσεις και φυσικά κόστος λογιστή που έτσι και αλλιώς θα έχει πλέον και ως αγρότης του ειδικού καθεστώτος

Μπορεί να γίνει μετάταξη στο κανονικό καθεστώς με δήλωση στον αρμόδιο προϊστάμενο Δ.Ο.Υ. εντός 30 ημερών από την έναρξη του ημερολογιακού έτους με την υποχρέωση να παραμείνουν στο κανονικό καθεστώς επί πενταετία. Σε περίπτωση που η μετάταξη γίνει στην διάρκεια της διαχειριστικής περιόδου, ισχύει από την ημερομηνία της δηλώσεως και δεν μπορεί να ανακληθεί πριν από την πάροδο πενταετίας η όποια αρχίζει από την έναρξη της επομένης από την μετάταξη διαχειριστικής περιόδου.
Κατά την μετάταξη στο κανονικό καθεστώς πρέπει να γίνουν απογραφές αποθεμάτων και παγίων ώστε να δικαιούνται έκπτωσης του ΦΠΑ τους

logistriaA

logistriaA

*

• simple Members
  • 79 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα ,εγώ εχω θεωρήσει ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤ.ΠΡΟΙΟΝ. και όχι ΔΕΛΤΙΟ-ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝ. υπάρχει κάποιο πρόβλημα?Επίσης θεώρησα ΔΑ σειρά Α για τη νέα υπαγόμενη δραστηριότητα και ΤΔΑ για να το χρησιμοποιεί όταν πουλάει σε λοιπούς επιτηδευματίες (π.χ. μαναβικο-κρεοπωλείο).Είναι ok,πιστεύω.Ευχαριστώ.

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα ,εγώ εχω θεωρήσει ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤ.ΠΡΟΙΟΝ. και όχι ΔΕΛΤΙΟ-ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝ. υπάρχει κάποιο πρόβλημα?Επίσης θεώρησα ΔΑ σειρά Α για τη νέα υπαγόμενη δραστηριότητα και ΤΔΑ για να το χρησιμοποιεί όταν πουλάει σε λοιπούς επιτηδευματίες (π.χ. μαναβικο-κρεοπωλείο).Είναι ok,πιστεύω.Ευχαριστώ.

Μέχρι την εκτύπωση και θεώρηση από τους παραγωγούς του προβλεπόμενου ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ μπορεί να χρησιμοποιείται θεωρημένο το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ . Καλώς επίσης θεώρησες ΔΑ για την διακίνηση από και προς το χωράφι αλλά πως σου θεώρησαν ΤΔΑ; Οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος δεν εκδίδουν ΤΔΑ για τις πωλήσεις τους!!!!!!!!!!!! Οι αγοραστές εκδίδουν ΔΑ-Τιμολόγιο αγοράς αγροτικών προϊόντων προς τους αγρότες συναδέλφισα.

ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΣΕΤΟ ΑΜΕΣΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙ!

logistriaA

logistriaA

*

• simple Members
  • 79 Δημοσιεύσεις:
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά στη ΔΟΥ δεν μου έφεραν καμιά αντίρηση για το ΤΔΑ .Να σου διευκρινήσω μάλιστα οτι η μεταταξή του είναι με βάση το καθεστως ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ-ΚΑΝΟΝΙΚΟ Ν3842/2010 ΑΡ62-ΠΑΡ13Α Και όσον αφορά το αν έχει κόψει , έχει ήδη 2 .

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά στη ΔΟΥ δεν μου έφεραν καμιά αντίρηση για το ΤΔΑ .Να σου διευκρινήσω μάλιστα οτι η μεταταξή του είναι με βάση το καθεστως ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ-ΚΑΝΟΝΙΚΟ Ν3842/2010 ΑΡ62-ΠΑΡ13Α Και όσον αφορά το αν έχει κόψει , έχει ήδη 2 .

Αγρότης κανονικού καθεστώτος του Ν3842/2010 ΑΡ62-ΠΑΡ13Α σημαίνει πως μόνο για τις πράξεις που διενεργεί από την λαϊκή είναι εντεταγμένος στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ οπότε το ΤΔΑ αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο εάν ο αγρότης από την Λαϊκή πούλησε τα εμπορεύματα του σε επιτηδευματία, οπότε θα έχει Τόπο Φόρτωσης τον τόπο που γινόταν η λαϊκή εκείνη την ήμερα.

Δεν μπορεί και δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ΤΔΑ αυτό για να πουλήσει ο αγρότης τα προϊόντα του από το χωράφι σε επιτηδευματίες! Σε αυτή την περίπτωση ο αγρότης είναι του ειδικού καθεστώτος και του κόβουν Τιμολόγιο οι αγοραστές.

Trip_Accountant

Trip_Accountant

*

• Silver members
  • 604 Δημοσιεύσεις:
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔ. ΑΓΡΟΤ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ; Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ Άρθρο 41, παράγραφος 2 του Κώδικα ΦΠΑ (ν.2859/2000) ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΗΛΕΣ ΓΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΤΟ ΤΙΜ/ΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ Ο ΕΠΙΤ/ΤΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΣΩΣΤΑ;(ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ)

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔ. ΑΓΡΟΤ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ; Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ Άρθρο 41, παράγραφος 2 του Κώδικα ΦΠΑ (ν.2859/2000) ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΗΛΕΣ ΓΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΟΣ. Χρησιμοποιείται κατ’ οικονομία και μέχρι υπάρξεως του προβλεπόμενου από την ΠΟΛ 1144 στοιχείου

ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΤΟ ΤΙΜ/ΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ Ο ΕΠΙΤ/ΤΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΣΩΣΤΑ;(ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ) Σωστά, όπως δεν θα το καταχωρούσε(επειδή δεν έχει βιβλία) εάν δεν είχε και την δραστηριότητα του πωλητή λαϊκής που τον υποχρεώνει για αυτή και μόνο να τηρεί βιβλία

Trip_Accountant

Trip_Accountant

*

• Silver members
  • 604 Δημοσιεύσεις:
EYXAΡΙΣΤΩ ELIAS

logistriaA

logistriaA

*

• simple Members
  • 79 Δημοσιεύσεις:
Ευχαριστώ και εγώ πολύ συναδελφοι.Αν και στην αρχή φοβήθηκα οτι κάποιο λάθος έκανα,τελικά ok γιατί πράγματι το ΤΔΑ το χρησιμοποιεί όταν απο τη λαική πουλάει και σε κάποιον άλλο επιτηδευματία.

sterst1

sterst1

*

• simple Members
  • 265 Δημοσιεύσεις:
η μετάταξη των αγροτών απο α' κατηγορίας βιβλία σε β' έπρεπε να εχει γίνει μέχρι τις 31/10/2010?

Επισκέπτης-ΜΗΤΣΟΣ-

Επισκέπτης-ΜΗΤΣΟΣ-
  • Επισκέπτες
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΓΩ ΘΕΩΡΗΣΑ Δ.Α. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ 0?
ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝΕ ΠΑΝΤΩΣ!

RINIKA

RINIKA

*

• simple Members
  • 5 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ. ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ - ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΓΡΟΤΩΝ Ν.3842 ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΙΚΗ? ΔΗΛ. ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ - ΣΕΡΒΙΣ ΚΛΠ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΨΙΦΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΦΠΑ 5%?

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡ.ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΑΡΘΡΟΥ 41 - ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ. ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ - ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΓΡΟΤΩΝ Ν.3842 ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΙΚΗ? ΔΗΛ. ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ - ΣΕΡΒΙΣ ΚΛΠ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΨΙΦΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΦΠΑ 5%? Πως αποδεικνύεται αυτό; Δεν το έχει αγοράσει σαν αγροτικό; Αν έχεις τεκμήρια να πείσεις τον ελεγκτή, ναι το ΦΠΑ αυτών των δαπανών μπορείς να το εκπέσεις στην περιοδική όπως και το ΦΠΑ από όλα τα έξοδα που αμέσως και ευθέως αφορούν την δραστηριότητα που υπόκειται στο ΦΠΑ. Το 5% της επιστροφής είναι άσχετο με τον συμψηφιστέο ΦΠΑ ο οποίος επιστρέφεται όπως προηγουμένως έχω αναφέρει.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡ.ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΑΡΘΡΟΥ 41 - ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ? Ναι γιατί θα καθυστερήσουν να το τυπώσουν οι εταιρείες που εκδίδουν τα λογιστικά έντυπα

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

η μετάταξη των αγροτών απο α' κατηγορίας βιβλία σε β' έπρεπε να εχει γίνει μέχρι τις 31/10/2010?

Η μετάταξη υποχρεωτικά έγινε την 1/10/2010. Μέχρι 31/102010 απλά δεν επιβάλλεται πρόστιμο για την μη έκδοση αποδείξεων με ΦΤΜ (δες ΠΟΛ 1045)

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΓΩ ΘΕΩΡΗΣΑ Δ.Α. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ 0?
ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝΕ ΠΑΝΤΩΣ!

Σου θεώρησαν το ΔΑ με συνεχόμενη αρίθμηση επειδή υπέθεσαν πως αφορά την απαλλασσόμενη δραστηριότητα και ότι το ήθελες για την διακίνηση προς εμπόρους.

Εσύ όμως ήθελες να θεωρήσεις ΔΑ που θα χρησιμοποιείται για την διακίνηση από το χωράφι προς την λαϊκή και vise versa. Αυτό όμως το ήξερες εσύ συνάδελφε άρα θα έπρεπε να θεωρήσεις ΔΑ με σειρά Α και αρίθμηση από το μηδέν.

Οπότε τώρα το θεωρημένο αυτό να το χρησιμοποιήσεις για τις διακινήσεις προς εμπόρους και να θεωρήσεις νέο με σειρά Α κατά την άποψη μου για να μην υπάρχουν μπερδέματα αργότερα σε ένα έλεγχο

RINIKA

RINIKA

*

• simple Members
  • 5 Δημοσιεύσεις:
Δημοσιευμένη  εικόναRINIKA, on 03 Νοέμβριος 2010 - 12:56 μμ, said:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ. ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ - ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΓΡΟΤΩΝ Ν.3842 ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΙΚΗ? ΔΗΛ. ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ - ΣΕΡΒΙΣ ΚΛΠ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΨΙΦΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΦΠΑ 5%? Πως αποδεικνύεται αυτό; Δεν το έχει αγοράσει σαν αγροτικό; Αν έχεις τεκμήρια να πείσεις τον ελεγκτή, ναι το ΦΠΑ αυτών των δαπανών μπορείς να το εκπέσεις στην περιοδική όπως και το ΦΠΑ από όλα τα έξοδα που αμέσως και ευθέως αφορούν την δραστηριότητα που υπόκειται στο ΦΠΑ. Το 5% της επιστροφής είναι άσχετο με τον συμψηφιστέο ΦΠΑ ο οποίος επιστρέφεται όπως προηγουμένως έχω αναφέρει.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡ.ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΑΡΘΡΟΥ 41 - ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ? Ναι γιατί θα καθυστερήσουν να το τυπώσουν οι εταιρείες που εκδίδουν τα λογιστικά έντυπα

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΑ. ΤΟ 5% ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΑΟΝ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΣΤΟΝ 402 ΚΩΔΙΚΟ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ELIAS??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένη  εικόναRINIKA, on 03 Νοέμβριος 2010 - 12:56 μμ, said:

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΑ. ΤΟ 5% ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΑΟΝ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΣΤΟΝ 402 ΚΩΔΙΚΟ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ELIAS??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δήμητρα

Δήμητρα

*

• simple Members
  • 239 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα!!!

Το Δελτίο Αποστολής που θα θεωρήσουμε είναι το απλό Δ.Α. που χρησιμοποιούν όλοι οι επαγγελματίες ή το Δ.Α. αγροτικών προϊόντων;

eliask58

eliask58

*

• simple Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα!!!

Το Δελτίο Αποστολής που θα θεωρήσουμε είναι το απλό Δ.Α. που χρησιμοποιούν όλοι οι επαγγελματίες ή το Δ.Α. αγροτικών προϊόντων;Της αποφασης του Υπουργου Αναπτυξης Α2-1147/25-5-2004 ΦΕΚ 837Β 14-6-04 για να ειμαστε συννομοι και αγορανομικα

Trip_Accountant

Trip_Accountant

*

• Silver members
  • 604 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΝΑ ΘΕΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΗ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ -ΝΕΑ ΕΝΑΡΞΗ- ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΙΚΗ; (ΠΑΡΑΓΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΕΙ)

ΠΟΙΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΤΟΥ ΩΣ ΑΓΟΡΕΣ; (ΜΟΝΟ ΑΓΟΡΕΣ ΣΠΟΡΩΝ , ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΛΠ ΩΣ ΑΓΟΡΕΣ ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ:)

Η ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΩΣ;

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΩΣ ΛΟΙΠΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΞΟΔΑ; (ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΥΣΙΜΑ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ, ΑΡΔΕΥΤΙΚΑ, ΡΕΥΜΑ ΚΛΠ)

ΟΤΑΝ ΠΩΛΕΙ ΜΕ ΤΙΜ/ΓΙΟ-Δ.Α ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙ - ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΕΛΓΑ;

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΦΕΡΕ (ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2010) ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΔ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΛΑΙΚΗ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες