Προς το περιεχόμενο
  • 0

Οικοδομος θελει να κανει ατομικη επιχειρηση,πως μπορει να παρει απαλλαγη απο το ΟΑΕΕ


επισκέπτη Επισκέπτης-Νικος-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-Νικος-

Καλημερα σε ολους,

ρουμανος οικοδομος ασφαλισμενος μετα το 1993 θελει να κανει εναρξη ατομικης επιχειρησης ωστε να μπορει να κοβει τιμολογια.

Απο το 1999 μεχρι το 2007 τα ενσημα του ειναι κανονικα συμπληρωμενα αλλα αφοτου η Ρουμανια μπηκε στην Ε.Ε εκανα την βλακεια οπως πολλοι να σταματησει να κολλαει.Αποτελεσμα το 2008 να κολλησει μονο 45.

Τωρα εχει βρει υπεργολαβια αλλα η εταιρια απαιτει τιμολογια.

Τι πρεπει να κανει για να παρει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ καθως μπορει να ειναι ασφαλισμενος μονο σε ενα ταμειο?Ειδα και στα λοιπα θεματα πως η κατασταση ειναι χαωτικη και καθε ΟΑΕΕ ζηταει διαφορετικα δικαιολογητικα.

Δηλαδη καποιος που δουλευει ειτε ανεξαρτητα ειτε περιστασιακα σε εξαρτημενη εργασια δεν μπορει να ανοιξει ατομικη επιχειρηση?Δηλαδη κανενας οικοδομος δεν μπορει να κοβει τιμολογια χωρις να πληρωνει τον ΟΑΕΕ?Εκτος απο τα κλασσικα δικαιολογητικα μου ζητησαν και βεβαιωση εργοδοτη.Πως ομως ενας οικοδομος που δεν εχει απαραιτητα σταθερο εργοδοτη μπορει να παρει τετοια βεβαιωση?

Αν σας εχει κατι παρομοιο η εχετε καποα ιδεα πολθ θα ηθελα να την ακουσω...ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημερα σε ολους,

ρουμανος οικοδομος ασφαλισμενος μετα το 1993 θελει να κανει εναρξη ατομικης επιχειρησης ωστε να μπορει να κοβει τιμολογια.

Απο το 1999 μεχρι το 2007 τα ενσημα του ειναι κανονικα συμπληρωμενα αλλα αφοτου η Ρουμανια μπηκε στην Ε.Ε εκανα την βλακεια οπως πολλοι να σταματησει να κολλαει.Αποτελεσμα το 2008 να κολλησει μονο 45.

Τωρα εχει βρει υπεργολαβια αλλα η εταιρια απαιτει τιμολογια.

Τι πρεπει να κανει για να παρει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ καθως μπορει να ειναι ασφαλισμενος μονο σε ενα ταμειο?Ειδα και στα λοιπα θεματα πως η κατασταση ειναι χαωτικη και καθε ΟΑΕΕ ζηταει διαφορετικα δικαιολογητικα.

Δηλαδη καποιος που δουλευει ειτε ανεξαρτητα ειτε περιστασιακα σε εξαρτημενη εργασια δεν μπορει να ανοιξει ατομικη επιχειρηση?Δηλαδη κανενας οικοδομος δεν μπορει να κοβει τιμολογια χωρις να πληρωνει τον ΟΑΕΕ?Εκτος απο τα κλασσικα δικαιολογητικα μου ζητησαν και βεβαιωση εργοδοτη.Πως ομως ενας οικοδομος που δεν εχει απαραιτητα σταθερο εργοδοτη μπορει να παρει τετοια βεβαιωση?

Αν σας εχει κατι παρομοιο η εχετε καποα ιδεα πολθ θα ηθελα να την ακουσω...ευχαριστω!!!

Μα αφού ως οικοδόμος απαλλάσεται από την ασφάλιση στο ΤΕΒΕ.

Βάζει τα οικοδομικά του ΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Νικος-
Μα αφού ως οικοδόμος απαλλάσεται από την ασφάλιση στο ΤΕΒΕ.

Βάζει τα οικοδομικά του ΙΚΑ...

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση σου.

Στον ΟΑΕΕ μου ειπαν οτι για να παρει απαλλαγη θα πρεπει να εχει εξαρτημενη εργασια και ενσημα καθε μηνα,αλλιως θα πρεπει να πληρωσει και ΟΑΕΕ.Εκει ο νομος μαλλον εχει μεγαλο κενο καθως δεν προσδιοριζει τον αριθμο των απαιτουμενων ενσημων.Δηλαδη θελουν 1 ενσημο καθε μηνα,50 τον χρονο η 150 τον χρονο.

Το ζητημα εινα να μπορει να κανει παραλληλα με την εργασια του σαν οικοδομος και εναρξη ατομικης επιχειρησης στο σπιτι του ωστε να κοβει τιμολογιο.

Υπαρχει ο νομος 1880/90 αρθρο3 παρ2 κανονισμος ΙΚΑ αρθρο 35παρ1 ΕΓΚ 15/90κ 40/95 που καθοριζει ποιες ειδικοτητες ανηκουν στον ΟΑΕΕ.

Η ερωτηση μου ειναι πως ενας οικοδομος-ο οποιος δεν εχει πολλα ενσημα το 2008 και 2009- ασφαλισμενος στο ΙΚΑ μετα το 1993 μπορει να κανει εναρξη ατομικης επιχειρησης με εδρα το σπιτι του χωρις να πληρωνει τον ΟΑΕΕ κερατιατικα?

Μηπως υπαρχει τροπος χωρις να μπλεξει καθολου ο ΟΑΕΕ?Στην εφορια προβλεπεται καποια τετοιου ειδους ατομικη επιχειρηση η απαιτουν απαραιτητως την απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη νέος επισκέπτης
Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση σου.

Στον ΟΑΕΕ μου ειπαν οτι για να παρει απαλλαγη θα πρεπει να εχει εξαρτημενη εργασια και ενσημα καθε μηνα,αλλιως θα πρεπει να πληρωσει και ΟΑΕΕ.Εκει ο νομος μαλλον εχει μεγαλο κενο καθως δεν προσδιοριζει τον αριθμο των απαιτουμενων ενσημων.Δηλαδη θελουν 1 ενσημο καθε μηνα,50 τον χρονο η 150 τον χρονο.

Το ζητημα εινα να μπορει να κανει παραλληλα με την εργασια του σαν οικοδομος και εναρξη ατομικης επιχειρησης στο σπιτι του ωστε να κοβει τιμολογιο.

Υπαρχει ο νομος 1880/90 αρθρο3 παρ2 κανονισμος ΙΚΑ αρθρο 35παρ1 ΕΓΚ 15/90κ 40/95 που καθοριζει ποιες ειδικοτητες ανηκουν στον ΟΑΕΕ.

Η ερωτηση μου ειναι πως ενας οικοδομος-ο οποιος δεν εχει πολλα ενσημα το 2008 και 2009- ασφαλισμενος στο ΙΚΑ μετα το 1993 μπορει να κανει εναρξη ατομικης επιχειρησης με εδρα το σπιτι του χωρις να πληρωνει τον ΟΑΕΕ κερατιατικα?

Μηπως υπαρχει τροπος χωρις να μπλεξει καθολου ο ΟΑΕΕ?Στην εφορια προβλεπεται καποια τετοιου ειδους ατομικη επιχειρηση η απαιτουν απαραιτητως την απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ?

Ευχαριστω

τελικώς βρήκες απάντηση στο ερώτημα σου αυτό γιατί και εγώ έχω την ίδια απορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την απάντηση την έδωσε ο Κώστας. Οι υπεργολάβοι απαλάσσονται από ΤΕΒΕ. Δεν παίρνεις απαλλακτικό. Απλά δε στο ζητάει η εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On Tuesday, August 11, 2009 at 3:18 ΜΜ, ΦΙΛΟΜΑΘΗΣ said:

Την απάντηση την έδωσε ο Κώστας. Οι υπεργολάβοι απαλάσσονται από ΤΕΒΕ. Δεν παίρνεις απαλλακτικό. Απλά δε στο ζητάει η εφορία.

Με τι ΚΑΔ κάνει εναρξη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , netlogist said:

Με τι ΚΑΔ κάνει εναρξη;

 

Η απάντηση είναι του 2009...Πλεον δεν υπάρχουν απαλλαγές με τον ΕΦΚΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , netlogist said:

Με τι ΚΑΔ κάνει εναρξη;

 

Ο ΚΑΔ είναι η απορία που έχετε ? Υπόψιν ότι η συζήτηση αυτή έγινε στις 11/08/2009 ήτοι σε καιρούς που υπήρχε άλλο ασφαλιστικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, MARKA said:

Η απάντηση είναι του 2009...Πλεον δεν υπάρχουν απαλλαγές με τον ΕΦΚΑ

 

Πάντως σε δική μου ερώτηση σε τμήμα του οαεε την περασμένη εβδομάδα η απάντηση ήταν οτι συνεχίζουν να απαλλάσσονται απο την εγγραφή οι συγκεκριμένοι (εργασίες επιχρισμάτων, δαπέδων, ελαιοχρωματισμών κλπ). Ελπίζω να ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, PARALOGISTIKA said:

Πάντως σε δική μου ερώτηση σε τμήμα του οαεε την περασμένη εβδομάδα η απάντηση ήταν οτι συνεχίζουν να απαλλάσσονται απο την εγγραφή οι συγκεκριμένοι (εργασίες επιχρισμάτων, δαπέδων, ελαιοχρωματισμών κλπ). Ελπίζω να ισχύει...

Οι εργολάβοι και οι υπεργολάβοι είχαν εξαιρεθεί από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) με συγκεκριμένη νομοθεσία που έδωσε τέλος στην διεκδίκηση για την ασφάλισή τους μεταξύ των ΙΚΑ και ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ).

Σήμερα ο οργανισμός ασφάλισης είναι πλέον μόνο ένας συνεπώς δεν τίθεται θέμα διεκδίκησης.

Επίσης δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου κάποια εξαίρεση ή πρόνοια για την ασφάλισή τους.

Κατά την γνώμη μου αυτό σημαίνει ή παπάς - παπάς ή ζευγάς - ζευγάς.

Δηλαδή εάν δεν διατηρήσουν ενεργό το τιμολόγιό τους θα ασφαλίζονται σαν μισθωτοί από τον ιδιοκτήτη του έργου σύμφωνα με το άρθρο 38.

Αν όμως επιλέξουν να διατηρήσουν ενεργό το τιμολόγιό τους τότε θα υποστούν την βάσανο του άρθρου 39 (αυτοαπασχολούμενοι, ελεύθεροι επαγγελματίες) με το γνωστό ελάχιστο όριο εισφορών. Συμπληρωματικά θα τυγχάνουν - εκ των πραγμάτων - της πρόνοιας της μερικής απασχόλησης εδάφιο 3, παρ. 3, άρθρο 39 σε τυχόν περιπτώσεις που για διάφορους λόγους ασφαλιστούν και ως μισθωτοί με συγκεκριμένους κωδικούς ειδικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , COSTAS said:

Οι εργολάβοι και οι υπεργολάβοι είχαν εξαιρεθεί από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) με συγκεκριμένη νομοθεσία που έδωσε τέλος στην διεκδίκηση για την ασφάλισή τους μεταξύ των ΙΚΑ και ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ).

Σήμερα ο οργανισμός ασφάλισης είναι πλέον μόνο ένας συνεπώς δεν τίθεται θέμα διεκδίκησης.

Επίσης δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου κάποια εξαίρεση ή πρόνοια για την ασφάλισή τους.

Κατά την γνώμη μου αυτό σημαίνει ή παπάς - παπάς ή ζευγάς - ζευγάς.

Δηλαδή εάν δεν διατηρήσουν ενεργό το τιμολόγιό τους θα ασφαλίζονται σαν μισθωτοί από τον ιδιοκτήτη του έργου σύμφωνα με το άρθρο 38.

Αν όμως επιλέξουν να διατηρήσουν ενεργό το τιμολόγιό τους τότε θα υποστούν την βάσανο του άρθρου 39 (αυτοαπασχολούμενοι, ελεύθεροι επαγγελματίες) με το γνωστό ελάχιστο όριο εισφορών. Συμπληρωματικά θα τυγχάνουν - εκ των πραγμάτων - της πρόνοιας της μερικής απασχόλησης εδάφιο 3, παρ.3, άρθρο 39 σε τυχόν περιπτώσεις που για διάφορους λόγους ασφαλιστούν και ως μισθωτοί με συγκεκριμένους κωδικούς ειδικότητας.

Τα παραπάνω αποτελούν μια λογική ανάλυση την οποία πρέπει να λάβουμε τώρα υπόψιν μας για αυτές τις περιπτώσεις , Ωστόσο η λογική είναι το ζητούμενο στα ασφαλιστικά σήμερα με την επικρατούσα αβεβαιότητα και αναταραχή . 

Είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση αυτή και μένει να δούμε αν θα έχουμε διαφοροποιήσεις , σε σχέση με το παρελθόν ,   και σε αυτό , ή αν δεν έχουμε και ισχύσει η υπόθεση-ανάλυση του συναδέλφου , να δούμε τις τεχνική πλευρά της εφαρμογής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι μιας και σήμερα άνοιξε το σύστημα για την ενημέρωση εισφορών του εφκα. Σε πελάτη μου με οικοδομικές εργασίες (ο οποίος παρεπιπτόντως εδώ και αρκετό διάστημα δεν έχει δραστηριότητα αλλά δεν έχει κάνει διακοπή εργασιών), δεν εμφανίζει οικονομικές εκκρεμότητες. Οπότε θέλω να πιστεύω πως δεν αλλάζει κάτι για την εξαίρεσή τους απο τον πρωην οαεε.. Θα δείξει στην πορεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνεχίζοντας την σκέψη που εξέφρασα παραπάνω - και που πολύ σωστά ο Σωτήρης την χαρακτήρισε ως υπόθεση - δεν νομίζω πως γι΄αυτήν την ομάδα των επαγγελματιών θα γίνει κάτι αυτόματα.

Ο λόγος είναι πως για την έναρξή τους δεν περνούσαν από τον ΟΑΕΕ για να πάρουν απαλλαγή ώστε να καταχωρηθούν σαν εξαιρούμενοι στο μητρώο του ΟΑΕΕ.

Από το ΙΚΑ επίσης έπαιρναν ένα απλό έγγραφο για την έναρξη χωρίς να μπαίνει κάποια ειδική ένδειξη στην καρτέλα τους.

Δηλαδή νομίζω πως το "σύστημα" δεν γνωρίζει ούτε ποιοι είναι ούτε πόσοι είναι. 

Όταν θα έρθει η ώρα να ασχοληθεί η διοίκηση με αυτούς θα βγει κάποια εγκύκλιο που θα λέει ... ελάτε να γνωριστούμε ξανά όσοι από εσάς δεν κάνετε διακοπή με ημερομηνία 31/12/2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οικοδόμος με καδ 41203000 κατασκευαστικές εργασίες γενικά θα δεχτούν έδρα το σπίτι και εισφορές στο τεβε που θέλει να πληρώνει?

αν του βάλουν και ικα σε οικοδομοτεχνικό έργο θα έχει μειωμένες εισφορές για εκείνο το μήνα σαν παράλληλη ασφάλιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...