Προς το περιεχόμενο
  • 0

πραξη ληπτη τριτων χωρων-εγγραφες ταξεως


stel

Ερώτηση

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1. Τι ακριβώς σημαίνει "πράξη λήπτη από τρίτες χώρες";

2. Σε ποιές τρίτες χώρες επιβάλλεται ΦΠΑ στις συναλλαγές;

Από αυτά που γράφεις, καταλαβαίνω ότι έχεις Invoice που εκδόθηκε σε τρίτη χώρα, για κάποια υπηρεσία που έλαβες. Η πιό πιθανή εγγραφή είναι

Χρέωση 6Χ.ΧΧ.ΧΧ.ΧΧΧ (ανάλογα με τη δαπάνη)

Πίστωση 50.01.ΧΧ.ΧΧΧ (ανάλογα με την ανάπτυξη που έχεις κάνει).

Αν δεν κατάλαβα σωστά, μπορείς να επανέλθεις με πιό πολλές λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Τι ακριβώς σημαίνει "πράξη λήπτη από τρίτες χώρες";

2. Σε ποιές τρίτες χώρες επιβάλλεται ΦΠΑ στις συναλλαγές;

Από αυτά που γράφεις, καταλαβαίνω ότι έχεις Invoice που εκδόθηκε σε τρίτη χώρα, για κάποια υπηρεσία που έλαβες. Η πιό πιθανή εγγραφή είναι

Χρέωση 6Χ.ΧΧ.ΧΧ.ΧΧΧ (ανάλογα με τη δαπάνη)

Πίστωση 50.01.ΧΧ.ΧΧΧ (ανάλογα με την ανάπτυξη που έχεις κάνει).

Αν δεν κατάλαβα σωστά, μπορείς να επανέλθεις με πιό πολλές λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παροχή υπηρεσίας από 3η χώρα, θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο για χρέωση 61 πίστωση 50.01(προσωπικά κάνω και παρεμβολή τον 32, έστω και αν δεν πρόκειται για εισαγωγή, και μετά στον 61) και θα πρόσθετα ότι με το τιμολόγιο του εκτελωνιστή καταχώριση του φπα και τάξεως 04.90,08.90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑλημέρα,

Αν τελικά πρόκειται για παροχή υπηρεσίας από τρίτη χώρα, τότε απλά ο συνάδελφος έλαβε με το ταχυδρομείο ένα Invoice που περιγράφει την υπηρεσία. Στην περίπτωση αυτή, δεν υπάρχει εκτελωνιστής, αφού δεν υπάρχει τίποτα για εκτελωνισμό.

Π.χ. : Πουλάω στη Λιβύη 500 σακκάκια (εξαγωγή). Ο Λίβυος πελάτης μου διαπιστώνει ότι από 120 σακκάκια λείπουν οι τσέπες. Συμφωνεί μαζί μου, να διορθώσει το πρόβλημα ο ίδιος και να μου χρεώσει το κόστος. Μου στέλνει απλά 1 Invoice στο οποίο περιγράφει τι έκανε και εγώ του χρωστάω τα λεφτά.

Αν μας εξηγούσε ο συνάδελφος περισσότερο το πρόβλημα, ίσως η απάντηση να ήταν διαφορετική.

Φυσικά, ούτε κουβέντα για ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ελαβα απο το ισραηλ ενα τιμολογιο και μας τιμολογει κατι καταστροφεσ εμπορευματων που εκαναν για λογαριασμό μας.φυσικα και χρεωσα τον 64 και πιστωσα τον 50,01.περα απο αυτεσ τις εγραφες εχω την εντυπωση οτι πρεπει να χρεωπιστωσουμε και εναν λογαριασμο που λεγεται ΠΡΑΞΕΙς ΛΗΠΤΗ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ.ειναι οπως χρεωπιστωνουμε για ενδοκοινοτικες πραξεις ληπτη.απλα στα ενδοκοινοτικα χρεωπιστωνουμε και το ΦΠΑ.η ερωτηση μου ειναι...χρεωπιστωνουμε ΦΠΑ και στισ ΠΡΑΞΕΙς ΛΗΠΤΗ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ?λογικα οχι ετσι?... που μπορουμε να βρουμε μια απαντηση?σε ποιο νομο?σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. ΝΟΜΟΣ 2859/2000 ΚΩΔΙΚΑΣ ΦΟΡΟΥ ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗΣ ΑΞΙΑΣ (ΦΕΚ 248 Α) (Κωδικοποημένος εώς τον 3634/2008)

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/3192

Σύμφωνα με το Παράρτημα ΙΙ του παραπάνω νόμου, το Ισραήλ δεν είναι (προς το παρόν) μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης. Αρα στην περίπτωση σου, δεν μπλέκεις καθόλου ΦΠΑ.

2. Οι λογαριασμοί τάξεως έχουν πληροφοριακό χαρακτήρα. Δεν αντιλαμβάνομαι σε τι σε βοηθάει να τηρείς το λογαριασμό “Πράξεις λήπτη τρίτων χωρών”.

Ρίξε και μια ματιά στο Λογιστικό Σχέδιο (ΠΔ 1123/1980)

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/561&mode=html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ελαβα απο το ισραηλ ενα τιμολογιο και μας τιμολογει κατι καταστροφεσ εμπορευματων που εκαναν για λογαριασμό μας.φυσικα και χρεωσα τον 64 και πιστωσα τον 50,01.περα απο αυτεσ τις εγραφες εχω την εντυπωση οτι πρεπει να χρεωπιστωσουμε και εναν λογαριασμο που λεγεται ΠΡΑΞΕΙς ΛΗΠΤΗ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ.ειναι οπως χρεωπιστωνουμε για ενδοκοινοτικες πραξεις ληπτη.απλα στα ενδοκοινοτικα χρεωπιστωνουμε και το ΦΠΑ.η ερωτηση μου ειναι...χρεωπιστωνουμε ΦΠΑ και στισ ΠΡΑΞΕΙς ΛΗΠΤΗ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ?λογικα οχι ετσι?... που μπορουμε να βρουμε μια απαντηση?σε ποιο νομο?σας ευχαριστω πολυ!

Δεν ειναι ολες οι παροχες υπηρεσιας πραξεις ληπτη.

Πραξεις ληπτη ειναι οταν συμφωνα με τον νομο του ΦΠΑ ο τοπος φορολογιας ειναι η Ελλαδα και υποχρεος για την αποδοση του ΦΠΑ ειναι ο ληπτης της υπηρεσιας.

π.χ. εταιρεια απο το Ισραηλ παρεχει υπηρεσιες ερευνας αγορας στι Ισραηλ για μια ελληνικη εταιρεια.

Ο τοπος φορολογιας της συγκεκριμενης παροχης ειναι η Ελλαδα. Υποχρεος ειναι ο ληπτης της υπηρεσιας, δηλαδη η ελληνικη εταιρεια. Για την ελληνικη εταιρεια αυτο ειναι πραξη ληπτη.

Στην δικη σου περιπτωση.

Εχουμε την παροχη υπηρεσιας καταστροφης εμπορευματων που εγινε στο Ισραηλ.

Αυτη η παροχη υπηρεισας δεν ειναι πραξη ληπτη.

Ο τοπος φορολογιας για το ΦΠΑ ειναι εκτος Ε.Ε.

Δεν θα γινει καμια χρεωπιστωση στην περιοδικη ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σας ευχαριστω πολυ συναδελφοι.ειχα μπερδευτει διοτι ειχα δει το εξης σε μια μεγαλη εταιρια.εχει λογαριασμο ταξεως ΠΡΑΞΕΙς ΛΗΠΤΗ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ.χρωπιστωνει 04 και 08.και κατοπιν στην περιοδικη δηλωση ΦΠΑ βαζει στον κωδικο 343 το συνολο των ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΛΗΠΤΗ + ΠΡΑΞΕΙΣ ΛΗΠΤΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕς.ειναι σωστο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν αφορα πραξεις ληπτη, ειναι σωστο.

Αλλα οπως ειπα και προηγουμενως δεν ειναι ολες οι παροχες υπηρεσιας πραξεις ληπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...