Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΓΡΑΝΑΠΑΥΣΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

- - - - -

• Please log in to reply
11 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

PKLOGI13

PKLOGI13

*

• simple Members
  • 190 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα μια βοήθεια απο συναδέλφους που γνωρίζουν πως αντιμετωπίζουμε την αγρανάπαυση φορολογικά..Ηρθε ένας πελάτης που έχει κάποια στρεμματα σε αγρανάπαυση..Σύμφωνα με τα λεγομενά του κατεθετε την φορολογική του δήλωση χωρίς να συμπληρώνει τεκμαρτό εισόδημα (λογικό μου ακούγεται)για τα στεμματα αυτά.Μάλιστα μου είπε ότι αυτό είναι προυπόθεση για να μπορει να είσπρατει την επιδότηση..Φέτος στην εφορία του είπαν ότι πρεπει να υπολογίσει τεκμαρτό εισόδημα και δεν του παρέλαβαν τη δήλωση...Μπόρει κάποιος να με βοήθήσει σχετικά με το θέμα αυτό...Που μπορώ να βρώ διατάξεις σχετικά με την αγρανάπαυση και την αντιμετωπισή τους φορολογικά?
Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις..

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.670 Δημοσιεύσεις:
Στειλε με pm ενα φαξ να σου στειλω το παρακατω θεμα απο Σταματοπουλο-καραβοκυρη εκδοση 2007 σελ.1538

16.Σε περιπτωση αγραναπαυσης δν δημιουργειτε υποχρεωση δηλωσης καθαρου γεωργιου εισοδηματος (Σχετ.εγγρ.1056225/1191/9.5.1995)
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

TETRADI

TETRADI

*

• Silver members
  • 285 Δημοσιεύσεις:
Αν τα αγροτεμάχια βρίσκονται σε αγρανάπαυση γιατί υπάρχει επιδότηση και είναι μισθωμένα θα πρέπει να φαίνονται στη δήλωση του μισθωτή;
και αν ναι πως;
Δημοσιευμένη  εικόνα
Κι έχω μια θάλασσα για ευχή...
λες κι είναι βότσαλο η ψυχή

Στέλιος

Στέλιος

*

• Silver members
  • 856 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΠΑΟΚ

Αν τα αγροτεμάχια βρίσκονται σε αγρανάπαυση γιατί υπάρχει επιδότηση και είναι μισθωμένα θα πρέπει να φαίνονται στη δήλωση του μισθωτή;
και αν ναι πως;

Ελένη καλησπέρα ,

τι εννοείς σε αγρανάπαυση και μισθωμένα ?
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα
Αν είναι σε αγρανάπαυση δεν μπορεί να μισθώνονται ,
και αν είναι μισθωμένα δεν μπορεί να είναι σε αγρανάπαυση .

Δώσε λεπτομέρειες ,

καλό βράδυ

«Εκείνο για το οποίο η δική μας γενιά θα μετανιώσει μια μέρα πικρά

δε θα είναι τόσο η σκληρότητα και η αδικία των κακών,

όσο η απαράδεκτη σιωπή των καλών»…….

(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Ο νόμος πρέπει να διατυπώνεται έτσι, ώστε η εφαρμογή του να είναι και στην πράξη δυνατή, εφόσον ο νομοθέτης θέλει να τιμωρεί αποτελεσματικά τους λίγους και όχι άσκοπα τους πολλούς απ' τους πολίτες (Σόλωνας)

Ακόμα και μια κοινωνία ηλίθιων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλίθιος.(Αρκάς)
Έχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από το κάπνισμα και το ποτό που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα. (Αρκάς)
Το καλύτερο φάρμακο για το βήχα είναι η φασολάδα.Μετά θα φοβάσαι να βήξεις. (Αρκάς)
Μεγαλοφυΐα είναι κάποιος που σε παραλία γυμνιστών μπορεί να θυμάται φάτσες.(Αρκάς)
Έλληνας θα πει το πρωί να γελάς σαν παιδί, το μεσημέρι να κουβεντιάζεις φρόνιμα και το δείλι να δακρύζεις περήφανα (Δημήτρης Λιαντίνης)

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις(Κ.Π.Καβάφης)

TETRADI

TETRADI

*

• Silver members
  • 285 Δημοσιεύσεις:
Στέλιο καλημέρα,

Εννοώ ότι,

εγώ έχω ένα χωράφι και το εκμισθώνω σε 'σένα, εσύ όμως στη δήλωση του ΟΣΔΕ το δηλώνεις αγρανάπαυση ( περιοχή ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ και ΧΟΡΤΙΑΤΗ - λίμνη- για να καταλάβεις), εσύ γι' αυτό το χωράφι το μόνο που κάνεις στη δήλωση σου Ε1 είναι να δηλώσεις το ενοίκιο που πληρώνεις;
Δημοσιευμένη  εικόνα

georges

georges

*

• Silver members
  • 1.016 Δημοσιεύσεις:

Στειλε με pm ενα φαξ να σου στειλω το παρακατω θεμα απο Σταματοπουλο-καραβοκυρη εκδοση 2007 σελ.1538

16.Σε περιπτωση αγραναπαυσης δν δημιουργειτε υποχρεωση δηλωσης καθαρου γεωργιου εισοδηματος (Σχετ.εγγρ.1056225/1191/9.5.1995)

Θα μπορούσατε να το ανεβάσετε;Με ενδιαφέρει κι εμένα το ζήτημα αυτό. Ευχαριστώ !!

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.670 Δημοσιεύσεις:

Θα μπορούσατε να το ανεβάσετε;Με ενδιαφέρει κι εμένα το ζήτημα αυτό. Ευχαριστώ !!

Στειλε με pm αριθμο φαξ να σου το στειλω
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

Επισκέπτης-lofo-

Επισκέπτης-lofo-
  • Επισκέπτες
ουτε τα χωραφια δεν θα αφησουν να ξεκουραστουν μετα την 7/6/2009

Στέλιος

Στέλιος

*

• Silver members
  • 856 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΠΑΟΚ

Στέλιο καλημέρα,

Εννοώ ότι,

εγώ έχω ένα χωράφι και το εκμισθώνω σε 'σένα, εσύ όμως στη δήλωση του ΟΣΔΕ το δηλώνεις αγρανάπαυση ( περιοχή ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ και ΧΟΡΤΙΑΤΗ - λίμνη- για να καταλάβεις), εσύ γι' αυτό το χωράφι το μόνο που κάνεις στη δήλωση σου Ε1 είναι να δηλώσεις το ενοίκιο που πληρώνεις;

Γειά σου Ελένη,
πολύ σωστά ,
αφού δεν σου αποφέρει εισόδημα δεν χρειάζεται κάτι άλλο .
Εγώ πάντως το βάζω πληροφοριακά στο Ε1 .

«Εκείνο για το οποίο η δική μας γενιά θα μετανιώσει μια μέρα πικρά

δε θα είναι τόσο η σκληρότητα και η αδικία των κακών,

όσο η απαράδεκτη σιωπή των καλών»…….

(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Ο νόμος πρέπει να διατυπώνεται έτσι, ώστε η εφαρμογή του να είναι και στην πράξη δυνατή, εφόσον ο νομοθέτης θέλει να τιμωρεί αποτελεσματικά τους λίγους και όχι άσκοπα τους πολλούς απ' τους πολίτες (Σόλωνας)

Ακόμα και μια κοινωνία ηλίθιων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλίθιος.(Αρκάς)
Έχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από το κάπνισμα και το ποτό που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα. (Αρκάς)
Το καλύτερο φάρμακο για το βήχα είναι η φασολάδα.Μετά θα φοβάσαι να βήξεις. (Αρκάς)
Μεγαλοφυΐα είναι κάποιος που σε παραλία γυμνιστών μπορεί να θυμάται φάτσες.(Αρκάς)
Έλληνας θα πει το πρωί να γελάς σαν παιδί, το μεσημέρι να κουβεντιάζεις φρόνιμα και το δείλι να δακρύζεις περήφανα (Δημήτρης Λιαντίνης)

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις(Κ.Π.Καβάφης)

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ερασιτεχνικό θέατρο
Μια πρακτική που ακολουθώ και που ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα, είναι να γράφω στο Ε1, εκεί στον πίνακα με τα αγροτικά εισοδήματα, όσα αγροκτήματα είναι σε αγρανάπαυση ή έχουν νεόφυτα δέντρα, χωρίς, φυσικά, εισόδημα. Με τον τρόπο αυτό, είναι εύκολο να διασταυρωθεί το Ε9 με τις ιδιοκτησίες, το Ε2 με τα τυχόν εκμισθούμενα, και ο πίνακας με τα ενοίκια επαγγελματικής εγκατάστασης, όπου αναγράφω όλα τα αγροκτήματα που μισθώνει ο αγρότης.
"...Θες ν' αγγίξεις τη συνήθεια; Για βγες απ' όξω απ' τη συνήθεια"

Νικόλα Άσιμου: "Venceremos"

TETRADI

TETRADI

*

• Silver members
  • 285 Δημοσιεύσεις:
Στην ηλεκτρονική υποβολή το σύστημα δεν δέχεται 0 στον κωδ. 915 καθαρό γεωργικό εισόδημα με βάση το αντικειμενικό σύστημα και ποσό στον 335 ενοίκια γεωργικής γης.

Το 0 στον 915 προκύπτει από αγρανάπαυση.

Πως θα υποβληθεί;
Δημοσιευμένη  εικόνα

Επισκέπτης-..-

Επισκέπτης-..-
  • Επισκέπτες
Γιατι προκυπτει απο καπου οτι πρεπει να συμφωνει ο πινακας με το ε9?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες