Προς το περιεχόμενο

Ευθύνες και υποχρεώσεις ένταξης σε ΔΣ Ανωνύμου Εταιρείας


επισκέπτη akdc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΕ μου ζήτησε να μετάσχω στο ΔΣ της ως Αντιπρόεδρος αυτού. Ποιες είναι οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις μου σε περίπτωση που αποδεχτώ την πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΕ μου ζήτησε να μετάσχω στο ΔΣ της ως Αντιπρόεδρος αυτού. Ποιες είναι οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις μου σε περίπτωση που αποδεχτώ την πρόταση;

Πολλές και επικίνδυνες και εξαρτώνται από χίλιους δυό παράγοντες.

Εσύ γνωρίζεις καλλίτερα τα προσόντα και τις δυνάμεις σου,καθώς και την εταιρεία,ώστε να σταθμίσεις

τις αμοιβές που θα παίρνεις με τους κινδίνους που θα διατρέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

Που μπορώ επιπροσθέτως να βρω πληροφορίες για τις κλίμακες και τα ποσοστά φορολόγησης μελών ΔΣ και ποσοστών που προκύπτουν από τη διανομή κερδών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

Που μπορώ επιπροσθέτως να βρω πληροφορίες για τις κλίμακες και τα ποσοστά φορολόγησης μελών ΔΣ και ποσοστών που προκύπτουν από τη διανομή κερδών;

Το Forum απευθύνεται σε επαγγελματίες Λογιστές.

Απο τις ερωτήσεις σας αντιλαμβάνομαι οτι δεν είστε Λογιστής.

Παρακαλώ απευθυνθύτε στον Λογιστή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φόρουμ απευθύνεται ΚΑΙ σε Οικονομολόγους. Και με αυτή μου την ιδιότητα έχω εγγραφεί!

Τι ακριβώς είναι ο οικονομολόγος ?

Απ' ότι γνωρίζω στα εξωτερικά είναι ο Δημοσιογράφος που καλύπτει το οικονομικό ρεπορτάζ.

Παρα ταύτα σας απαντώ.

ΚΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν έχετε την καλοσύνη, μπορείτε να με κατευθύνετε σε συγκεκριμένο άρθρο/παράγραφο;

ΥΓ. Οικονομολόγος είναι ιδιότητα, όχι επάγγελμα. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Αν σας ενδιαφέρει, είμαι Γενικός Διευθυντής σε Ανώνυμη Εταιρεία του κλάδου των δομικών υλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΕ μου ζήτησε να μετάσχω στο ΔΣ της ως Αντιπρόεδρος αυτού. Ποιες είναι οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις μου σε περίπτωση που αποδεχτώ την πρόταση;

Τί το απλούστερο απο το να συμβουλευτείτε τον σνάδελφο Λογιστή της Εταιρίας σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ Ο ΝΟΜΙΜΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ (ΣΥΝΥΠΟΧΡΕΟΙ Κ.ΛΠ.)

1081029/6403/0016/ΠΟΛ.1103/12/10/2004

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 530/2006 ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΝΣΚ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΩΝ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

1026429/2011/431/Α0014/ΠΟΛ.1051/14/3/2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Θα ήθελα λίγο τη βοηθειά σας σχετικά με την ευθύνη προέδρου και διευθύνοντα συμβούλου ΑΕ. ΑΕ που λειτουργεί απο το 2003 της επιβάλλεται πρόστιμο το 2005 ΚΒΣ 880 ευρω το οποίο δεν έχει πληρωθεί. Σήμερα έρχεται ατομική ειδοποίηση της εφορίας του προέδρου της ΑΕ με χρεωμένο το πρόστιμο αυτό στο προσωπικό του αφμ. Η ΑΕ λειτουργεί κανονικα απο το 2003.Διάβασα σχετικα τις ΠΟΛ 1103/04 και 1051/2007 που αφορά την ευθύνη εις ολόκληρο του προέδρου του ΔΣ για την πληρωμη φόρου μόνο σε περίπτωση διαλύσεως της εταιρείας. Είναι σωστή αυτή η κίνηση ?? Δηλάδη αξίζει να κινηθει νομικά ο πρόεδρος?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...