Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΜΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΕΩΣ 300 ευρώ

- - - - -

• Please log in to reply
83 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.
Μία από τις 23 τροποποιήσεις του φορολογικού νομοσχεδίου είναι:
22. Δεν γίνεται παρακράτηση 20% σε ελεύθερους επαγγελματίες για συναλλαγές ως 300 ευρώ.

ενοουν οτι στην καθε ΑΠΥ ή ΤΠΥ που εκδιδεται ασχετως αριθμου αυτων εαν δεν υπερβαινει τα 300 ευρω
δεν εχει παρακρατηση 20%? ή μιλαει για συνολικες ετησιες συναλλαγες οι οποιες στο συνολο τους αθροιστικα δεν υπερβαινουν τα 300 ευρω ?Δημοσιευμένη  εικόνα Δημοσιευμένη  εικόνα

Επισκέπτης-geo-

Επισκέπτης-geo-
  • Επισκέπτες
τελικα καταργηθηκε η παρακρατηση μεχρι 300 ευρω?

Roxanne

Roxanne

Εμείς θα πάμε στους γιαλούς...

• Silver members
  • 1.468 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Πολλά

τελικα καταργηθηκε η παρακρατηση μεχρι 300 ευρω?

ΤΕΛΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ http://www.taxheaven.../circular/11170
ΑΡΘΡΟ 6
......................
11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. , προστίθενται οι λέξεις «εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.
Νίνα Κωστάζου

Δημοσιευμένη  εικόνα

-The minute you settle for less than you deserve you get even less than you settled for.

-Every second breath we take comes from the oceans
Please support GREENPEACE Ocean defenders

Υπάρχει ελπίδα να σωθεί ο πλάνήτης μας;ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΔΡΑΣΗ

Δημοσιευμένη  εικόνα

Επισκέπτης-geo-

Επισκέπτης-geo-
  • Επισκέπτες
ευχαριστω

300 ευρω χωρις ΦΠΑ?

MXalit

MXalit

TaxSys

• Silver members
  • 1.450 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σκάκι, Τένις, Ποδόσφαιρο, Σινεμά, Τσιπουροπαρέα
11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. προστίθενται οι λέξεις «εφό­σον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ».
---====Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών εφό­σον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ =====----
Αρθρο 92. Έναρξη ισχύος
η) Οι διατάξεις του άρθρου 6 παράγραφος 11 και του άρθρου 19 παράγραφοι 4, 6 έως και 9 από 1ης Ιανουαρί­ου 2011.

Να και κατι καλό μεσα στον απολυτο μπαχαλο... αν δεν τον αλλάξουν παλι μεχρι τότε :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

Επισκέπτης-NATALI-

Επισκέπτης-NATALI-
  • Επισκέπτες
καλημερα σε ολους...
αν ενας ελευθερος επαγγελματιας στην απυ που εκοψε γυρω στα 3000 δν εκανε παρακρατηση 20% ( μεσα στο 2010 μονο αυτην την αποδειξη εκοψε) θα υπαρξει προβλημα στην αποστολη του Ε1?μηπως γενικα θα υπαρξει καπου αλλου το προβλημα?

giagia

giagia

*

• simple Members
  • 53 Δημοσιεύσεις:

καλημερα σε ολους...
αν ενας ελευθερος επαγγελματιας στην απυ που εκοψε γυρω στα 3000 δν εκανε παρακρατηση 20% ( μεσα στο 2010 μονο αυτην την αποδειξη εκοψε) θα υπαρξει προβλημα στην αποστολη του Ε1?μηπως γενικα θα υπαρξει καπου αλλου το προβλημα?

giagia

giagia

*

• simple Members
  • 53 Δημοσιεύσεις:
ΑΝ Η ΑΠΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΝ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝ ΤΗΝ ΕΞΕΔΩΣΕΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΛΗΡΩΣΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΤ ΔΙΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ(ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ)ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΟΡΟΥ.ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΕΩ

Επισκέπτης-ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ HELPPPP....-

• Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
(ΣΑΝ ΝΕΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ) :rolleyes:

Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.

1. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ(ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ(ΛΟΓΙΣΤΕΣ) ΣΩΣΤΑ;;;
2. ΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ;
3. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤ.ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΠΟΥ ΚΟΒΩ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ;
4.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Π.Χ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ; Ή ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ;

ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΜΕ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. :)

Επισκέπτης-επισκεπτης-

Επισκέπτης-επισκεπτης-
  • Επισκέπτες
εχω κι εγω τις ιδιες αποριες με τον παραπανω συναδελφο...σαν νεος επαγγελματιας κι εγω θα ηθελα τη βοηθεια σας για την παρακρατηση φορου
:unsure:

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

εχω κι εγω τις ιδιες αποριες με τον παραπανω συναδελφο...σαν νεος επαγγελματιας κι εγω θα ηθελα τη βοηθεια σας για την παρακρατηση φορου
:unsure:

Για τόσο απλά θέματα θα μπορουσατε να πάρετε απάντηση από οποιαδήποτε ΔΟΥ , αλλά θα προσπαθήσω να σας λύσω τις απορίες

1. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ(ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ(ΛΟΓΙΣΤΕΣ) ΣΩΣΤΑ;;; ΝΑΙ
2. ΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ; ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ,,,,,ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ gsis.gr στο e-entypa
3. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤ.ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΠΟΥ ΚΟΒΩ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ; ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ
4.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Π.Χ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ; Ή ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ; ΑΠΟ ΤΙΣ 20 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΙΜΗΝΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΠΧ ΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΑΠΟ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΛΠ

ΠΧ
ΑΠΥ 100 €
ΜΕΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%= 20 €
+ ΦΠΑ 23€
ΠΛΗΡΩΤΕΟ = 100-20+23= 103 €

• Επισκέπτες

Για τόσο απλά θέματα θα μπορουσατε να πάρετε απάντηση από οποιαδήποτε ΔΟΥ , αλλά θα προσπαθήσω να σας λύσω τις απορίες

1. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ(ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ(ΛΟΓΙΣΤΕΣ) ΣΩΣΤΑ;;; ΝΑΙ
2. ΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ; ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ,,,,,ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ gsis.gr στο e-entypa
3. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤ.ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΠΟΥ ΚΟΒΩ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ; ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ
4.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Π.Χ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ; Ή ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ; ΑΠΟ ΤΙΣ 20 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΙΜΗΝΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΠΧ ΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΑΠΟ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΛΠ

ΠΧ
ΑΠΥ 100 €
ΜΕΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%= 20 €
+ ΦΠΑ 23€
ΠΛΗΡΩΤΕΟ = 100-20+23= 103 €

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ

Επισκέπτης-Κατερίνα-

Επισκέπτης-Κατερίνα-
  • Επισκέπτες
Οι δικηγόροι είχανε 15% παρακράτηση φόρου πάνω στην ελάχιστη ακαθάριστη αμοιβή και 20% πάνω στην αμοιβή #πλέον της ελαχίστης# που λένε μήπως αυτό έχει αλλάξει από 1/1/11 και πάει 20% σε ολόκληρη την αμοιβή; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

Επισκέπτης-lernh-

Επισκέπτης-lernh-
  • Επισκέπτες

Οι δικηγόροι είχανε 15% παρακράτηση φόρου πάνω στην ελάχιστη ακαθάριστη αμοιβή και 20% πάνω στην αμοιβή #πλέον της ελαχίστης# που λένε μήπως αυτό έχει αλλάξει από 1/1/11 και πάει 20% σε ολόκληρη την αμοιβή; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ 15% & 20%
12% ΣΥΛΛΟΓΟΣ
35% ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ

Επισκέπτης-ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!-

• Επισκέπτες
Καλημέρα...

Διάβασα όλα τα θέματα του φόρουμ σχετικά με την ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ όμως ακόμα έχω κάποιες απορίες!

1.Παρακράτηση φόρου 20% γίνεται και σε ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ που ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ καθόλου προσωπικό (ούτε ένα άτομο)???

2.Ελεύθερος επαγγ/τίας Π.Χ.ΛΟΓΙΣΤΗΣ που έχει πελάτες επιχειρήσεις και τους κόβει κάθε ΤΡΙΜΗΝΟ την αντίστοιχη ΑΠΥ:
(με τριμηνιαία συμφωνία στο ΙΔΙΩΤ.ΣΥΜΦΩΝ. ΛΟΓΙΣΤΗ-ΠΕΛΑΤΗ κόβει τις ΑΠΥ 31/3/11 , 30/6/11, 30/9/11 και 31/12/11 -->ΣΩΣΤΑ???)
Την παρακράτηση φόρου ομως την αποδίδει έως τις 20 του επόμ.διμήνου που έγινε η παρακράτηση,έτσι δεν είναι ?
Άρα για την ΑΠΥ που έκοψε 30/6/11 την παρακράτηση την αποδίδει έως 20/7/11->σωστά?

3.Η περιοδική ΦΜΥ (ανά δίμηνο) μπορεί να υποβληθεί και ηλεκτρονικά(taxisnet) ή μόνο στη Δ.Ο.Υ.? υπάρχει αυτή η εφαρμογή?? Μπάινω με τους κωδικούς του πελάτη μου (αυτός αποδίδει την παρακράτηση ,έτσι ?

4.Π.χ. ζητάω από τον πελάτη μου ΑΜΟΙΒΗ 600€ το χρόνο-δηλ.αυτός ξέρει ότι θα δώσει 600€ και τίποτα παραπάνω!
Τότε:
ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ:487,80 (600/1,23)
ΠΑΡΑΚΡ.20%: 97,56 (487,80 *20%)
ΦΠΑ 23%: 112,20 (487,80 *23%)
ΠΛΗΡΩΤΕΟ: 600,00 (καθ.αξ+ΦΠΑ=487,80+112,20)--->ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ...
ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΟ: 502,44 (ΠΛΗΡΩΤΕΟ-ΠΑΡΑΚΡ.=600-97,56)---> ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

Επισκέπτης-ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ-

Επισκέπτης-ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ-
  • Επισκέπτες
ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 € ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ(ΚΑΘ.ΑΞΙΑ+ΦΠΑ),ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? (ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Π.Χ. που έβαλε συνάδελφος στα 600€...

Ή ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?στα 502,44(εισπρακτέο) ???

epistimon1

epistimon1

*

• simple Members
  • 36 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα...

Διάβασα όλα τα θέματα του φόρουμ σχετικά με την ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ όμως ακόμα έχω κάποιες απορίες!

1.Παρακράτηση φόρου 20% γίνεται και σε ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ που ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ καθόλου προσωπικό (ούτε ένα άτομο)???

2.Ελεύθερος επαγγ/τίας Π.Χ.ΛΟΓΙΣΤΗΣ που έχει πελάτες επιχειρήσεις και τους κόβει κάθε ΤΡΙΜΗΝΟ την αντίστοιχη ΑΠΥ:
(με τριμηνιαία συμφωνία στο ΙΔΙΩΤ.ΣΥΜΦΩΝ. ΛΟΓΙΣΤΗ-ΠΕΛΑΤΗ κόβει τις ΑΠΥ 31/3/11 , 30/6/11, 30/9/11 και 31/12/11 -->ΣΩΣΤΑ???)
Την παρακράτηση φόρου ομως την αποδίδει έως τις 20 του επόμ.διμήνου που έγινε η παρακράτηση,έτσι δεν είναι ?
Άρα για την ΑΠΥ που έκοψε 30/6/11 την παρακράτηση την αποδίδει έως 20/7/11->σωστά?

3.Η περιοδική ΦΜΥ (ανά δίμηνο) μπορεί να υποβληθεί και ηλεκτρονικά(taxisnet) ή μόνο στη Δ.Ο.Υ.? υπάρχει αυτή η εφαρμογή?? Μπάινω με τους κωδικούς του πελάτη μου (αυτός αποδίδει την παρακράτηση ,έτσι ?

4.Π.χ. ζητάω από τον πελάτη μου ΑΜΟΙΒΗ 600€ το χρόνο-δηλ.αυτός ξέρει ότι θα δώσει 600€ και τίποτα παραπάνω!
Τότε:
ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ:487,80 (600/1,23)
ΠΑΡΑΚΡ.20%: 97,56 (487,80 *20%)
ΦΠΑ 23%: 112,20 (487,80 *23%)
ΠΛΗΡΩΤΕΟ: 600,00 (καθ.αξ+ΦΠΑ=487,80+112,20)--->ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ...
ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΟ: 502,44 (ΠΛΗΡΩΤΕΟ-ΠΑΡΑΚΡ.=600-97,56)---> ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

το 1.ναι
το 2.ναι
το 3.ναι υπάρχει η εφαρμογή, άνοιξε τη τρίτη
το 4.ναι

αν κάνω λάθος να με διορθώσεται

• Επισκέπτες

το 1.ναι
το 2.ναι
το 3.ναι υπάρχει η εφαρμογή, άνοιξε τη τρίτη
το 4.ναι

αν κάνω λάθος να με διορθώσεται

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ!
ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ,ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.268 Δημοσιεύσεις:
Σωστά!
.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες