Προς το περιεχόμενο

Ελάχιστος υποχρεωτικός αριθμός μελών ΔΣ ΑΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Υπάρχει κάποιος ελάχιστος αριθμός μελών ΔΣ; Στην περίπτωση μου είναι 3 σύμφωνα με το καταστατικό. Το ένα έχει παραιτηθεί και αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει τροποποίηση του καταστατικού ώστε τα μέλη να μπορούν να είναι μόνο δύο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωτικά έκτακτη αυτόκλητη γενική συνέλευση για την αντικατάσταση του παραιτηθέντος.

ΔΣ < 3 δεν υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Υπάρχει κάποιος ελάχιστος αριθμός μελών ΔΣ; Στην περίπτωση μου είναι 3 σύμφωνα με το καταστατικό. Το ένα έχει παραιτηθεί και αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει τροποποίηση του καταστατικού ώστε τα μέλη να μπορούν να είναι μόνο δύο.

Ευχαριστώ.

Δες το καταστατικό σου... Ο κατώτερος αριθμός των μελών του ΔΣ είναι 3 άτομα...

Και πρόσεξε στον χειρισμό (αν είναι άτυπη η παραίτηση του ενός μέλους ακόμα) της παραίτησης...

Εάν ο αριθμός των μελών ΔΣ είναι μικρότερος των 4 και έχουμε παραίτηση ή θάνατο ενός μέλους, τα υπόλοιπα 2 μέλη δεν μπορούν να εκλέξουν νέο μέλος σε αντικατάσταση αυτού, οπότε δεν υπάρχει ΔΣ και δεν μπορεί αυτό να συνέλθει για να συγκαλέσει Έκτακτη Γενική Συνέλευση για να εκλέξει νέο ΔΣ.

Στην περίπτωση αυτή πρέπει να οριστεί από το Δικαστήριο νέο ΔΣ το οποίο θα συγκαλέσει Έκτακτη Γενική Συνέλευση για να εκλέξει νέο ΔΣ.

(Πρακτικός Οδηγός ΑΕ - Ηλιόκαυτου, Οκτ.2007 σελ.27)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το καταστατικό σου... Ο κατώτερος αριθμός των μελών του ΔΣ είναι 3 άτομα...

Και πρόσεξε στον χειρισμό (αν είναι άτυπη η παραίτηση του ενός μέλους ακόμα) της παραίτησης...

Εάν ο αριθμός των μελών ΔΣ είναι μικρότερος των 4 και έχουμε παραίτηση ή θάνατο ενός μέλους, τα υπόλοιπα 2 μέλη δεν μπορούν να εκλέξουν νέο μέλος σε αντικατάσταση αυτού, οπότε δεν υπάρχει ΔΣ και δεν μπορεί αυτό να συνέλθει για να συγκαλέσει Έκτακτη Γενική Συνέλευση για να εκλέξει νέο ΔΣ.

Στην περίπτωση αυτή πρέπει να οριστεί από το Δικαστήριο νέο ΔΣ το οποίο θα συγκαλέσει Έκτακτη Γενική Συνέλευση για να εκλέξει νέο ΔΣ.

(Πρακτικός Οδηγός ΑΕ - Ηλιόκαυτου, Οκτ.2007 σελ.27)

Στέφανε .. με συγχωρείς αλλά "μπούρδες" λέει..

Η ΓΣ μπορούσε να συνέλθει και μόνη της (αυτόκλητη).. δεν χρειάζεται δικαστής..

Πράγματι όμως δεν μπορεί το ΔΣ να τον αντικαταστήσει.

Πάντως ήδη.. από το 2007..

άρθρο 18 Ν.2190

9.Σε κάθε περίπτωση, τα απομένοντα μέλη του διοικητικού συμβουλίου, ανεξάρτητα από τον αριθμό τους, μπορούν να προβούν σε σύγκληση γενικής συνέλευσης με αποκλειστικό σκοπό την εκλογή νέου διοικητικού συμβουλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε .. με συγχωρείς αλλά "μπούρδες" λέει..

Η ΓΣ μπορεί να συνέλθει και μόνη της (αυτόκλητη).. δεν χρειάζεται δικαστής..

Πράγματι όμως δεν μπορεί το ΔΣ να τον αντικαταστήσει.

Σούλη, εγώ σε συγχωρώ... Ο Ηλιόκαυτος δεν ξέρω... :unsure:

Το ότι μπορεί να συνέλθει αυτόκληση η Γ.Σ. σε πλήρη απαρτία, το ξέρω κι εγώ... Απλά ανατρέχω σε πονήματα πιο έμπειρων για τέτοιες ειδικές καταστάσεις.... Τι να πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει και στο παρελθόν αλλά και πρόσφατα 01/09 να αντικαταστήσω μέλος 3μελους ΔΣ με αυτόκλητη ΓΣ ..

χωρίς πρόβλημα στην Νομαρχία.

(Μεταξύ μας .. μου έχει τύχει και να έχω μακαρίτη σε Δ.Σ. για ένα χρόνο.. μέχρι την επόμενη Τακτική ΓΣ.. :o )

Υ.Γ. Με τις γνωματεύσεις του αγαπητού μου Δ.Ηλιόκαυτου είμαι ήδη σε δικαστική διαμάχη για παλαιότερο θέμα.. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει και στο παρελθόν αλλά και πρόσφατα 01/09 να αντικαταστήσω μέλος 3μελους ΔΣ με αυτόκλητη ΓΣ ..

χωρίς πρόβλημα στην Νομαρχία.

(Μεταξύ μας .. μου έχει τύχει και να έχω μακαρίτη σε Δ.Σ. για ένα χρόνο.. μέχρι την επόμενη Τακτική ΓΣ.. :( )

Υ.Γ. Με τις γνωματεύσεις του αγαπητού μου Δ.Ηλιόκαυτου είμαι ήδη σε δικαστική διαμάχη για παλαιότερο θέμα.. :o

Σούλη, στη σελίδα 472 ο Ηλιόκαυτος συμφωνεί μαζί σου..... :unsure:

Μάλλον η αναφορά ήταν για παλιότερο καθεστώς και ξέμεινε...

Αν στη ΓΣ παίστανται ή εκπροσωπούνται όλοι οι μέτοχοι που εκπροσωπούν το 100% του συνόλου του ΜΚ δεν απαιτείται δημοσίευση της πρόσκλησης στην εφημερίδα της κυβέρνησης καθώς και στην ημερήσια πολιτική και οικονομική εφημερίδα, εφόσον κανείς από αυτούς δεν αντιλέγει στην πραγματοποίσή της και στη λήψη αποφάσεων.

Η διάταξη αυτή έχει μαγάλη αξία, όταν η εταιρεία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΣ για να καλέσει τους μετόχους σε ΓΣ προκειμένου να προσωρήσει στην εκλογή νέου ΔΣ, καθότι στην περίπτωση αυτή έχουν την αυτόκλητη ΓΣ, εν αντιθέσει με το προηγούμενο καθεστώς, όπου απαιτείτο ο διορισμός προσωρινής διοίκησης κατά τα άρθρα 69 του ΑΚ και 786 του Κ.Πολ.Δ. προκειμένου να συγκαλέσει ΓΣ για την εκλογή του ΔΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Άρθρο 18

9. Σε κάθε περίπτωση, τα απομένοντα μέλη του διοικητικού συμβουλίου, ανεξάρτητα από τον αριθμό τους, μπορούν να προβούν σε σύγκληση γενικής συνέλευσης με αποκλειστικό σκοπό την εκλογή νέου διοικητικού συμβουλίου.

[Όπως η παράγραφος 6 αντικαταστάθηκε και προστέθηκαν νέες παράγραφοι (7,8,9) με το άρθρο 25 του Νόμου 3604/2007]

[Προσοχή !!!!Οι διατάξεις των παραγράφων 7, 8 και 9 του 'Αρθρου 18 του κ.ν.2190/1920 εφαρμόζονται και για τη σύγκληση και τη λήψη αποφάσεων γενικών συνελεύσεων που έλαβαν χώρα πριν από τη θέση σε ισχύ του 3604/2007 (8η Αυγούστου 2007) υπό την προϋπόθεση ότι, μέχρι αυτό το χρονικό σημείο, δεν έχουν εκδοθεί αντίθετες σχετικές δικαστικές αποφάσεις οποιουδήποτε βαθμού δικαιοδοσίας.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 18

9. Σε κάθε περίπτωση, τα απομένοντα μέλη του διοικητικού συμβουλίου, ανεξάρτητα από τον αριθμό τους, μπορούν να προβούν σε σύγκληση γενικής συνέλευσης με αποκλειστικό σκοπό την εκλογή νέου διοικητικού συμβουλίου.

[Όπως η παράγραφος 6 αντικαταστάθηκε και προστέθηκαν νέες παράγραφοι (7,8,9) με το άρθρο 25 του Νόμου 3604/2007]

[Προσοχή !!!!Οι διατάξεις των παραγράφων 7, 8 και 9 του 'Αρθρου 18 του κ.ν.2190/1920 εφαρμόζονται και για τη σύγκληση και τη λήψη αποφάσεων γενικών συνελεύσεων που έλαβαν χώρα πριν από τη θέση σε ισχύ του 3604/2007 (8η Αυγούστου 2007) υπό την προϋπόθεση ότι, μέχρι αυτό το χρονικό σημείο, δεν έχουν εκδοθεί αντίθετες σχετικές δικαστικές αποφάσεις οποιουδήποτε βαθμού δικαιοδοσίας.]

ΝΟΜΟΣ 2190/1920 Περί Ανωνύμων εταιριών (Κωδικοποίηση εώς νόμο 3604/2007)

Άρθρο 18

7. Το καταστατικό μπορεί να προβλέπει ότι το διοικητικό συμβούλιο εκλέγει μέλη αυτού σε αντικατάσταση μελών που παραιτήθηκαν, απέθαναν ή απώλεσαν την ιδιότητά τους με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Η εκλογή αυτή είναι δυνατή με την προϋπόθεση ότι η αναπλήρωση των παραπάνω μελών δεν είναι εφικτή από αναπληρωματικά μέλη, που έχουν τυχόν εκλεγεί από τη γενική συνέλευση, εφόσον τούτο επιτρέπεται από το καταστατικό. Η ανωτέρω εκλογή από το διοικητικό συμβούλιο γίνεται με απόφαση των απομενόντων μελών, εάν είναι τουλάχιστον τρία (3), και ισχύει για το υπόλοιπο της θητείας του μέλους που αντικαθίσταται. Η απόφαση της εκλογής υποβάλλεται στη δημοσιότητα του 'Αρθρου 7β και ανακοινώνεται από το διοικητικό συμβούλιο στην αμέσως προσεχή γενική συνέλευση, η οποία μπορεί να αντικαταστήσει τους εκλεγέντες, ακόμη και αν δεν έχει αναγραφεί σχετικό θέμα στην ημερήσια διάταξη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε ..

Με την παράγραφο 9 μπορεί πλέον το ΔΣ έστω και αν έχει μείνει με ένα μέλος .. να συγκαλέσει νομίμως Γενική Συνέλευση για εκλογή Δ.Σ.

οπότε δεν χρειάζεται η ΓΣ να είναι αυτόκλητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...