Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΑΠΟ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΘΗΚΑΝ ΜΕ ΦΠΑ 11% ΚΑΙ 23%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτουμε ότι μια επιχείρηση αγοράζει 2 διαφορετικά αγαθά για να δημιουργήσει ένα προϊόν.

Το ένα αγαθό το αγοράζει με ΦΠΑ 11% και το άλλο με ΦΠΑ 23%

Παράδειγμα : μπομπονιέρες που αποτελούνται από κουφέτα και τούλια.

Κατά την πώληση του προϊόντος η επιχείρηση θα χρεώσει ΦΠΑ 23% λόγω του ότι έχουμε ένα ενιαίο προϊόν και ο συντελεστής που εφαρμόζεται είναι ο κανονικός.

Σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτουμε ότι μια επιχείρηση αγοράζει 2 διαφορετικά αγαθά για να δημιουργήσει ένα προϊόν.

Το ένα αγαθό το αγοράζει με ΦΠΑ 11% και το άλλο με ΦΠΑ 23%

Παράδειγμα : μπομπονιέρες που αποτελούνται από κουφέτα και τούλια.

Κατά την πώληση του προϊόντος η επιχείρηση θα χρεώσει ΦΠΑ 23% λόγω του ότι έχουμε ένα ενιαίο προϊόν και ο συντελεστής που εφαρμόζεται είναι ο κανονικός.

Σωστά ?

Με λίγη δόση χιουμορ, ελπιζω να μην πάρω και γω σχόλιο οπως στο προηγούμενο part του livefeed....

Φαντάζομαι οτί εξαρτάται απο το που εντάσονται οι μπομπονιέρες στα ζαχαρώτα ή στα είδη δωρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτουμε ότι μια επιχείρηση αγοράζει 2 διαφορετικά αγαθά για να δημιουργήσει ένα προϊόν.

Το ένα αγαθό το αγοράζει με ΦΠΑ 11% και το άλλο με ΦΠΑ 23%

Παράδειγμα : μπομπονιέρες που αποτελούνται από κουφέτα και τούλια.

Κατά την πώληση του προϊόντος η επιχείρηση θα χρεώσει ΦΠΑ 23% λόγω του ότι έχουμε ένα ενιαίο προϊόν και ο συντελεστής που εφαρμόζεται είναι ο κανονικός.

Σωστά ?

Δλδ, τα μπισκότα (11%) που τα βάζουνε σε χάρτινο κουτί (23%) πρέπει να τα πουλάνε στο 23%..??

Και που τις βρήκες εσύ τις μπομπονιέρες...???? blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμάσω μια άλλη οπτική;

Σε όλες τις τιμές του παραδείγματος συμπεριλαμβάνω τον αντίστοιχο συντελεστή ΦΠΑ.

1 κιλό κουφέτα έχει πάνω από 300 τεμάχια και λιανική έχει ~7 ευρώ/κιλό.

Με 7 τεμάχια φτιάχνουμε ~43 μπομπονιέρες ήτοι ~0,16 ανά μπομπονιέρα λιανική.

Τούλι απλό κοπής σε λευκό χρώμα 30Χ40cm 0,07 ανά τεμάχιο. Φτάσαμε τα 0,23 ανά μπομπονιέρα με τιμές λιανικής και ΦΠΑ με κουφέτα και τούλι.

Απ΄ότι βλέπω μια από τις πιο φτηνές έτοιμη μπομπονιέρα με τιμή λιανικής αξίζει 0,66.

0,66-0,23=0,43 μήπως αυτό είναι η παροχή υπηρεσιών ( μιας και στα 0,23 έχω αναφέρει ότι πρόκειται για τελικές τιμές λιανικής άρα περιλαμβάνουν και το τυχόν κέρδος );

Οπότε στον χαμηλό συντελεστή έχω μόνο το 0,16. Στον κανονικό συντελεστή έχω το τούλι 0,07 πλέον της παροχής 0,43 που μας κάνουν σύνολο 0,50. Η παροχή από μόνη της είναι > του 1/3 της συνολικής αμοιβής οπότε έχουμε την περίπτωση δδ της παρ. 2 του άρθρου 3 του Π.Δ. 186/92.

Σύμφωνα με τον κώδικα ΦΠΑ κάθε πράξη που δεν συνιστά παράδοση αγαθών λογίζεται ως παροχή και επιπλέον τέτοια παροχή δεν την έχει στο παράρτημα με τις εξαιρέσεις.

Ήθελα να καταλήξω ότι στον κανονικό συντελεστή 23% φτάνουμε λόγω διαδικασίας και όχι λόγω συσκευασίας.

Άραγε τα μπομπονιεράδικα κόβουν τα προσήκοντα παραστατικά; Υπάρχει κάποιος νιόπαντρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω στο μυαλό μου και το κάτωθι ...

"Οι συνθέσεις λουλουδιών που παραδίδονται σε πελάτες,οι οποίες αποτελούνται από αγαθά που υπάγονται σε διαφορετικούς συντελεστές (φρέσκα άνθη με 9% και απoξηραμένα άνθη με 19%), πρέπει να διαχωρίζονται και να επιβάλλεται σε κάθε αγαθό ο συντελεστής Φ.Π.Α. στον οποίο υπάγεται το αγαθό.

Στην Α.Λ.Π. πρέπει να διαχωρίζεται η αξία 9% και 19%,ενώ σε περίπτωση που ο διαχωρισμός δεν είναι εφικτός τότε ολόκληρη η σύνθεση υπάγεται στον συντελεστή Φ.Π.Α. 19%.

(Σχετ. Έγγραφο 1070094/611/11-12-2000)

Το ανωτέρω θέμα το βρήκα από το βιβλίο του Σταματόπουλου, Άρθρο 13, Νο 25α, έκδοση 2008.

Άρα, το θέμα έγκειται στην δυσκολία του διαχωρισμού, των κουφέτιων από τα τούλια ... για αυτόν τον λόγο θεωρώ ότι πρέπει να χρεώσω ΦΠΑ 23% και όχι 11% και 23%.

Δεν μπορείς πρακτικά να κάθεσαι να τιμολογείς μπομπονιέρα - μπομπονιέρα .... η γνώμη μου.

Εάν σου ξεφύγει κανένα κουφέτο, τι θα πείς στο ΣΔΟΕ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω στο μυαλό μου και το κάτωθι ...

"Οι συνθέσεις λουλουδιών που παραδίδονται σε πελάτες,οι οποίες αποτελούνται από αγαθά που υπάγονται σε διαφορετικούς συντελεστές (φρέσκα άνθη με 9% και απoξηραμένα άνθη με 19%), πρέπει να διαχωρίζονται και να επιβάλλεται σε κάθε αγαθό ο συντελεστής Φ.Π.Α. στον οποίο υπάγεται το αγαθό.

Στην Α.Λ.Π. πρέπει να διαχωρίζεται η αξία 9% και 19%,ενώ σε περίπτωση που ο διαχωρισμός δεν είναι εφικτός τότε ολόκληρη η σύνθεση υπάγεται στον συντελεστή Φ.Π.Α. 19%.

(Σχετ. Έγγραφο 1070094/611/11-12-2000)

Το ανωτέρω θέμα το βρήκα από το βιβλίο του Σταματόπουλου, Άρθρο 13, Νο 25α, έκδοση 2008.

Άρα, το θέμα έγκειται στην δυσκολία του διαχωρισμού, των κουφέτιων από τα τούλια ... για αυτόν τον λόγο θεωρώ ότι πρέπει να χρεώσω ΦΠΑ 23% και όχι 11% και 23%.

Δεν μπορείς πρακτικά να κάθεσαι να τιμολογείς μπομπονιέρα - μπομπονιέρα .... η γνώμη μου.

Εάν σου ξεφύγει κανένα κουφέτο, τι θα πείς στο ΣΔΟΕ ;

Δεν τις λέμε μπομπονιέρες Βαγγέλη....

Συσκευασμένα κουφέτα τα λέμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΑ ΚΟΜΠΟΣ

Μπομπονιέρα γάμου κόμπος. Αποτελείται από: - 1 τούλι 45x50cm λευκό - 1 τούλι 35x35 cm χρωματιστό - 1 τούλι 25x25cm λευκό (για όγκο) - 2 m. ποντικοουρά 2 χρώματα - 7 κουφέτα πολυτελείας Χατζηγιαννάκη αμυγδάλου Νο2 Η τιμή που βλέπετε είναι τιμή τεμαχίου και περιλαμβάνει όλα τα υλικά καθώς και το δέσιμο αν θέλετε.

Διατίθενται & μεμονομένα τα υλικά αν θέλετε.

Picture%20036.jpg

Τιμή: €0.84

περιλαμβάνει ΦΠΑ 23.00%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε, νομίζω μετά τον Θανάση δεν χρειάζεται να σου εξηγησω τι είναι μπομπονιέρα και τι συντελεστή ΦΠΑ χρεώνουμε ....

Τυχαίο ? Δε νομίζω !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΑ ΚΟΜΠΟΣ

Μπομπονιέρα γάμου κόμπος. Αποτελείται από: - 1 τούλι 45x50cm λευκό - 1 τούλι 35x35 cm χρωματιστό - 1 τούλι 25x25cm λευκό (για όγκο) - 2 m. ποντικοουρά 2 χρώματα - 7 κουφέτα πολυτελείας Χατζηγιαννάκη αμυγδάλου Νο2 Η τιμή που βλέπετε είναι τιμή τεμαχίου και περιλαμβάνει όλα τα υλικά καθώς και το δέσιμο αν θέλετε.

Διατίθενται & μεμονομένα τα υλικά αν θέλετε.

Picture%20036.jpg

Τιμή: €0.84

περιλαμβάνει ΦΠΑ 23.00%

Σιγά το επιχείρημα......

365_didima350.jpg

Μπομπονιέρα Δύδιμα 40γρ

Τιμή χωρίς ΦΠΑ: 2.00 €

Τιμή με ΦΠΑ: 2.20 €

2,20 - 2,00 = 0,20

0,20 / 2,00 = 10%

tongue.giftongue.giftongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...