Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Αρχειο ΑΠΔ 2010 και κεφαλαια γραμματα λεμε

- - - - -

• Please log in to reply
225 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.961 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε

............................
Κίμωνα, θα πέσουν πρόστιμα και μάλιστα χοντρά, ακόμη και συνάδελφοι αγνοούν τις νέες προθεσμίες και θα μπούνε αμέριμνοι στις 30 Απριλίου για να στείλουν ΑΠΔ και μετά θα δείτε και σχετικά θέματα να ανοίγονται στο φόρουμ...

Δημήτρη δε νομίζω να αγνοούν , τουλάχιστον οι περισσότεροι συνάδελφοι , αλλά μέσα στο πανικό να προλάβεις , μισθοδοσίες (βλέπε δώρα πάσχα),δηλώσεις οε, δηλώσεις ατομικές , ενημερώσεις-εκτυπώσεις, ενδοκοινοτικές, εκκαθαριστικές και άλλα πάρα πολλά μπορεί αρκετοίο να έχουν στο μυαλό τους το 31 (τέλος του μήνα) και να την πατήσουν έτσι , μόνο και μόνο γιατί είμαστε κυνηγοί ημερομηνίων . :)

PantelisC.

PantelisC.

*

• simple Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
Προβλημάτων συνέχεια.
Σε παιδικό σταθμό είχα τον οδηγό του σχολικού (πάντα με τις οδηγίες του ΙΚΑ και μετά από τρεις ελέγχους) στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ + ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ. Κατά τον έλεγχο στην ΑΠΔ μου το απορρίπτει και διαπιστώνω ότι τελικά η ειδικότητά του κατατάσσεται στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ χωρίς όμως επαγγελματικό κίνδυνο. Γνωρίζετε αν πρέπει να βάλω κάποια ειδική περίπτωση ασφάλισης όταν έχω διαφορετικό ΚΠΚ από αυτό που προβλέπει η ειδικότητά του? Άντε να εξηγήσω στον πελάτη ότι πληρώναμε παραπάνω από όσο χρειαζόταν.
Καλο κουράγιο σε όλους μας

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.771 Δημοσιεύσεις:

Προβλημάτων συνέχεια.
Σε παιδικό σταθμό είχα τον οδηγό του σχολικού (πάντα με τις οδηγίες του ΙΚΑ και μετά από τρεις ελέγχους) στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ + ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ. Κατά τον έλεγχο στην ΑΠΔ μου το απορρίπτει και διαπιστώνω ότι τελικά η ειδικότητά του κατατάσσεται στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ χωρίς όμως επαγγελματικό κίνδυνο. Γνωρίζετε αν πρέπει να βάλω κάποια ειδική περίπτωση ασφάλισης όταν έχω διαφορετικό ΚΠΚ από αυτό που προβλέπει η ειδικότητά του? Άντε να εξηγήσω στον πελάτη ότι πληρώναμε παραπάνω από όσο χρειαζόταν.
Καλο κουράγιο σε όλους μας

Δεν μπορεις και δεν πρεπει να βαλεις καμμια ειδικη περιπτωση, αφου ο επαγγελματικος κινδυνος για τους οδηγους μπαινει μονο για οδηγους φορτηγων αυτοκινητων ακριβως λογω του κινδυνου απο τη μεταφορα των εμπορευματων.
Οι οδηγοι που οδηγουν αυτοκινητα για τη μεταφορα προσωπων οπως λεωφορεια,πουλμαν,σχολικα και ΙΧ επιβατικα δεν εχουν το επασφαλιστρο για επαγγελματικο κινδυνο.
isidora

ΑΛΕΚΟΣ

ΑΛΕΚΟΣ

Αλέκος Κεχαγιάς - Βόλος - Τηλ: 2421024159

• Gold Members
  • 3.646 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σύλληψη συνταξιούχου με μικροποσότητα σύνταξης !!!!
Γιώργο, αφού συγκεντρώνεις διάφορα προβλήματα, δες και αυτό του ΤΑΞΥ
Σύλληψη συνταξιούχου με μικροποσότητα σύνταξης !!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The Game Is Over....... Καλά, τόσο χαζοί είναι αυτοί οι .... κουτόφραγκοι !!!!!!!!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Greek statistics - Greek Cayenne - IMF
==================================================================
THE TIMES - Ο δάσκαλος
Οι κτιριακές εγκαταστάσεις και τα γήπεδα των σχολείων είναι θέματα που έχουν ενδιαφέρον. Αλλά ο σημαντικότερος παράγοντας σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό σύστημα είναι ο άνδρας ή η γυναίκα που βρίσκεται στην τάξη και διδάσκει τα παιδιά. Θα πρέπει να είναι το σωστό άτομο. Να είναι χαρισματικό και παράλληλα να διαθέτει τη δεξιοτεχνία να προσελκύει την προσοχή των μαθητών. Η Λευκή Βίβλος για την εκπαίδευση που δόθηκε προχθές στη δημοσιότητα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Τα σχολεία στη Βρετανία χρειάζονται αλλαγές. Η πρόκληση δεν περιορίζεται στον διορισμό καλών δασκάλων. Πρέπει να μπορούν οι αρμόδιοι να απολύουν τους κακούς δασκάλους. Ολο αυτόν τον καιρό, οι μαθητές ήταν αυτοί που ζούσαν με τον φόβο της αποτυχίας.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.476 Δημοσιεύσεις:

Δεν μπορεις και δεν πρεπει να βαλεις καμμια ειδικη περιπτωση, αφου ο επαγγελματικος κινδυνος για τους οδηγους μπαινει μονο για οδηγους φορτηγων αυτοκινητων ακριβως λογω του κινδυνου απο τη μεταφορα των εμπορευματων.
Οι οδηγοι που οδηγουν αυτοκινητα για τη μεταφορα προσωπων οπως λεωφορεια,πουλμαν,σχολικα και ΙΧ επιβατικα δεν εχουν το επασφαλιστρο για επαγγελματικο κινδυνο.

Ισιδώρα, πέραν αυτού νομίζω ότι μπορεί να ζητήσει και επιστροφή των επιπλέον εισφορών που κατέβαλλε για το προηγούμενο διάστημα.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.476 Δημοσιεύσεις:
Στον Ιανουάριο 2010 είχα καταχωρήσει ασθένεια του Δεκεμβρίου του 2009 και "χτύπησε". Θα στείλω ερώτηση στο ΙΚΑ και όταν λάβω απάντηση θα σας ενημερώσω.

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.771 Δημοσιεύσεις:

Ισιδώρα, πέραν αυτού νομίζω ότι μπορεί να ζητήσει και επιστροφή των επιπλέον εισφορών που κατέβαλλε για το προηγούμενο διάστημα.

Ναι μπορει να ζητησει επιστροφη των εισφορων ως αχρεωστητα καταβληθεισων, δεδομενου οτι ειναι λανθασμενη η υπαγωγη στην ασφαλιση, που επρεπε ο ελεγκτης να εχει διαπιστωσει στους προηγουμενους ελεγχους.
isidora

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.476 Δημοσιεύσεις:

Ναι μπορει να ζητησει επιστροφη των εισφορων ως αχρεωστητα καταβληθεισων, δεδομενου οτι ειναι λανθασμενη η υπαγωγη στην ασφαλιση, που επρεπε ο ελεγκτης να εχει διαπιστωσει στους προηγουμενους ελεγχους.

Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, άλλωστε μιλάμε για διαφορά της τάξεως του 1%.

Σχετικά τώρα με τις ΑΠΔ που δεν γίνονται δεκτές, το ΙΚΑ αναφέρει ότι μπορεί ο εργοδότης να στείλει την ΑΠΔ μέχρι στις 15/5/2010. Όμως, το μόνο που έχει στα χέρια του ο εργοδότης είναι μια απλή εκτύπωση, χωρίς σε αυτήν να αποδίδει το ΙΚΑ κάποιον αριθμό συναλλαγής ώστε να κατοχυρώνεται ο εργοδότης ο οποίος δεν ξέρω αν μόνο με αυτό το χαρτί μπορεί να αποφύγει τις κυρώσεις της εκπρόθεσμης ΑΠΔ. Το γράφω αυτό διότι αν πας στις αποσταλείσες δηλώσεις δεν αναφέρεται τίποτα, ούτε καν ότι έχει γίνει προσπάθεια αποστολής στις τάδε του μήνα ή ότι η ΑΠΔ βρίσκεται στο στάδιο αποκατάσης των λαθών. Είναι νομίζω εξαιρετικά επίφοβο για τον εργοδότη να αφήσει την ΑΠΔ, και καλό είναι να την στείλει όπως και νά'χει πριν την καταληκτική ημερομηνία...

Επισκέπτης-DIMG-

Επισκέπτης-DIMG-
  • Επισκέπτες
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΗ.

ΓΡΑΜΜΗ 3 F136 TO ΠΕΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ (ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ) ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ
ΓΡΑΜΜΗ 4 F136 ΤΟ ΙΔΙΟ
ΓΡΑΜΜΗ 5 F136 TO IΔΙΟ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ 15-5-10 ΜΕ ΤΥΠΟ 01

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.771 Δημοσιεύσεις:
Σχετικά τώρα με τις ΑΠΔ που δεν γίνονται δεκτές, το ΙΚΑ αναφέρει ότι μπορεί ο εργοδότης να στείλει την ΑΠΔ μέχρι στις 15/5/2010. Όμως, το μόνο που έχει στα χέρια του ο εργοδότης είναι μια απλή εκτύπωση, χωρίς σε αυτήν να αποδίδει το ΙΚΑ κάποιον αριθμό συναλλαγής ώστε να κατοχυρώνεται ο εργοδότης ο οποίος δεν ξέρω αν μόνο με αυτό το χαρτί μπορεί να αποφύγει τις κυρώσεις της εκπρόθεσμης ΑΠΔ. Το γράφω αυτό διότι αν πας στις αποσταλείσες δηλώσεις δεν αναφέρεται τίποτα, ούτε καν ότι έχει γίνει προσπάθεια αποστολής στις τάδε του μήνα ή ότι η ΑΠΔ βρίσκεται στο στάδιο αποκατάσης των λαθών. Είναι νομίζω εξαιρετικά επίφοβο για τον εργοδότη να αφήσει την ΑΠΔ, και καλό είναι να την στείλει όπως και νά'χει πριν την καταληκτική ημερομηνία...
[/quote]

Η διαδικασια υποβολης ΑΠΔ προβλεπει πλεον, λογω του on line ελεγχου του περιεχομενου του αρχειου ή την υποβολη μεσω φορμας.

Την υποβολη της ΑΠΔ και εφοσον ειναι σωστη την παραλαβη της οπως και προηγουμενα.

Αν διαπιστωθουν λαθη, τοτε με εκτυπωση γνωστοποιουνται τα λαθη για διορθωση.
Αυτο ισχυει οσες φορες γινει υποβολη μεχρι την καταληκτικη ημερομηνια του ΑΜΕ.
Μετα την καταληκτικη ημερομηνια και εφοσον συνεχιστει η υπαρξη λαθων, τοτε αποδιδεται απο το συστημα αποδεικτικο προς επανυποβολη με αριθμο πρωτοκολλου και στο οποιο αναγραφεται μεχρι ποτε μπορει ο εργοδοτης να επανυποβαλει εμπροθεσμα την ΑΠΔ.

Αν και μετα την ημερομηνια αυτη η ΑΠΔ συνεχιζει να εχει λαθη τοτε η υποβολη υποχρωτικα θα γινει στο Υποκ/μα της εδρας του εργοδοτη και θα θεωρειται εκπροθεσμη.

Παντως σε καθε περιπτωση ολες οι προσπαθειες υποβολης που γινονται στο διαδυκτιο καταγραφονται απο το συστημα.
isidora

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.771 Δημοσιεύσεις:

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΗ.

ΓΡΑΜΜΗ 3 F136 TO ΠΕΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ (ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ) ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ
ΓΡΑΜΜΗ 4 F136 ΤΟ ΙΔΙΟ
ΓΡΑΜΜΗ 5 F136 TO IΔΙΟ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ 15-5-10 ΜΕ ΤΥΠΟ 01

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ

Μαλλον εχεις καταχωρησει καποιους χαρακτηρες οπως */.,κλπ
Ελεγξε τις γραμμες του αρχειου που σου επισημαινει ως λαθος και αφαιρεσε τους.
isidora

Επισκέπτης-DIMG-

Επισκέπτης-DIMG-
  • Επισκέπτες
ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΡ.ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΨΗΦΙΑ 00/ΚΑΔ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ 5 ΨΗΦΙΑ 00000/ΚΑΔ

san

san

*

• simple Members
  • 132 Δημοσιεύσεις:
oreo to astio ala denpetie
Μέσα στο φόβο και στες υποψίες
με ταραγμένο νου και τρομαγμένα μάτια,
λυώνουμε και σχεδιάζουμε το πως να κάμουμε
για ν' αποφύγουμε τον βέβαιο
τον κίνδυνο που έτσι φρικτά μας απειλεί.
Κι όμως λανθάνουμε,δεν ειν'αυτός στον δρόμο
ψεύτικα ήσαν τα μηνύματα
(ή δεν τ' ακούσαμε, ή δεν τα νοιώσαμε καλά).
Άλλη καταστροφή, που δεν την φανταζόμεθαν,
εξαφνική, ραγδαία πέφτει επάνω μας,
κι ανέτοιμους - που πια καιρός - μας συνεπαίρνει.

Κ. ΚΑΒΑΦΗΣ

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.594 Δημοσιεύσεις:
Έχουμε κάτι αντίστοιχο του ΑΜΙΚΑ 696969696 για τον ΑΜΚΑ..??

Αυτοί που δεν έχουν τι γίνεται τελικά..??
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

MARKA

MARKA

*

• Gold Members
  • 1.128 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΤΑΞΙΔΙΑ

Έχουμε κάτι αντίστοιχο του ΑΜΙΚΑ 696969696 για τον ΑΜΚΑ..??

Αυτοί που δεν έχουν τι γίνεται τελικά..??

11 μηδενικά έβαλα και το πήρε κανονικά...τώρα αν γυρίσει πίσω βλέπουμε (ελπίζω μέχρι τότε να έχει βγάλει αμκα ο συγκεκριμένος)

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.476 Δημοσιεύσεις:
Ισιδώρα, αυτό το "μετά" δεν νομίζω ότι καλύπτει τον εργοδότη. Σκέψου μια εταιρεία με 600 εργαζόμενους...

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.771 Δημοσιεύσεις:

Ισιδώρα, αυτό το "μετά" δεν νομίζω ότι καλύπτει τον εργοδότη. Σκέψου μια εταιρεία με 600 εργαζόμενους...

Για τα μεγαλα μεγεθους αρχεια οπως η επιχειρηση που αναφερεις υπαρχει διαφοροποιηση στην παραλαβη της ΑΠΔ αλλα και στην τυχον διαχειρηση των λαθων, ομως δεν μπορω ακομα να πω περισσοτερα.
isidora

PantelisC.

PantelisC.

*

• simple Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
Προβλημάτων συνέχεια μέρος Β'.
Προσπαθώντας να στείλω άλλη ΑΠΔ μου βγάζει 4 λάθη στα πακέτα κάλυψης σε σχέση με τον ΚΑΔ και την ειδικότητα. Σίγουρος ότι το έχω κάνει σωστά, αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει με το πρόγραμμα μισθοδοσίας. Μπαίνω στο site του ΙΚΑ και διαπιστώνω ότι ο ΚΑΔ, η ειδικότητα και το πακέτο κάλυψης που χρησιμοποιώ συμφωνούν απόλυτα με τον ΟΣΥΚ. Παρόλ' αυτά η ΑΠΔ δεν θέλει να φύγει Δημοσιευμένη  εικόνα. Καμιά ιδέα;;

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.771 Δημοσιεύσεις:

Προβλημάτων συνέχεια μέρος Β'.
Προσπαθώντας να στείλω άλλη ΑΠΔ μου βγάζει 4 λάθη στα πακέτα κάλυψης σε σχέση με τον ΚΑΔ και την ειδικότητα. Σίγουρος ότι το έχω κάνει σωστά, αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει με το πρόγραμμα μισθοδοσίας. Μπαίνω στο site του ΙΚΑ και διαπιστώνω ότι ο ΚΑΔ, η ειδικότητα και το πακέτο κάλυψης που χρησιμοποιώ συμφωνούν απόλυτα με τον ΟΣΥΚ. Παρόλ' αυτά η ΑΠΔ δεν θέλει να φύγει Δημοσίευση Εικόνας. Καμιά ιδέα;;

Δεν μπορει να συμφωνει ο ΟΣΥΚ και να μη παραλαμβανεται η ΑΠΔ.
Μηπως η ασφαλιση αφορα σε συγχωνευθεντα ταμεια και πρεπει να αλλαξεις ή να προσθεσεις κατι σε ΠΚ ή ειδικοτητα.
Γραψε σε ποιες εγγραφες σου βγαζει λαθη ΚΑΔ-ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ-ΠΚ
isidora

PantelisC.

PantelisC.

*

• simple Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:

Δεν μπορει να συμφωνει ο ΟΣΥΚ και να μη παραλαμβανεται η ΑΠΔ.
Μηπως η ασφαλιση αφορα σε συγχωνευθεντα ταμεια και πρεπει να αλλαξεις ή να προσθεσεις κατι σε ΠΚ ή ειδικοτητα.
Γραψε σε ποιες εγγραφες σου βγαζει λαθη ΚΑΔ-ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ-ΠΚ

ΚΑΔ 3430 Ειδικότητα 913210 ΠΚ 105. Αυτό έχω βάλει στο πρόγραμμα μισθοδοσίας, αυτό μου δείνει και ο ΟΣΥΚ.
Αφορά 5 καθαριστές και βγαίνουν από 3 λάθη για τον καθένα (ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ), σύνολο 15 λάθη.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες