Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΕΚΔΟΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ

- - - - -

• Please log in to reply
81 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.653 Δημοσιεύσεις:

αν δεν εχες αλλα ενσημα δεν μπορεις να βγαλεις μονο μεσα στο 2010 μπορεις ομως μπαινοντας στο 2011 που θα αλλαξη το ετος, διοτι τοτε θα πας στην αλλη διαταξη που λεει οτι απαιτουνται 80 ενσημα τον προηγουμενο χρονο και οχι αυτη που λεμε τωρα δηλαδη 80 ενσημα οποτεδηποτε μη συμπεριλαμβανομενων των τελευταιων δυο μηνων.

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.
Η θεωρηση με βαση το ημερολογιακο ετος ισχυει απο 1 Μαρτιου καθε ετους.
Θα παει με τις διαταξεις του 15μηνου.
Αν για τους μηνες 8/2010-11/2010 εχει 80 ενσημα, μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο
απο 1/2/2011.
Θα αφαιρεθει ο μηνας προσελευσης (Φεβρουαριος) και οι 2 προηγουμενοι (Ιανουαριος και Δεκεμβριος).

Σχετικη η εγκυκλιος 46/2008 του ΙΚΑ

http://www.ika.gr/gr.../EG_46_2008.pdf
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.524 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.
Η θεωρηση με βαση το ημερολογιακο ετος ισχυει απο 1 Μαρτιου καθε ετους.
Θα παει με τις διαταξεις του 15μηνου.
Αν για τους μηνες 8/2010-11/2010 εχει 80 ενσημα, μπορει να θεωρησει το βιβλιαριο
απο 1/2/2011.
Θα αφαιρεθει ο μηνας προσελευσης (Φεβρουαριος) και οι 2 προηγουμενοι (Ιανουαριος και Δεκεμβριος).

Σχετικη η εγκυκλιος 46/2008 του ΙΚΑ

http://www.ika.gr/gr.../EG_46_2008.pdf

Ατομικό:

Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται από 01/03/09 η πραγματοποίηση 60 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες. Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.
Δικαιούνται ατομικό βιβλιάριο οι άμεσα ασφαλισμένοι, οι συνταξιούχοι γήρατος, αναπηρίας και θανάτου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι ασφαλισμένοι άλλων ασφαλιστικών ταμείων που καλύπτονται από το Ι.Κ.Α. - ΕΤΑΜ για παροχές σε είδος.

ο ερωτων εδω δεν εχει τις προυποθεσεις του ετους?τι ερμηνευω λαθος ?

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.653 Δημοσιεύσεις:

Ατομικό:

Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται από 01/03/09 η πραγματοποίηση 60 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες. Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.
Δικαιούνται ατομικό βιβλιάριο οι άμεσα ασφαλισμένοι, οι συνταξιούχοι γήρατος, αναπηρίας και θανάτου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι ασφαλισμένοι άλλων ασφαλιστικών ταμείων που καλύπτονται από το Ι.Κ.Α. - ΕΤΑΜ για παροχές σε είδος.

ο ερωτων εδω δεν εχει τις προυποθεσεις του ετους?τι ερμηνευω λαθος ?

Την εγκυκλιο της εριξες μια ματια;
ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

Επισκέπτης-vasoulini-

Επισκέπτης-vasoulini-
  • Επισκέπτες
Γειά σας...

Είμαι αναπληρώτρια εκπ/κος και θελω να βγάλω βιβλιάριο υγείας ικα.Δουλεύω από 18/10/2010 έως και σήμερα(Μάρτιος 2011), θα ήθελα να ρωτήσω:
1)πότε μπορω να βγάλω βιβλιάριο και
2)στα χαρτιά που ζητά το ικα είναι και το εκκαθαριστικό της εφορίας,που δυστυχώς δεν διαθέτω διότι πέρυσι δεν υπέβαλλα φορολογική δήλωση αφού δεν είχα εισόδημα(επίσης δεν διαθέτω λογαριασμούς από ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ.) , σε αυτή την περίπτωση, τι κάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την απάντηση......

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.524 Δημοσιεύσεις:

Γειά σας...

Είμαι αναπληρώτρια εκπ/κος και θελω να βγάλω βιβλιάριο υγείας ικα.Δουλεύω από 18/10/2010 έως και σήμερα(Μάρτιος 2011), θα ήθελα να ρωτήσω:
1)πότε μπορω να βγάλω βιβλιάριο και
2)στα χαρτιά που ζητά το ικα είναι και το εκκαθαριστικό της εφορίας,που δυστυχώς δεν διαθέτω διότι πέρυσι δεν υπέβαλλα φορολογική δήλωση αφού δεν είχα εισόδημα(επίσης δεν διαθέτω λογαριασμούς από ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ.) , σε αυτή την περίπτωση, τι κάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την απάντηση......

1)Απο τωρα και στο εξης μπορεις να βγαλης βιβλιαριο υγειας,αφου με νεα διαταξη θελεις μονο 50 ενσημα.
2)αντι εκκαθαριστικου , θα πας στην εφορια να σου δωσουν βεβαιωση οτι δεν υποχρεουσουν να κανης φορολογικη δηλωση, και θα πας αυτη στο ΙΚΑ αντι εκκαθαριστικου .
3)θα πας οτιδηποτε αποδεικνυει οτι μενεις σε αυτη την διευθυνση.δεν μπορει να μην φαινεται απο καπου.... οτι μενεις εκει πχ λογαριασμο κινητου δεν εχεις? ή π.χ κατι απο τραπεζα που να σου ερχεται σε αυτη την διευθυνση ή εστω ..καποια αγορα να φαινεται στο ονομα σου.... και τελος παντων ρωτα τους αν τους κανει υπευθυνη δηλωση ενος μαρτυρα που να το βεβαιωνει.τι αλλο να σου πω.με τις αηδειες τους ,λες και αν τους δωσεις μια διευθυνση σημερα ,δεν μπορει να αλλαξη αυριο..

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.156 Δημοσιεύσεις:
Aν κάποιος δούλεψε μέσα στο 2010 και έχει πάνω από 50 ένημα μπορεί να βγάλει ατομικό βιλιάριο υγείας πλέον?
Με ποιο νόμο άλλαξε?

Τα δικαιολογητικά είναι αυτά?
  • Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης ή Βεβαίωση Εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα ή απογεγραμμένο στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ παράρτημα του εργοδότη, όπου θα εμφαίνονται εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης (ή όπως θα διαμορφώνονται δέκα (10) κατ' έτος μέχρι 100 ημέρες το 2013) το προηγούμενο έτος ή 15μηνο. Το έντυπο αυτό, μπορεί να το προμηθευτεί ο ασφ/νος από τον εργοδότη του.
  • Μία φωτογραφία ταυτότητας
  • Αστυνομική ταυτότητα ή άλλο ισοδύναμο έγγραφο (Διαβατήριο κλπ).
  • Εγγραφο που να αποδεικνύει με ασφάλεια την διεύθυνση κατοικίας του ασφ/νου (Λογαριασμος ΔΕΗ, ΟΤΕ, Εκκαθαριστικό Εφορίας κλπ).
  • Βεβαίωση διαγραφής από άλλο φορέα ή Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 ότι δεν είναι ασφαλισμένος σε άλλο Ταμείο.

.

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.345 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...
Δε ψηφίσθηκε ακόμα

Υ.Γ.

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.156 Δημοσιεύσεις:
Tα διακιολογητικά είναι αυτά πάντως?
.

Επισκέπτης-Dimitris-

Επισκέπτης-Dimitris-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα,

πληρώ όλες τις προυποθέσεις βιβλιάριου ασθενείας αλλά δεν έχω από τον εργοδότη την σχετική βεβαίωση. Επειδή μαθαίνω ότι το "αυτοκολλητάκι" σπάνια έχει έρθει στον δικό μου εργοδότη θα ζητήσω λογικά απογραφικό των ενσήμων. Αυτό θα το ζητήσω από το ΙΚΑ της περιοχής μου (όπου ανήκω δλδ) ή από το ΙΚΑ του εργοδότη;; Αυτό με έχει μπερδέψει λίγο. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.524 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

πληρώ όλες τις προυποθέσεις βιβλιάριου ασθενείας αλλά δεν έχω από τον εργοδότη την σχετική βεβαίωση. Επειδή μαθαίνω ότι το "αυτοκολλητάκι" σπάνια έχει έρθει στον δικό μου εργοδότη θα ζητήσω λογικά απογραφικό των ενσήμων. Αυτό θα το ζητήσω από το ΙΚΑ της περιοχής μου (όπου ανήκω δλδ) ή από το ΙΚΑ του εργοδότη;; Αυτό με έχει μπερδέψει λίγο. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση

Θα πας στο ΙΚΑ που μενεις ΜΟΝΟ με το βιβλιαριο ασθενειας σου και δεν θα ζητησης κανενα απογραφικο .
αν εχεις τα ενσημα εως 31/12/2010 που βλεπουν την ΑΠΔ δινοντας τους το βιβλιαριο σου ,θα χτυπησουν τον αριθμο μητρωου σου στο συστημα , και μην στεναχωριεσαι ,θα τα βρουν αυτοι και θα στο θεωρησουν.

Επισκέπτης-ΣΤΕΦΑΝΟΣ Κ.-

Επισκέπτης-ΣΤΕΦΑΝΟΣ Κ.-
  • Επισκέπτες
για να εχει μεσα σε ενα μηνα ενας εργαζομενος 15 ενσημα, στις ποσες του μηνα πρεπει να παραιτηθεί? στις 18 ή στις 19?

Επισκέπτης-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ-

Επισκέπτης-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί μάταια προσπαθώ να βρώ απαντήσεις εδώ και ώρες.....
Μέσα στο 2011 έχω μόλις 75 ένσημα αφού δούλευα με 12 ένσημα το μήνα. 9/7 απολύθηκα και ανακάλυψα οτι είμαι έγκυος. Το ταμείο μου λήγει τέλος του έτους αν και δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο. Πιθανότατα θα γεννήσω στις 6/3/12 αλλά το η ασφάλιση του ικα λήγει στις 29/2.
Λοιπόν, δικαιούμε ανανέωση βιβλιαρίου? Γιατί απ'ότι κατάλαβα χρειάζομαι 80 ένσημα μεσα στο 2011 εκτός εαν ισχύει αυτό που διάβασα για το 15μηνο που έχω 123 ένσημα. Πέρα απο αυτό γνωρίζετε εαν δικαιούμαι τα επιδόματα λοχείας και τοκετού? Σας ευχαριστώ!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.524 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί μάταια προσπαθώ να βρώ απαντήσεις εδώ και ώρες.....
Μέσα στο 2011 έχω μόλις 75 ένσημα αφού δούλευα με 12 ένσημα το μήνα. 9/7 απολύθηκα και ανακάλυψα οτι είμαι έγκυος. Το ταμείο μου λήγει τέλος του έτους αν και δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο. Πιθανότατα θα γεννήσω στις 6/3/12 αλλά το η ασφάλιση του ικα λήγει στις 29/2.
Λοιπόν, δικαιούμε ανανέωση βιβλιαρίου? Γιατί απ'ότι κατάλαβα χρειάζομαι 80 ένσημα μεσα στο 2011 εκτός εαν ισχύει αυτό που διάβασα για το 15μηνο που έχω 123 ένσημα. Πέρα απο αυτό γνωρίζετε εαν δικαιούμαι τα επιδόματα λοχείας και τοκετού? Σας ευχαριστώ!

θα πας βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ,οτι ησουν ανεργη και θα σου θεωρησουν το βιβλιαριο.καλη λευτερια.

Επισκέπτης-ifigeneia goulopoulou-

Επισκέπτης-ifigeneia goulopoulou-
  • Επισκέπτες
simera evgala gia prwti fora vivliario asthenias .....exw 103 ensima .......grafei oti isxyei apo 1-11-2011 ews 28-2-2012 .......me ta idia ensima tha to annewsw i tha xreiastw kialla?eyxaristw

Επισκέπτης-νικολετα-

Επισκέπτης-νικολετα-
  • Επισκέπτες
που θα παω για να βγάλω τα ενσημα μου ,του 2011 η και προηγούμενες χρονιές απο το internet????σας ευχαριστω και καλές γιορτές!!!!!!!!!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.524 Δημοσιεύσεις:

που θα παω για να βγάλω τα ενσημα μου ,του 2011 η και προηγούμενες χρονιές απο το internet????σας ευχαριστω και καλές γιορτές!!!!!!!!!

Αν παρης κλειδαριθμο απο το ΙΚΑ ,θα τα βγαζης μονη σου.αλλιως στο ΙΚΑ.

http://www.ika.gr/gr...ount/asfreg.cfm

Επισκέπτης-eleni-

Επισκέπτης-eleni-
  • Επισκέπτες
καλησπερα κ καλες γιορτες σε ολους! θα ηθελα κ εγω τη βοηθεια σας σε καποια θεματα μηπως κ βγαλω ακρη... ειμαι ασφαλισμενη στο ικα μεχρι 29/02/2012. μεσα στο 2011 εχω δουλεψει 3 μηνες (αρχες σεπτεμβριου μεχρι αρχες δεκεμβριου) ημιαπασχοληση 25,5 ωρες την εβδομαδα ( 3 μερες x 8,5 ωρες την εβδομαδα). αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποσες ημερες ασφαλισης χρειαζομαι για θεωρηση του βιβλιαριου? οι 3 μηνες ημιαπασχολησης αρκουν? ποσες ημερες ασφαλισης αντιστοιχουν με το ωραριο που δουλευα σε ενα μηνα? ευχαριστω εκ των προτερων!

Επισκέπτης-Σωκράτης-

Επισκέπτης-Σωκράτης-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα. Προσλήφθηκα ως ιδιωτικός υπάλληλος τον Ιούλιο του 2010 και απολύθηκα Δεκέμβριο του 2011. Κυρίως λόγω αμέλειας και άγνοιας δεν έκανα αίτηαση για βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ. Μπορώ να ζητήσω να εκδοθεί μετά την απόλυση μου και αν ναι τι δικαιολογιτικά θα χρειαστούνε;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.524 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα. Προσλήφθηκα ως ιδιωτικός υπάλληλος τον Ιούλιο του 2010 και απολύθηκα Δεκέμβριο του 2011. Κυρίως λόγω αμέλειας και άγνοιας δεν έκανα αίτηαση για βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ. Μπορώ να ζητήσω να εκδοθεί μετά την απόλυση μου και αν ναι τι δικαιολογιτικά θα χρειαστούνε;

ΝΑΙ μπορεις.
http://www.ika.gr/gr...e/bibhygine.cfm

Επισκέπτης-ειρηνη-

Επισκέπτης-ειρηνη-
  • Επισκέπτες
δουλευω σε μια δουλεια που δε μου κολλανε ενσημα πως μπορω να βγαλω βιβλιαριο ΙΚΑ?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες