Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πώς υπολογίζονται τα ένσημα καθηγητή σε φροντιστήριο ξένων γλωσσων?


επισκέπτη Nana1978

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελά τη βοήθειά σας σε κάτι. Απευθύνθηκε σε μένα μία καθηγήτρια ξένων γλωσσών η οποία εργαζόταν σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών 14 ώρες την εβδομάδα, οι οποίες μοιράζονταν κανονικά σε όλο το πενθήμερο (Δ-Τ-Π 3 ώρες και Τρ-Πε από 2,5 ώρες). Το πρόβλημα είναι το εξής. Με βάση αυτά που γνωρίζω τα ένσημα που δικαιούταν (ασφαλιστικές ημέρες) έπρεπε να είναι 20-21. Πήγε η κοπέλα στο ΙΚΑ για να πάρει την ανάλυση που χρειάζεται για το επίδομα ανεργίας και ανακάλυψε ότι τα ένσημα της κυμαίνονται από 16 έως 19(μόνο τον Δεκέμβριο). Της είπα να συνεννοηθέι με τον λογιστή του φροντιστηρίου. Εκείνη μίλησε με την φροντιστηριούχο η οποία της είπε ότι στο ΙΚΑ δίνουν μόνο το σύνολο των ωρών του μήνα και δεν πάιζει ρόλο το γεγονός ότι εργάζεται κάθε μέρα. Καθότι δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα των ωρομίσθιων καιηγητών, μπορεί καποιος να μου πει αν αυτό ισχύει? Εάν όχι, τι νομίζετε ότι έγινε λάθος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την παράυεση. Φοβάμαι όμως ότι δεν ήταν τελείως ξεκάθαρα τα πράγματα. Οι καθηγητές ξένων γλωσσών δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία με τους υπόλοιπους μερικώς απασχολούμενους μισθωτούς, αφενός γιατί είναι ωρομίσθιοι και αφετέρου γιατί έχουν άλλη ΣΣΕ. Μπορεί κάποιος που κάνει μισθοδοσία σε φροντιστήρια να με βοηθήσει. Πρέπει να βρω κάποια πιο απτά στοιχεία για να συναντηθώ με τον λογιστή του φροντιστηρίού και να υπερασπιστώ τα δικαιώματα της πελάτισάς μου. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μωρέ μια χαρά παραπομπή είναι, απλά θέλει μελέτη.... που μάλλον εσύ δεν....

Ιδίως αυτό

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...t=0&start=0

Είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τη μειωμένη απασχόληση, η οποία περιλαμβάνει και τους καθηγητές....

Συνοπτικά,

....................

Όσον αφορά τους καθηγητές φροντιστηρίων :

ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

-Αν απασχολούνται τουλάχιστον 18 ώρες την εβδομάδα (Σ.Σ.Ε. καθηγητών) παίρνουν 25 ένσημα.

-Αν απασχολούνται κάτω από 18 ώρες την εβδομάδα, επειδή θεωρούνται μερικώς απασχολούμενοι, παίρνουν 21 ή 22 ένσημα, ανάλογα με το πόσες εργάσιμες μέρες έχει ο μήνας. (τόσα ένσημα, όσες και οι ημέρες που εργάστηκαν)

.................................

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ : ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ > Τ.Η. ΤΗΣ 1ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ : ΕΝΣΗΜΑ = ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ / Τ.Η. 1ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μωρέ μια χαρά παραπομπή είναι, απλά θέλει μελέτη.... που μάλλον εσύ δεν....

Ιδίως αυτό

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...t=0&start=0

Είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τη μειωμένη απασχόληση, η οποία περιλαμβάνει και τους καθηγητές....

Συνοπτικά,

Αν και την πέταξες την κακιούλα σου, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν με πτόησε καθόλου. Τι εννοώ? Ακόμα κι ο Θεός ο ίδιος να έρθει να μου πει την απάντηση, θα τσεκάρω και θα διπλοτσεκάρω εάν είναι σωστή. Σαφώς έκανα τη μελέτη μου, απλώς ήθελα καποιος συνάδελφος που έχει hands-on experience σε φροντιστήρια, να μου επιβεβαιώσει ότι αυτά που συμπέρανα ήταν αληθή. Οι " θεωρητικούρες" από εδώ και από εκεί δεν μου λένε τίποτα, εάν κάποιος δεν έχει εμπειρία πάνω σ' ένα συγκεκριμένο θέμα.

Όπως και να έχει, αυτά που μου έγραψες με βοήθησαν πολύ και σε συνδυασμό με άλλες πληροφορίες που βρήκα μπορώ να πω ότι λύθηκαν οι απορίες μου.

Have a nice day!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα. Με τον 4415/2016 άρθρο 30 ρυθμίζεται ότι ένας καθηγητής με 21 ώρες την εβδομάδα παίρνει 25 ένσημα. αν δουλεύει λιγότερες ώρες από 21 λογικά θα υπολογισουμε τα ενσημα αναλογικά? Επίσης γνωρίζει κανείς αν με την παραπάνω αλλαγή στο ωράριο & ένσημα επέρχεται κάποια αλλαγή και στο μισθό ή αφορά μόνα τα ένσημα? Για να γίνει πιο συγκεκριμένος ένας καθηγητής με 21 ώρες την εβδομάδα θα λαμβάνει και ολόκληρο το μισθό π.χ. 586,00 ευρώ? οπώς αν δούλευε 40 ώρες? Υπάρχει καμία εγκύκλιος να διευκρινίζει τα παραπάνω θέματα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...