Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Ε9-ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΕ Τ.Μ.

- - - - -

• Please log in to reply
7 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Thanasakis

Thanasakis

*

• simple Members
  • 43 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα στο forum.

Συγνώμη αν έχει επαναληφθεί το ερώτημα και δε βρήκα το αντίστοιχο topic.

To θέμα μου είναι το παρακάτω:

Στην ηλεκτρονική υποβολή του Ε9 ζητά υποχρεωτικά συνολική επιφάνεια σε τ.μ. των κτισμάτων στο οικόπεδο που βρίσκεται το διαμέρισμα το οποίο εμένα ενδιαφέρει. Όμως η πολυκατοικία είναι αρκετά παλιά και δεν έχω και στη διάθεσή μου τέτοιο δεδομένο. Δεν αναφέρεται σε κάποιο συμβόλαιο από αυτά που έχω στα χέρια μου!

Μήπως να γράψω τα τ.μ. του διαμερίσματος εφόσον δεν έχω τα συνολικά τ.μ.;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.: Και ναι, δυστυχώς το άφησα τελευταία στιγμή!
Πάντα γελαστοί και γελασμένοι!

Επισκέπτης-lofo-

Επισκέπτης-lofo-
  • Επισκέπτες
ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ
ΦΑΝΑΤΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

Thanasakis

Thanasakis

*

• simple Members
  • 43 Δημοσιεύσεις:

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ
ΦΑΝΑΤΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

Είχες δίκιο! Ευχαριστώ πολύ έστω και καθυστερημένα!
Πάντα γελαστοί και γελασμένοι!

VERRIS

VERRIS

*

• simple Members
  • 364 Δημοσιεύσεις:
Σε αποθηκή σε πολυκατοικια (κωδ.5 στο Ε9) 15 τ.μ συμπληρώθηκαν οι κωδικοι 18-21( αυτο γιατί η Πολ. 1047/2005 ανέφερει ότι μόνο για κατηγορίες ακινήτου με κωδικό 1 ή 3 σε πολυκατοικία δεν θα αναγράφονται οι κωδικοι 18-21) και πήγα να το κάνω ολοκλήρωση και μου ζητα συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικόπεδο (κωδ.22) να συμπληρώσω..
Θα βάλω τα 15 τ.μ ή η θα προσθέσω και τα 110 τ.μ διαμερίσματος που δηλωσα στην πιο πάνω γραμμη του Ε9 και αφόρα το ιδιο οικοπεδο της πολυκατοικίας???
www.verris.gr

EVI5

EVI5

*

• simple Members
  • 499 Δημοσιεύσεις:

Σε αποθηκή σε πολυκατοικια (κωδ.5 στο Ε9) 15 τ.μ συμπληρώθηκαν οι κωδικοι 18-21( αυτο γιατί η Πολ. 1047/2005 ανέφερει ότι μόνο για κατηγορίες ακινήτου με κωδικό 1 ή 3 σε πολυκατοικία δεν θα αναγράφονται οι κωδικοι 18-21) και πήγα να το κάνω ολοκλήρωση και μου ζητα συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικόπεδο (κωδ.22) να συμπληρώσω..
Θα βάλω τα 15 τ.μ ή η θα προσθέσω και τα 110 τ.μ διαμερίσματος που δηλωσα στην πιο πάνω γραμμη του Ε9 και αφόρα το ιδιο οικοπεδο της πολυκατοικίας???

Αφου είναι πολυκατοικία έχει σίγουρα σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, οπότε δεν αναγράφεις τίποτα στη στηλη των τ.μ. οικοπέδου, ασχέτως αν είναι αποθήκη ή γκαραζ κλειστό.

Επισκέπτης-Agelos-

Επισκέπτης-Agelos-
  • Επισκέπτες
Σε οικοπεδο 600 τμ βρισκεται μαγαζι 25 τμ δικο μου, μαγαζι 48 τμ του αδερφου μου και σπιτι 78 τμ της μανας μου. (Δεν ειναι πολυκατοικια, αλλα 3 ξεχωριστα κτιρια). Τα ποσοστα συνιδιοκτησιας του οικοπεδου ειναι 6% δικο μου, 20% του αδερφου μου και 74% της μανας μου. Στο δικο μου Ε9 που εκανα δηλωσα το συγκεκριμενο μαγαζι 25 τμ και στον κωδικο 22 "συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικοπεδο" εγραψα το συνολο των 3 κτισματων (25+48+78) 151 τμ. Ειναι σωστο ή επρεπε να γραψω μονο τα 25 που ειναι το δικο μου???

Επισκέπτης-Agelos-

Επισκέπτης-Agelos-
  • Επισκέπτες

Σε οικοπεδο 600 τμ βρισκεται μαγαζι 25 τμ δικο μου, μαγαζι 48 τμ του αδερφου μου και σπιτι 78 τμ της μανας μου. (Δεν ειναι πολυκατοικια, αλλα 3 ξεχωριστα κτιρια). Τα ποσοστα συνιδιοκτησιας του οικοπεδου ειναι 6% δικο μου, 20% του αδερφου μου και 74% της μανας μου. Στο δικο μου Ε9 που εκανα δηλωσα το συγκεκριμενο μαγαζι 25 τμ και στον κωδικο 22 "συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικοπεδο" εγραψα το συνολο των 3 κτισματων (25+48+78) 151 τμ. Ειναι σωστο ή επρεπε να γραψω μονο τα 25 που ειναι το δικο μου???

Καποιος???

nska

nska

*

• simple Members
  • 156 Δημοσιεύσεις:
Σωστά έπραξες και έγραψες τα συνολικά tm.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες