Προς το περιεχόμενο
  • 0

Έκδοση τιμολογίου μη σύμφωνο με τα οριζόμενα από την Π.2869/1987


broster

Ερώτηση

Πήραμε βεβαίωση από την ΔΟΥ κατά τα γνωστά και την στείλαμε στον προμηθευτή , όμως τα τιμολογία που λάβαμε είχαν τα εξής προβλήματα (κατά την φτωχή μου γνώμη) :

1) Αντί για ένα συνολικό υπάρχουν από 4-5 με την ιδία ημερομηνία και με τα ποσά του ΦΠΑ να μην υπερβαίνουν τα 2.934,700 ανά τιμολόγιο .

2) Βέβαια το θέμα είναι ότι δεν φαίνεται καθόλου και ο ΦΠΑ πάνω στα τιμολόγια , ούτε είναι γραμμένη κάπου η ένδειξη ότι δεν εισπράττεταί φπα κλπ) . πχ φαίνεται αξία τάδε παγίου 2.500,00 ΦΠΑ 0% .

Τι κάνω ?

Προς τα παρόν τα έχω περάσει ως αγορά επενδυτικών αγαθών με 0% και όχι όπως τα υπόλοιπα τιμολόγια άλλων προμηθευτών με απαλλαγή φπα (δηλαδή προσαυξάνοντας τόσο τον φόρο εκροών όσο και τον φόρο εισροών) .

Θα έχω πρόβλημα κατά την αίτηση επιστροφής ΦΠΑ (για τα υπόλοιπα πάγια που έχουν χρεωμένο κανονικά τον ΦΠΑ) ?

Γνωρίζω ότι αν δεν τηρηθούν οι διαδικασίες τον αναλογών ΦΠΑ τον επιβαρύνεται ο προμηθευτής και ο αγοραστής-επενδύτης πληρώνει πρόστιμο από 117-1170 .

Να τα περάσω σαν ένα τιμολόγιο ανά ημερομήνια και να το περάσω κανονικά όπως θα έπρεπε σαν να είχε φπα (για τις ανάγκες της Π.2869/1987) ?

π.χ. 10/12/2008 ΤΔΑ 5 έως 8

Συνολικές αξίες και ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Άποψη...

Να εκδοθούν πιστωτικά από τον προμηθευτή και κατόπιν ένα τιμολόγιο σύμφωνο με τις διατάξεις.

Οι άλλες λύσεις έχουν ελλατώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σκέφτηκα και αυτό , αλλά το βλέπω λιγουλάκι δύσκολο και αυτό γιατί τα τιμολογία είναι κομμένα με παλαιότερη ημερομήνια από Δεκέμβρη και κατά 99,99% ο προμηθευτής έχει εκτυπώσει θεωρημένα και δεν νομίζω να έχει ανοιχτή ημερομήνια παλαιότερη για να κοπεί σωστά το τιμολογίο .

Σε επικοινωνία που είχα με τον προμηθεύτη μου είπε ότι δεν έχει συναντήσει τέτοιο πρόβλημα και ότι θα πρέπει να επισυνάψω πίσω από τα τιμολογία την κατάσταση που είχε στείλει για να πάρουμε την απαλλάγη .

ΥΓ Όχι πείτε μου αν πληρώνετε αυτή η δουλεία που κάνουμε ........... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποστολε δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα.

ΠΟΛ.1282/23.12.1992

...............

Διευκρινίζεται ότι, ως μεμονωμένη συναλλαγή, για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου αυτού, θεωρείται η αγορά ή η εισαγωγή επενδυτικών αγαθών, τα οποία τιμολογούνται από τον προμηθευτή με το ίδιο τιμολόγιο ή με περισσότερα τιμολόγια του ίδιου προμηθευτή, τα οποία όμως θα αφορούν επί μέρους τιμολογήσεις της ίδιας επένδυσης δηλαδή του ίδιου αρχικού μηχανολογικού συγκροτήματος του ίδιου προμηθευτή, έστω και αν αυτά αποσταλούν (παραδοθούν) τμηματικά στον επενδυτή από τον προμηθευτή του, αρκεί ο φόρος που θα αναλογεί στην ολική αξία του παραδιδόμενου εξοπλισμού να υπερβαίνει το ποσό των δρχ. 1.000.000 δρχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ Τάσσος !!!! :)

Το πρόβλημα μου το άλλο είναι όμως πως δεν έχει χρεώσει ΦΠΑ και δεν έχει γράψει πάνω το κειμενάκι << ΦΠΑ μη εισπρατόμμενος κλπ>> και για αυτό έχω εκρεμμότητα στην ενημέρωση .

Θα το περάσω με τον αναλογών ΦΠΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...