Προς το περιεχόμενο
  • 0

βεβαιωση εργοδοτη για να παρει ΑΜΑ ο εργαζομενος απο ΙΚΑ


zinon

Ερώτηση

παρακαλω καποιοσ συναδελφος για να μου δειξει ποια ειναι αυτη η βεβαιωση εργοδοτη που την ζηταει το ΙΚΑ για απογραφη εργαζομενου σην επιχειρηση , ειναι καποια σταντερτ μορφη ή μπορω και σε απλο χαρτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
παρακαλω καποιοσ συναδελφος για να μου δειξει ποια ειναι αυτη η βεβαιωση εργοδοτη που την ζηταει το ΙΚΑ για απογραφη εργαζομενου σην επιχειρηση , ειναι καποια σταντερτ μορφη ή μπορω και σε απλο χαρτι;

Για να βγάλει ΑΜΑ ο εργαζόμενος, αρκεί & η πρόσληψη σε φωτοτυπία.

Αν, πάλι, έχει υπολογιστεί μισθοδοσία & θέλουν βεβαίωση εργοδότη, το έντυπο εδώ...

http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/c.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
παρακαλω καποιοσ συναδελφος για να μου δειξει ποια ειναι αυτη η βεβαιωση εργοδοτη που την ζηταει το ΙΚΑ για απογραφη εργαζομενου σην επιχειρηση , ειναι καποια σταντερτ μορφη ή μπορω και σε απλο χαρτι;

Σε Επιστολόχαρτο της επιχείρησης

ΠΡΟΣ : ΙΚΑ

Βεβαιώνεται οτι ο/η κ. χχχχχχ χχχχχχχχ εργάζεται στην επιχείρησή μας απο χχ/χχ/2009 με σύμβαση εξηρτημένης εργασίας.

Η παρουσα χορηγείται προκειμένου να απογραφεί στο ΙΚΑ και να του χορηγηθεί

ΑΜΑ.

Με εκτίμηση

χχχχχχχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε Επιστολόχαρτο της επιχείρησης

ΠΡΟΣ : ΙΚΑ

Βεβαιώνεται οτι ο/η κ. χχχχχχ χχχχχχχχ εργάζεται στην επιχείρησή μας απο χχ/χχ/2009 με σύμβαση εξηρτημένης εργασίας.

Η παρουσα χορηγείται προκειμένου να απογραφεί στο ΙΚΑ και να του χορηγηθεί

ΑΜΑ.

Με εκτίμηση

χχχχχχχ

Συμπληρώνω

Δεν θα πάς εσύ αλλά ο ίδιος ο Εργαζόμενος με την ταυτότητά του και το ΑΦΜ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συμπληρώνω

Δεν θα πάς εσύ αλλά ο ίδιος ο Εργαζόμενος με την ταυτότητά του και το ΑΦΜ του

...εμένα πάλι τέτοια βεβαίωση δεν μου ζήτησαν ποτέ...

Απαιτούνται:

α) ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛιΣΜΕΝΟΥ (υποδειγμα της οποίας έχουν στο μητρώο του ΙΚΑ)

β) φωτοτυπία ταυτότητας

γ) Αναγγελία πρόσληψης

δ) φωτοτυπία ΑΦΜ του άμεσα ασφαλισμένου (από επισημο προτυπωμένο έντυπο)

ε) φωτοτυπία 1ης σελιδας βιβλιαριού τραπέζης (όταν πρόκειται για εργατοτεχνίτες οικοδομών, για τα δωρόσημα) &

στ) εξουσιοδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...εμένα πάλι τέτοια βεβαίωση δεν μου ζήτησαν ποτέ...

Απαιτούνται:

α) ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛιΣΜΕΝΟΥ (υποδειγμα της οποίας έχουν στο μητρώο του ΙΚΑ) Θα την κάνει ο ίδιος ο εργαζόμενος όταν θα πάει να ζητήσει να απογραφή

β) φωτοτυπία ταυτότητας Γράφω με την Ταυτότητά του

γ) Αναγγελία πρόσληψης Προσωπικά τους στέλνω αυθημερόν πρίν κάν συντάξω την αναγγελία πρόσληψης (πολλώ δε μάλλον να την καταθέσω στον ΟΑΕΔ) , και αφού απογραφεί τότε του κάνω πρόσληψη και τον γράφω και στο βιβλιο νεοπροσλαμβανομένων.

δ) φωτοτυπία ΑΦΜ του άμεσα ασφαλισμένου (από επισημο προτυπωμένο έντυπο) Γράφω με το ΑΦΜ του. ενοείται νομίζω οτι πρέπει να πιστοποιείται απο κάποιο έγγραφο

ε) φωτοτυπία 1ης σελιδας βιβλιαριού τραπέζης (όταν πρόκειται για εργατοτεχνίτες οικοδομών, για τα δωρόσημα) & Δέν έχω ασχοληθεί ποτε με εργατοτεχνίτες οικοδομών και δεν το γνωρίζω

στ) εξουσιοδότηση Ποιός απο ποιόν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Ανδρέα, σε μας εδώ πάνω, τα ΙΚΑ δεν απογράφουν ασφαλισμένο, χωρίς απόδειξη της απασχόλησης (φωτοτυπία κατατεθειμένης στον ΟΑΕΔ πρόσληψης)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

QUOTE(fougaros @ Apr 13 2009, 11:19 PM) post_snapback.gif...εμένα πάλι τέτοια βεβαίωση δεν μου ζήτησαν ποτέ...

Απαιτούνται:

α) ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛιΣΜΕΝΟΥ (υποδειγμα της οποίας έχουν στο μητρώο του ΙΚΑ) Θα την κάνει ο ίδιος ο εργαζόμενος όταν θα πάει να ζητήσει να απογραφή ή ο εξουσιοδοτούμενος

β) φωτοτυπία ταυτότητας Γράφω με την Ταυτότητά του σωστά

γ) Αναγγελία πρόσληψης Προσωπικά τους στέλνω αυθημερόν πρίν κάν συντάξω την αναγγελία πρόσληψης (πολλώ δε μάλλον να την καταθέσω στον ΟΑΕΔ) , και αφού απογραφεί τότε του κάνω πρόσληψη και τον γράφω και στο βιβλιο νεοπροσλαμβανομένων. στο μητρώο του ΙΚΑ ζητάνε πρόσληψη στο www.ika.gr αναφέρει Βεβαίωση εργοδότη

δ) φωτοτυπία ΑΦΜ του άμεσα ασφαλισμένου (από επισημο προτυπωμένο έντυπο) Γράφω με το ΑΦΜ του. ενοείται νομίζω οτι πρέπει να πιστοποιείται απο κάποιο έγγραφο στην Ελλάδα που βρισκόμαστε όυτε τα γραπτά δεν εννοούνται... :lol:

ε) φωτοτυπία 1ης σελιδας βιβλιαριού τραπέζης (όταν πρόκειται για εργατοτεχνίτες οικοδομών, για τα δωρόσημα) & Δέν έχω ασχοληθεί ποτε με εργατοτεχνίτες οικοδομών και δεν το γνωρίζω

στ) εξουσιοδότηση Ποιός απο ποιόν ? Ο άμεσα ασφαλισμένος σε οποιονδήποτε τρίτο αναλάβει να διεκπεραιώσει την απογραφή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα.

Ανδρέα, σε μας εδώ πάνω, τα ΙΚΑ δεν απογράφουν ασφαλισμένο, χωρίς απόδειξη της απασχόλησης (φωτοτυπία κατατεθειμένης στον ΟΑΕΔ πρόσληψης)...

Δόμνα Καλημέρα

Ετσι το κάνω πάντα , και αυτό μου το λενε απο το ΙΚΑ

Τώρα άν ο κάθε Ικας ( όπως λέει και ο Soulis) έχει το χαβά του .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τον έχει, τον έχει...

Εδώ φαίνεται τους φυσάει Βαρδάρης & καθαρίζει το μυαλουδάκι τους...

(ενίοτε!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εμας, οποτε θελει ενας εργαζομενος να απογραφτει στο ΙΚΑ,

του δινω μια φωτοτυπια της προσληψης, κοτσαρω και στο πισω μερος της

μια σφραγιδα και υπογραφη του εργοδοτη που βεβαιωνει το αληθες της προσληψης και απασχολησης του

εργαζομενου και παπαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...