Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Θεωρηση Βιβλιαριου Υγειας Στο Ικα

- - - - -

• Please log in to reply
12 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:
Μισθωτος ξεκινησε να εργαζεται τον Σεπτεμβριο του 2009 και τα ενσημα που εχει για το 2009 ειναι:
9/2009 9
10/2009 25
11/2009 25
12/2009 25
Συνολο 81

Μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο υγειας απο τον Μαρτιο του 2010.
Μια επιβεβαιωση θελω για το παραπανω, να μην αφησω τον μισθωτο χωρις ασφαλιση απο λαθος μου.

Αλλος μισθωτος ξεκινησε να εργαζεται τον Σεπτεμβριο του 2009 και τα ενσημα που εχει για το 2009 ειναι:
9/2009 15
10/2009 25
11/2009 25
12/2009 25
Συνολο 90

Και αυτος μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο υγειας απο τον Μαρτιο του 2010.
Αν κανει χρηση των διαταξεων του δεκαπενταμηνου και παει τον Φεβρουαριο του 2010
τοτε αφου αφαιρεθει ο 2/2010, 1/2010 και 12/2009 θα εχει 65 ενσημα και παλι δεν θα
μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο
επειδη απαιτουνται 70 ενσημα για το 2010.
Εδω εχω μια αμφιβολια μηπως τα 70 ενσημα απαιτουνται γαι θεωρηση απο τον Μαρτιου του 2010 και για
θεωρηση τον Φεβρουαριο του 2010 αρκουν 60 ενσημα.

Καθε βοηθεια δεκτη.
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.639 Δημοσιεύσεις:
Τάσο...

http://www.ika.gr/gr...e/bibhygine.cfm

Ατομικό:

Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται από 01/03/09 η πραγματοποίηση 60 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο.

Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013.

Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες.

Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.

Άρα τα 70 ένσημα από 1/3/2010...

Δεν μου έχει ξανατύχει, αλλά όπως το διαβάζω πληρούν τις προϋποθέσεις από τον Ιανουάριο, γιατί έχουν μέσα στον προηγούμενο χρόνο 60 ένσημα.

Είναι και κλειστά τώρα το ΙΚΑ, αλλιώς θα έπερνα τηλ για επιβεβαίωση....
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Μισθωτος ξεκινησε να εργαζεται τον Σεπτεμβριο του 2009 και τα ενσημα που εχει για το 2009 ειναι:
9/2009 9
10/2009 25
11/2009 25
12/2009 25
Συνολο 81

Μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο υγειας απο τον Μαρτιο του 2010.
Μια επιβεβαιωση θελω για το παραπανω, να μην αφησω τον μισθωτο χωρις ασφαλιση απο λαθος μου.

Αλλος μισθωτος ξεκινησε να εργαζεται τον Σεπτεμβριο του 2009 και τα ενσημα που εχει για το 2009 ειναι:
9/2009 15
10/2009 25
11/2009 25
12/2009 25
Συνολο 90

Και αυτος μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο υγειας απο τον Μαρτιο του 2010.
Αν κανει χρηση των διαταξεων του δεκαπενταμηνου και παει τον Φεβρουαριο του 2010
τοτε αφου αφαιρεθει ο 2/2010, 1/2010 και 12/2009 θα εχει 65 ενσημα και παλι δεν θα
μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο
επειδη απαιτουνται 70 ενσημα για το 2010.
Εδω εχω μια αμφιβολια μηπως τα 70 ενσημα απαιτουνται γαι θεωρηση απο τον Μαρτιου του 2010 και για
θεωρηση τον Φεβρουαριο του 2010 αρκουν 60 ενσημα.

Καθε βοηθεια δεκτη.

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010 ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΝ 60 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟ ΕΤΟΣ.(2009). ΑΝ ΠΑΝΕ ΑΠΟ 1/3/2010 ΘΕΛΟΥΝ 70 ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΕΩΣ 1/3 ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ?

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:
Εγω δυστυχως διαβασα τα παρακατω και μου δοθηκε διαφορετικη εντυπωση

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3655/2008

Άρθρο 148
Παροχές υγειονομικής περίθαλψης

1. Το εδάφιο α' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του α.ν. 1846/1951 αντικαθίσταται ως εξής:

"Στους ασφαλισμένους και στα μέλη οικογένειας, που αναφέρονται στο άρθρο 33, χορηγούνται παροχές ασθένειας σε είδος από πρώτης (1ης) Μαρτίου κάθε έτους και επί ένα δωδεκάμηνο, εφόσον ο ασφαλισμένος έχει πραγματοποιήσει πενήντα τουλάχιστον ημέρες εργασίας, οι οποίες από 1.1.2009 αυξάνονται ανά δέκα κατ' έτος και μέχρι εκατό (100) για τους κοινούς ασφαλισμένους, και για τους εργαζόμενους σε οικοδομοτεχνικά έργα μέχρι ογδόντα (80), είτε κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος είτε κατά το τελευταίο δεκαπεντάμηνο, πριν από την αναγγελία της ασθένειας ή της πιθανής ημέρας τοκετού, χωρίς να συνυπολογίζονται οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν κατά το τελευταίο ημερολογιακό τρίμηνο του δεκαπενταμήνου."

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ
ΔΙΟΙΚΗΣΗ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
Αθήνα, 4/6/2008
Αριθμ.Πρωτ.: Α11/149
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ.: 46

ΘΕΜΑ: Αύξηση των χρονικών προϋποθέσεων.
Σχετ: α) Το άρθρο 148 του Ν.3655/08 (ΦΕΚ 58/3-4-08 τεύχος Α΄)
β) Το αρ.Φ.40021/οικ.10116/856/16-4-08 και Φ40021/12328/1065/19-5-08 έγγραφο του
Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας

Μετά την κοινοποίηση των διατάξεων του Ν.3655/08 (ΦΕΚ 58/3-4-08 τεύχος Α΄) σας γνωρίζουμε τα παρακάτω: α) σχετικά με την αύξηση των χρονικών προϋποθέσεων από 1/1/09 για την ασφαλιστική ικανότητα των ασφαλισμένων του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και β) την αύξηση των χρονικών προϋποθέσεων για την καταβολή του επιδόματος ασθενείας μέχρι τις 182 ημέρες επιδότησης.
Μέχρι σήμερα, σύμφωνα με το άρθρο 31 παρ.1 εδ. α΄ Α.Ν.1846/51 όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.4 του άρθρου 19 του Ν. 3232/04 στους ασφαλισμένους και στα μέλη οικογένειας που αναφέρονται στο άρθρο 33 παρέχεται ιατρική περίθαλψη από πρώτης (1ης Μαρτίου) κάθε έτους και επί ένα δωδεκάμηνο, εφόσον ο ασφαλισμένος έχει πραγματοποιήσει πενήντα (50) τουλάχιστον ημέρες εργασίας είτε κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος είτε κατά το τελευταίο δεκαπεντάμηνο, πριν από την αναγγελία της ασθένειας ή της πιθανής ημέρας του τοκετού, χωρίς να συνυπολογίζονται οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν κατά το τελευταίο ημερολογιακό τρίμηνο του δεκαπενταμήνου.
Με το άρθρο 148 του Ν.3655/08 (ΦΕΚ 58/3-4-08 τεύχος Α΄) αντικαθίσταται το εδάφιο α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Α.Ν.1846/51 ως εξής :
Στους ασφαλισμένους και στα μέλη οικογένειας, που αναφέρονται στο άρθρο 33, χορηγούνται παροχές ασθένειας σε είδος από πρώτης (1ης Μαρτίου) 2009 εφόσον ο ασφαλισμένος έχει πραγματοποιήσει (60) εξήντα ημέρες εργασίας είτε κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος είτε κατά το τελευταίο δεκαπεντάμηνο, χωρίς να συνυπολογίζονται οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν κατά το τελευταίο ημερολογιακό τρίμηνο του δεκαπενταμήνου.
Αυτές οι προϋποθέσεις θα αυξάνονται ανά δέκα κατ΄ έτος(2010 >70,2011>80>2012 – 90 – 2013 – 100) και μέχρι 100 ημέρες εργασίας για να έχουν δικαίωμα για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Όσον αφορά τους εργαζόμενους οικοδόμους, θα αυξηθούν από 1/1/09 οι χρονικές προϋποθέσεις ανά έτος 10 και μέχρι 80 για την ασφαλιστική τους ικανότητα και τη θεώρηση των βιβλιαρίων ασθενείας.Στις περιπτώσεις των οικοδόμων συμπεριλαμβάνονται και η προσαύξηση 20% που δίδεται με βάση τις διατάξεις του άρθρου 18 του Κανονισμού Ασφάλισης και οι ημέρες άδειας
που δικαιούνται (Σχετ.εγκ.141/84,75/99).
Δηλαδή από 1/1/09 θα ισχύουν οι (60) ημέρες εργασίας.
Το 2013 και για τους οικοδόμους η θεώρηση των βιβλιαρίων ασθενείας θα γίνεται βάσει (100) εκατό ημερών εργασίας αλλά σ΄αυτές τις ημέρες θα συμπεριλαμβάνονται και η προσαύξηση 20% και οι ημέρες άδειας.
Τέλος, για το οικόσιτο προσωπικό (άρθρο 26 παρ.3 Ν.2639/98) στις περιπτώσεις που τα πρόσωπα αυτά έχουν συμπληρώσει (50) πενήντα συνολικά ημέρες εργασίας με αποδοχές που ανέρχονται στο ύψος του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, έχουν εφαρμογή οι παραπάνω αναφερόμενες διατάξεις δηλαδή από 1/1/09 θα αυξηθούν ανά δέκα κατ΄ έτος και μέχρι 100 ημέρες
εργασίας.

Οι άλλες προϋποθέσεις των (80) ογδόντα ημερών εργασίας παραμένουν ως έχουν.
(Σχετ. εγκ.77/2003).
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.639 Δημοσιεύσεις:
Στο "από" είναι η διαφωνία μας δλδ..???
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:
Στο "απο" ειναι η διαφωνια μας με οτι αυτο συνεπαγεται ομως.
Γιατι εγω σκεφτομαι οτι αφου λεει απο εγω δεν μπορω να κανω εφαρμογη
των 60 ενσημων του προηγουμενου ημερολογιακου ετους και πρεπει να το παω
στο 15μηνο χωρις τους τρεις ημερολογιακους μηνες.
Εστω οτι παω τον Φεβρουαριο.
Αφαιρω το Φεβρ-Ιαν-Δεκε και δεν μου βγαινουν τα 60 ενσημα στην πρωτη περιπτωση.

Ο εργαζομενος δεν εχει βιβλιαριο υγειας.
Συμφωνα με τον νομο (60 ενσημα το 2009) εχει δικαιωμα για ασφαλιστικες παροχες για την περιοδο 1/3/2010-28/2/2011.
Για τημ περιοδο 1/1/2010-28/2/2010 πως θα καλυφθει;
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.639 Δημοσιεύσεις:

Συμφωνα με τον νομο (60 ενσημα το 2009) εχει δικαιωμα για ασφαλιστικες παροχες για την περιοδο 1/3/2010-28/2/2011.

Τι να σου πω, το λέει μπερδεμένα.... Πιθανόν να είναι και όπως το λες εσύ... Υπομονή μέχρι αύριο...

Να μένουνε σπίτι, στα ζεστά, για να μην κρυώσουνε....... :)
Έτσι απλά,

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Συναδελφε Τασο η 1/3 ηταν και ειναι αφετηρια ή ας το πουμε <ασφαλιστικο> ετος αυξησης απαιτουμενων ημερων για παροχες αρχης γενομενης απο το 2009 διοτι ετσι και αλλιως τα βιβλιαρια ηταν ηδη θεωρημενα( και συνεχιζει το ιδιο καθεστως) εως 28/2 τι να εκαναν? να ακυρωναν τοτε ολες τις θεωρησεις και να ζητουσαν ενσημα αναδρομικα? για αυτο αναφερουν την 1/3 διοτι τοτε ανανεωνονται ολα τα βιβλιαρια και αν πληρεις τα εκαστοτε απαιτουμενα ενσημα παιρνεις παροχες ειτε σε ειδος ειτε σε χρημα.
Δεν επεται ομως οτι οταν πας για 1η φορα αφου ο νομος λεει οτι αν το προυγουμενο ημερολογιακο και οχι <ασφαλιστικο> ετος εχεις 60 ή 70 ή 80 κλπ ενσημα παιρνεις βιβλιαριο δεν ισχυει οπως στην περιπτωση σου που λεει απο -εως? θελεις να πεις οτι καποιος π.χ που θα δουλεψει απο 1ο-6ο/10 στις 1/7 περιπου βασει δεκαπ/νου ( 70 ενσημα μειον ενσημα 3ων τελευταιων μηνων ) δεν μπορει να παει να βγαλει βιβλιαριο? θα περιμενει εως 1/3/2011? το ικα σαφως μονο για την 1η φορα σου αναφερει ή το προυγουμενο ημερολογιακο ετος χωρις να σου αφαιρει μηνες ή το προυγουμενο δεκαπ/νο μειον 3 μηνες εσυ κρατας αναλογως αυτο οπου πληρεις τις προυποθεσεις. μαλιστα το ικα λεει οτι αν καποιος εχει ενσημα απο 9ο-12ο καθε ετος να στελνονται τα αυτοκολλητα αν ισχυε ο ορος του δεκαπενταμηνου ή το 1/3 θα το ελεγε? απλως ξερει οτι οταν αλλαξει το ετος βασει νομου ετσι και αλλιως μπορεις να πας μονος σου στο ικα και να βγαλεις βιβλιαριο αφου εχεις τα ενσημα . να πατε και να επικαλεστειται το νομο που αυτοι λενε και θα παρετε βιβλιαριο ειμαι σιγουρος.

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:
Ειναι η προηγουμενη σχετικη εγκυκλιο του 2004 με το οποιο εγινε και η αλλαγη της χρονικης διαρκειας ασφαλισης.
Με την Εγκυκλιο του 2008 γινεται η αυξηση των απαιτουμενων ημερων.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ. 23/02.03.04
Αλλαγές στην χρονική διάρκεια Ασφ/κής Ικανότητας

ΣΧΕΤ.: α) Το άρθρο 19 § 4 του Νόμου 3232/04 (ΦΕΚ 48/12.2.04, τεύχος Α΄).

β) Το αρ. 40021/οικ.5069/282/25.2.04 Έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων.

23

Μετά την κοινοποίηση της σχετικής διάταξης, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Μέχρι τώρα, σύμφωνα με το άρθρο 31 § 1 εδ. α΄ του Α.Ν. 1846/51, οι ασφαλισμένοι και τα μέλη οικογένειας τους μπορούν να έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το ΙΚΑ εφόσον έχουν πραγματοποιήσει (50) ημέρες ασφάλισης τον προηγούμενο χρόνο ή το τελευταίο 15μηνο, αφαιρουμένων στην περίπτωση αυτή των ημερών ασφάλισης που πραγματοποιήθηκαν στους τρεις τελευταίους μήνες του 15μηνου (σχετ. εγκ. 83/73 ).

Με τις διατάξεις του άρθρου 19 § 4 του Ν. 3232/2004 (ΦΕΚ 48/12.2.04, τεύχος Α΄) αντικαθίσταται το εδάφιο α΄ της παρ.1 του παραπάνω αναφερόμενου άρθρου σχετικά με τη διάρκεια της ασφ/κής ικανότητας για όλους τους ασφ/νους του Ιδρύματος και διαρκεί πλέον από 1η Μαρτίου κάθε έτους μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου του επομένου έτους, εφόσον συντρέχουν οι απαραίτητες χρονικές προϋποθέσεις δηλαδή (50) ημέρες ασφάλισης το προηγούμενο ημερολογιακό έτος (1.1 - 31.12) ή βάσει 15μηνου, αφαιρουμένων στην περίπτωση αυτή των (3) τριών τελευταίων μηνών. Αφαιρούμε ολόκληρο το μήνα προσέλευσης ανεξαρτήτως εάν προσέλθει στην 1η, 5η ή τέλος του μήνα και δύο ακόμη.

Για παράδειγμα, εάν κάποιος νέος ασφαλισμένος με χρόνο ασφάλισης Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2003, ζητήσει ασφ/κή κάλυψη για το 2004, η ασφ/κή του ικανότητα θα ισχύει από 1.3.04 - 28.2.05.

Φιλε FAZEXA στο παραδειγμα σου με εργασια 1/2010-6/2010 κανοντας χρηση του 15μηνου και πηγαινοντας τον Ιουνιο του 2010 στο ΙΚΑ (και αφαιροντας τον μηνα προσελευσης Ιουνιο, και τον Μαιο και Απριλιο) αποκταει ασφαλιστικη ικανοτητα για την περιοδο 1/3/2010-28/2/2011.
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.639 Δημοσιεύσεις:
Έχω πάει 2 φορές στο μητρώο, και για μια ερώτηση μου λένε να πάρω νούμερο και όταν έρθει η σειρά μου.... Εντωμεταξύ, γίνεται πανικός από κόσμο, είναι και τέλος του μήνα οπότε......

Ωστόσο, εάν είναι η πρώτη φορά που ασφαλίζονται, τότε πρέπει να περάσει ένα τρίμηνο για εκδώσουν βιβλιάριο ασθενείας.

Εάν είναι για ανανέωση, τότε αρκεί να πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου χρόνου και θεωρείται κανονικά το βιβλιάριο.

Πήγε υπάλληλος σήμερα να εκδώσει βιβλιάριο. Αρχικά (επειδή δεν είχε βγάλει ποτέ του), αρνήθηκαν τη θεώρηση.. Όταν τους έδειξε ότι είχε το αυτοκόλλητο, του έδωσαν το πολυπόθητο βιβλιάριο...

Αυτά από Ηράκλειο, not much, I know, αλλά ελπίζω να βοήθησα.....
Έτσι απλά,

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.705 Δημοσιεύσεις:
Ευχαριστω Στεφανε.
Εγω τους εδωσα τα ενσημα τους και τους εστειλα στο ΙΚΑ
της περιοχης τους, να δοκιμασουν την τυχη τους.
Απο Δευτερα θα μαθω τι εγινε.

Κατα την προσωπικη μου αποψη, ο πρωτος εργαζομενος δικαιουται ασφαλιση
απο 1/3/2010 και ο δευτερος εργαζομενος απο 1/2/2010.
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

Επισκέπτης-yohanna-

Επισκέπτης-yohanna-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 1994 ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε.Β.Ε..ΤΟ 2001 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΛΟΓΟ ΠΡΟΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ. ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2008 ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΑΠ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΩΝΤΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΛΟΧΙΑΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ,ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΑΜΕΣΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΚΑΛΥΨΗ ΑΠ ΤΟ ΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΚΕΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΠΑΛΙ ΑΠ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΑΠΟ 1-3-2010.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ,ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 850ε ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΚΟΛΟΥΝΤΕ ΕΝΣΗΜΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 750ε ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ?ΑΠΟ ΜΑΡΤΙΟ ΜΕΧΡΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΛΟΧΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΩ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΕΠΙΔΕΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ?ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ 33891/606/7-5-08 ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ:Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ,ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ .....................................ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΤ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!!

Επισκέπτης-maria triviza-

Επισκέπτης-maria triviza-
  • Επισκέπτες
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΕΞΑΜΗΝΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΝΑ ΄ΠΕΡΑΣΟΥΝ
ΕΠΙΤΡΟΠΗ (ΕΝΩ ΠΕΡΑΣΕ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΠΗΚΕ ΜΕ 30% ΕΚΑΝΕ ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒ/ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ)ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ Π.Χ.ΛΟΥΤΡΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες