Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ 1128/97 ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 309 Ή ΣΤΟΝ 310 ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ;


KYPIAKOS

Ερώτηση

Με βάσει την ανωτέρω ΠΟΛ άρθρο 4 παρ. 5 παροχή υπηρεσιών σε Πανεπιστήμια για ερευνητικά προγράμματα Ε.Ε. ( ΣΎΜΒΑΣΗ ΈΡΓΟΥ)

Στην περιοδική ΦΠΑ γράφουμε τα απαλλασσόμενα έσοδα στον ΚΩΔ 309 ( με δικαίωμα έκπτωσης:)

ή στον310 ( χωρίς δικ. εκπτωσης) και άρα έχουμε και prorata;

Δεν μπορώ να βρώ την σχετική ΠΟΛ 1128/97.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Με βάσει την ανωτέρω ΠΟΛ άρθρο 4 παρ. 5 παροχή υπηρεσιών σε Πανεπιστήμια για ερευνητικά προγράμματα Ε.Ε. ( ΣΎΜΒΑΣΗ ΈΡΓΟΥ)

Στην περιοδική ΦΠΑ γράφουμε τα απαλλασσόμενα έσοδα στον ΚΩΔ 309 ( με δικαίωμα έκπτωσης :)

ή στον310 ( χωρίς δικ. εκπτωσης) και άρα έχουμε και prorata;

Δεν μπορώ να βρώ την σχετική ΠΟΛ 1128/97.

Καλησπέρα ,

δεν έψαξες καλά

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/1335

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

δεν έψαξες καλά

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/1335

Δεν φαίνεται αν τελικά καταχωρείται στον κωδικό 309 /310. Πού τελικά μπαίνει το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν φαίνεται αν τελικά καταχωρείται στον κωδικό 309 /310. Πού τελικά μπαίνει το ποσό;

Καλημέρα συνάδελφοι... υπάρχει κάποια απάντηση σε αυτό? Θέλει pro-rata ή όχι? Έχει κάποιος παρόμοια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή τ δεν καταλάβατε απ'την ΠΟΛ..

2. Ο εγκατεστημένος στο εσωτερικό της χώρας πωλητής των αγαθών ή ο παρέχων τις υπηρεσίες σε πρόσωπα του άρθρου 1 της παρούσας, που, σύμφωνα με τις διατάξεις της απόφασης αυτής, εκδίδει τα σχετικά φορολογικά στοιχεία με Φ.Π.Α. χωρίς να τον εισπράττει, εμφανίζει τις πράξεις αυτές κανονικά στις φορολογητέες εκροές και το φόρο που αναλογεί σ' αυτές τον αναγράφει στον οικείο κωδικό με την ένδειξη "λοιπά προστιθέμενα ποσά".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την γνώμη μου η πολ είναι λάθος γραμμένη , γιατί δεν είναι απαλλαγή αλλά εξαίρεση (εκτός πεδίου ΦΠΑ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την γνώμη μου η πολ είναι λάθος γραμμένη , γιατί δεν είναι απαλλαγή αλλά εξαίρεση (εκτός πεδίου ΦΠΑ) .

Έχω μια παρόμοια περίπτωση, στην οποια έχει δοθει και βεβαίωση από το πανεπιστημιο η οποία γράφει "απαλλασόμενη από το ΦΠΑ αμοιβη 10.000 ευρώ βάση της Υ.Α. ΠΟΛ 1128/8.4.97.

Αυτός που έκοψε την σχετική απυ έγραψε μόνο το ποσο των 10.000 ευρώ πάνω στην απόδειξη σημειώνοντας ότι απαλλασεται από το φπα η συγκεκριμενη αμοιβή.

Η συναλλάγή αυτη έγινε το δεκμβρη του 2010. ο πελάτης μ δεν το καταχώρησε καθόλου στην περιοδική.

Ηρθε να του κάνω την εκκαθαριστικη και ευτυχώς διαπιστωσα την παραλειψη αυτή.

το πόσο τωρα των 10.000 θα το βάλω κανονικά στο κωδικό 303 και το φπα (που δεν έχει εισπραχθεί) στο 333 και στο 402 ?????

Η' θα μπει στους κωδ. 309 ή 310 καθώς πρόκειται για απαλλασόμενη αμοιβή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια παρόμοια περίπτωση, στην οποια έχει δοθει και βεβαίωση από το πανεπιστημιο η οποία γράφει "απαλλασόμενη από το ΦΠΑ αμοιβη 10.000 ευρώ βάση της Υ.Α. ΠΟΛ 1128/8.4.97.

Αυτός που έκοψε την σχετική απυ έγραψε μόνο το ποσο των 10.000 ευρώ πάνω στην απόδειξη σημειώνοντας ότι απαλλασεται από το φπα η συγκεκριμενη αμοιβή.

Η συναλλάγή αυτη έγινε το δεκμβρη του 2010. ο πελάτης μ δεν το καταχώρησε καθόλου στην περιοδική.

Ηρθε να του κάνω την εκκαθαριστικη και ευτυχώς διαπιστωσα την παραλειψη αυτή.

το πόσο τωρα των 10.000 θα το βάλω κανονικά στο κωδικό 303 και το φπα (που δεν έχει εισπραχθεί) στο 333 και στο 402 ?????

Η' θα μπει στους κωδ. 309 ή 310 καθώς πρόκειται για απαλλασόμενη αμοιβή???

Στον 309 ή 310 μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Τελικά συνάδελφοι στο 309 ή 310 ?? Είναι με δικαίωμα έκπτωση ή όχι??

αν και την γνωμη μου την εγραψα παραπανω , κάνε προ ρατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άποψή μου είναι (επαναφέρω το θέμα, μιας και είναι περίοδος περιοδικών ΦΠΑ) και αν κάποιος συνάδελφος έχει διαφορετική άποψη ας με διορθώσει:

 

Οι απαλλασσόμενες και χωρίς δικαίωμα έκπτωσης πράξεις είναι μία λίστα οι οποίες αναφέρονται ρητά στα άρθρα 22-29 του Ν.2859/00 κώδικα ΦΠΑ. (Αυτές μπαίνουν και στον κωδικό 310 > Pro-rata)

Συμφωνώ απολύτως ότι η ΠΟΛ 1128/97είναι κακογραμμένη και δεν διευκρινίζεται σαφώς τι γίνεται με το θέμα ΦΠΑ στις ερευνητικές υπηρεσίες.

Όμως όπως προείπα παραπάνω ο κώδικας ΦΠΑ δεν θεωρεί σε καμμία περίπτωση τις ερευνητικές εργασίες απαλλασσόμενες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

Η ΠΟΛ 1128/97 από την άλλη αναφέρει ότι αυτές οι υπηρεσίες είναι απαλλασσόμενες του ΦΠΑ εφόσον συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις.

 

Συνεπώς άποψή μου είναι ότι οι συγκεκριμένες υπηρεσίες χρεώνονται στον κωδικό 309 της περιοδικής ΦΠΑ και δεν γίνεται Pro-rata.

Αν και ανορθόδοξη η μέθοδός μου δια της ατόπου επαγωγής, δεν μπορώ να εξάγω κάποιο άλλο ασφαλές συμπέρασμα από όλη την έρευνα και τις ερωτήσεις που έχω κάνει πάνω στο θέμα.

Κάθε άλλη και διαφορετική άποψη είναι φυσικά δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μου προέκυψε και μένα τέτοια περίπτωση αλλά κάτι ξεκάθαρο δεν έβγαλα. Προς τον 309 είμαι και εγώ. Στην δική μου περίπτωση είναι ερευνητικές δραστηριότητες που κάποιες χρηματοδοτούνται με φπα και κάποιες όχι. Ίδια δραστηριότητα δηλαδή αλλά μάλλον διαφορετική πηγή χρηματοδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βέβαια υπάρχει και ακόμα μία προσέγγιση-άποψη που λέει ότι οι αμοιβές αυτές εξομοιώνονται με αμοιβές από μισθωτή εργασία και ως εκ τούτου δεν θα πρέπει να αναφέρονται καθόλου στην δήλωση ΦΠΑ (σχετική και η πρώτη αναφορά του CEL). Αλλά από την στιγμή ,όμως, που στην ΠΟΛ αναφέρονται τα όσα ορθώς αναφέρει o SOULIS  δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά περιθώρια.

 

Αλήθεια κανένα νέο από την δικιά σας εμπειρία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...