Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Ημερομηνία σύνταξης μισθωτού.

- - - - -

• Please log in to reply
3 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Benet Club MNM

Benet Club MNM

*

• simple Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Φωτογραφία, θάλασσα, μουσική, δελφίνια.
Θα ήθελα να υποβάλλω ένα ερώτημα ενός πελάτη μου. Πρόκειται για μισθωτό γεννημένο στις 14/04/1953. Είναι ασφαλισμένος στον ίδιο εργοδότη (εμπορική εταιρεία μορφής Α.Ε.) από 20/09/1973 έως και σήμερα με ασφάλιση στο ΙΚΑ. Στις 14/04/2011 θα γίνει 58 ετών και θα συμπληρώσει 10.600 ένσημα. Αν και ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί η κατάσταση με το ασφαλιστικό, θα ήθελα να γνωρίζω πότε θα πάρει σύνταξη σύμφωνα με τις επικείμενες αλλαγές. Υπάρχει ενδεχόμενο να προσαυξηθεί η εργασία του για 6 μήνες ή όχι. Ποιά η ημερομηνία που θα έχει το δικαίωμα να πάρει την σύνταξη του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.202 Δημοσιεύσεις:

Θα ήθελα να υποβάλλω ένα ερώτημα ενός πελάτη μου. Πρόκειται για μισθωτό γεννημένο στις 14/04/1953. Είναι ασφαλισμένος στον ίδιο εργοδότη (εμπορική εταιρεία μορφής Α.Ε.) από 20/09/1973 έως και σήμερα με ασφάλιση στο ΙΚΑ. Στις 14/04/2011 θα γίνει 58 ετών και θα συμπληρώσει 10.600 ένσημα. Αν και ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί η κατάσταση με το ασφαλιστικό, θα ήθελα να γνωρίζω πότε θα πάρει σύνταξη σύμφωνα με τις επικείμενες αλλαγές. Υπάρχει ενδεχόμενο να προσαυξηθεί η εργασία του για 6 μήνες ή όχι. Ποιά η ημερομηνία που θα έχει το δικαίωμα να πάρει την σύνταξη του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχω την εντύπωση οτι , ουτε ο Λοβέρδος δεν το ξέρει :lol:
Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

logistriaA

logistriaA

*

• simple Members
  • 79 Δημοσιεύσεις:
Σύμφωνα με την ισχύουσα διάταξη της τριακονταπενταετίας απαιτούνται 10500 ημ.ασφάλισης και ηλικία 58 ετών (συμπληρωμένα).Από 1/1/2013 το οριο των 58 ετών αυξάνεται κατά 6 μήνες και για κάθε επόμενο έτος μέχρι την συμπλήρωση του 60ου έτους.Επίσης σημαντικό ρόλο παιζει αν τα ένσημα είναι βαρέα,στην περίπτωση αυτή από το σύνολο των 10500 ενσήμων τα 7500 πρέπει να είναι βαρέα.Θα πρέπει ομως να δούμε τί θα γίνει με τις αλλαγές που επέρχονται με το νέο ασφαλιστικό. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Benet Club MNM

Benet Club MNM

*

• simple Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Φωτογραφία, θάλασσα, μουσική, δελφίνια.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Καλή σας μέρα.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες