Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΣΕ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ

- - - - -

• Please log in to reply
23 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

*

• simple Members
  • 205 Δημοσιεύσεις:
Καλησπερα
Μια κυρια που συμμετεχει σε εταιρεια και παραλληλα δουλευει σε μια επιχειρηση με προσληψη κανονικα ,πηγαινει στο ΙΚΑ για να ρωτησει τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για να παρει εν τελει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ για οσο διαστημα διαρκει η ασφαλιση της στο ΙΚΑ.Η απαντηση που της δωσανε ειναι η εξης: Τη ρωτησαν αν υπαγεται στο Νομο 2084/1992 κι αν ναι της εδωσαν ενα κατεβατο δικαιολογητικα και τη διωξανε.Στην ερωτηση της κυριας τι αφορα ο Νομος ,η απαντηση ηρθε αμεσα!!!"ΔΕ γνωριζω ,να ρωτησετε το λογιστη σας!!!".Αυτο θα το αφησω ασχολιαστο!
Επειδη ομως δε γνωριζω το νομο με ακριβεια και δεν τον βρηκα στο site εδω,θα ηθελα ,αν τον εχει καποιος συναδελφος να μου το στειλει να τον διαβασω να μπορεσω να βοηθησω την κατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Τον κόσμο εμείς θα φέρουμε στα μέτρα μας πριν να μας φέρει εκείνος στα δικά του

Dream until your dream come true

MXalit

MXalit

TaxSys

• Silver members
  • 1.452 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σκάκι, Τένις, Ποδόσφαιρο, Σινεμά, Τσιπουροπαρέα
Συγκεκριμένα η εξαίρεση χορηγείται βάσει άρθρου 39
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

*

• simple Members
  • 205 Δημοσιεύσεις:

Συγκεκριμένα η εξαίρεση χορηγείται βάσει άρθρου 39

Σας υπερευχαριστω για την απαντηση αλλα για καποιο λογο δε μου ανοιγει το αρχειο.Αν ειναι ευκολο να το ξαναστειλετε θα σας ημουν ευγνωμων

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

*

• simple Members
  • 205 Δημοσιεύσεις:

Σας υπερευχαριστω για την απαντηση αλλα για καποιο λογο δε μου ανοιγει το αρχειο.Αν ειναι ευκολο να το ξαναστειλετε θα σας ημουν ευγνωμων

αγνοηστε το παραπανω μηνυμα.Μου ανοιξε το αρχειο.
Και παλι ευχαριστω

Επισκέπτης-AΛΕΞΑΝΔΡΑ-

Επισκέπτης-AΛΕΞΑΝΔΡΑ-
  • Επισκέπτες
σχετικά με απαλλαγή από ΟΑΕΕ, ιδιωτικός υπάλληλος (αρα ασφαλισμένος στο ΙΚΑ) με πρόσληψη πριν το 1993,
κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης σε περιοχή κάτω τον 2000 κατοίκων,
θα πάρει απαλλαγή (ΟΑΕΕ)?
ευχριστώ

Επισκέπτης-emily-

Επισκέπτης-emily-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα σας...Πήγα στον ΟΑΕΕ για να πάρω εξαίρεση και εκτός του ότι μου ζήτησαν επιπλέον χαρτιά,που δεν αναφέρονταν στα δικαιολογητικά,μου ζήτησαν να πληρώσω για το διάστημα που ήμουν ήδη ασφαλισμένη και στο ικα.Συγκεκριμένα ασφαλίστηκα στο ικα απο 8 Σεπτέμβρη...Πρέπει να πληρώσω όλο τον Σεπτέμβρη ή ποσοστό αυτού?Και αν ναι γιατι?Θα μου βάλουν διπλα ένσημα?

Επισκέπτης-νικος-

Επισκέπτης-νικος-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα σας!!
Μια ερώτηση για απκαλλαγή από τον κλάδο υγείας

Από τον 02/2009 έως 17-07-2010 ήμουν στο ΙΚΑ. Από 09/2010 έκανα έναρξη επαγγέλματος και είμαι στομ ΟΑΕΕ.
Ο λογιστής μου συννενοήθηκε με το ΙΚΑ και μου έδωσαν βεβαίωση για απαλλαγή από τον κλάδο υγείας του ΟΑΕΕ.
Την προσκόμισα στο ΟΑΕΕ αλλά δεν την δέχονται και λένε ότι σεν ισχύει κάτι τέτοιο...
Ώντως δεν ιχύει?
Ευχαριστώ

Επισκέπτης-OAEE emp-

Επισκέπτης-OAEE emp-
  • Επισκέπτες

Καλημέρα σας!!
Μια ερώτηση για απκαλλαγή από τον κλάδο υγείας

Από τον 02/2009 έως 17-07-2010 ήμουν στο ΙΚΑ. Από 09/2010 έκανα έναρξη επαγγέλματος και είμαι στομ ΟΑΕΕ.
Ο λογιστής μου συννενοήθηκε με το ΙΚΑ και μου έδωσαν βεβαίωση για απαλλαγή από τον κλάδο υγείας του ΟΑΕΕ.
Την προσκόμισα στο ΟΑΕΕ αλλά δεν την δέχονται και λένε ότι σεν ισχύει κάτι τέτοιο...
Ώντως δεν ιχύει?
Ευχαριστώ

Για να πάρεις απαλλαγή κλάδου υγείας (εγγραφή 9ος/2010) πρέπει μέσα στο 2010 να έχεις 151 ένσημα ΙΚΑ.
Αν από 1ο/2010 έως 7ο/2010 που σταματάς το ΙΚΑ έχεις μαζέψει 151 ένσημα τότε δικαιούσε απαλλαγή κλάδου υγείας από την ημερομηνία εγγραφής.

OAEE emp

Επισκέπτης-νικος-

Επισκέπτης-νικος-
  • Επισκέπτες

Για να πάρεις απαλλαγή κλάδου υγείας (εγγραφή 9ος/2010) πρέπει μέσα στο 2010 να έχεις 151 ένσημα ΙΚΑ.
Αν από 1ο/2010 έως 7ο/2010 που σταματάς το ΙΚΑ έχεις μαζέψει 151 ένσημα τότε δικαιούσε απαλλαγή κλάδου υγείας από την ημερομηνία εγγραφής.

OAEE emp

Αν καταφέρω και την πάρω για πόσο χρονικό διάστημα θα την πάρω την απαλλαγη?
Να τονίσω ότι απο 09/2010 είμαι μόνο στον ΟΑΕΕ.

papadoa

papadoa

*

• simple Members
  • 21 Δημοσιεύσεις:

σχετικά με απαλλαγή από ΟΑΕΕ, ιδιωτικός υπάλληλος (αρα ασφαλισμένος στο ΙΚΑ) με πρόσληψη πριν το 1993,
κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης σε περιοχή κάτω τον 2000 κατοίκων,
θα πάρει απαλλαγή (ΟΑΕΕ)?
ευχριστώ

Το σκελος που μπορω να απαντησω ειναι περι εναρξης επιχειρησης σε περιοχη κατω των 2000 κατοικων...Με φρεσκα δυο γεγονοτα σε υποκαταστημα ΟΑΕΕ πρεπει να τονισουμε οτι δεν δινεται απαλλαγη σε περιπτωση δηλωσεις ΚΑΔ για Χονδρεμποριο,οπερ σημαινει οτι δεν ισχυει οριο κατοικων σε περιπτωση Χονδρεμποριου...Εγγραφεσε κανονικα και καταβαλεις εισφορες
Και σε περιπτωση που σου δωθει απαλλαγη δινει το δικαιωμα στον ελεγκτη του ΟΑΕΕ ανα πασα στιγμη κατα την διαρκεια την απαλλαγης να ζητησει να εξετασει τα τιμολογια που εχεις εκδοσει...Σε περιπτωση που εχεις εκδοσει τιμολογια περαν της περιοχης που συμπεριλαμβανεται στην απαλλαγη επερχεται
1)προστιμο
2)διακοπη απαλλαγης και ενταξη κανονικα στις εισφορες του ΟΑΕΕ
3)Δινει το δικαιωμα ο νομος και για αναδρομικη καταβολη των χαμενων εισφορων επιβαρυμενων με τον νομιμο τοκο

ΓΙα την δευτερη περιπτωση ειχε γινει ολοκληρη φασαρια στο υποκαταστημα του ΟΑΕΕ με πολιτη ο οποιος αρνουταν να παραδεχτει οτι δεν ειχε το δικαιωμα να κοβει τιμολογιο χονδρικης οπου ηθελε

Επισκέπτης-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ-

Επισκέπτης-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ-
  • Επισκέπτες

Το σκελος που μπορω να απαντησω ειναι περι εναρξης επιχειρησης σε περιοχη κατω των 2000 κατοικων...Με φρεσκα δυο γεγονοτα σε υποκαταστημα ΟΑΕΕ πρεπει να τονισουμε οτι δεν δινεται απαλλαγη σε περιπτωση δηλωσεις ΚΑΔ για Χονδρεμποριο,οπερ σημαινει οτι δεν ισχυει οριο κατοικων σε περιπτωση Χονδρεμποριου...Εγγραφεσε κανονικα και καταβαλεις εισφορες
Και σε περιπτωση που σου δωθει απαλλαγη δινει το δικαιωμα στον ελεγκτη του ΟΑΕΕ ανα πασα στιγμη κατα την διαρκεια την απαλλαγης να ζητησει να εξετασει τα τιμολογια που εχεις εκδοσει...Σε περιπτωση που εχεις εκδοσει τιμολογια περαν της περιοχης που συμπεριλαμβανεται στην απαλλαγη επερχεται
1)προστιμο
2)διακοπη απαλλαγης και ενταξη κανονικα στις εισφορες του ΟΑΕΕ
3)Δινει το δικαιωμα ο νομος και για αναδρομικη καταβολη των χαμενων εισφορων επιβαρυμενων με τον νομιμο τοκο

ΓΙα την δευτερη περιπτωση ειχε γινει ολοκληρη φασαρια στο υποκαταστημα του ΟΑΕΕ με πολιτη ο οποιος αρνουταν να παραδεχτει οτι δεν ειχε το δικαιωμα να κοβει τιμολογιο χονδρικης οπου ηθελε

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ

Επισκέπτης-Αλέξανδρος-

Επισκέπτης-Αλέξανδρος-
  • Επισκέπτες

Καλησπερα
Μια κυρια που συμμετεχει σε εταιρεια και παραλληλα δουλευει σε μια επιχειρηση με προσληψη κανονικα ,πηγαινει στο ΙΚΑ για να ρωτησει τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για να παρει εν τελει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ για οσο διαστημα διαρκει η ασφαλιση της στο ΙΚΑ.Η απαντηση που της δωσανε ειναι η εξης: Τη ρωτησαν αν υπαγεται στο Νομο 2084/1992 κι αν ναι της εδωσαν ενα κατεβατο δικαιολογητικα και τη διωξανε.Στην ερωτηση της κυριας τι αφορα ο Νομος ,η απαντηση ηρθε αμεσα!!!"ΔΕ γνωριζω ,να ρωτησετε το λογιστη σας!!!".Αυτο θα το αφησω ασχολιαστο!
Επειδη ομως δε γνωριζω το νομο με ακριβεια και δεν τον βρηκα στο site εδω,θα ηθελα ,αν τον εχει καποιος συναδελφος να μου το στειλει να τον διαβασω να μπορεσω να βοηθησω την κατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ να ζήσω την "εμπειρία ΙΚΑ" προκειμένου να πάρω εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ, μπορούμε να μάθουμε τι δικαιολογητικά χρειάζονται?
Ευχαριστώ

Επισκέπτης-ΜΗΤΣΟΣ-

Επισκέπτης-ΜΗΤΣΟΣ-
  • Επισκέπτες
Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΛΕΕΙ: ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΔΛΔ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΠΟ 01-01-1993 ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ως ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ, ΕΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΕ Ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΛΔ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ, ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΔΛΔ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 31-12-1992, ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ως ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ, ΕΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ Ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΛΔ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ. Ο ΠΑΛΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΥΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ; Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ: ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.

Επισκέπτης-ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ-

Επισκέπτης-ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ-
  • Επισκέπτες
Εχω ασφαλιστη για πρωτη φορα στο τεβε το 1990΄1991αργοτερα απο το 1995΄1999.αυτη τη στιγμη ειμαι φυσικοθεραπευτησ ασφαλισμενοσ στο τεβε απο το 2002.μπορω να απαλλαγω απο το τεβε και να παω στο ικα?

Kostas38

Kostas38

*

• simple Members
  • 54 Δημοσιεύσεις:
Δεν παιρνεις ολικη απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) επειδη εισαι παλιος ασφαλισμενος (πριν την 1/1/1993). Απαλλασεσαι μόνο από τον κλάδο υγείας.

Kostas38

Kostas38

*

• simple Members
  • 54 Δημοσιεύσεις:

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ να ζήσω την "εμπειρία ΙΚΑ" προκειμένου να πάρω εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ, μπορούμε να μάθουμε τι δικαιολογητικά χρειάζονται?
Ευχαριστώ

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται ειναι τα κατωθι:
α) προσληψη
β) βεβαιωση εργοδοτη που να αναφερει ότι από την ημερομηνια πρόσληψης μεχρι και σημερα (ημερομηνια καταθεσης των δικαιολογητικων) απασχολεισαι απο αυτον.
γ) φωτοτυπια ταυτοτητας
δ) υπευθυνη δηλωση που αναφερει οτι δεν εισαι ασφαλισμενος πριν την 1/1/1993
ε) θα πρεπει να εχεις εννοειται αριθμο μητρωου ΙΚΑ

Επισκέπτης-Ηλίας Δ.-

Επισκέπτης-Ηλίας Δ.-
  • Επισκέπτες
Παρακαλώ, θα ήθελα τις γνώσεις σας:
Πρόκειται να εργαστώ σε εταιρία ως υπάλληλος με ασφάλιση ΙΚΑ. Μπορώ να απαλλαγώ από τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ, που πληρώνω μέχρι και σήμερα, λόγω του οτι είμαι (και παραμένω) μέλος κοινοπραξίας κατασκεύης ιδιωτικού έργου?
Ευχαριστώ.

MXalit

MXalit

TaxSys

• Silver members
  • 1.452 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σκάκι, Τένις, Ποδόσφαιρο, Σινεμά, Τσιπουροπαρέα

Παρακαλώ, θα ήθελα τις γνώσεις σας:
Πρόκειται να εργαστώ σε εταιρία ως υπάλληλος με ασφάλιση ΙΚΑ. Μπορώ να απαλλαγώ από τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ, που πληρώνω μέχρι και σήμερα, λόγω του οτι είμαι (και παραμένω) μέλος κοινοπραξίας κατασκεύης ιδιωτικού έργου?
Ευχαριστώ.

Πότε ασφαλίστηκες πρώτη φορά?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

temeteron

temeteron

*

• simple Members
  • 141 Δημοσιεύσεις:

Δεν παιρνεις ολικη απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) επειδη εισαι παλιος ασφαλισμενος (πριν την 1/1/1993). Απαλλασεσαι μόνο από τον κλάδο υγείας.

Δηλαδή οταν είσαι νέος μετα την 1/1/1993, απαλλάσεσαι απ το ΤΕΒΕ και για τον κλαδο υγείας και σύνταξης?

Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη , ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

Kostas38

Kostas38

*

• simple Members
  • 54 Δημοσιεύσεις:

Δηλαδή οταν είσαι νέος μετα την 1/1/1993, απαλλάσεσαι απ το ΤΕΒΕ και για τον κλαδο υγείας και σύνταξης?

Σωστα

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες