Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

παρακρατηση φμυ-τροπος υπολογισμου της μηνιαιας παρακρατησης φορου

- - - - -

• Please log in to reply
18 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

katerina31

katerina31

*

• simple Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:
καλημερα σας,
μπορει καποιος να με βοηθησει στο εξης?
θελω να βγαλω τον μηνιαιο φορο στον εξης μισθο.1707,14 καθαρα.ο τροπος που το υπολογιζω ειναι ο εξης:
1707,14*14 μισθους=23899,96 το ετησιο καθαρο εισοδημα.μεχρι τα 12000 ειναι αφορολογητος.για τα επομενα 6000,00 ο φορος ειναι 1500,00. και για τα επομενα 5899,96 ο φορος ειναι 2064,99. αν προσθεσω τους φορους εχω συνολικο φορο 3564,99. αφαιρω και το 1,5% και εχω τελικο ετησιο φορο 3511,52. δια 14 βγαζω μηνιαιο φορο 250,82 ευρω.
μπορει να μου πει καποιος αν υπολογιζω σωστα τον φορο????

ευχαριστω εκ των προτερων????

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.218 Δημοσιεύσεις:

καλημερα σας,
θελω να βγαλω τον μηνιαιο φορο στον εξης μισθο.1707,14 καθαρα.ο τροπος που το υπολογιζω ειναι ο εξης:
1707,14*14 μισθους=23899,96 το ετησιο καθαρο εισοδημα.μεχρι τα 12000 ειναι αφορολογητος.για τα επομενα 6000,00 ο φορος ειναι 1500,00. και για τα επομενα 5899,96 ο φορος ειναι 2064,99. αν προσθεσω τους φορους εχω συνολικο φορο 3564,99. αφαιρω και το 1,5% και εχω τελικο ετησιο φορο 3511,52. δια 14 βγαζω μηνιαιο φορο 250,82 ευρω.

Κατ' αρχάς , καλορίζικη

Οταν λές καθαρά τί ενοείς ?
Υπόλοιπο μετά τις κρατήσεις Ασφ. Ταμείων
ή Υπόλοιπο μετά τις κρατήσεις Ασφ. Ταμείων και του ΦΜΥ ?
Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

katerina31

katerina31

*

• simple Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:
μετα τις ασφαλιστικες κρατησεις

savraki

savraki

*

• simple Members
  • 213 Δημοσιεύσεις:
έκανες ενα μικρο λαθακι.
Οι κλιμακες φορολογίας είναι http://www.taxheaven...x/circular/5790
απο 0 έως 12000 αφορολογητος
για τα επόμενα 18000 (!) φόρος 25%.
Αρα εαν το ξαναυπολογίσεις θα δεις ότι είναι 1707,14 χ 14 = 23899,96 μειον 12000 = 11899,96 επί 25% =2974,99 μειον 1,5% 2930,36 δια 14 ισον 209,31 για τον χωρίς τέκνα εργαζόμενο πάντα.
Εναλλακτικα μπορεις να κατεβάσεις του πίνακες ΦΜΥ από http://ika-forum.blo...09/01/2009.html.
αυτοι που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα, νευριαζουν εμας που τα ξερουμε!

katerina31

katerina31

*

• simple Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:
σας ευχαριστω παρα πολυ. δεν ξερετε ποση ωρα παιδευομαι να το βγαλω!!!! ευχαριστω!!!!

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.218 Δημοσιεύσεις:

μετα τις ασφαλιστικες κρατησεις

Ειναι ακριβώς όπως σου τα είπε ο/η ? συνάδελφος savraki
Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

Επισκέπτης-Επισκέπτης-Γιώργος--

• Επισκέπτες

καλημερα σας,
1707,14*14 μισθους=23899,96 το ετησιο καθαρο εισοδημα.μεχρι τα 12000 ειναι αφορολογητος.για τα επομενα 6000,00 =12.000,00 ο φορος ειναι 1500,00. και για τα επομενα 5899,96 ο φορος ειναι 2064,99. αν προσθεσω τους φορους εχω συνολικο φορο 3564,99. αφαιρω και το 1,5% και εχω τελικο ετησιο φορο 3511,52. δια 14 βγαζω μηνιαιο φορο 250,82 ευρω.

Υ.Γ. Αν και διαφωνώ με το x 14. Πιστεύω: x 12 + ΔΧ +ΔΠ + ΕΑ. Το θέμα πάντως αυτό έχει συζητηθεί και στο παρελθόν με διαφορετικές απόψεις.

• Επισκέπτες

Υ.Γ. Αν και διαφωνώ με το x 14. Πιστεύω: x 12 + ΔΧ +ΔΠ + ΕΑ. Το θέμα πάντως αυτό έχει συζητηθεί και στο παρελθόν με διαφορετικές απόψεις.

Συγνώμη, 18.000,00 ήθελα να γράψω. Κράτησε μόνο το Υ.Γ. μου. Κατά τ' άλλα όπως σου απάντησαν οι συνάδελφοι, με τους οποίους έγραφα ταυτόχρονα.

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.218 Δημοσιεύσεις:

Το ακριβέστερο είναι έτσι
Αλλά είναι τόσο μικρή η διαφορά του εισοδήματος , που για λόγους ευκολίας χρησιμοποιείται το 14 και γίνεται εκκαθάριση φόρου στο τέλος.
Αλλωστε άν από κάποιο μήνα και μετά μεταβληθεί ο μισθός το 14 ή το 12+ΔΠ+ΕΑ+ΔΧ πάει περίπατο και πρέπει να γίνει επαναϋπολογισμός.

katerina31

katerina31

*

• simple Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:
σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση απαντηση σας!!!!

Επισκέπτης-Επισκέπτης-ANNA--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-ANNA--
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα σας.
΄Θελα να κάνω μια πρόσθετη ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα. Όταν η πρόσληψη γίνει το μήνα Σεπτέμβριο και τα μικτά είναι 1672 ευρώ, για να υπολογιστεί ο φόρος παρακράτησης , θα χρησιμοποιηθεί ο ίδιος τρόπος? Διότι
1672 μικτά * 16%= 1404 καθαρά ( ή τα καθαρά είναι 1672 / 1,16 = 1441 ευρά ??? ). Η ετήσια αμοιβή θα αφορά τους μήνες Σεπτ-οκτ-Νοεμ-Δεκέμβριο και μισό Δώρο Χριστουγέννων < αφορολόγητου ποσού των 12000 ευρώ.
Παρόλο που θα είναι αφορολόγητο, θα γίνει παρακράτηση?
Και αν μπορείτε να με διαφωτήσετε πόσα θα είναι τελικά τα καθαρά?????
Σαςευχαριστώ ( απλά είμαι νέα συνάδελφος )

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.218 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα σας.
΄Θελα να κάνω μια πρόσθετη ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα. Όταν η πρόσληψη γίνει το μήνα Σεπτέμβριο και τα μικτά είναι 1672 ευρώ, για να υπολογιστεί ο φόρος παρακράτησης , θα χρησιμοποιηθεί ο ίδιος τρόπος? Διότι
1672 μικτά * 16%= 1404 καθαρά ( ή τα καθαρά είναι 1672 / 1,16 = 1441 ευρά ??? ). Η ετήσια αμοιβή θα αφορά τους μήνες Σεπτ-οκτ-Νοεμ-Δεκέμβριο και μισό Δώρο Χριστουγέννων < αφορολόγητου ποσού των 12000 ευρώ.
Παρόλο που θα είναι αφορολόγητο, θα γίνει παρακράτηση?
Και αν μπορείτε να με διαφωτήσετε πόσα θα είναι τελικά τα καθαρά?????
Σαςευχαριστώ ( απλά είμαι νέα συνάδελφος )

Γίνεται παρακράτηση σαν να εργαζόταν απο την αρχή του Χρόνου και η οριστική εκκαθάριση γίνεται απο την εφορία .
Ο δε παρακρατηθείς φόρος κατα το ποσόν που δεν συμφηφίζεται, με οφειλόμενο φόρο απο άλλα εισοδήματα , επιστρέφεται.

Μισθός 1672 χ 16%= 267,52
Ητοι Φορολογητέος Μισθος 1672-267,52=1404,48
Φορολογητέο εισόδημα 1404,48 χ 14=19662,72
Αναλογουν Φόρος 19662,72-12000=7662,72 χ25% = 1915,68
Παρακρατητέος φόρος 1915,68 * 0,985=1886,95
Παρακρατητέος μηνιαίος φόρος 1886,95/14=134,78
Συνεπώς Καθαρές μηνιαίες αμοιβές = 1672-267,52-134,78=1269,70

kz5

kz5

*

• simple Members
  • 261 Δημοσιεύσεις:
H παρακράτηση του φόρου εισοδήματος από μισθούς που καταβάλλονται μέσα στο 2010 γίνεται σύμφωνα με την ΠΟΛ.1163/12.12.2008;

dhatzi

dhatzi

dhatzi

• Silver members
  • 671 Δημοσιεύσεις:

H παρακράτηση του φόρου εισοδήματος από μισθούς που καταβάλλονται μέσα στο 2010 γίνεται σύμφωνα με την ΠΟΛ.1163/12.12.2008;

Προς το παρόν και μέχρι να εκδοθεί νέα , με την ΠΟΛ.1151 / 11.12.2009
Τα λίγα λόγια ...ζάχαρη και τα καθόλου ...μέλι!
dhatzi

Στέφανος Κ.

Στέφανος Κ.

*

• simple Members
  • 22 Δημοσιεύσεις:
έχω την εντύπωση οτι ο συντελεστής φόρου ειναι 24% και οχι 25%

panagiotis

panagiotis

*

• Silver members
  • 980 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:jeeping, ποκερ, ταξίδια
κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω με τον Στέφανο.
http://www.taxheaven...x/circular/5790

όταν λεμε προσωρινά είναι έτσι, δηλ. τι; υπάρχει
περίπτωση να αλλάξει μέσα στο έτος;

www.isellmycar.gr Καταχώρησε εντελώς δωρεάν τις αγγελίες σου τώρα!

www.antikeimenikes-aksies.gr Η μόνη ιστοσελίδα προσδιορισμού αντικειμενικών αξιών ακινήτων

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

*

• Silver members
  • 4.078 Δημοσιεύσεις:

κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω με τον Στέφανο.
http://www.taxheaven...x/circular/5790

όταν λεμε προσωρινά είναι έτσι, δηλ. τι; υπάρχει
περίπτωση να αλλάξει μέσα στο έτος;

Μα τι ίδιο το link που παραθέτεις γράφει :
Κλίμακα φορολογίας Εισοδήματος 2010 [Προσωρινή]
Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1151/2009 [Με βάση τις κυβερνητικές εξαγγελίες θα καταρτισθεί νέα ενιαία κλίμακα φορολογίας που θα ισχύσει από το έτος 2010 και μετά και με την οποία θα αντιμετωπίζονται ευνοϊκότερα οι χαμηλές εισοδηματικές τάξεις.]

Κατά πως τα λέει ο ΓιωργάκηςΣτην οικονομία θα γίνουμε Δανοί, στο περιβάλλον Καταλανοί, στην παιδεία Φινλανδοί, στο εκλογικό σύστημα Γερμανοί, στην εξωτερική πολιτική Αμερικανοί -αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση!μόνον στις μαλακίες θα μείνουμε Έλληνες -ουδέν σύστημα τέλειον!

θερμή παράκληση , μην λέτε κακές λέξεις και μην βγαίνετε εκτός θέματος
οι φύλακες καραδοκούν

«Διότι ισχυρίζομαι και το λέω με όλη τη δύναμη της φωνής μου ότι η χώρα πράγματι είναι μια χώρα που ανήκει στο δυτικό πλαίσιο, ανήκει στην Ε.Ε,. στο ΝΑΤΟ, αυτό δεν αμφισβητείται, όμως δεν μπορεί να είναι μια χώρα ασήμαντη της Δύσης που θα ακολουθεί άκριτα τις επιλογές των ισχυρών της δύσης»

ο Αλέξης Τσίπρας στον ΑΝΤΕΝΑ παραμονές των δημοτικών εκλογών 

panagiotis

panagiotis

*

• Silver members
  • 980 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:jeeping, ποκερ, ταξίδια
μέσα στο link αναφέρει επίσης
"Ο ενδιάμεσος φορολογικός συντελεστής 25% των κλιμάκων αυτών μειώνεται σταδιακά κατά μία ποσοστιαία μονάδα κάθε έτος, από το έτος 2010 μέχρι και το έτος 2014. "
άρα όντως το έτος 2010 είναι 24%

www.isellmycar.gr Καταχώρησε εντελώς δωρεάν τις αγγελίες σου τώρα!

www.antikeimenikes-aksies.gr Η μόνη ιστοσελίδα προσδιορισμού αντικειμενικών αξιών ακινήτων

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

*

• Silver members
  • 4.078 Δημοσιεύσεις:
Δεν αναφέρθηκα στο 24% αλλά στην απορία σου αν θα αλλάξει.
Διάβασε την 1151/09 και θα καταλάβεις

Κατά πως τα λέει ο ΓιωργάκηςΣτην οικονομία θα γίνουμε Δανοί, στο περιβάλλον Καταλανοί, στην παιδεία Φινλανδοί, στο εκλογικό σύστημα Γερμανοί, στην εξωτερική πολιτική Αμερικανοί -αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση!μόνον στις μαλακίες θα μείνουμε Έλληνες -ουδέν σύστημα τέλειον!

θερμή παράκληση , μην λέτε κακές λέξεις και μην βγαίνετε εκτός θέματος
οι φύλακες καραδοκούν

«Διότι ισχυρίζομαι και το λέω με όλη τη δύναμη της φωνής μου ότι η χώρα πράγματι είναι μια χώρα που ανήκει στο δυτικό πλαίσιο, ανήκει στην Ε.Ε,. στο ΝΑΤΟ, αυτό δεν αμφισβητείται, όμως δεν μπορεί να είναι μια χώρα ασήμαντη της Δύσης που θα ακολουθεί άκριτα τις επιλογές των ισχυρών της δύσης»

ο Αλέξης Τσίπρας στον ΑΝΤΕΝΑ παραμονές των δημοτικών εκλογών 

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες