Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανέγερση πρώτης κατοικίας σε αγροτεμάχιο 8 στρεμμάτων στο οποίο υπάρχει εξ αδιαιρέτου κατοικία 60τμ


alexxnicolas

Ερώτηση

Αγαπητοί φίλοι, Χρόνια σας πολλά!

Θέλω να χτίσω πρώτη κατοικία σε αγροτεμάχιο. Γνωρίζω ότι απαιτείται η κυριότητα τουλάχιστον 4 στρεμμάτων.

Υπάρχουν οι εξής παράμετροι.

1. το αγροτεμάχιο είναι είναι 8 στρεμμάτων (άνηκε στον παππού μου

2. Έχει διανεμηθεί με συμβολαιακή πράξη στα εγγόνια!!

3. Έχω την υψηλή κυριότητα στα 700μέτρα, (επικαρπία ο γονέας) άρα χρειάζομαι άλλα 3300μέτρα σύμφωνα με τον νόμο για ανέγερση κατοικίας.

4. Έχω την σύμφωνη άδεια των 2 αδερφών μου (1400μέτρα) και του ενός ξαδέρφου μου (2000μέτρα) να μου "παραχωρήσουν"...., φυσικά χωρίς μεταβίβαση μεριδίου του αγροτεμαχίου τους, τα απαιτούμενα τυπικά κριτήρια για έκδοση άδειας σε αγροτεμάχιο. δηλαδή ουσιαστικά θα μου παραχωρήσουν του μερίδιο τους στον συντελεστή δόμησης.

Η παραπάνω περίπτωση αφορά οριζόντια ιδιοκτησία? πως επίσης μπορώ εγώ να καλυφθώ νομικά ώστε να μην συναντήσω μελλοντικά προβλήματα συνιδιοκτησίας με την κατοικία μου. Να έρθει δηλαδή η γυναίκα του ξαδέρφου μου και να μου πεί ότι θέλει το μισό σπίτι μου γιατί τους ανήκει :-?:-?

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας και καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αγαπητοί φίλοι, Χρόνια σας πολλά!

Θέλω να χτίσω πρώτη κατοικία σε αγροτεμάχιο. Γνωρίζω ότι απαιτείται η κυριότητα τουλάχιστον 4 στρεμμάτων.

Υπάρχουν οι εξής παράμετροι.

1. το αγροτεμάχιο είναι είναι 8 στρεμμάτων (άνηκε στον παππού μου

2. Έχει διανεμηθεί με συμβολαιακή πράξη στα εγγόνια!!

3. Έχω την υψηλή κυριότητα στα 700μέτρα, (επικαρπία ο γονέας) άρα χρειάζομαι άλλα 3300μέτρα σύμφωνα με τον νόμο για ανέγερση κατοικίας.

4. Έχω την σύμφωνη άδεια των 2 αδερφών μου (1400μέτρα) και του ενός ξαδέρφου μου (2000μέτρα) να μου "παραχωρήσουν"...., φυσικά χωρίς μεταβίβαση μεριδίου του αγροτεμαχίου τους, τα απαιτούμενα τυπικά κριτήρια για έκδοση άδειας σε αγροτεμάχιο. δηλαδή ουσιαστικά θα μου παραχωρήσουν του μερίδιο τους στον συντελεστή δόμησης.

Η παραπάνω περίπτωση αφορά οριζόντια ιδιοκτησία? πως επίσης μπορώ εγώ να καλυφθώ νομικά ώστε να μην συναντήσω μελλοντικά προβλήματα συνιδιοκτησίας με την κατοικία μου. Να έρθει δηλαδή η γυναίκα του ξαδέρφου μου και να μου πεί ότι θέλει το μισό σπίτι μου γιατί τους ανήκει :-?:-?

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας και καλή χρονιά.

Αγαπήτε φίλε το ερώτημα σου δεν έχει καμμία σχέση με το λογιστικό-φοροτεχνικό επάγγελμα. Θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητοί φίλοι, Χρόνια σας πολλά!

Θέλω να χτίσω πρώτη κατοικία σε αγροτεμάχιο. Γνωρίζω ότι απαιτείται η κυριότητα τουλάχιστον 4 στρεμμάτων.

Υπάρχουν οι εξής παράμετροι.

1. το αγροτεμάχιο είναι είναι 8 στρεμμάτων (άνηκε στον παππού μου

2. Έχει διανεμηθεί με συμβολαιακή πράξη στα εγγόνια!!

3. Έχω την υψηλή κυριότητα στα 700μέτρα, (επικαρπία ο γονέας) άρα χρειάζομαι άλλα 3300μέτρα σύμφωνα με τον νόμο για ανέγερση κατοικίας.

4. Έχω την σύμφωνη άδεια των 2 αδερφών μου (1400μέτρα) και του ενός ξαδέρφου μου (2000μέτρα) να μου "παραχωρήσουν"...., φυσικά χωρίς μεταβίβαση μεριδίου του αγροτεμαχίου τους, τα απαιτούμενα τυπικά κριτήρια για έκδοση άδειας σε αγροτεμάχιο. δηλαδή ουσιαστικά θα μου παραχωρήσουν του μερίδιο τους στον συντελεστή δόμησης.

Η παραπάνω περίπτωση αφορά οριζόντια ιδιοκτησία? ΚΑΘΕΤΗ πως επίσης μπορώ εγώ να καλυφθώ νομικά ώστε να μην συναντήσω μελλοντικά προβλήματα συνιδιοκτησίας με την κατοικία μου. Να έρθει δηλαδή η γυναίκα του ξαδέρφου μου και να μου πεί ότι θέλει το μισό σπίτι μου γιατί τους ανήκει :-?:-? ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας και καλή χρονιά.

Εφοσον δεν σου παραχωρουν την ιδιοκτησια και χτιζεις απ οτι καταλαβαινω σε οικοπεδο εξ αδιαιρετου παντα υπαρχει κυνδυνος και σοβαρος να εχεις αυτα τα προβληματα στο εγγυς μελλον << ο τόπος τρώει τον μπινά λενε στο χωριο μου >>δηλαδη το οικοπεδο τρωει το κτισμα καθως επισης λενε οτι και το μισιακο γαϊδουρι τα σκυλια το τρωνε ο λαος κατι ξερει οταν επικαλειται καθε παροιμια. παντως πως σου δινουν το μεγαλυτερο δικαιωμα δομησης δεν το καταλαβαινω τοσο χαζοι ειναι ? αυτοι η τα παιδια τους στο μελλον δεν σκεπτονται οτι μπορει καποια στιγμη να χτισουν? η το θελουν να φυτευουν κρεμμυδια ? εσυ στα 4 στρεμματα χτιζεις 200τμ μενουν υπολοιπα δομησης αλλα 200τμ φτανουν για τους υπολοιπους? η οταν τους ελθει θα χτισουν και αυτοι αυθερετα 200 ο καθενας ισως και πιο πανω και θα πληρωνετε ολοι μαζι για την παραβαση που εκανε π.χ ο ενας? (διοτι ετσι λεει ο νομος στην στρεμματικη αδεια) και θα εχεις και εκει προβληματα? ρωτα και δικηγορο μπορει να παιζει με το να σου υπογραψουν παραιτηση απο καθε απαιτηση στο συγκεκριμενο κτισμα εγω παντως επειδη εχω δει πολλα δεν θα εμπλεκα ετσι απλα ουτε θα εριχνα τα λεφτα μου σε μισιακο ακινητο .

καλη αποφαση και καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητοί φίλοι, Χρόνια σας πολλά!

Θέλω να χτίσω πρώτη κατοικία σε αγροτεμάχιο ;;;; . Γνωρίζω ότι απαιτείται η κυριότητα τουλάχιστον 4 στρεμμάτων.

Υπάρχουν οι εξής παράμετροι.

1. το αγροτεμάχιο είναι είναι 8 στρεμμάτων (άνηκε στον παππού μου

2. Έχει διανεμηθεί με συμβολαιακή πράξη στα εγγόνια!! ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΜΗΣΗ ;;;;

3. Έχω την υψηλή κυριότητα στα 700μέτρα, (επικαρπία ο γονέας) άρα χρειάζομαι άλλα 3300μέτρα σύμφωνα με τον νόμο για ανέγερση κατοικίας.

4. Έχω την σύμφωνη άδεια των 2 αδερφών μου (1400μέτρα) και του ενός ξαδέρφου μου (2000μέτρα) να μου "παραχωρήσουν"...., φυσικά χωρίς μεταβίβαση μεριδίου του αγροτεμαχίου τους, τα απαιτούμενα τυπικά κριτήρια για έκδοση άδειας σε αγροτεμάχιο. δηλαδή ουσιαστικά θα μου παραχωρήσουν του μερίδιο τους στον συντελεστή δόμησης.

Η παραπάνω περίπτωση αφορά οριζόντια ιδιοκτησία? πως επίσης μπορώ εγώ να καλυφθώ νομικά ώστε να μην συναντήσω μελλοντικά προβλήματα συνιδιοκτησίας με την κατοικία μου. Να έρθει δηλαδή η γυναίκα του ξαδέρφου μου και να μου πεί ότι θέλει το μισό σπίτι μου γιατί τους ανήκει :-?:-?

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας και καλή χρονιά. ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...