Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΙΚΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


ktsiment

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ (ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ) ΔΙΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΣΤΙΣ 30/06/2009 ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΟΚΗ.

ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ :

ΑΠΟ 16/07/2009 - 18/07/2009 0 ΗΜΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ

ΑΠΟ 19/07/2009 - 30/07/2009 12 ΗΜΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ 8,67 ΗΜΕΡ. ΕΠΙΔΟΜΑ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ

ΜΕ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΙΚΑ : 104,04

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

04/08/09 - 06/08/2009 3 ΗΜΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ 8,67 ΗΜΕΡ.ΕΠΙΔΟΜΑ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ

07/08/09 - 03/09/2009 28 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΙΔΟΤΗΣΗΣ 17,35 ΗΜΕΡ.ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

ΜΕ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΙΚΑ : 511,81

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΤΟΥ 7ου & 8ου/2009 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θα σου απαντησω αν και δεν καταλαβα γιατι οι μερες ασθενειας της (βεβαια δεν παιζει ρολο)δεν ειναι συνεχομενες απο 30/6 που διεκοψε δεν πηγε αμεσως σε γιατρο? και απο 1/8-3/8 παλι δεν πηγε ?απλως μην παρελειψες τιποτα

θα πραξεις ως κατωθι ΥΠΟ ΤΟΝ ΟΡΟ ΟΤΙ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΕΤΟΣ (απο προσληψη σε προσληψη) αν εχει η μεταχειρηση ειναι αναλογη τοτε ξαναρωτα .

ας πουμε ομως οπως υποθετω οτι δεν εχει

στον 7ο (1/7-30/7) θα τις βαλης ασφαλιστεες :

1) 16/7-18/7 3 μερες αναμονη

19/7-30/7=11μερες

συνολο=14μερες και ποσο που θα εκπεσεις απο το ΙΚΑ =104,04ευρω

για τον 8ο τις ωφειλεις αλλες 11μερες απο το συνολο των 25ημερων που την ασφαλιζεις (δευτερα-σαββατο)οποτε βαζεις ημερομηνια :

2) 4/8-15/8 =11μερες και ποσο που θα εκπεσεις απο ΙΚΑ 3μερες χ8,67=26,01+8μερεςχ1735=138,8 συνολο 8ου=164,81

και να ξερεις οτι το ποσο που εκπιπτεις απο το ικα ειναι επι ημερολογιακες μερες και οχι εργασιμες διοτι το ΙΚΑ πληρωνει ημερολογιακα τις μερες εσυ θα εκπεσεις Συνολο τι πηρε η εργαζομενη ημερολογιακα απο το διαστημα 16/7-15/8 που την ασφαλησες

και τελειωνοντας προσθετω οτι απο 16/8 -3/9 και μετα αν συνεχιζει εσυ δεν την ασφαλιζεις ουτε και της ωφειλεις τιποτα κρατας μονο στο αρχειο σου τις ασθενειες και τιποτε αλλο

και ενοειται οτι δεν την πληρωνεις διαφορα απο ΙΚΑ για επιδομα μητροτητας αργοτερα αν ειναι στο ιδιο εργασιακο ετος με την ανωτερω ασθενεια.

παρα ταυτα αν κατι εγω δεν το εγραψα κατανοειτα ξαναρωτα επι τουτου πλεον

φιλικα

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΙΚΟ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΕΙΣΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΤΑΤΟΣ

ΚΑΙ ΠΑΛΙ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

ΦΙΛΙΚΑ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα σας παρακαλώ νε με εμημερώσεται για το τι δικαιούμε απο το ΙΚΑ / ΟΑΕΔ στην περίπτωση που σας περιγράφω κατωτέρω.

Στον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης μου (τέλος Ιουνίου) προέκυψε προβλημα αποκόλυσης - αιμοραγίας και αναγκαστικά βρίσκομαι με εντολή γιατρού σε ακινησία στο κρεβάτι και καθε μήνα προσκομίζω τα ανάλογα δικαιολογητικά σε ΙΚΑ και στον εργοδότη μοθ) . Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στον 6ο μήνα και η κατάστασή μου είναι η ίδια. Ξέρω ότι απο την δουλειά μου δικαιούμε 1 μήνα αναρρωτηική απο εκει και έπειτα με πληρώνει μόνο το ΙΚΑ και βέβαια νομίζω ο εργοδότης δεν μου βάζει καθόλου ένσυμα. Θα ήθελα να ρωτήσω, τώρα που θα μπω στο 7ο μήνα και βάση του νόμου ούτως η άλλως σταματάω να εργάζομαι για 2 μηνες πριν τον τοκετο και 2 μήνες μετά, δικαιούμε τα επιδόματα κανονικά απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ λόγω ότι τόσο καιρό είμαι με αναρρωτική ? Επίσης ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και τι δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίσω σε ΙΚΑ και ΟΑΕΔ γιατί επικρατεί ένα αλλαλούμ όσες φορές ρωτάω στις υπηρεσίες και άλλος μου λέει οτι τα προσκομίζεις τον 7ο μήνα κύησης , άλλος μετα τον τοκετό. Επίσης σχετικά με το επίδομα ανατροφής (αν λέγεται έτσι) όπου νομίζω δικαιούμαι άλους 6 μήνες άδειας με επιδότηση απο τον ΟΑΕΔ απο την στιγμή που δεν έχω κάποιον για να μου κρατήσει το μωρό μου, μπορώ να κάνω χρήση και ποια η διαδικασία , γιατί ο εργοδότης μου μου λέει οτι είναι στην δική του δικαιοδοσία να το εγκρίνει και μπορεί να αρνηθεί και στον ΟΑΕΔ μου είπαν κάποια στιγμή ότι δεν είναι καθόλου θέμα εργοδότη αλλά μετά τον τοκετό απευθύνομαι στον ΟΑΕΔ και το ζητάω. Επίσης εγώ δούλευα 10 χρόνια έμεινα άνεργη και έπαιρνα επίδομα ανεργείας για 1 χρόνο (όπου στους 9 μήνες το διέκοψα γιατί βρήκα την δουλεια που είμαι τώρα πωλήτρια) και έχω ένσημα έωσ και την ημερομηνία που πήρα την 1η αναρωτηική 2 περίπου χρόνων. Τα επιδόματα υπολογίζονται βάση του αριθμού ενσύμων μου ή βάση της τελευταίας μισθωδοτικής κατάσατασης που άλλαξε ένα μήνα πριν μήνω έγγυος(Απρίλιος) και απο 8ωρη έγινα 4 ωρη με 26 ώρες απασχόλησης εβδομαδιαίως ?

Το ξέρω ότι σας κουράζω και μεσειγχωρείται αλλά θα ήθελα αν μπορείται να απαντήσεται στα ερωτήματά μου. Την ιστοσελλίδα σας την βρήκα τυχαία και το e-mail μου είναι [email protected]

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...