Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΕ ΤΣΜΕΔΕ?


  • Please log in to reply
9 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
kmary

kmary

    *

  • simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:athens
Καλημέρα,
θέλω τα φώτα σας, όποιος μπορεί να βοηθήσει γιατί έχουμε διγνωμία στην εταιρία και πελαγώσαμε!!!! Έχουμε μια υπάλληλο που ανήκει στη σύμβαση ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ. Η κοπέλα πρόσφατα πήρε πτυχίο μηχανικού, γράφτηκε στο ΤΕΕ, μας έφερε όλα τα χαρτιά της. Το αντικείμενο εργασίας της δεν έχει σχέση με μηχανικό αλλά ωστόσο υποστηρίζει πως πρέπει οπωσδήποτε να της πληρώνουμε το ΤΣΜΕΔΕ. Εχουμε κι άλλους μηχανικούς στην εταιρία και ξέρω πως το κόστος εισφορών δεν ανεβαίνει. Ωστόσο η διοίκηση υποστηρίζει πως αν εμείς πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ ενώ είναι προγραμματίστρια, μπορεί κάποια στιγμή να μας κάνει καταγγελία, να αξιώσει να την έχουμε στη σύμβαση ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ που είναι σαφώς πολύ πιο ακριβή. Υπάρχει κάποιος νόμος που να αναφέρει ότι είμαστε υποχρεωμένοι άσχετα από το αντικείμενό της να την έχουμε στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ? Βρήκα τον 2084/92 αλλά δεν μπορώ να πω ότι διαφωτίστηκα!!! Κάθε άποψη δεκτή!!:angry:

#2
anast

anast

    TASOS KOTZIAGK

  • Gold Members
  • 5.846 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το που θα τον ασφαλισεις δεν εχει να κανει με την συμβαση στην οποια υπαγεται ο εργαζομενος.
Καταγγελια θεωρητικα μπορει να σας κανει και χωρις ασφαλιση στο ΤΣΜΕΔΕ εφοσον σας εχει προσκομισει
το πτυχιο του πολυτεχνειου.
Η συμβαση των μηχανικων ειναι ομως ομοιοεπαγγελματικη.
Οταν λες συμβαση προγραμματιστων ποια εκριβως συμβαση εννοεις;
Ποιο ειναι το αντικειμενο της εταιριας;
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

#3
kmary

kmary

    *

  • simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:athens
Η εταιρία πουλάει συστήματα προηγμένης τεχνολογίας και παρέχει και υπηρεσίες εφαρμογών πληρφορικής ανάλογες με τα προιόντα. Η κοπέλα έχει προσληφθεί ως προγραμματίστρια και αμοίβεται σύμφωνα με τη σύμβαση ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ από 12/10/2009 με κωδικό 213110 ( σχ-αναλ-προγρμμ Η/Υ & Συστ.επικ.) . Για να την ασφαλίσω στο ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να την έχω στον κωδικό 223200 ( ηλεκτρονικοί μηχανικοί ..). Γράφτηκε στο ΤΕΕ 23/7/10 ΄και μας έφερε τα χαρτιά. Εγώ λέω λοιπόν ότι θα πρέπει να την ασφαλίσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ και η διοίκηση φοβάται μήπως αξιώσει και τον μισθό του μηχανικού που είναι τσουχτερός. Διάβασα και το άρθρο 39 του 2084/92 που μιλάει για ένα φορέα ασφάλισης και μάλιστα υποχρεωτικά όταν πρόκειται για ΤΣΜΕΔΕ αλλά θέλω και κάποιον να μου το επιβεβαιώσει !!!!:angry:

#4
anast

anast

    TASOS KOTZIAGK

  • Gold Members
  • 5.846 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Οι κλαδικες συμβασεις υπερισχυουν των ομοιοεπαγγελματικων.

Δες και το παρακατω

http://www.taxheaven...showtopic=30600
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

#5
kmary

kmary

    *

  • simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:athens
χίλια ευχαριστώ!!!!!:angry: γιατί βλέπεις για να πας στη διοίκηση και να αποδείξεις αυτό που λες πρέπει να έχεις και ντοκουμέντα!!!!!!!!! :rolleyes:

#6
Επισκέπτης-ddoyv-

Επισκέπτης-ddoyv-
  • Επισκέπτες
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛ. ΕΜΠ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ α/ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, β/ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ, γ/ ΕΠΙΚ. ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δ/ ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ & ε/ ΥΓΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ" (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟ 31/12/1992) ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟ 1989. ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΩΔ ΕΙΔ 419000) ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΙΚΑ 131 ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ "ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ". ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΚΑΘΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

#7
elal

elal

    *

  • simple Members
  • 401 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:BYRON

Φοιτητής του τμήματος μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής της Πάτρας θέλει να κάνει έναρξη επαγγέλματος ως προγραμματιστής εφαρμογών. Γνωρίζετε αν υποχρεούται να ασφαλισθεί στο ΤΣΜΕΔΕ.?  Από τα λίγα που γνωρίζω εφόσον δεν έχει ακόμα πτυχίο δεν μπορεί να εγγραφεί στο ΤΕΕ . Με το ΤΣΜΕΔΕ όμως τι γίνεται ?  Έχει τη δυνατότητα να ασφαλισθεί στον ΟΑΕΕ και να προχωρήσει σε έναρξη όπως όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες? 



#8
ponzi

ponzi

    *

  • Silver members
  • 2.157 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΑΘΗΝΑ

Φοιτητής του τμήματος μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής της Πάτρας θέλει να κάνει έναρξη επαγγέλματος ως προγραμματιστής εφαρμογών. Γνωρίζετε αν υποχρεούται να ασφαλισθεί στο ΤΣΜΕΔΕ.?  Από τα λίγα που γνωρίζω εφόσον δεν έχει ακόμα πτυχίο δεν μπορεί να εγγραφεί στο ΤΕΕ . Με το ΤΣΜΕΔΕ όμως τι γίνεται ?  Έχει τη δυνατότητα να ασφαλισθεί στον ΟΑΕΕ και να προχωρήσει σε έναρξη όπως όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες? 

 

Δεν μπορεί να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ. Θα ασφαλιστεί υποχρεωτικά μόλις γίνει μέλος του ΤΕΕ (και ανεξάρτητα αν θα έχει κάνει έναρξη). Μέχρι τότε, ΟΑΕΕ.


"Θέλω να προσευχηθώ

με την ίδια δύναμη που θέλω να βλαστημήσω.

Θέλω να τιμωρήσω

με την ίδια δύναμη που θέλω να συγχωρήσω."

Αλ. Παναγούλης


#9
elal

elal

    *

  • simple Members
  • 401 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:BYRON

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Αν γνωρίζετε επιπλέον μέχρι να εγγραφεί στο ΤΕΕ θα του ζητηθεί και εγγραφή στο επαγγελματικό επιμελητήριο προκειμένου να προχωρήσει στην έναρξη?



#10
kotlistianos

kotlistianos

    *

  • Silver members
  • 2.750 Δημοσιεύσεις:

Δεν νομίζω ότι μπορεί να το αποφύγει...


.




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες