Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ-ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΤΙΣΗ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ


Accounting

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Έχω να σας υποβάλλω ένα ερώτημα:

Στο τέλος κάθε μήνα λαμβάνω εκτύπωση μισθοδοτικής κατάστασης από εξωτερικό λογιστήριο με το οποίο συνεργάζομαι, ώστε να κάνω τις εγγραφές μισθοδοσίας στη Γενική λογιστή (Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ-τήρηση εντός της εταιρείας) και να πληρώσω το σύνολο των οφειλών μέσω web όπως είναι η υποχρέωσή μου ως βοηθός λογιστή και ως εργαζόμενη στη συγκεκριμένη εταιρεία. Διαπιστώνω ότι, για εργαζόμενη σε καθεστώς ημιαπασχόλησης (εξάωρη εργασία) τον μήνα Οκτώβριο του 2008 οι καθαρές αποδοχές είναι στο ύψος των 920,17 ευρώ, το Νοέμβριο του 2008 είναι 800,15 ευρώ -χωρίς καμιά εντολή για αλλαγή από τη διοίκηση της εταιρείας φυσικά- και για το Δεκέμβριο του 2008 επιστρέφουμε στα 920,17 ευρώ, ενώ για τον Ιανουάριο του 2009 έχουμε και πάλι διαφορετικό ποσό ύψους 840,29 ευρώ. Μετά από επικοινωνία που είχα με το εξωτερικό λογιστήριο που είναι αρμόδιο για την κατάρτιση της μισθοδοτικής κατάστασης δεν είμαι σε θέση να εξηγήσω στον εργαζόμενο τους λόγους των διαφορών αυτών.

Οι ερωτήσεις, λοιπόν, είναι οι εξής:

1. Επειδή τα ποσά έχουν ήδη πληρωθεί για τους μήνες που αναφέρω παραπάνω, σε περίπτωση που έχει λάθη η μισθοδοτική κατάσταση και άρα η εξαγωγή του πληρωτέου προς το ΙΚΑ ποσού, τί επιπτώσεις υπάρχουν;

2. Πώς μπορώ να εξηγήσω στην εργαζόμενη τις διαφορές στο μισθολόγιό της, όταν μάλιστα η πληρωμή της κάθε μήνα ήταν σταθερή, ημέρες απουσίας δεν υπήρχαν και όλα τα στοιχεία ως προς το καθεστώς απασχόλησης δεν έχουν μεταβληθεί;

Θα σας παρακαλούσα όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία για να με βοηθήσει να την καταθέσει.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Χρήστης Accounting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Έχω να σας υποβάλλω ένα ερώτημα:

Στο τέλος κάθε μήνα λαμβάνω εκτύπωση μισθοδοτικής κατάστασης από εξωτερικό λογιστήριο με το οποίο συνεργάζομαι, ώστε να κάνω τις εγγραφές μισθοδοσίας στη Γενική λογιστή (Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ-τήρηση εντός της εταιρείας) και να πληρώσω το σύνολο των οφειλών μέσω web όπως είναι η υποχρέωσή μου ως βοηθός λογιστή και ως εργαζόμενη στη συγκεκριμένη εταιρεία. Διαπιστώνω ότι, για εργαζόμενη σε καθεστώς ημιαπασχόλησης (εξάωρη εργασία) τον μήνα Οκτώβριο του 2008 οι καθαρές αποδοχές είναι στο ύψος των 920,17 ευρώ, το Νοέμβριο του 2008 είναι 800,15 ευρώ -χωρίς καμιά εντολή για αλλαγή από τη διοίκηση της εταιρείας φυσικά- και για το Δεκέμβριο του 2008 επιστρέφουμε στα 920,17 ευρώ, ενώ για τον Ιανουάριο του 2009 έχουμε και πάλι διαφορετικό ποσό ύψους 840,29 ευρώ. Μετά από επικοινωνία που είχα με το εξωτερικό λογιστήριο που είναι αρμόδιο για την κατάρτιση της μισθοδοτικής κατάστασης δεν είμαι σε θέση να εξηγήσω στον εργαζόμενο τους λόγους των διαφορών αυτών.

Οι ερωτήσεις, λοιπόν, είναι οι εξής:

1. Επειδή τα ποσά έχουν ήδη πληρωθεί για τους μήνες που αναφέρω παραπάνω, σε περίπτωση που έχει λάθη η μισθοδοτική κατάσταση και άρα η εξαγωγή του πληρωτέου προς το ΙΚΑ ποσού, τί επιπτώσεις υπάρχουν;

2. Πώς μπορώ να εξηγήσω στην εργαζόμενη τις διαφορές στο μισθολόγιό της, όταν μάλιστα η πληρωμή της κάθε μήνα ήταν σταθερή, ημέρες απουσίας δεν υπήρχαν και όλα τα στοιχεία ως προς το καθεστώς απασχόλησης δεν έχουν μεταβληθεί;

Θα σας παρακαλούσα όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία για να με βοηθήσει να την καταθέσει.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Χρήστης Accounting

Καλημέρα.

Μήπως η εργαζόμενη είναι ημερομίσθια (ή ωρομίσθια) & όχι μισθωτή & για τον λόγο αυτό υπολογίζεται η μισθοδοσία της αναλόγως με τις ημέρες (ή ώρες) του μήνα & υπάρχουν οι διαφορές αυτές?

Μήπως επίσης τον 01/2009 άλλαξε ο μισθός της λόγω σύμβασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα.

Μήπως η εργαζόμενη είναι ημερομίσθια (ή ωρομίσθια) & όχι μισθωτή & για τον λόγο αυτό υπολογίζεται η μισθοδοσία της αναλόγως με τις ημέρες (ή ώρες) του μήνα & υπάρχουν οι διαφορές αυτές?

Μήπως επίσης τον 01/2009 άλλαξε ο μισθός της λόγω σύμβασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από όσο γνωρίζω είναι μισθωτή με καθεστώς 6ωρης ημιαπασχόλησης και εάν ο μισθός άλλαξε λόγω σύμβασης, πώς δικαιολογείτε ότι μειώθηκε σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα; Λογικά, δεν θα έπρεπε να αναπροσαρμοστεί κατά ένα μικρό ποσό προς τα πάνω;

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος και ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ανθή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από όσο γνωρίζω είναι μισθωτή με καθεστώς 6ωρης ημιαπασχόλησης και εάν ο μισθός άλλαξε λόγω σύμβασης, πώς δικαιολογείτε ότι μειώθηκε σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα; Λογικά, δεν θα έπρεπε να αναπροσαρμοστεί κατά ένα μικρό ποσό προς τα πάνω;

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος και ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ανθή

Ισως επειδή σε συνάρτηση με τις ημέρες εργασίας, μπορεί να ήταν λιγότερες τον Ιανουάριο σε σχέση με τον Δεκέμβριο, αλλά ίσψς ίδιες με τον Νοέμβριο...

Τι να σας πω?

Να ζητήσετε από τον λογιστή να σας αποστείλει Αποδείξεις Μισθοδοσίας (που ούτως ή άλλως είναι υποχρεωτικό να έχετε), & εκεί θα δείτε τις αναλύσεις & από που προκύπτουν οι διαφορές σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή αναφέρεσθε σε καθαρές αποδοχές, θα πρέπει να ελέγξετε τυχόν παρακράτηση ΦΜΥ που μπορεί (για τον α η β λόγο) να έχει μεταβληθεί από το λογιστήριο που εξάγει την μισθοδοτική κατάσταση.

Οι μικτές αποδοχές κάθε μήνα είναι σταθερές η και αυτές αλλάζουν από μήνα σε μήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

αλλάζουν όλα τα ποσά στη μισθοδοτική κατάσταση(Αποδ.περιοδ./Εισφορές/Καθαρές αποδοχές) ενώ δεν αλλάζει τίποτε στην πράξη ως προς την πληρωμή του εργαζομένου.

Επειδή σε κανένα από τα ερωτήματά μου δεν έλαβα σαφή απάντηση από το εξωτερικό λογιστήριο που βγάζει την μισθοδοτική, συμπεραίνω ότι απλά ο λογιστής έχει κάνει λάθος σε κάποιους μήνες και μετά προσπαθεί να το διορθώσει με συμψηφισμούς, πράγμα το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει το ΙΚΑ ή όχι. Δεν ξέρω εάν είνα καλή εικόνα για μια επιχείρηση να εμφανίζει διαφορετικό μισθό κάθε μήνα επί τέσσερις μήνες για τον ίδιο μισθωτό και υπό το ίδιο καθεστώς απασχόλησης. Διαφορές που δεν δικαιολογούνται ούτε από αναπροσαρμογές μισθών λόγω συλλογικών συμβάσεων, διότι πρόκειται για 200 ευρώ διαφορά στις αποδοχές από μήνα σε μήνα. Το πιο ανησυχητικό δε είναι ότι αντί να αυξάνονται π.χ. από το Νοέμβριο στον Δεκέμβριο...μειώνονται!

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έχω ανακαλύψει και άλλα λάθη και μάλλον υπάρχει πρόβλημα με το λογιστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αλλάζουν όλα τα ποσά στη μισθοδοτική κατάσταση(Αποδ.περιοδ./Εισφορές/Καθαρές αποδοχές) ενώ δεν αλλάζει τίποτε στην πράξη ως προς την πληρωμή του εργαζομένου.

Καλησπέρα.

Μάλλον λάθος το κοιτάτε.

Στις ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ θα δείτε αν υπάρχει διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
συμπεραίνω ότι απλά ο λογιστής έχει κάνει λάθος

................................................................................

..............................

Έχω ανακαλύψει και άλλα λάθη και μάλλον υπάρχει πρόβλημα με το λογιστήριο.

Ξεκινώ από αυτό γιατί είναι τραγικό λάθος που γίνεται συνήθως από τους νεώτερους συνάδελφους που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα προς τους παλαιότερους (σε ηλικία) που όντως τα ξέρουν όλα. ;)

Για να κρίνεις αν υπάρχει πρόβλημα με το λογιστήριο, πρέπει πρώτα να κοιτάξεις τι τρόπο πληρωμής αναφέρει η σύμβαση εργασίας που υπάρχει, και η οποία είναι έντυπη, εφ΄όσον μιλάμε για μερική απασχόληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το άγχος προκύπτει από το γεγονός ότι δεν γνωρίζω καθόλου καλά τα θέματα και ότι έχω τον εργαζόμενο στον χώρο εργασίας μου που απορεί και με πιέζει για μιαν απάντηση. Η καλύτερη ιδέα είναι ο ενδιαφερόμενος εργαζόμενος να αποτανθεί στο λογιστήριο. Μόνο που το λογιστήριο δεν έχει διάθεση να απαντήσει σε απορίες = ο εργαζόμενος αρχίζει και ανησυχεί ακόμη περισσότερο και στρέφεται ενάντια στην εργοδοσία και πλάθωνται σενάρια εξαπάτησης του εργαζομένου κτλ, κτλ.

Είναι μάλλον θέμα χάσματος στην επικοινωνία μεταξύ εταιρείας και λογιστηρίου και όχι θέμα γνώσεων.

Αυτό γενικά είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα των παλαιών λογιστών... Πολλές φορές η απόκρυψη πληροφοριών προς τους νεώτερους, μπορεί ναι, μεν να προστατεύει τον Know-how των παλαιότερων αλλά τελικά στρεβλώνει την πραγματική εικόνα ως προς το ποιος ξέρει τι.

Ας το ψάξουν λίγο αυτό και οι παλαιότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι .. μια χαρά τα βλέπω..

Έχουν υπολογιστεί 23*6 ωρομίσθια για τον Οκτώβρη και τον Δεκέμβρη..

20 * 6 ωρομίσθια για Νοέμβρη

και υποθέτω 22 * 6 ωρομίσθια για Ιανουάριο.

Τον Ιανουάριο μειώθηκε λόγω φόρου.

Όλα αυτά θα φαίνονται στην Απόδειξη εκκαθάρισης/πληρωμής που πρέπει να σας δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...