Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

βεβαιωση εργοδοτη για να παρει ΑΜΑ ο εργαζομενος απο ΙΚΑ

- - - - -

• Please log in to reply
11 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

zinon

zinon

*

• Silver members
  • 822 Δημοσιεύσεις:
παρακαλω καποιοσ συναδελφος για να μου δειξει ποια ειναι αυτη η βεβαιωση εργοδοτη που την ζηταει το ΙΚΑ για απογραφη εργαζομενου σην επιχειρηση , ειναι καποια σταντερτ μορφη ή μπορω και σε απλο χαρτι;

Eli-0411

Eli-0411

Δόμνα

• Silver members
  • 701 Δημοσιεύσεις:

παρακαλω καποιοσ συναδελφος για να μου δειξει ποια ειναι αυτη η βεβαιωση εργοδοτη που την ζηταει το ΙΚΑ για απογραφη εργαζομενου σην επιχειρηση , ειναι καποια σταντερτ μορφη ή μπορω και σε απλο χαρτι;

Για να βγάλει ΑΜΑ ο εργαζόμενος, αρκεί & η πρόσληψη σε φωτοτυπία.
Αν, πάλι, έχει υπολογιστεί μισθοδοσία & θέλουν βεβαίωση εργοδότη, το έντυπο εδώ...
http://www.ika.gr/gr...ownloads/c.html
Life is not measured by the breaths you take, but by the moments that TAKE YOUR BREATH AWAY...
Δημοσιευμένη  εικόνα

zinon

zinon

*

• Silver members
  • 822 Δημοσιεύσεις:
thanks
με εξουσιοδοτηση θα παω

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.251 Δημοσιεύσεις:

Σε Επιστολόχαρτο της επιχείρησης
ΠΡΟΣ : ΙΚΑ

Βεβαιώνεται οτι ο/η κ. χχχχχχ χχχχχχχχ εργάζεται στην επιχείρησή μας απο χχ/χχ/2009 με σύμβαση εξηρτημένης εργασίας.
Η παρουσα χορηγείται προκειμένου να απογραφεί στο ΙΚΑ και να του χορηγηθεί
ΑΜΑ.

Με εκτίμηση

χχχχχχχ
Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.251 Δημοσιεύσεις:

Σε Επιστολόχαρτο της επιχείρησης
ΠΡΟΣ : ΙΚΑ

Βεβαιώνεται οτι ο/η κ. χχχχχχ χχχχχχχχ εργάζεται στην επιχείρησή μας απο χχ/χχ/2009 με σύμβαση εξηρτημένης εργασίας.
Η παρουσα χορηγείται προκειμένου να απογραφεί στο ΙΚΑ και να του χορηγηθεί
ΑΜΑ.

Με εκτίμηση

χχχχχχχ

Συμπληρώνω

Δεν θα πάς εσύ αλλά ο ίδιος ο Εργαζόμενος με την ταυτότητά του και το ΑΦΜ του
Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

fougaros

fougaros

*

• simple Members
  • 290 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ποδόσφαιρο, σκι (θαλασσα & βουνό)

Συμπληρώνω

Δεν θα πάς εσύ αλλά ο ίδιος ο Εργαζόμενος με την ταυτότητά του και το ΑΦΜ του

...εμένα πάλι τέτοια βεβαίωση δεν μου ζήτησαν ποτέ...
Απαιτούνται:
α) ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛιΣΜΕΝΟΥ (υποδειγμα της οποίας έχουν στο μητρώο του ΙΚΑ)
β) φωτοτυπία ταυτότητας
γ) Αναγγελία πρόσληψης
δ) φωτοτυπία ΑΦΜ του άμεσα ασφαλισμένου (από επισημο προτυπωμένο έντυπο)
ε) φωτοτυπία 1ης σελιδας βιβλιαριού τραπέζης (όταν πρόκειται για εργατοτεχνίτες οικοδομών, για τα δωρόσημα) &
στ) εξουσιοδότηση

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.251 Δημοσιεύσεις:

...εμένα πάλι τέτοια βεβαίωση δεν μου ζήτησαν ποτέ...
Απαιτούνται:
α) ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛιΣΜΕΝΟΥ (υποδειγμα της οποίας έχουν στο μητρώο του ΙΚΑ) Θα την κάνει ο ίδιος ο εργαζόμενος όταν θα πάει να ζητήσει να απογραφή
β) φωτοτυπία ταυτότητας Γράφω με την Ταυτότητά του
γ) Αναγγελία πρόσληψης Προσωπικά τους στέλνω αυθημερόν πρίν κάν συντάξω την αναγγελία πρόσληψης (πολλώ δε μάλλον να την καταθέσω στον ΟΑΕΔ) , και αφού απογραφεί τότε του κάνω πρόσληψη και τον γράφω και στο βιβλιο νεοπροσλαμβανομένων.
δ) φωτοτυπία ΑΦΜ του άμεσα ασφαλισμένου (από επισημο προτυπωμένο έντυπο) Γράφω με το ΑΦΜ του. ενοείται νομίζω οτι πρέπει να πιστοποιείται απο κάποιο έγγραφο
ε) φωτοτυπία 1ης σελιδας βιβλιαριού τραπέζης (όταν πρόκειται για εργατοτεχνίτες οικοδομών, για τα δωρόσημα) & Δέν έχω ασχοληθεί ποτε με εργατοτεχνίτες οικοδομών και δεν το γνωρίζω
στ) εξουσιοδότηση Ποιός απο ποιόν ?

Eli-0411

Eli-0411

Δόμνα

• Silver members
  • 701 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα.

Ανδρέα, σε μας εδώ πάνω, τα ΙΚΑ δεν απογράφουν ασφαλισμένο, χωρίς απόδειξη της απασχόλησης (φωτοτυπία κατατεθειμένης στον ΟΑΕΔ πρόσληψης)...
Life is not measured by the breaths you take, but by the moments that TAKE YOUR BREATH AWAY...
Δημοσιευμένη  εικόνα

fougaros

fougaros

*

• simple Members
  • 290 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ποδόσφαιρο, σκι (θαλασσα & βουνό)
QUOTE(fougaros @ Apr 13 2009, 11:19 PM) Δημοσιευμένη  εικόνα...εμένα πάλι τέτοια βεβαίωση δεν μου ζήτησαν ποτέ...
Απαιτούνται:
α) ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛιΣΜΕΝΟΥ (υποδειγμα της οποίας έχουν στο μητρώο του ΙΚΑ) Θα την κάνει ο ίδιος ο εργαζόμενος όταν θα πάει να ζητήσει να απογραφή ή ο εξουσιοδοτούμενος
β) φωτοτυπία ταυτότητας Γράφω με την Ταυτότητά του σωστά
γ) Αναγγελία πρόσληψης Προσωπικά τους στέλνω αυθημερόν πρίν κάν συντάξω την αναγγελία πρόσληψης (πολλώ δε μάλλον να την καταθέσω στον ΟΑΕΔ) , και αφού απογραφεί τότε του κάνω πρόσληψη και τον γράφω και στο βιβλιο νεοπροσλαμβανομένων. στο μητρώο του ΙΚΑ ζητάνε πρόσληψη στο www.ika.gr αναφέρει Βεβαίωση εργοδότη
δ) φωτοτυπία ΑΦΜ του άμεσα ασφαλισμένου (από επισημο προτυπωμένο έντυπο) Γράφω με το ΑΦΜ του. ενοείται νομίζω οτι πρέπει να πιστοποιείται απο κάποιο έγγραφο στην Ελλάδα που βρισκόμαστε όυτε τα γραπτά δεν εννοούνται... :lol:
ε) φωτοτυπία 1ης σελιδας βιβλιαριού τραπέζης (όταν πρόκειται για εργατοτεχνίτες οικοδομών, για τα δωρόσημα) & Δέν έχω ασχοληθεί ποτε με εργατοτεχνίτες οικοδομών και δεν το γνωρίζω
στ) εξουσιοδότηση Ποιός απο ποιόν ? Ο άμεσα ασφαλισμένος σε οποιονδήποτε τρίτο αναλάβει να διεκπεραιώσει την απογραφή του.

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.251 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα.

Ανδρέα, σε μας εδώ πάνω, τα ΙΚΑ δεν απογράφουν ασφαλισμένο, χωρίς απόδειξη της απασχόλησης (φωτοτυπία κατατεθειμένης στον ΟΑΕΔ πρόσληψης)...

Δόμνα Καλημέρα

Ετσι το κάνω πάντα , και αυτό μου το λενε απο το ΙΚΑ
Τώρα άν ο κάθε Ικας ( όπως λέει και ο Soulis) έχει το χαβά του .........

Eli-0411

Eli-0411

Δόμνα

• Silver members
  • 701 Δημοσιεύσεις:
Τον έχει, τον έχει...

Εδώ φαίνεται τους φυσάει Βαρδάρης & καθαρίζει το μυαλουδάκι τους...
(ενίοτε!!!)
Δημοσιευμένη  εικόνα

HAL 9000

HAL 9000

Ανδρέας Μπαρδάκης

• Silver members
  • 845 Δημοσιεύσεις:
Σε εμας, οποτε θελει ενας εργαζομενος να απογραφτει στο ΙΚΑ,
του δινω μια φωτοτυπια της προσληψης, κοτσαρω και στο πισω μερος της
μια σφραγιδα και υπογραφη του εργοδοτη που βεβαιωνει το αληθες της προσληψης και απασχολησης του
εργαζομενου και παπαλα...
Δωρεάν Συμβουλές για ΑμεΑ και οικονομικά αδύναμους από τον λογιστή Ανδρέα Μπαρδάκη. http://logistis-amea.blogspot.gr

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες