Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ


NICOL

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους,

Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας στο εξής:

Εντός των ημερών πρόκειται να απολύσουμε κάποιους υπαλλήλους αλλά επειδή η αποζημίωσή τους είναι μεγαλύτερη από τις αποδοχές 6 μηνών σκεπτόμαστε να καταβάλλουμε τα ποσά σε τριμηνιαίες δόσεις, όπως ισχύει μέχρι σήμερα. Στο έντυπο της καταγγελίας συμπληρώνουμε το συνολικό ποσό της αποζημίωσης. Ποιά είναι όμως η διαδικασία για τις τριμηνιαίες δόσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να υποθέσω ότι πλησιάζουν τα 55 ή τα περάσανε? smile.gif

Καταβολή της αποζημίωσης

Η αποζημίωση του Ν. 2112/20 και του Β.Δ. 16/18.7.1920 καταβάλλεται στον απολυόμενο μισθωτό κατά τη στιγμή της κοινοποιήσεως της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας.

Αν η οφειλόμενη αποζημίωση είναι μεγαλύτερη από τις αποδοχές έξι μηνών ο εργοδότης έχει την ευχέρεια να την καταβάλει σε δόσεις ως εξής:

Με την κοινοποίηση της καταγγελίας το τμήμα της αποζημίωσης που ισούται με τις αποδοχές έξι μηνών και το υπόλοιπο τμήμα της σε τριμηνιαίες δόσεις κάθε μία από τις οποίες δεν μπορεί να είναι κατώτερη των αποδοχών τριών μηνών. Καθυστέρηση πληρωμής έστω και μιας δόσης καθιστά άκυρη την καταγγελία της σύμβασης.

Για να είναι έγκυρη η απόλυση δεν αρκεί η προσφορά της αποζημίωσης στον απολυόμενο, αλλά σε περίπτωση αρνήσεως του τελευταίου για να την εισπράξει, απαιτείται η δημόσια κατάθεσή της.

Κάθε αξίωση του μισθωτού για καταβολή ή συμπλήρωση της αποζημίωσης είναι απαράδεκτη αν η σχετική αγωγή δεν ασκηθεί εντός έξι (6) μηνών από τότε που έγινε απαιτητή (άρθρο 6 παρ. 2 Ν. 3198/55).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τότε γιατί δεν περιμένετε την αλλαγή του Νόμου περί απολύσεων?

Πάντως στην καταγγελία .. όλο το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη georgeanast

Καλησπέρα,

Σε μερικές μέρες θα με απολύσουν μαζι με άλλους 18 συναδέλφους. Εργάζομαι σε μια ΔΕΚΟ τα τελευταία 10 χρόνια, αλλά λόγω του οτι δεν μπορούσαν να κάνουν προσλήψεις (έχουν προσληφθει αρκετοί σαν μόνιμοι όμως) μας έχουν υποχρεώσει να δεχθούμε το εξής: να εργαζόμαστε κανονικά σαν υπάλληλοι της ΔΕΚΟ αλλά να υπογράψουμε συμβάσεις εργασίας αορίστου στην εταιρεία φύλαξης της ΔΕΚΟ. Τα τελευταία 10 χρόνια έχουμε αλλάξει 3 εταιρείες φύλαξης και σε κάθε αλλαγή υπογράφαμε και νέα σύμβαση εργασίας με τον "νέο εργοδότη μας". Η τελευταία σύμβαση υπογράφηκε 1/1/2008. Μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση 10ετίας? Τι χαρτιά πρέπει να υπογράψω και τι όχι? Θα σας παρακαλούσα να απαντήσετε όσο το δυνατό πιο πληρέστερα γιατί για μένα είναι θέμα επιβίωσης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Σε μερικές μέρες θα με απολύσουν μαζι με άλλους 18 συναδέλφους. Εργάζομαι σε μια ΔΕΚΟ τα τελευταία 10 χρόνια, αλλά λόγω του οτι δεν μπορούσαν να κάνουν προσλήψεις (έχουν προσληφθει αρκετοί σαν μόνιμοι όμως) μας έχουν υποχρεώσει να δεχθούμε το εξής: να εργαζόμαστε κανονικά σαν υπάλληλοι της ΔΕΚΟ αλλά να υπογράψουμε συμβάσεις εργασίας αορίστου στην εταιρεία φύλαξης της ΔΕΚΟ. Τα τελευταία 10 χρόνια έχουμε αλλάξει 3 εταιρείες φύλαξης και σε κάθε αλλαγή υπογράφαμε και νέα σύμβαση εργασίας με τον "νέο εργοδότη μας". Η τελευταία σύμβαση υπογράφηκε 1/1/2008. Μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση 10ετίας? Τι χαρτιά πρέπει να υπογράψω και τι όχι? Θα σας παρακαλούσα να απαντήσετε όσο το δυνατό πιο πληρέστερα γιατί για μένα είναι θέμα επιβίωσης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αυτό πως γίνεται ?

Αφου έχετε συμβάσεις με τις Εταιρίες φύλαξης , πως εργαζόσαστε σαν υπάλληλοι της ΔΕΚΟ ?

Πάντως αν θές την γνώμη μου

Δέν βλέπω φώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη georgeanast

Αυτό πως γίνεται ?

Αφου έχετε συμβάσεις με τις Εταιρίες φύλαξης , πως εργαζόσαστε σαν υπάλληλοι της ΔΕΚΟ ?

Πάντως αν θές την γνώμη μου

Δέν βλέπω φώς

τι εννοείτε δεν βλέπετε φώς μπορείτε να γινεται πιο σαφής υπάρχει και αυτο το καθεστώς (ομηρίας εργασίας)

οι πληρωμές ερχόντουσαν απο την δεκο με μεσολάβηση την εταιρεία φύλαξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη georgeanast

περα απο τα νομοθετικα ουσιαστικές απαντησεις στα ερωτήματα μου έχει καποιος απο τους αγαπητους του φορουμ να μου δώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή? πως θα ήταν οι ουσιαστικές απαντήσεις ?

Αντιμετωπίζεις ένα θέμα το οποίο από λογιστικής απόψεως είναι λυμένο.

Αποζημίωση από τον τελευταίο εργοδότη και για το διάστημα που απασχολήθηκες σ'αυτόν.

Αν μπορείς/μπορείτε να διεκδικήσεις/διεκδικήσετε κάτι παραπάνω, αυτό θα κριθεί στα δικαστήρια..

Άρα θα χρειαστείς δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη georgeanast

σας ευχαριστώ εαν δεν μου αρέσει κάτι στην καταγγελια συμβασης απο μέρους του εργοδότη εχω δικαιωμα να αρνηθώ υπογραφής? νομικά εμένα μπορεί να με βλάψει? εάν απειλουνταν ότι θα βάλω στο παιχνίδι την επιθεώρηση εργασίας τεντώνω πολύ το σκοινί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπογράψτε .. "με κάθε επιφύλαξη" ... έτσι κι αλλιώς έχετε χρόνο και για επιθεώρηση και για δικαστήρια..

η υπογραφή σας δεν σημαίνει παραίτηση από δικαιώματα.

Μια απορία όμως.. κάθε φορά που "αλλάζατε" εργοδότη.. αφού μιλάτε για συμβάσεις αορίστου..

παίρνατε αποζημίωση.. δεν παίρνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη georgeanast

Υπογράψτε .. "με κάθε επιφύλαξη" ... έτσι κι αλλιώς έχετε χρόνο και για επιθεώρηση και για δικαστήρια..

η υπογραφή σας δεν σημαίνει παραίτηση από δικαιώματα.

Μια απορία όμως.. κάθε φορά που "αλλάζατε" εργοδότη.. αφού μιλάτε για συμβάσεις αορίστου..

παίρνατε αποζημίωση.. δεν παίρνατε?

αποζημίωση καμμία μας φορτωνότανε ο επομενος εργοδότης για τι μας ζητουντανε να υπογράψουμε οικοιοθελή με την δέσμευση οτι παμε στον επομενο εργολάβο(παντα σεκιουριτι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως το περιγράφεις.. έχετε πολλές ελπίδες να διεκδικήσετε την συνολική αποζημίωση δικαστικά , γιατί πρόκειται για κλασική διαδοχή εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως το περιγράφεις.. έχετε πολλές ελπίδες να διεκδικήσετε την συνολική αποζημίωση δικαστικά , γιατί πρόκειται για κλασική διαδοχή εργοδότη.

Θανάση

Αφου συμφωνήσω οτι τα δικαστήρια μπορεί να αποφασίσουν "όπως γουστάρουν"

να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς την διαδοχή

«Π.Δ. 178/2002 «Mέτρα σχετικά με την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων σε περίπτωση μεταβίβασης επιχειρήσεων, εγκαταστάσεων ή τμημάτων εγκαταστάσεων ή επιχειρήσεων, σε συμμόρφωση προς την Oδηγία 98/50/EK του Συμβουλίου».

(ΦEK 162/τ. A/12.7.2002)

Αρθρο 1.- Σκοπός.- Σκοπός του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος είναι η προσαρμογή της Eλληνικής νομοθεσίας προς τις διατάξεις της Oδηγίας 98/50/EK του Συμβουλίου της 29ης Iουνίου 1998 «για την τροποποίηση της οδηγίας 77/187/EOK περί προσεγγίσεως των νομοθεσιών των κρατών-μελών, σχετικά με τη διατήρηση των δικαιωμάτων των εργαζομένων σε περίπτωση μεταβιβάσεων επιχειρήσεων, εγκαταστάσεων ή τμημάτων εγκαταστάσεων ή επιχειρήσεων» (E.E.L. 201/17.7.1998).

Αρθρο 2.- (Αρθρο 1 Oδηγίας) Πεδίο Eφαρμογής.- 1.α) Oι διατάξεις του παρόντος εφαρμόζονται σε κάθε συμβατική ή εκ του νόμου μεταβίβαση ή συγχώνευση επιχειρήσεων, εγκαταστάσεων ή τμημάτων εγκαταστάσεων ή επιχειρήσεων σε άλλον εργοδότη.

β) Yπό την επιφύλαξη του προηγούμενου εδαφίου και των ακολούθων διατάξεων του παρόντος άρθρου, ως μεταβίβαση, κατά την έννοια του παρόντος Π.Δ/τος, θεωρείται η μεταβίβαση μιας οικονομικής οντότητας που διατηρεί την ταυτότητά της, η οποία νοείται ως σύνολο οργανωμένων πόρων με σκοπό την άσκηση οικονομικής δραστηριότητας είτε κυρίας είτε δευτερεύουσας.

γ) Tο παρόν διάταγμα εφαρμόζεται σε δημόσιες ή ιδιωτικές επιχειρήσεις, οι οποίες ασκούν κερδοσκοπικές ή μη οικονομικές δραστηριότητες.

H διοικητική αναδιοργάνωση δημοσίων διοικητικών αρχών ή η μεταβίβαση διοικητικών αρμοδιοτήτων μεταξύ δημοσίων διοικητικών αρχών δεν θεωρείται ως μεταβίβαση κατά την έννοια του παρόντος Διατάγματος.

2. Tο παρόν διάταγμα εφαρμόζεται όταν και εφόσον η μεταβιβαστέα επιχείρηση, ή εγκατάσταση ή το τμήμα επιχείρησης ή εγκατάστασης βρίσκεται στο πεδίο εδαφικής εφαρμογής της συνθήκης.

3. Oι διατάξεις του παρόντος δεν εφαρμόζονται στα πλοία θαλάσσης.

Αρθρο 3.- (Αρθρο 2 Oδηγίας) Oρισμοί.- 1. Για την εφαρμογή του Προεδρικού Διατάγματος: α) Mεταβιβάζων κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο το οποίο, λόγω μεταβίβασης κατά την έννοια του άρθρου 2 παράγραφος 1, χάνει την ιδιότητα του εργοδότη στην επιχείρηση, την εγκατάσταση ή το τμήμα επιχείρησης ή εγκατάστασης.

β) Διάδοχος νοείται κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο το οποίο, λόγω μεταβίβασης κατά την έννοια του άρθρου 2 παράγραφος 1, αποκτά την ιδιότητα του εργοδότη στην επιχείρηση, την εγκατάσταση ή το τμήμα επιχείρησης ή εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θανάση

Αφου συμφωνήσω οτι τα δικαστήρια μπορεί να αποφασίσουν "όπως γουστάρουν"

να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς την διαδοχή

..

Ξεχνάς την παράμετρο ΔΕΚΟ..

Μην σου πω ότι και μονιμοποίηση μπορούν να διεκδικήσουν.. smile.gif

"............

Το Εφετείο έκρινε ότι οι προσλήψεις των εργαζομένων που έγιναν από τη θυγατρική του ΟΤΕ, έγιναν καθ' υπόδειξη του ΟΤΕ, ήταν εικονικές, και πραγματικός εργοδότης από την αρχή ήταν και παρέμεινε ο ΟΤΕ. Εκρινε δε ότι στις επίμαχες συμβάσεις πρέπει να αποδοθεί ο ορθός νομικός χαρακτηρισμός, ότι δηλαδή οι εργαζόμενοι συνδέονται με τον ΟΤΕ υπαρχής με μια ενιαία σύμβαση αορίστου χρόνου (εργάζονταν από την αρχή της πρόσληψής τους σε διοικητικές θέσεις ως υπάλληλοι) και υποχρέωσε τον ΟΤΕ να τους απασχολεί και να τους αμείβει σύμφωνα με τις ειδικότητές τους."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεχνάς την παράμετρο ΔΕΚΟ..

Μην σου πω ότι και μονιμοποίηση μπορούν να διεκδικήσουν.. smile.gif

"............

Το Εφετείο έκρινε ότι οι προσλήψεις των εργαζομένων που έγιναν από τη θυγατρική του ΟΤΕ, έγιναν καθ' υπόδειξη του ΟΤΕ, ήταν εικονικές, και πραγματικός εργοδότης από την αρχή ήταν και παρέμεινε ο ΟΤΕ. Εκρινε δε ότι στις επίμαχες συμβάσεις πρέπει να αποδοθεί ο ορθός νομικός χαρακτηρισμός, ότι δηλαδή οι εργαζόμενοι συνδέονται με τον ΟΤΕ υπαρχής με μια ενιαία σύμβαση αορίστου χρόνου (εργάζονταν από την αρχή της πρόσληψής τους σε διοικητικές θέσεις ως υπάλληλοι) και υποχρέωσε τον ΟΤΕ να τους απασχολεί και να τους αμείβει σύμφωνα με τις ειδικότητές τους."

Επειδή έχω συναντήσει αρκετά τέτοια , είπα

Αφου συμφωνήσω οτι τα δικαστήρια μπορεί να αποφασίσουν "όπως γουστάρουν"

Ομως το Π.Δ. είναι ( κατά την γνώμη μου ) ναι σαφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Σε μερικές μέρες θα με απολύσουν μαζι με άλλους 18 συναδέλφους. Εργάζομαι σε μια ΔΕΚΟ τα τελευταία 10 χρόνια, αλλά λόγω του οτι δεν μπορούσαν να κάνουν προσλήψεις (έχουν προσληφθει αρκετοί σαν μόνιμοι όμως) μας έχουν υποχρεώσει να δεχθούμε το εξής: να εργαζόμαστε κανονικά σαν υπάλληλοι της ΔΕΚΟ αλλά να υπογράψουμε συμβάσεις εργασίας αορίστου στην εταιρεία φύλαξης της ΔΕΚΟ. Τα τελευταία 10 χρόνια έχουμε αλλάξει 3 εταιρείες φύλαξης και σε κάθε αλλαγή υπογράφαμε και νέα σύμβαση εργασίας με τον "νέο εργοδότη μας". Η τελευταία σύμβαση υπογράφηκε 1/1/2008. Μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση 10ετίας? Τι χαρτιά πρέπει να υπογράψω και τι όχι? Θα σας παρακαλούσα να απαντήσετε όσο το δυνατό πιο πληρέστερα γιατί για μένα είναι θέμα επιβίωσης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

εγω ξερω οτι εχει το δικαιωμα καθε εταιρεια, να προσλαμβανει ατομα και να τα στελνει σε καποιο χωρο για φυλαξη που αυτη νομιζει .οπως εχει το δικαιωμα καθε επιχειρηση ιδιωτικη ή μη να αλλαζει την εταιρεια που της στελνει τους φυλακες.ξερω πολλες επιχειρησεις που παιρνουν φυλακες απο εταιρεια φυλαξης.νομιμοφανες δειχνει , αν εσυ ομως μπορεις να αποδειξης το αντιθετο ...μακαρι.παντως λαθος σου που υπεγραφες οικιοθελη επειδη δυστυχως η υπογραφη μενει. αυτοι μπορει να ισχυριστουν χιλια δυο που εσυ δεν φανταζεσαι οταν δειχνεις οτι εχεις φυγει με την θεληση σου. γιατι νομιζεις πρωτη φορα θα το κανουν?απο καποιο παραθυρο νομου μαλλον πρεπει να καλυπτονται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς όπως παραθέτει και ο SOULIS, υπάρχει εδώ ζήτημα εικονικότητας ως προς το πρόσωπο του εργοδότη, δηλαδή πραγματικός εργοδότης ήταν ο ΟΤΕ και όχι οι διαδοχικές εταιρείες φύλαξης. Να συμβουλευτείς δικηγόρο οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη georgeanast

φιλοί μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές

η εταιρεια φυλαξης δεν ειναι θυγατρική ειναι μια εκαστοτε εργολαβία που προκύπτει με διαγωνισμό αυτο το ένα το δευτερο οι 19 που φαινομαστε σαν φυλακες σε μια μιλητη να το πώ συμφωνία έως και συμφωνία του "γόνατου" δανειζόμαστε και κάνουμε μονο γραμματειακή υποστηριξη στην Δεκο.

Σε παρελθόν χρονο που ρωτησα δικηγορο δεν μπορουμε σε καμμια περιπτωση να διεκδικήσουμε θεσεις στη Δεκο.Τους καλύπτουμε παγιες και αναγκαίες θέσεις αλλα ώς εκεί .Αυτές τις ημέρες ο εργολάβος σεκιουριτι δεν αποδέχεται να παρουμε καλοκαιρινές άδειες χωρίς να μας το δικαιολογει στέλνει φαξ δεν εγκρίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άσχετο (?) το δημοσίευμα της ελευθεροτυπίας (και όχι μόνο) για την έκθεση του επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης για την διαφθορά.

Πρώτη η τοπική αυτοδιοίκηση

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=179141

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλοί μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές

η εταιρεια φυλαξης δεν ειναι θυγατρική ειναι μια εκαστοτε εργολαβία που προκύπτει με διαγωνισμό αυτο το ένα το δευτερο οι 19 που φαινομαστε σαν φυλακες σε μια μιλητη να το πώ συμφωνία έως και συμφωνία του "γόνατου" δανειζόμαστε και κάνουμε μονο γραμματειακή υποστηριξη στην Δεκο.

Σε παρελθόν χρονο που ρωτησα δικηγορο δεν μπορουμε σε καμμια περιπτωση να διεκδικήσουμε θεσεις στη Δεκο.Τους καλύπτουμε παγιες και αναγκαίες θέσεις αλλα ώς εκεί .Αυτές τις ημέρες ο εργολάβος σεκιουριτι δεν αποδέχεται να παρουμε καλοκαιρινές άδειες χωρίς να μας το δικαιολογει στέλνει φαξ δεν εγκρίνεται.

Επειδή μας τα λές σκόρπια και μπερδεμένα

Μήπως να πας σε έναν Δικηγόρο στον οποίο θα εξηγήσεις πλήρως και λεπτομερώς την υπόθεση , και να έχεις την συμβουλή του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη νικος πατσης\

Εργαζομαι ως μονιμος υπαληλος στο δημο περιστεριου με ειδηκοτιτα τεχνιτης και συγκεκριμενα στους κυπους.Ειχα ενα εργατικο ατυχημα στο δαχτιλο και εγινε νυχιοκτομη,χρονος που επιβαλεται 2 εβδομαδες αναπαυση.Μου λενε οτι δεν αναγνωριζεται στο πρασινο ,στους κυπουρους εργατικο ατυχημα διοτη δεν εχουμε λεει συγκομηδη σκουπιδιων ,ισχυει κατι τετοιο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Επαναφέρω το θέμα.

Απολύω εναν ημερομίσθιο.

Την ίδια μέρα του καταβάλλω την αποζημίωση.

Τις υπόλοιπες αποδοχές (Δ.Χ.-Απ.Αδειας-Μισθός Σεπτεμβρίου),

μέχρι πότε έχω περιθώριο καταβολής τους?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..θα ήθελα τα "φώτα" σας..

..εργασία από 2006..

..2008 απο εργατης γινομαι υπεύθυνος(όχι στην ατομ.σύμβαση όμως και τα +λεφτά μαύρα,σύνολο κλειστά μηνιάτικο,αν και ζήτησα να φαίνονται)..

..απο κοντα 2009 μισθοδοσία μέσω τραπεζης απο λογ/σμό μισθοδοσίας.

..κάθε χρόνο υπογραφή ατομ.σύμβασης αορ. σαν ημερ/σθιος εργάτης,δεν ξέρω γιατι κάθε χρόνο...άρνηση μου όμως φέτος..

..ανασφάλειες μάλλον..γιατι επιτέλους κάποια στιγμή(τώρα ιδίως)"πρέπει να με δηλώσετε για ότι και όσα δουλεύω"..

..ΕΧΩ υπογράψει εξοφλητικές αποδείξεις μισθοδοσίας(αν έχει σημασία,δεν ηταν σε διπλότυπο..)με αυτά που μου δηλώναν,με επανελειμένες ενστάσεις και απο μέρος τους διαβεβαιώσεις πως θα αλλάξει αυτό(ήθελα να είμαι καλυμμένος σε απόλυση απο την αρχή..)

...9 μήνες στην υπηρεσία της μητέρας πατρίδας..

..μια βδομάδα μετά.."αν θέλεις λιγότερα,αλλιώς απολύεσαι"

ερωτήσεις

α)υπογράφω ότι βγάλουν,τα παίρνω και αν ειναι λιγότερα από όσα πρέπει πάω επιθεώρηση?(υπάλλ./εργάτης,6μήνες ποινη,τέτοια)

β)"ελα με όσα σου δηλώναμε και να κάνεις ότι και όταν ξεκίνησες εδώ"...αν ακούσω κάτι τέτοιο?..καλά να πάθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...