Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κλείσιμο επιχείρησης και δουλειά απο το σπιτι μας...είναι νόμιμο?


επισκέπτη Λουκάς

Ερώτηση

επισκέπτη Λουκάς

Καλησπέρα.Εργάζομαι σε ασφαλιστικό γραφείο απο τον Ιούνιο του 2006.Πληρώνομαι καθαρά 850 μικτά γύρω στα 1050 αν θυμάμαι καλά.Έχω ειδικότητα υπάλληλος γραφείου/εισπράκτορας.

Το τελευταίο διάστημα έρχονται συνεχώς κλήσεις απο τράπεζες για επιταγές, πιστωτικές απλήρωτες,χρέη στο δημόσιο και τέλος μας έκαναν και έξωση.Ο εργοδότης σπάνια έρχεται στο γραφείο και ότι γίνετε μέσω κινητού, μάλλον τον ψάχνουνε σε όσους χρωστάει.Η επιχείρηση είναι κερδοφόρα με τζίρο γύρω στα 5000/μήνα.

Τέλος Αυγούστου κλείνει το γραφείο.Στην γραμματέα είπε να δουλεύει απο το σπίτι της,να πάρει και τον υπολογιστή μαζί της και σε μένα, που ακόμα δεν μου έχει αναφέρει τίποτα,φαντάζομαι θα μου πεί το ίδιο,δλδ θα με παίρνει τηλέφωνο και θα δουλεύουμε κάπως έτσι.Αυτό είπε θα γίνει για 1 - 1,5 μήνα,μετά δεν έχει αναφέρει το τί και πώς.

Η ερώτηση μου είναι η εξής :

Μπορεί να είναι κάποιο τέχνασμα για να αποφύγει την αποζημίωση?

Αν δεν υπάρχει κάποιο γραφείο σαν έδρα υπάρχει κάποιος κίνδυνος π.χ να φανεί σαν οικιοθελής αποχώρηση

Μπορώ να αρνηθώ να δουλεύω κατ΄αυτόν το τρόπο?

Σημείωση : αποδείξεις μισθοδοσίας δεν έχω πάρει ποτέ,όσες φορές πήρα ήταν γιατί εγώ τις ζήτησα,αναλυτικές δε ανυπόγραφες δε

Κάπου να φαίνονται οι μέρες αδείας δεν έχω δεί,άν και με διαβεβαίωσε ο λογιστής του οτι υπάρχει βιβλίο αδειών που ουδέποτε έχω υπογράψει χωρίς να βλέπω κάτι κακό σε αυτό.Επίσης να επισυμάνω πώς δέν υπάρχει εμπιστοσύνη ούτε στον εργοδότη(έχει ήδη μιά καταγγελία απο προηγούμενο υπάλληλο για μή καταβολή αποζημίωσης χωρίς να ξέρω το αποτέλεσμά της) μα ούτε και στον λογιστή του, στον εργοδότη λόγω οτι ποτέ δεν πληρώνει τις υποχρεώσεις του όποιες και άν είναι αυτές και πάντα προσπαθεί να καθυστερήσει ή να αποφύγει ότι μπορεί,στον δε λογιστή (που έχει και αυτός μερίδιο ευθύνης) τον πρώτο χρόνο μου πλάσαρε Δεκέβριο αποδειξη μισθοδοσίας τα μισά λεφτά που έπαιρνα και αποζημίωση αδεία τα άλλα μισά,στον σύνολο όλον το μισθό μου...κάτι που αποζημίωση για την άδεια δεν πήρα τίποτα βέβαια αλλά λέω δεν βαριέσε...ήταν γύρω στα 300 περίπου.

Απο έγγραφα μπορώ να πάρω αντίγραφο το χαρτί που είναι τοιχοκολημένο στον γραφείο με τα ονόματα του προσωπικού,τα ωράρια, τους μισθούς κ.τ.λ

Επίσης το χαρτί με τον τζίρο του εκάστοτε μήνα στην πρωτότυπη εκδοσή του απο την ασφαλιστική εταιρία σε αναλυτική μορφή και μπορώ να πάρω την απόδειξη μισθοδοσίας αφού την ζητήσω,αν χρειάζετε.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,περιμένω τις απαντήσεις σας μα και τις ερωτήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτήν την ερώτηση ακόμη

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...